Filtruj (wiek, płeć, marka, cena)

Kokony niemowlęce

Lista wyprawkowa

kompendium wiedzy dla przyszłej mamy zatwierdzony przez położne

Przygotuj wyprawkę
Przeczytaj na naszym blogu

Kokon dla niemowląt czy też gniazdo niemowlęce gwarantują komfortowy, przyjemny sen i bezpieczeństwo, na jakim zależy każdemu rodzicowi. Przemyślana konstrukcja pozwala korzystać z nich już od pierwszych chwil życia pociechy, aż do ukończenia mniej więcej 6 miesiąca życia, kiedy maluch wchodzi na całkiem nowy etap rozwoju fizycznego. Ich zastosowanie jest naprawdę szerokie, przez co cieszą się niemałym zainteresowaniem zarówno młodych rodziców, jak i bliskich im osób, które szukają prezentu z okazji narodzin. 


Co to jest kokon dla niemowląt? 

Wyprawka niemowlęca obejmuje wiele produktów, takich jak otulacze, pieluszki, butelki, smoczki, kocyki niemowlęce, ale i pozostałe akcesoria. Do takich z pewnością zaliczyć można kokon dla niemowląt. Są to swego rodzaju materiałowe miejsce wypoczynku dla dzieci - swoje nazwy zawdzięczają kształtom przypominającym prawdziwe gniazda zauważalne w naturze. Alternatywą dla nich są kosze Mojżesza, w których także można wykorzystać kokony. Ich konstrukcja składa się z cienkiego materacyka będącego podstawą, na jakiej leży niemowlę, a także uniesionych boków, które stworzone są przeważnie z miękkich wałków, lub też niewielkich pianek. Całość połączona jest bezpiecznym dla najmłodszych materiałem wewnętrznym, a także zwieńczona ozdobną tkaniną w pięknych wzorach i kolorach.  

 

Dlaczego kokon dla niemowląt jest tak przydatny? 

Bezpieczeństwo pociechy to dla rodziców najważniejsza kwestia. Kokony niemowlęce skutecznie chronią pociechy podczas drzemki, zwykłego leżenia czy zabawy. Niewątpliwie produkty te niosą za sobą także poczucie bezpieczeństwa odczuwane przez pociechę. Odpowiednio ograniczona przestrzeń przypomina doznania towarzyszące dziecku jeszcze w łonie matki. Dzięki temu maluch skutecznie wycisza się w kokonie i relaksuje. W połączeniu z szumiącym misiem będzie miało niemowlę duet idealny, by spokojnie zasnąć. 

 

Kiedy i gdzie można wykorzystać kokony niemowlęce?


Z pewnością nawet się nie spodziewasz, jak wiele zastosowań mają kokony niemowlęce! Przede wszystkim będą one wsparciem podczas codziennej opieki nad maluszkiem - ułożysz je wygodnie w gnieździe leżąc na kanapie, a także wtedy, gdy będziesz ćwiczyć na macie na ziemi. Kokony okażą się nieocenione podczas spędzania czasu w ogrodzie na trawie. Co ważne, możesz je włożyć do łóżeczka malucha, aby mieć pewność, że zapewniasz mu maksimum bezpieczeństwa i komfortu podczas dziennej drzemki, tak samo, jak i wykorzystać je, gdy maluszek leży z Wami w łóżku. Dzięki kokonom mama ma niemowlę blisko siebie, mogąc tym samym nakarmić je, gdy zajdzie taka potrzeba, czy mocno utulić. Tata z kolei nie musi się martwić, że przez sen przyciśnie malucha. Kokony niemowlęce przydadzą się również jako element wnętrza wózka, gdy wybierasz się na spacer. Warto także wiedzieć, że kokony niemowlęce mogą okazać się niezastąpione podczas konieczności przewijania pociechy w czasie wyjazdów, kiedy brak przewijaka, a także posłużyć za łóżeczko turystyczne. 

