Ciekawskie czterolatki, to najczęściej wulkany energii, zadające setki pytań na minutę. Zorganizowanie kreatywnych, edukacyjnych, a jednocześnie ciekawych i wciągających rozrywek w domu dla czterolatka może być sporym wyzwaniem, jednak są takie sytuacje, kiedy rodzice muszą się zmierzyć z tym zadaniem. Na szczęście z pomocą przychodzą zabawki dla dziecka, które nie tylko uwalniają, choć na chwilę czas rodzica, ale przede wszystkim wspierają rozwój małego człowieka na wielu płaszczyznach. W tym artykule podpowiadamy, w jakie zabawki dla 4 latka warto zainwestować, aby spędzając czas w domu, dziecko miało możliwość rozwijającej, kreatywnej zabawy.

Zabawki Grimm's

Marka Grimm's to producent wysokiej jakości, pięknych i niezwykle rozwijających drewnianych zabawek dla najmłodszych. Z wykorzystaniem z pozoru prostych, kolorowych elementów, dziecko ma możliwość stworzyć niesamowite budowle, fantazyjne wzory, które za każdym razem mogą wyglądać inaczej. Pastelowe, guziki do nawlekania, to doskonały trening małej motoryki, zręczności, a także twórczości. Z kolei kolorowe drewniane układanki-spirale pozwalają na swobodną zabawę kolorami. Dziecko z ich pomocą może uczyć się nie tylko odróżniania barw, ale też dopasowywania poszczególnych elementów do siebie, co również jest świetnym ćwiczeniem zdolności manualnych. Na szczególną uwagę zasługują kolorowe układanki magnetyczne Grimm's. Układanka magnetyczna, schowana w estetycznym metalowym pudełku umożliwia tworzenie cudownych, mozaikowych obrazków. Grimms oferuje kilka rodzajów układanek magnetycznych, w każdym komplecie znajdziemy elementy w różnorodnych kształtach, z których pomocą dziecko może układać inne kompozycje.

Ciastolina, piasek kinetyczny

Różnego rodzaju masy plastyczne to sprawdzone i niemal zawsze skuteczne zabawki dla 4 latka. Dobrej jakości, bezpieczna dla skóry dziecka ciastolina to doskonała stymulacja zmysłów, trening małej motoryki, a także wyobraźni i kreatywności. Dziecko może ulepić z ciastoliny niemal wszystko, co tylko urodzi się w jego małej główce. Wybierając ciastolinę dla dziecka, warto poszukać takiej, która będzie bezpieczna dla jego delikatnej skóry. Organiczna ciastolina marki Ailefo to unikatowy produkt w Europie, ponieważ nie zawiera parabenów, ani perfum, a użyty w niej konserwant stosowany jest w certyfikowanych kosmetykach organicznych. Większość dzieci uwielbia zabawę w piasku, mogą godzinami siedzieć w piaskownicy, robiąc babki i inne piaskowe budowle. Kiedy nie ma możliwości wyjścia z dzieckiem na dwór, świetną alternatywą jest piasek kinetyczny, który w warunkach domowych doskonale zastępuje prawdziwą piaskownicę. Piasek kinetyczny to specjalna masa na bazie naturalnego piasku z dodatkiem nietoksycznego polimeru, którego zasługą jest plastyczność całej masy. Piasek kinetyczny ma strukturę mokrego piasku, doskonale się formuje, wycina i lepi, ale co najlepsze, nie rozsypuje się po całym mieszkaniu, nie postawia śladów na powierzchni, a za to dostarcza mnóstwo kreatywnej rozrywki.

Puzzle dla dzieci

Kolejnym niezwodnym pomysłem na zabawę w domu jest układanie puzzli. Puzzle dla dzieci to świetny trening spostrzegawczości, cierpliwości, skupienia i zdolności manualnych. Podczas układania puzzli dziecko ma możliwość wyciszenia się, rozwijania zdolności myślenia abstrakcyjnego, a także treningu pamięci. Puzzle to świetny przykład mądrych zabawek dla 4 latka, które nie tylko bawią, ale też rozwijają. Czteroletnie dziecko coraz lepiej radzi sobie z puzzlami o coraz większej ilości mniejszych elementów. Szukając ciekawych puzzli dla 4 latka, warto zwrócić uwagę na nietuzinkowe, dwustronny puzzle przestrzenne, na przykład takie jak „Moje Drzewo” marki Londji.

Gry dla dzieci

Gry dla dzieci to świetny sposób na rodzinną rozrywkę. Połączenie nauki oraz zabawy to zawsze dobry pomysł na spędzaniu czasu z dziećmi. Wybierając zabawki edukacyjne dla 4 latka, warto więc zwrócić uwagę na wartościowe gry zręcznościowe, takie jak rzutki magnetyczne, ciekawe gry karciane, czy też rozwijające planszówki. Karciane gry dla dzieci takie jak popularne Dobble, są świetnym sposobem na rozwijanie spostrzegawczości, a także trening refleksu, z kolei gry zręcznościowe takie jak domino firmy Little Dutch, czy gry planszowe uczą dzieci cierpliwości, współzawodnictwa, i strategicznego myślenia. W ofercie gier dla dzieci znajdziemy mnóstwo wartościowych pozycji, godne uwagi są gry sensoryczne, stworzone zgodnie z metodą Montessori, stymulujące dodatkowo zmysły dziecka.

