Rowerek biegowy różni się tym od tradycyjnego roweru, że nie ma pedałów. Korzystające z niego dziecko, aby się przemieszczać, musi samodzielnie odpychać się stopami od podłoża, balansując przy tym całym swoim ciałem tak, aby utrzymać równowagę. W jakim wieku dziecko może zacząć korzystać z rowerka biegowego? Jakie rowerki dla 4 latka są najlepsze, a jakie wybrać dla 2 latka?

Rowerek biegowy – dlaczego warto go kupić?

Wybierając pierwszy rowerek dla dziecka, warto postawić właśnie na rowerek biegowy. Z odpowiednio dobranego z powodzeniem może korzystać już dwulatek, trzeba jednak pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się indywidualnie. Jedno chętnie na niego wsiądzie już w wieku 18 miesięcy, a inne dopiero w okolicach trzecich urodzin. Jeśli chcemy zaktywizować już półtorarocznego malucha, dobrym wyborem będzie rowerek 3w1, oferowany przez markę Whisbone. Może być używany jako trójkołowy rowerek do biegania już przez nieco ponad roczne maluchy, następnie można go przekształcić w niski rowerek do biegania na dwóch kołach, a później wysoki, który z powodzeniem posłuży czterolatkowi.  Rowerek biegowy to także dobry sposób na to, aby odzwyczaić dziecko od wózka, zachęcając je tym samym do większej aktywności. Dzięki niemu maluch może pokonać znacznie większą odległość niż pieszo, samodzielnie wybierając przy tym drogę.

Oprócz świetnej zabawy rowerek biegowy dla dziecka to także mnóstwo korzyści dla jego rozwoju. Fizjoterapeuci zgodnie twierdzą, że jest dużo lepszym wyborem niż trójkołowce, czy rowerki dla 4 latka z dodatkowymi bocznymi kółkami. Przede wszystkim wymusza on prostą postawę ciała i konieczność koordynowania całym ciałem, aby utrzymać równowagę, co doskonale wpływa na motorykę dużą. Dzieci korzystające z tego typu rowerków rozwijają także swoją siłę oraz kształtują wytrzymałość potrzebną w dążeniu do wyznaczonego celu. Maluch poruszający się na rowerku biegowym uczy się również oceny odległości i prędkości, z jaką jedzie, a także orientacji w terenie. Rowerek biegowy dla dzieci znacznie przyspiesza naukę jazdy na tradycyjnym rowerze. Maluchy, które z niego korzystały, nie potrzebują już zazwyczaj bocznych kółek ani pomocy rodzica w tak dużym stopniu, ponieważ ich zmysł równowagi jest już wyćwiczony.

Jak dobrać rowerek do wieku i wzrostu dziecka?

Rowerek biegowy dla 2 latka dobieramy do wzrostu dziecka, a właściwie do długości jego nóżki. Zanim zdecydujemy się więc na jego zakup, należy dokładnie zmierzyć nogę malucha, najlepiej w bucikach i bez pieluchy. Dziecko siedząc na siodełku, powinno całą stopą dotykać ziemi. Nie może stać na palcach ani przechylać się na boki, żeby złapać równowagę. Nie należy zatem ulegać pokusie kupowania rowerka na wyrost, ponieważ dziecko nie tylko będzie miało na nim niewłaściwą postawę, ale także będzie się przewracało, co może je zniechęcić. Rodzicom, którzy chcą, aby rowerek posłużył ich pociechom dłużej niż tylko przez jeden sezon, polecamy rowerek biegowy Puky z regulowaną wysokością siodełka lub marki Banwood, Little Dutch, czy  Whisbone. Dzięki regulacji w zakresie ok. 10 cm spokojnie posłuży, bardzo szybko w tym wieku rosnącym maluchom, przez co najmniej dwa sezony.

Rowerek biegowy z hamulcem czy bez?

Dzieci korzystające z rowerka biegowego instynktownie hamują stopami, które przez cały czas mają kontakt z podłożem. Jeśli potrzebny nam rowerek biegowy dla 2 latka, dodatkowy hamulec jest właściwie zbędny. Maluchy w tym wieku nie rozwijają bowiem dużych prędkości, bardziej chodzą, niż biegają, więc z powodzeniem mogą hamować nóżkami. W przypadku nieco starszych dzieci, które potrafią już jeździć nieco szybciej, np. zjeżdżając z górki, hamulec może okazać się przydatny. Jeśli jednak wiemy, że nasz kilkulatek będzie jeździł w większość po trawiastym i płaskim podłożu, hamulec nie jest konieczny. Dzieci jeżdżące na rowerkach biegowych i tak w zdecydowanej większości hamują  z przyzwyczajenia nogami, nawet jeśli ich zabawka wyposażona jest w hamulec.

Koła pompowane czy piankowe?

Przeglądając rowerki dla dzieci, szybko zauważymy, że do wyboru mamy takie na piankowych lub pompowanych kołach. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zaletą rowerków biegowych na pompowanych kołach, które znajdziemy np. w ofertach marek Banwood i Little Dutch, jest doskonała amortyzacja. Jazda na nich będzie zatem dla malucha bardziej komfortowa, kiedy wybierzemy się na wycieczkę do lasu, czy bezdroża za miastem. W przypadku pompowanych kół możemy bowiem dostosowywać ich twardość do różnych warunków i nawierzchni. Zaletą pojazdów na piankowych kołach, jak np. rowerek Puky czy Wishbone  jest lekkość i odporność na przebicie. Tego typu rowerki najlepiej sprawdzą się do używania w parku czy na podwórku, gdzie podłoże jest gładkie i proste.

Rowerek metalowy czy drewniany?

Rowerki biegowe wykonywane są najczęściej z drewna lub stali. Różnią się przede wszystkim designem. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór danego materiału, warto sprawdzić wagę zabawki. Rowerek dla dziecka powinien być przede wszystkim lekki, aby kilkulatek bez trudu sobie z nim radził. Poza tym musimy się liczyć z tym, że będziemy go często przenosić, np. gdy maluch się zmęczy. Aby ułatwić rodzicom to zadanie, niektóre rowerki dla dzieci, jak np. te oferowane przez Wishbone, zostały wyposażone przez producenta w specjalny uchwyt.

Na jakie akcesoria dodatkowe warto się zdecydować?

Kupując rowerek biegowy dla dziecka, warto zaopatrzyć je od razu w niezbędne akcesoria dodatkowe. Kask jest najważniejszym z nich. Najlepiej wybrać produkt dobrej jakości z niezbędnymi certyfikatami, aby mieć pewność, że ochroni głowę naszego dziecka podczas przypadkowego upadku. Dobrze postawić także na dzwonek, który uatrakcyjni jazdę. Koszyk na kierownice również jest przydatny. Dziecko będzie mogło zabierać w nim na przejażdżki swoje ulubione zabawki, czy gromadzić skarby znalezione podczas spaceru.

Rowerek biegowy dla dzieci to mnóstwo korzyści dla rozwoju każdego malucha. Doskonale wpływają nie tylko na motorykę dużą, ale także kształtuje wytrwałość i pewność siebie. To zdecydowanie lepszy wybór niż rowerek trójkołowy, który w znacznie mniejszym stopniu aktywizuje malucha, za to o wiele bardziej angażuje rodziców.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz