SensoryczneZabawki sensoryczne to obecnie jedne z najczęściej kupowanych zabawek dla niemowląt. To absolutne must have w wyprawce niemowlęcej i niezaprzeczalnie jedne z topowych prezentów dla kilkulatków. Co wyróżnia zabawki sensoryczne? Z pewnością to, że nie tylko są bardzo atrakcyjne wizualnie i zapewniają dzieciom świetną zabawę, ale przede wszystkim wspierają ich rozwój. Dzięki nim dzieci stymulują wzrok, słuch, dotyk, węch, a nawet smak, czyli zmysły potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

 

Dlaczego rozwój sensoryczny jest tak ważny? 

 

Od kiedy dziecko przychodzi na świat każdego dnia zostaje poddane ogromnej ilości wrażeń sensorycznych. W jednym momencie noworodek musi przyzwyczaić się do pieluchy i ubrania, nowych dźwięków i zapachów, zmiennego oświetlenia i wszystkich czynności pielęgnacyjnych. Dla niedojrzałego jeszcze układu nerwowego nie jest to łatwe zadanie, ponieważ musi zebrać, przetworzyć i zintegrować docierające do niego bodźce, by w adekwatny sposób odpowiedzieć na nie. Im więcej doświadczeń, tym lepsza integracja, czyli współpraca między zmysłami. Jak zatem wspomagać maluchy? Stymulować sensorycznie czyli stwarzać niemowlakowi takie warunki, by jego zmysły w naturalny sposób mogły odbierać bodźce płynące z otoczenia. Przez stymulację sensoryczną rozumie się delikatne kołysanie, bujanie, przytulanie, noszenie, częste zmiany pozycji, karmienie piersią, wieczorną kąpiel, przyjemny masaż czy śpiewanie piosenek. Świadoma stymulacja wspiera rozwój dziecka wpływając pozytywnie na korę mózgową. To dzięki prostym aktywnościom  w mózgu malucha wytwarzają się kolejne połączenia nerwowe. Wszystko to powoduje, że maluch poznaje swoje ciało i otaczającą go przestrzeń, lepiej funkcjonuje, zyskuje poczucie bezpieczeństwa, wchodzi w bliższe relacje z innymi. 

 

Zabawki sensoryczne od kiedy?

Najprostsze zabawki sensoryczne, czyli takie, które stymulują jeden zmysł można pokazywać maluszkowi już od pierwszych tygodni życia. Kierując się zasadą, że mniej znaczy więcej warto inwestować w sprawdzone i bezpieczne zabawki dla niemowląt takie jak przytulanki dla niemowląt, grzechotki czy gryzaki. Kiedy maluch zacznie być bardziej aktywny, opanuje umiejętność chwytania zabawek i zacznie balansować swoim środkiem ciężkości na tyle skutecznie, by zmienić pozycję ciała można wprowadzać zabawki sensoryczne stymulujące maksymalnie dwa zmysły. Bogatą ofertę produktów z kategorii zabawek sensorycznych znajdziecie na  fabrykawafelkow.pl 

 

Jakie zabawki sensoryczne dla niemowląt?

Pierwszy rok życia dziecka to okres najintensywniejszego rozwoju sensomotorycznego. To czas, kiedy z noworodka całkowicie uzależnionego od rodziców rośnie maluch, który zaczyna samodzielnie się poruszać i eksplorować otaczającą go przestrzeń. Zabawki, które znajdują się w jego zasięgu powinny mu w tej przygodzie wiernie towarzyszyć, a poprzez swoje walory sensoryczne wspierać jego rozwój. Nie bez powodu największym zainteresowaniem w tej kategorii zabawek sensorycznych cieszą się gryzaki, piłeczki sensoryczne i książeczki sensoryczne. Coraz większą popularność zyskują także szeleściki, przytulanki, lustereczka, miękkie klocki, zawieszki do wózka lub fotelika i grzechotki.