Rzutki

Gry zręcznościowe dostarczą 4 latkowi odpowiednią porcję ruchu oraz pomogą rozładować drzemiącą w nim energię, a dodatkowo wesprą rozwój koordynacji ruchowej, zręczności, celności i skupienia. Gry takie jak rzutki sprawdzą się jednakowo do rodzinnych rozgrywek, podczas których dzieci uczą się współzawodnictwa, ale także doskonale nadają się do samodzielnego treningu celności. Wybierając rzutki dla dzieci, zwróćmy uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo najmłodszych. Najlepiej wybrać rzutki magnetyczne, na przykład takie jak oferuje firma Janod, czy Scratch. Fantazyjne, tematyczne tarcze, skutecznie zachęcają dzieci do wspólnej zabawy i celowania w kolorowe rysunki.

Układanki magnetyczne

Układanki magnetyczne, podobnie jak puzzle wspierają rozwój motoryczny dziecka, pobudzają wyobraźnie, ćwiczą logiczne myślenie, ale również wyzwalają kreatywność. Dodatkową zaletą układanek magnetycznych jest ich kompaktowy rozmiar i możliwość zabawy w niemal każdym miejscu. Dziecko może nawet, układać je leżąc w łóżku, co dodatkowo może pomóc zatrzymać chorego maluszka w jednym miejscu. Ponadto, układanki magnetyczne świetnie sprawdzą się również podczas podróży samochodem. Piękne, kolorowe  układanki magnetyczne znajdziemy między innymi w ofercie marki Janod.

Klocki dla dzieci

Budowanie z klocków to idealna forma treningu wyobraźni przestrzennej, kreatywności oraz fantazji. Klocki to również doskonałe zabawki edukacyjne dla 4 latka wspierające rozwój motoryki małej, koordynacji ruchowej oraz cierpliwości. Wśród ogromnego wyboru klocków dla dzieci, warto zwrócić uwagę na popularne klocki Plus Plus, które świetnie sprawdzą się właśnie dla 4 latków. Ten rodzaj klocków dla dzieci umożliwia budowanie zarówno płaskich, jak i przestrzennych, a czasem nawet mobilnych konstrukcji. Dzieci kochają również budować z klocków jeżyków, które mają idealny rozmiar pasujący do małych rączek, a ich faktura świetnie stymuluje sensorycznie, dzięki czemu klocki te są bardzo polecane do celów terapeutycznych. Klocki  dla dzieci zapewniają niekończące się godziny zabawy, dlatego to świetna rozrywka uwalniająca czas rodziców.

Instrumenty muzyczne dla dzieci

Jak wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, koi duszę i rozwija wrażliwość, to chyba wystarczające argumenty za tym, aby od najmłodszych lat zaznajamiać dzieci z muzyką. Nie ma lepszego sposobu niż umożliwienie im samodzielnego jej tworzenia. Warto więc zainwestować w kilka podstawowych dziecięcych instrumentów muzycznych, które umożliwią maluchowi poznawanie dźwięków zabawę nimi, a także budowanie wrażliwości muzycznej. Granie na takich instrumentach muzycznych dla dzieci jak kolorowe cymbałki, gitara klasyczna, pianino czy różnego rodzaju grzechotki, to pierwsze kroki w muzycznym świecie, które być może kiedyś przeobrażą się w prawdziwą pasję. Wśród producentów zabawek dla dzieci, firmą, która tworzy niepowtarzalne instrumenty muzyczne dla dzieci, a także inne piękne drewniane zabawki jest firma Djeco. Djeco to gwarancja najwyżej jakości i wspaniałego wzornictwa. Jeśli planujemy zakup instrumentu dla dziecka, zabawki muzyczne Djeco to będzie strzał w dziesiątkę.

W domu wcale nie musi być nudno

Konieczność spędzenia dłuższego czasu z dzieckiem w domu nie musi oznaczać ciągłego oglądania bajek i wysłuchiwania powtarzanego jak mantrę „nudzi mi się”. Wystarczy kilka sprawdzonych pomysłów, zestaw kreatywnych, edukacyjnych, ale równocześnie atrakcyjnych zabawek dla 4 latków, które zajmą je na dłużej, a czas będzie upływał w atmosferze miłej, kreatywnej, wesołej zabawy, która zaowocuje nowymi umiejętnościami, a także pogłębieniem relacji dziecka z rodzicem i rodzeństwem.

Komentarze (1)

    • Kamila
    • 2022-04-08 14:23:46
    Ostatnio kupujemy tylko klocki drewniane. Nie dość, ze są bardzo trwałe i się nie niszczą to jeszcze pełnią funkcję do nauki. Dla 4 Latka fajne są np liczydła lub zegar drewniany, Dla 4 latka idealna nauka i zabawa. Polecam na prawdę.

Nowy komentarz