Filtruj (wiek, płeć, marka, cena)

12 m +

Janod, Zestaw zabawek edukacyjnych Box 12 m
182,75 zł 215,00 zł
Little Dutch, Namiot plażowy green
Wzór: Fresh Greens
286,23 zł 329,00 zł
Janod, Piramida wieża Farma Kurka
46,76 zł 55,00 zł
Janod, Drewniany traktor do ciągnięcia Farma
84,15 zł 99,00 zł
Little Dutch, Piłeczki sensoryczne
51,33 zł 59,00 zł
Little Dutch, Piłeczka sensoryczna
Wzór: Baby bunny
60,04 zł 69,00 zł
Jellycat, Króliczek Listonosz 19 cm
113,49 zł 149,00 zł
Lilliputiens, Magiczna książeczka do kąpieli z zabawką-gąbką
Postać: Kaczorek Gaspard
75,00 zł
Przeczytaj na naszym blogu

Prezent na roczek - garść pomysłów polecanych przez rodziców


I urodziny to bardzo ważna chwila nie tyle dla samego dziecka, co dla rodziców i dziadków. Jest to długo wyczekiwana uroczystość, którą pieczołowicie przygotowują rodzice chcąc by ten dzień był wyjątkowy. Przy tej okazji często zadajemy sobie wiele pytań dotyczących wyboru prezentu na roczek. Jaki prezent na roczek dla dziewczynki, a jaki dla chłopca? Czy dobrze wybierzemy prezent i czy dziecko go polubi? Ile trzeba będzie wydać? Czym kierować się przy wyborze? Jakie zabawki mogą zainteresować roczne dziecko? Jako założyciele fabrykawafelkow.pl mamy ogrom doświadczenia w tym temacie, sami jesteśmy rodzicami oraz rozmawiamy z naszymi klientami, wiemy co lubią i co przede wszystkim kupują i dlaczego. Poniżej odpowiadam na dręczące pytania z perspektywy rodzica który już dwa razy doświadczył urodzin rocznego dziecka :)


Prezent na roczek dla dziewczynki czy prezent na roczek dla chłopca? 

Roczne dziecko rozróżnia, że są chłopcy i dziewczynki, panowie i panie bo uczą go tego jego rodzice. Nie wiedzą jeszcze, że istnieją różnice anatomiczne, a świadomość płciowa pojawia się dopiero ok 3-4 roku życia. W okolicach roku dziewczynka wie, że jest dziewczynką jednak nie przeszkadza jej to w zabawie samochodami. Chłopiec zaś chętnie sięgnie po lalki by je utulić. Niektórzy producenci zabawek, jak np. Little Dutch, mają kolekcję lalek materiałowych, a wśród nich jest i chłopiec Jim. Roczne dziecko nie wybiera zabawki pod kątem płci lecz skupia się na tym co go interesuje. Nie jest zatem zalecane by w tym wieku selekcjonować zabawki ze względu na płeć. Ważne by zabawka była interesująca dla  dziecka.
Niemniej jednak dziadkowie czy też znajomi, szukając oryginalnego prezentu na roczek, kierują się przede wszystkim płcią. Poniżej przedstawiamy propozycje prezentów bez szczególnego rozbicia na płeć. Jednak każda z proponowanych przez nas kategorii posiada możliwość przefiltrowania przydatności zabawki pod kątem płci. 


Jakie zabawki są bezpieczne dla rocznego dziecka?

Współczesny rodzić jest bardzo przeczulony na punkcie bezpieczeństwa swojego dziecka. Dlatego najważniejsze jest bezpieczeństwo, bazując na naszym doświadczeniu, wszyscy producenci których oferujemy są inspirowani swoimi dziećmi, wymyślają i tworzą produkty bo uważają, że czegoś na rynku nie ma :) albo chcą coś zrobić lepiej, ładniej. Bezpieczne zabawki na roczek powinny przechodzić testy i  certyfikaty np. farby używane do malowania, elementy plastikowe i drewniane. Co najmniej raz w roku mamy kontrolę Państwowej Inspekcji Handlowej, która kontroluje zgodność z przepisami wybrane grupy produktów. Pamiętaj instrukcja musi być w języku polskim. Zachęcamy aby czytać ulotki/instrukcje dołączone do zabawek, w nich zawarte są informacje dotyczące materiałów z jakiego są wykonane oraz w jakim kraju zostały wyprodukowane. Większość informacji o których piszemy jest dostępnym przy opisie produktu. Zabawki zawsze dobieramy adekwatnie do wieku dziecka, nasze produkty można filtrować wg wieku. Roczne dziecko lubi jak jest za co złapać, zabawki te powinny mieć duże elementy. Należy unikać zabawek, które mają sznurki, gdyż nie jest to odpowiednia zabawka w tym przedziale wiekowym. Ważne by przy wyborze zabawki na roczek zwracać uwagę na sposób czyszczenia. Im łatwiej jest taka zabawkę wyczyścić tym mniej roztoczy się na niej zbiera. Roczne dzieci jeszcze potrafią niekiedy brać do buzi różne elementy zabawki. 
Pamiętaj, że najlepsze zabawki na roczek to te, które sprawiają dziecku radość i dają mu możliwość aktywnego zabawy i poznawania świata.


Jaki prezent jest najlepszy na roczek?

