Maty piankoweMata piankowa to najlepszy przyjaciel każdego niemowlęcia podczas podłogowych aktywności. To duża i bezpieczna przestrzeń do ruchu, towarzysz i motywator prawidłowego rozwoju, miejsce najciekawszych zabaw i jednocześnie atrakcyjny dodatek do wyposażenia pokoju dziecięcego. Jednym słowem hit! W czym w takim razie tkwi fenomen maty piankowej dla niemowlaków? Dlaczego rodzice tak chętnie je kupują? 

 

Mata piankowa bezpieczny skład

W związku z tym, że na matę piankową kładziemy niemowlę, musimy mieć pewność, że została ona wyprodukowana z solidnego  i bezpiecznego materiału. Maty piankowe dostępne w naszej ofercie wykonane są z innowacyjnego tworzywa EVA. To absolutny bestseller ostatnich lat. Pianka EVA jest bardzo wytrzymała i wodoodporna, a przy tym bezpieczna, ponieważ nie zawiera formamidu, bisfenolu A (BPA), ftalanów ani PVC. Ponadto jest bezzapachowa, antybakteryjna i polecana szczególnie dla alergików. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju tworzywa mata piankowa dla niemowlaków jest na tyle miękka, że świetnie amortyzuje upadki i jednocześnie wystarczająco twarda, by przetrwać codzienną, nawet intensywną eksploatację. Szczególnie polecane maty piankowe dla dzieci stworzone przez renomowane firmy jak Skip Hop i Toddlekind dają gwarancję najwyższej jakości, zgodnej z restrykcyjnymi normami bezpieczeństwa w UE i USA. Czy można wymagać czegoś więcej?

 

Mata piankowa dla niemowląt od kiedy ? 

Zdecydowanie najlepszym miejscem do rozwoju sensomotorycznego dziecka zwłaszcza w pierwszym roku jego życia jest podłoga. Dla niektórych jest to całkiem niedorzeczne i brzmi jak dobry żart, ale naprawdę tak jest. Niemowlę zdobywa najwięcej doświadczeń, kiedy samo próbuje wykonać ruch. I choć z dorosłego punktu widzenia może się to wydawać bezcelowe i chaotyczne, to każde uderzenie malutką rączką bądź nóżką o matę daje informację zwrotną. W ten sposób już kilkutygodniowy maluch leżąc na macie piankowej uczy się schematu własnego ciała oraz jego ruchu w przestrzeni. Zdobywa szereg wartościowych doświadczeń sensorycznych. Co więcej, chropowata powierzchnia maty piankowej w przeciwieństwie do śliskich paneli podłogowych i płytek, ułatwia przemieszczanie się we wszystkich kierunkach dając niemowlakowi opór podczas pełzania czy raczkowania. Dodatkowo twardość maty piankowej dla niemowlaków jest jej wielkim atutem, ponieważ motywuje maluchy do ruchu. Zwykły koc lub narzuta rozkładana na podłodze w salonie czy pokoju dziecięcym nie sprawdza się. Z reguły materiał jest na tyle cienki, śliski i mocno się roluje, że niemowlę zamiast podążać w stronę zabawki sprytnie łapiąc za materiał przyciąga go do siebie. 

 

Mata piankowa puzzle

Mata piankowa puzzle w równym stopniu może służyć niemowlętom, jak i dzieciom starszym. Jej największą zaletą jest to, że codziennie może wyglądać inaczej, ponieważ puzzle, z których się ją układa można łączyć ze sobą w dowolny sposób, w tym także wielowymiarowo. Dla najmłodszych mata piankowa puzzle rozłożona płasko na podłodze spełnia rolę maty treningowej podczas codziennych wygibasów oraz zabezpiecza miejsca, które powinny pozostać poza zasięgiem niemowląt. Z kolei dla kilkulatka ta sama mata piankowa puzzle może zmienić się w atrakcyjny tunel, skrzynię na skarby, statek kosmiczny, sklep spożywczy i wiele innych również nietypowych konstrukcji lub pozostać ciekawym dodatkiem urozmaicającym wystrój pokoju. 

 

Mata piankowa jak czyścić  

Mata piankowa dla niemowlaka może służyć przez długie lata. Jest tylko jeden warunek – trzeba o nią należycie zadbać. Jak w takim razie czyścić matę piankową, by nie straciła swoich właściwości? Najszybciej codziennych zabrudzeń można się pozbyć przez odkurzanie. W końcu kurz, który zbiera się na niej w ciągu dnia może powodować nasilenie alergii u niemowląt. Z kolei wszelkie mokre zabrudzenia powstające np. wskutek ulewania bądź ślinienia się przez dziecko można przetrzeć wilgotną szmatką albo chusteczką nawilżającą. W związku z tym, że niektóre maty piankowe składają się z puzzli można rozdzielać i każde z nich myć osobno pod prysznicem wykorzystując do tego płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie i wodę. Podobnie jak w przypadku wszystkich zabawek dla niemowląt bardzo ważna jest też systematyczna dezynfekcja. W tym celu warto kupić ekologiczne środki specjalnie przeznaczone do produktów dla małych dzieci dostępne na naszej stronie internetowej. Natinaturali to jeden z godnych uwagi preparatów, który nie zawiera chloru, a jedynie wyciągi roślinne i olejek z drzewa herbacianego. Świetnie się sprawdza w roli strażnika czystości!

 

Mata piankowa zamiast dywanu 

Godnym uwagi rozwiązaniem oferowanym przez producentów branży zabawkarskiej są maty piankowe w formie dywanu. W przeciwieństwie do mat piankowych typu puzzle dywany piankowe są w jednym kawałku, w związku z czym nieco łatwiej utrzymać je w czystości. W porównaniu do klasycznych mat piankowych są też odrobinę cieńsze, ale w ogóle nie tracą swojej wartości. Co więcej, można je dzięki temu szybko zwinąć i wygodnie przechować. Ich dużą zaletą jest to, że są dwustronne. W ciągu dnia mogą uatrakcyjniać dziecięcą przestrzeń do zabawy, a wieczorem dzięki zastosowaniu dekoracyjnego printu na odwrocie świetnie uzupełnić nowoczesne wnętrze. 

 

Bez względu na to, czy naszą uwagę bardziej przykuje mata piankowa puzzle, czy dywan piankowy jedno jest pewne – to świetna inwestycja w rozwój dziecka! Szeroki wybór sprawdzonych mat piankowych dostępny jest w naszym sklepie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.