Zabawki stymulujące motorykę u rocznego dziecka – 13 sprawdzonych pomysłów

Ruch jest naturalną potrzebą każdego dziecka i warunkiem jego prawidłowego rozwoju. Warto o tym wiedzieć wybierając prezent na roczek. Aktywność fizyczna pozwala budować wytrzymałość i kondycję, kształtuje świadomość własnego ciała i jego koordynację. Podczas zabaw ruchowych maluch uczy się utrzymywania równowagi, poznaje swoją siłę i możliwości jej zastosowania oraz ćwiczy szybkość swoich reakcji. Motoryka dzieli się na dużą i małą. Do dużej zaliczamy obszerne ruchy całego ciała. Motoryka mała oznacza natomiast ruchy palców i dłoni. Aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, konieczna jest jego stymulacja w obu tych zakresach. 


Prawidłowy rozwój motoryki małej jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka, szczególnie jego mowy. Co ruch ma wspólnego w mówieniem? Okazuje się, że bardzo dużo. Obszar kory mózgowej odpowiedzialny za ruchy ręki znajduje się bardzo blisko ośrodka odpowiadającego za ruch narządów mowy. Oznacza to, że kiedy stymulowane są precyzyjne ruchy dłoni i palców pobudzany jest także ośrodek mowy. Prawidłowo rozwijana motoryka niesie ze sobą także wiele innych korzyści dla ogólnego rozwoju dziecka. Dobrze o tym pamiętać wybierając prezent dla rocznego dziecka. Sprawny ruchowo maluch lepiej radzi sobie podczas zabaw z rówieśnikami. Potrafi dobrze operować zabawkami, więc chętnie włącza się w gry zespołowe. Mniej sprawne dziecko będzie powolne i niezgrabne, co może spowodować jego wycofanie z niektórych aktywności grypy rówieśniczej, a w konsekwencji nawet jego wykluczenie. Dziecko, które ma odpowiednie do swojego wieku zdolności motoryczne, lepiej rozwija się społecznie, jest bardziej samodzielne i pewne siebie, szybciej reaguje, łatwiej przyswaja nowe rzeczy, a także jest bardziej spostrzegawcze.


Rodzice powinni zadbać o to, aby maluch kończący rok mógł doskonalić swoje zdolności motoryczne, dostarczając mu odpowiednich zabawek. Dzięki temu ich pociecha będzie znacznie, lepiej radzić sobie w przedszkolu, a później szkole. Poniżej przedstawiamy zabawki dla rocznego dziecka, które dobrze wpływają na rozwój zdolności motorycznych.

Zobacz wszystkie propozycje zabawek w kategorii wiekowej     prezent na roczek 

Pętla edukacyjna - oryginalny prezent na roczek 

Pętla motoryczna to tylko z pozoru prosta zabawka dla rocznego dziecka. Przesuwanie niewielkiego koralika wzdłuż pozakręcanych pręcików nie jest dla niego tak łatwe, jak nam się wydaje. Maluch, bawiąc się tego typu zabawką, nie tylko ćwiczy precyzję ruchów palców i dłoni, ale również cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu. Przeprowadzenie koralika po zawiłej ścieżce wymaga skupienia i dobrej współpracy oko-ręka. Dla dziecka w tym wieku dobrze jest wybrać zabawkę, która będzie miała kilka torów o różnym stopniu trudności. Będzie mogło zacząć od najłatwiejszego, a potem próbować sił na trudniejszych trasach. Aby zachęcić malucha do zabawy pętlą motoryczną, warto zadbać o to, aby była atrakcyjna. Poszukajmy takiej, która oprócz okrągłych kolorowych koralików ma np. małe zwierzątka, samochodziki, czy owady. Jeśli obawiamy się, że pętla motoryczna szybko znudzi dziecko, możemy wybrać jej połączenie z inną zabawką np. z kostką edukacyjną lub zabawką do ciągnięcia na sznurku.