Roczne dziecko jest coraz bardziej samodzielne, interesuje się otoczeniem i napewno zabawkami, zaczyna nimi manipulować - wkładać, obracać, wyjmować poszczególne elementy. W tym okresie zaczyna się bardzo intensywny rozwój sensomotoryczny. Dziecko nabywa umiejętności odpowiedniego chwytania rzeczy. Zaczyna interesować się kształtami, kolorami, dlatego polecamy sortery. Bawiąc się nim, dziecko uczy się myślenia przyczynowo-skutkowego. To zabawka, która zajmie malucha na długo i za każdym razem będzie dla niego atrakcyjna.

Inną propozycją rozwijającą zdolności manualne jest tablica manipulacyjna, lub zabawka, która zawiera elementy do przekręcania, wyciągania, przesuwania. To idealna zabawka na roczek ponieważ aktywizuje małe paluszki do ćwiczeń. Do wyboru mamy wszelkiego rodzaju pętle czy też chodziki z elementami zabaw manipulacyjnych.

Rocznemu dziecku dużą frajdę sprawią zabawki typu przebijanki. Pomagają rozwijać koordynację ruchowo-wzrokową.

Po 12 miesiącu życia, dziecko potrafi już unosić przedmioty i układać je. To idealny czas by podarować dziecku gumowe, kartonowe lub drewniane klocki. Uczą myślenia przestrzennego. Dają ogromne możliwości zabawy i nigdy się nie nudzą.  

Kolejną propozycją na prezent dla rocznego dziecka są kartonowe piramidy do układania. Są lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Są kolorowe i zawierają walory edukacyjne, np. cyfry, zwierzęta i różnego rodzaju obrazki, które roczne dziecko uczy się rozpoznawać. Ten rodzaj prezentu może posłużyć do doskonalenia mowy lub naśladowania dźwięków wydawanych przez zwierzęta. 

Większość dzieci na tym etapie rozwoju jest niezwykle aktywne fizycznie i nawet jeśli jeszcze nie chodzi, to stawia pierwsze kroki lub szykuje się do samodzielnego chodzenia. I tu proponujemy praktyczny prezent na roczek od chrzestnego lub dziadków czyli chodzik pchacz

Następną propozycją aktywnej zabawki jest jeździk Scoot and Ride. To świetny bardzo długo używany prezent na roczek. Dzięki specjalnej konstrukcji jeździka, rośnie z dzieckiem aż do 4 roku życia, zmieniając się w hulajnogę. Scoot and Ride 3w1 to fantastyczny wybór, ale i dobra inwestycja, jest trwały i można go przekazać dalej kolejnemu dziecku.

Inna polecaną kategorią dla rocznego dziecka są zabawki interaktywne. Pomagają one w stymulowaniu mózgu.  Emitują dźwięki zwierząt lub przyjemne dla ucha piosenki. Zwróć uwagę czy mają możliwość regulacji głośności co jest szczególnie ważne dla rodziców.  

Podpowiadając dalej sugerujemy zabawki sensoryczne, takie jak piłeczki z wypustakami czy sensoryczne książeczki z różnymi fakturami, są idealne do stymulowania zmysłu dotyku. Książeczki i zabawki interaktywne pomagają rozwijać umiejętności poznawcze. Rowerki biegowe i rowerki trójkołowe umożliwiają ruch fizyczny, a kolorowe pierwsze układanki pozwalają ćwiczyć małe rączki. Roczne dziecko nieustannie się czegoś uczy i poznaje otaczający go świat.   

Drobny upominek na roczek, proponujemy pierwsza tekturowa książka. Roczne dzieci bardzo chętnie sięgają po książeczki i samodzielnie przewracają kartki. Niedrogą propozycją na edukacyjny prezent dla rocznego dziecka jest tekturowa książeczka sensoryczna lub bardzo lubiane książeczki z Puciem w roli głównej. Jeśli szukasz czegoś niezbyt drogiego warto też sięgnąć po zabawki kąpielowe. Roczne dziecko swobodnie siedzi w wanience i bardzo lubi czas spędzony na zabawie w kąpieli.

 

Jakie prezenty są najchętniej wybierane przez rodziców rocznych dzieci?

Bazując na naszym doświadczeniu i dobrych relacjach z naszymi klientami - rodzicami, podsumowujemy najlepsze propozycje znajda państwo w tych kategoriach:

 

Pamiętaj, warto również zapytać rodziców rocznego dziecka czym sie aktualnie interesuje i jakie zabawy wzbudzają jego zainteresowanie. Rodzić również powie wam co dziecko już ma i czego nie potrzebuje. Nie zagracajmy rzeczami które nie będą wykorzystane. 


A może prezent, który nie jest zabawką? 

Zaglądając do pokoju moich dzieci, czasami zastanawiam się czy nie mają za dużo zabawek. Oczywiście dobrą taktyką jest chowanie części zabawek, aby z czasem robić wymiany i oddawać dziecku dawno nie widzianą zabawkę, a chować tę która jest mniej używana. Dobrym podejściem jest również szukanie prezentu, z który przyda się na co dzień. Skoro dziecko ma dużo zabawek dobrym rozwiązaniem będzie wybrane praktycznego prezentu. 

Proszę zapoznać się z np takimi kategoriami produktów jak:


 

Jeżeli dotarłaś/dotarłeś do tego miejsca, przeczytaj koniecznie wybrane przez nas propozycje prezentów na roczek. Jeśli prezentu na roczek dla chłopca czy też   na roczek dla dziewczynki również przygotowaliśmy ciekawe zestawienia.  Warto też zapoznać się z naszą listą 5 świetnych zabawek dla roczniaka. 

Prezent dla rocznego dziecka - 5 naszych propozycji