Drewniane zabawki 

Drewniane zabawki cieszą się ogromnym powodzeniem zarówno wśród niemowląt, jak i starszych dzieci. Co więcej, są na tyle popularne, że nawet można o nich śpiewać  piosenki - „Konik – z drzewa koń na biegunach, zwykła zabawka, mała huśtawka, a rozkołysze, rozbawi. (…) każdy powinien go mieć”. I choć tekst do piosenki Urszuli powstał ponad 60 lat temu, idealnie wpisuje się w obecne trendy. Drewniane zabawki, tworzone przez światowych liderów w branży zabawkarskiej, łączą w sobie doskonałą jakość surowca z perfekcyjnym wykonaniem. Na pozór banalne, kryją w sobie niezwykłą wartość edukacyjną. Są w 100% bezpieczne dla najmłodszych i w przeciwieństwie do zabawek plastikowych są przyjazne dla środowiska. Obecnie należą do jednych z najczęściej wybieranych zabawek dla dzieci.

 

Zalety drewnianych zabawek 

 

Drewniane zabawki często tworzone są we współpracy z pedagogami i psychologami dziecięcymi, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę prorozwojową i edukacyjną. Odpowiednio dostosowane do wieku, idealnie stymulują rozwój sensomotoryczny dziecka, dając mu ogrom wrażeń dotykowych, wzrokowych i słuchowych. Ponadto, zabawki drewniane rozwijają kreatywność, dają mnóstwo radości i zapewniają świetną zabawę na wiele godzin. Tym, co je wyróżnia spośród innych zabawek jest trwałość, ekologia i tradycja.


Trwałość 

Bez wątpienia jedną z największych zalet drewnianych zabawek jest ich trwałość. Drewno lipowe, bukowe, a zwłaszcza kauczukowe charakteryzuje się gęstym usłojeniem i zwartą strukturą co sprawia, że zabawki są wyjątkowo wytrzymałe, nie kruszą się i nie pękają. Mogą upadać z dużych wysokości, lądować na drugim końcu pokoju czy niechcący trafić pod pantofel taty, a i tak pozostaną nienaruszone. Co więcej, mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie i nie stracą swoich właściwości. 


Ekologia

Głównym atutem drewnianych zabawek jest to, że są przyjazne dla środowiska. Drzewa, które są wycinane i przeznaczone do obróbki wykorzystywane są niemalże w 100%, natomiast na ich miejsce od razu sadzone są nowe. Wszystko po to, by zachować równowagę w ekosystemie. Chcąc jeszcze bardziej pozostać w duchu eko, farby, którymi drewniane zabawki dla dzieci są malowane nie zawierają sztucznych barwników, a jedynie naturalne składniki na bazie wody. Natomiast jeśli poszczególne elementy zabawki wymagają łączenia to skleja się je nietoksycznymi klejami. Warto dodać, że fabryki znanych firm m.in. Plan Toys, którzy są pionierami w wykorzystaniu drewna kauczukowego w przemyśle zabawkarskim część energii pozyskują z biomasy i paneli słonecznych. Takie rozwiązania się chwali!  


Tradycja 

Najlepsze zabawki naszego dzieciństwa to te, które tworzyliśmy sami biegając całymi dniami na świeżym powietrzu. To m.in. znaleziony patyk, który stawał się super mieczem, drogowskazem w podchodach, łyżką do mieszania zupy z kamieni, szyszek i liści, długopisem na piasku czy wreszcie termometrem podczas zabawy w lekarza. To, co naturalne było najciekawsze i dawało najwięcej pomysłów na świetną zabawę. Wśród gotowych zabawek, które dzisiaj zyskują miano ponadczasowych, uwielbianych przez dzieci w każdym wieku są drewniane klocki. Proste, solidnie wykonane, trwałe, w miłych dla oka kolorach dają tysiące możliwości na kreatywną zabawę i jednocześnie idealnie wpisują się w założenia metody Montessori. A skoro o metodzie mowa. Czołowym producentem drewnianych zabawek dla dzieci w duchu Montessori jest niemiecka firma Grimm’s, która nieprzerwanie od 1978 roku tworzy jedne z najlepszych tradycyjnych zabawek drewnianych na świecie. Wyróżniają się tym, że są starannie dopracowane z dbałością o każdy szczegół, naturalne i farbowane tylko barwnikami pochodzenia roślinnego. W naszej ofercie znaleźć można kolorowe 10-cio i 12-elementowe tęcze, drewniane urodzinowe kostki, podwójną kolorową spiralę, tęczowe drewniane klocki, pastelową tablicę do sortowania, klocki – małe walce oraz zestaw kolorowych korali. 