 

Gryzaki czyli uczta dla podniebienia

Nie od dziś wiadomo, że maluchy poznają świat przez dotyk ust i języka. W związku z tym, że wnętrze jamy ustnej jest bardzo wrażliwe i dobrze unerwione wszystko co znajduje się w zasięgu małych rączek ląduje natychmiast w buzi. Właśnie dlatego gryzaki dla niemowląt doskonałe w swej prostocie idealnie stymulują dotyk i wzrok. Różnorodność materiałów z jakich zostały wykonane od drewna przez gumę, silikon aż po kauczuk sprawia, że maluchy wprost je uwielbiają. Gryzaki są nie tylko jednymi z ulubionych zabawek sensorycznych, którymi do woli można manipulować rączkami ćwicząc małą motorykę, ale także są odpowiedzialne za misję ratunkową podczas ząbkowania. 

 

Piłeczki sensoryczne – moc wrażeń dotykowych 

Dzieci uwielbiają piłeczki, ponieważ można nimi do woli rzucać i nigdy dwa razy nie odbiją się tak samo. Co więcej jeżeli mają różne faktury i liczne wypustki można je bez końca smakować. A kiedy w grę wchodzi żywa kolorystyka i zmienny ciężar to w efekcie uzyskujemy jedną z lepszych zabawek sensorycznych dla dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Piłeczki sensoryczne sprawdzają się jako nieodłączni towarzysze podłogowych aktywności, długich spacerów i wieczornych kąpieli. Są zabawkami sensorycznymi, które są bardzo trwałe i łatwo utrzymać je w czystości.  

 

Książeczki sensoryczne dla najmłodszych jako bajki tkaniną pisane

Dlaczego tkaniną? Ponieważ do stworzenia oryginalnych książeczek sensorycznych wykorzystuje się najlepsze jakościowo tkaniny. Od naturalnej bawełny przez filc, tiul, welur, szyfon, jedwab aż po tkaniny pluszowe. Mnogość faktur od miękkich przez śliskie, gładkie, aksamitne, chropowate i szeleszczące w połączeniu z wypustkami, wstążeczkami, rzepami i gryzakami oraz przepiękną kolorystyką dają całą masę wzrokowych, dotykowych i słuchowych wrażeń. Wśród zabawek sensorycznych dla dzieci książeczki sensoryczne zdecydowanie zajmują wysokie miejsca w rankingach. Mimo, że każda jest inna i na swój sposób wyjątkowa to wszystkie są równie wartościowe. 

 

Zabawki wspomagające sensorykę dla rocznego dziecka. 

Co można kupić rocznemu dziecku w prezencie urodzinowym? - specjalnie dedykowane pod tą okazję zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka. Dlaczego? Bo w tej kategorii nie ma prezentów nietrafionych, a wybór jest naprawdę ogromny. A może też dlatego, że łączą przyjemne z pożytecznym czyli stymulację przez zabawę? A może właśnie i przede wszystkim dlatego, że jako jedyne zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka dają możliwość odbycia niekończącej się podróży do krainy różnorodnych faktur, miłych w dotyku tkanin, atrakcyjnych dla oka kolorów i niebanalnych kształtów. Dzięki zabawkom sensorycznym maluchy doświadczają, eksperymentują, tworzą, próbują, uczą się własnego ciała i poruszania się w przestrzeni, a także poznają związki przyczynowo-skutkowe. Zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka dostępne na fabrykaprezentow.pl to okazały wybór układanek, piramidek, sorterów, stolików edukacyjnych, pchaczy, jeździków, wieży czy bąbelków tylko renomowanych marek. Tutaj z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 

Jakie zabawki sensoryczne wybrać?

Kryterium, które w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę wybierając zabawki sensoryczne jest wiek dziecka, dla którego mają być przeznaczone. Chodzi o to, by zbyt wcześnie nie wprowadzać maluchom zabawek, które stymulują jednocześnie więcej niż dwa zmysły, ponieważ może to spowodować przestymulowanie. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia bezpieczeństwa i certyfikaty jakości oferowanych produktów. Na naszej stronie znajdą Państwo zabawki sensoryczne renomowanych marek, które przez lata zapracowały sobie na pozytywną opinię konsumentów, m.in. Mom’s Care, B.Toys, Fat Braun Toys. O doskonałości ich produktów można się przekonać wybierając unikalne zabawki z kategorii zabawek sensorycznych dla niemowląt, dla rocznego dziecka, dwulatka itp. dostępnych w naszej ofercie.