Pierwszy Sorter na roczek 

Przeglądając zabawki na roczek, warto zwrócić uwagę na sortery, które przede wszystkim uczą dziecko rozróżniania kolorów i kształtów. Do pojemnika z otworami maluch wrzuca klocki przez pasujące do nich otwory. Bawiąc się nim, nie tylko poznaje nowe kolory i kształty, ale także ćwiczy logiczne myślenie i poznaje zależności przyczynowo-skutkowe. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na sorter drewniany ze zwierzątkami marki Janod, czy popularny garnuszek na klocuszek, zabawka tego typu pomoże naszemu dziecku doskonalić motorykę małą. Maluch musi bowiem złapać klocek, a następnie odwracać go w dłoniach, aby włożyć go precyzyjnie do pasującego otworu. Jeśli to pierwsza tego typu zabawka naszego dziecka najlepiej wybrać sorter drewniany z klockami o niezbyt skomplikowanych kształtach np. marki Little Dutch. Aby zachęcić dziecko do zabawy, możemy wybrać garnuszek na klocuszek z efektami dźwiękowymi lub sensoryczny sorter marki Janod. Ciekawą propozycją jest także wieża z otworami na klocki marki Little Dutch.

Stolik edukacyjny - ćwiczenia motoryki małej u rocznego dziecka 

Stolik edukacyjny to mnóstwo radości i wiele korzyści dla rozwoju dziecka w jednym. Decydując się na tego typu zabawkę, która jest swego rodzaju centrum zabaw, możemy mieć pewność, że maluch nie znudzi się nią szybko. Jego największą zaletą jest wielofunkcyjność. Jedna większa zabawka zamiast wielu małych to w rezultacie oszczędność przestrzeni. Dziecko w zależności od tego, na co w danej chwili ma ochotę, może wybrać do zabawy dowolną część stolika. Najczęściej wyposażone są one w pętle motoryczne, sortery oraz elementy, które dziecko może obracać, lub wciskać. Wszystkie aktywności, które oferuje stolik edukacyjny, łączy to, że pomagają one w doskonaleniu sprawności rąk i palców. Drewniane stoliki edukacyjne jakie znajdziecie w naszej ofercie są wytrzymałe i trwałe dla rocznego dziecka. To również porządny prezent zwłaszcza na pierwsze urodziny. Często jest to prezent od dziadków lub chrzestnego. 

Przebijanka dla dziecka 12 miesięcy 

Przebijanka, jak sama nazwa wskazuje, polega na przebijaniu kolorowych palików lub kulek na drugą stronę. Zabawka ta bardzo dobrze rozwija zdolności manualne dziecka. Trafianie młoteczkiem w wybrany punkt ćwiczy koordynację wzrokowo ruchową malucha. Wymaga od niego celowości działania, precyzji i skupienia. Przebijanka to także dobre ćwiczenie sprawności i siły małych rączek.

Jeździk pchacz - oryginalny prezent na roczek 

Jeździk jest dobrym narzędziem do ćwiczeń siłowych i koordynacji pracy całego ciała. Aby wprawić ją w ruch, maluch musi odpychać się nogami, balansując całym ciałem tak, aby utrzymać równowagę. Dziecko samo może decydować, w którą stronę skieruje jeździk. Pozwala mu to doskonalić orientację przestrzenną i zdolność panowania nas pojazdem. To pierwszy krok do późniejszej nauki jazdy na zwykłym rowerze.

Pchacz

Pchacz to zabawka, która zachęci roczniaka do doskonalenia niedawno zdobytej umiejętności chodzenia. Ważne jest jednak to, aby wybrać model, który będzie stabilny, tak aby dziecko nie przewracało się za każdym razem, kiedy chce popchnąć zabawkę. Największym zainteresowaniem maluchów cieszą się pchacze, które mają dodatkowe funkcje, jak np. jeździk-pchacz, czy wózek z klockami. Kiedy dziecko nie ma już ochoty na spacerowanie z zabawką, może na niej usiąść lub pobawić się klockami. Może także wykorzystać go do wożenia lal i misiów albo przewożenia klocków na inny „plac budowy”. Jeździk-pchacz ćwiczy koordynację ruchów całego ciała, konieczną do utrzymania równowagi. Uczy także malucha planowania swoich działań.

Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne stymulują zmysł dotyku dziecka. Piłka sensoryczna pozwala poznać maluchowi różnego rodzaju struktury, co wpływa na prawidłowe kształtowanie się jego integracji sensorycznej. Jest to bardzo ważne nie tylko dla optymalnego działania takich zmysłów jak dotyk, wzrok i słuch, ale również umiejętności mowy, chodzenia oraz zdolności wykonywania precyzyjnych czynności typu malowanie czy pisanie. Aby sensoryka dziecka odpowiednio się rozwijała, warto zadbać o to, aby miało dostęp do zabawek, które będą okazją do trenowania jego mózgu pod kątem przetwarzania różnych bodźców zmysłowych, jak np. piłka sensoryczna.