 

Jaki kokon wybrać i jak długo można go używać?

Zapoznając się z naszą ofertą, możesz zauważyć, że kokonów niemowlęcych jest naprawdę wiele. Różnią się one od siebie designem - kształtem, ale i kolorystyką oraz wzorami, co pozwoli dopasować je do motywu królującego w dziecięcym pokoju. Co więcej, pod kategorią kokonów kryją się również gniazda niemowlęce. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? W większości przypadków terminy te stosowane są zamiennie, jednak wielu producentów podkreśla różnice pomiędzy kokonem a gniazdem niemowlęcym. Choć oba te produkty mają za zadanie zagwarantować dziecku komfort wypoczynku podczas leżenia oraz bezpieczeństwo, to różnica polega na ich kształcie. Kokony przypominają kroplę wody, gdy gniazda swoim kształtem raczej nawiązują do prostokątów lub owali. Co więcej, kokony są produktami otwartymi z jednej strony i są wyposażone w sznurki, które umożliwiają dopasowanie ich wielkości oraz stopnia ściśnięcia maluszka. Gniazda są zwartą, zamkniętą konstrukcją bez dodatkowej regulacji. 

 

Jaki kokon wybrać?

Chcąc mieć pewność, że produkt ten spełni swoje oczekiwania, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Najpopularniejsze i zarazem najczęściej wybierane są kokony niemowlęce o wewnętrznych wymiarach w granicach 70x30 cm, gdy są niezasznurowane. Mocniejsze otulenie zmienia wielkość wnętrza kokonu do około 60 cm długości, co stanowi najlepszą przestrzeń dla noworodków potrzebujących bezpieczeństwa. Dzięki regulacji przy pomocy troczków, czyli sznurków możesz nie tylko dopasować moc otulenia pociechy, ale i dopasować do jej wzrostu. 

Należy tutaj zaznaczyć, że przeważnie kokony niemowlęce stosuje się do okolic 6. miesiąca życia, kiedy maluch nie tylko jest już zazwyczaj za duży na daną leżankę, a dodatkowo wykazuje umiejętność obracania się na plecki, jak i pierwszego przesuwania się. Tym samym podniesione boki kokonów niemowlęcych mogłyby nie stanowić odpowiedniego zabezpieczenia. 

Bardzo ważną kwestią podczas wyboru gniazda czy kokona jest również możliwość zdjęcia materiału wierzchniego i wyprania go w pralce. W tego typu leżankach niemowlęta leżą dużą część dnia, dlatego też zachowanie higieny jest kwestią bardzo ważną. Bezpieczne materiały z certyfikatami OEKO TEX, a także antyalergiczne wypełnienie oraz trwałość tkanin powinny przyświecać podczas każdego zakupu. Mocne szwy i dbałość o każdy detal to wyznaczniki znajdujących się w naszej ofercie produktów z kategorii kokony niemowlęce.


Szeroki wybór kokonów niemowlęcych

W Fabryce Wafelków czekają kokony i gniazda niemowlęce pochodzące od znanych i cenionych producentów jak Filibabba, Baby Steps, Sleepee, Samiboo, Hi Little One czy Lassig, którzy tworzą je z zaangażowaniem i pasją, mając na względzie komfort każdego niemowlęcia. Co ważne, wykonane są one z przyjemnych w dotyku materiałów jak velvet, bawełna, w tym także bawełna wegańska, satynowa czy muślinowa. Niewątpliwym atutem oferty jest różnorodność. Każdy rodzic znajdzie w sklepie kokon niemowlęcy o roślinnych, delikatnych wzorach, jak i z motywem kolorowej tęczy. Nie brakuje w asortymencie również jednokolorowych - fioletowych, czerwonych i wielu innych - kokonów i gniazd, które z łatwością wkomponować można w dziecięcy pokój. Niektóre z dostępnych modeli można wykorzystywać dwustronnie!