 

Drewniane zabawki dla niemowląt  

 

Czy drewniane zabawki można proponować niemowlakom? Oczywiście, że można, a nawet trzeba. Dlaczego? Bo są miłe w dotyku, lekkie, mają zaokrąglone krawędzie i dzięki temu genialnie pasują do maleńkich rączek. Idealnie wspierają rozwój sensoryczny niemowląt, stymulując jeden, góra dwa zmysły, a przy tym spełniają wymagania ASTM oraz europejskie standardy bezpieczeństwa EN. W ofercie naszego sklepu Fabryka Wafelkóww możecie znaleźć drewniane gryzaki, grzechotki, a także kule manipulacyjne – niezwykle stylowe, estetycznie wykonane i wyjątkowe. 

 

Drewniane zabawki dla rocznego dziecka - jakie wybrać?  

 

Wybór drewnianej zabawki dla rocznego dziecka to nie lada wyzwanie, ponieważ propozycji jest tak dużo, że nie wiadomo na co się zdecydować. Czy zainwestować w drewniane instrumenty i od najmłodszych lat uwrażliwiać i rozwijać słuch muzyczny? A może sprezentować drewniane sortery i układanki, by przez zabawę edukować malucha? A może okaże się, że strzałem w dziesiątkę będzie zabawka drewniana do ciągnięcia, która sprawi, że maluch nie będzie chciał się z nią rozstać? Bez względu na co padnie wybór, pewne jest, że na twarzy dziecka pojawi się uśmiech. Wśród drewnianych zabawek dla rocznego dziecka w naszym sklepie znaleźć można także cieszące się niesłabnącą popularnością drewniane pchacze, przebijanki, drewniane figurki oraz ponadczasowe drewniane klocki. 

 

Drewniane zabawki dla dziewczynki

 

Już od najmłodszych lat dziewczynki spędzają dużo czasu w kuchni z mamą lub babcią, pomagając w przygotowaniu pysznych posiłków. Obserwując te upodobania, producenci zabawek z drewna, stworzyli drewniane kuchnie wraz z akcesoriami, by małe kucharki mogły rozwijać swoją pasję do gotowania. Krojąc drewniane owoce i warzywa, dziewczynki ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową, nalewając herbatkę do drewnianej filiżanki doskonalą ruchy precyzyjne, a przygotowując przyjęcie urodzinowe z drewnianym tortem w roli głównej, uczą się odgrywania ról i opowiadania historii. To oczywiście nie wszystko, ponieważ w bogatej ofercie naszego sklepu znajdują się również drewniane domki dla lalek, wózki dla lalek, toaletki dla małych modelek, kosmetyczkę z akcesoriami, zestaw lekarza i wiele innych ciekawych drewnianych zabawek do odgrywania ról. W kategorii drewnianych zabawek dla dziewczynki, wiodącą marką w sklepie Fabryka Wafelków,  jest holenderska marka Little Dutch. Znajdziemy tu wiele ciekawych zabawek, które ucieszą nie tylko dzieci, ale i zaskoczą rodziców. Tak jest np. w przypadku ekspresu do kawy Little Dutch, który jest bardzo często wybieraną zabawką na prezent w naszym sklepie.  

 

Drewniane zabawki dla chłopców

Chłopcy to urodzeni majsterkowicze. Nie trzeba im dwa razy tłumaczyć do czego służy młotek albo jakie jest zadanie śrubokręta. Niestety prawdziwe narzędzia są nieporęczne i w większości niebezpieczne dla dzieci. Świetną alternatywą są więc drewniane warsztaty zarówno w wersji mini w postaci walizki z narzędziami, jak i w wersji maksi czyli dużych stojących warsztatów z narzędziami. Do woli można wkręcać, przybijać, wymieniać, naprawiać, manipulować i tworzyć ciekawe konstrukcje. Dla fanów motoryzacji także znajdą się nietuzinkowe propozycje. Drewniane pojazdy, wielopoziomowe garaże czy drewniane kolejki często bywają spełnieniem marzeń niejednego kilkulatka. I wreszcie kto powiedział, że wspólnie z siostrą czy koleżanką nie można pobawić się w dom, poczęstować drewnianym ciasteczkiem pijąc kawę z drewnianego ekspresu, ogolić drewnianym zestawem do golenia lub dla odmiany zagrać w drewnianego krykieta, zbudować wieżę z drewnianych klocków albo z drewnianych puzzli ułożyć żyrafę?

 

Producenci drewnianych zabawek 

 

Do ścisłej czołówki producentów zabawek drewnianych należą: Little Dutch, Janod, Tender Leaf ToysPlan Toys i Grimm’s. Te często rodzinne firmy pozyskują najwyższej jakości drewno z lasów europejskich, tak jak Plan Toys z drzew kauczukowych uprawianych w południowo-wschodniej Azji. W swoich fabrykach stosują najnowsze technologie, zatrudniają najlepszych specjalistów, wszystko po to, aby efektem końcowym ich żmudnej pracy były niepowtarzalne zabawki, które nie tylko zachwycają najmłodszych, ale także podbijają serca rodziców. Nie bez powodu Fabryka Wafelków w swojej ofercie posiada spory zasób ich zabawek, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.