Wieża piramida

Motoryka mała może być z powodzeniem rozwijana także poprzez układanie elementów jeden na drugim. Stawianie wysokich wież z coraz mniejszych elementów wymaga od malucha przede wszystkim skupienia i precyzji w działaniu. Poza tym dziecko uczy się rozróżniania przedmiotów według kolorów, kształtów i wielkości. Na początku układanie elementów piramidy może sprawiać maluchowi trudności, szczególnie kiedy dojdzie do najmniejszych jej elementów. Za każdym razem będzie jednak szło mu lepiej, a gdy w końcu uda mu się zbudować całą wieżę, sprawi mu to mnóstwo radości. Klocki do układania wież piramid można wykorzystać także do nauki pierwszych słówek, rozpoznawania owoców czy zwierzątek, a także budować z nich inne konstrukcje.

Masa plastyczna

Miękka i przyjemna w dotyku masa plastyczna czy piasek kinetyczny stosunkowo łatwo się formuje, dlatego dzieci je uwielbiają. Tego typu zabawa to także wiele korzyści dla rozwoju motoryki małej. Rozwijana jest także sensoryka dziecka. Formowanie kulek i innych małych elementów doskonale ćwiczy precyzję palców. Kiedy dziecko ugniata masy plastyczne lub wciska je w foremki i praski poprawia sprawność całych dłoni. Pomaga to także w prawidłowym kształtowaniu napięcia mięśniowego. Ponadto masa plastyczna wspaniale rozwijają wyobraźnie dziecka. Ważne jest jednak to, aby wybierając masy plastyczne, czy popularny piasek kinetyczny, znaleźć produkt, którego skład będzie bezpieczny dla naszego dziecka.

Zabawki do ciągnięcia

Zabawka dla rocznego dziecka, która zachęci malucha do większej aktywności fizycznej, to zwierzątko, pociąg lub samochodzik na sznurku do ciągnięcia. Warto bowiem wiedzieć, że motoryka duża musi być rozwijana najpierw, aby dziecko mogło sprawnie wykonywać ćwiczenia w zakresie motoryki małej. Aby tak z się stało, należy jak najczęściej zachęcać malucha do ogólnej aktywności ruchowej.

Zabawki interaktywne

Do prawidłowego rozwoju motorycznego rocznego dziecka mogą przysłużyć się również różnego rodzaju zabawki interaktywne. Dzieci je kochają dlatego, że dzięki nim mogą obserwować reakcje otoczenia na swoje działania. Uwielbiają naciskać kolorowe przyciski, które uruchamiają różne dźwięki lub światełka, jak np. telefon marki Skip hop. Zabawki interaktywne mogą także zachęcać malucha do raczkowania, np. uwielbiana przez maluchy interaktywna pszczółka od Skip hop. Wszystkie te aktywności pomagają dziecku ćwiczyć panowanie nad własnym ciałem.

Karta podarunkowa

Kiedy zależy nam na tym, aby prezent dla rocznego dziecka sprawił mu radość i był przydatną dla jego rozwoju zabawką, ale nie wiemy co wybrać, dobrym rozwiązaniem może okazać się karta podarunkowa. Potrzeby kilkumiesięcznego dziecka szybko się zmieniają. Kiedy okaże się, że maluch wyrósł z niektórych zabawek, rodzice będą mogli, korzystając z karty podarunkowej, sami wybrać zabawki, które w danym momencie najbardziej będą odpowiadały jego zainteresowaniom.

Karty podarunkowe, o wartości od 30 zł do 2000 zł.

Jak widać, bez trudu możemy znaleźć mnóstwo produktów wspierających rozwój motoryczny dziecka, które sprawią że doskonalenie sprawności będzie dla niego wspaniałą zabawą. Wybierając prezent dla rocznego dziecka, dobrze jest pamiętać o tym, że dziecko powinno równolegle ćwiczyć motorykę dużą i motorykę małą. Maluch potrzebuje zatem zarówno zabawek, które angażują jego dłonie i palce, jak i tych zachęcających do ruchów całego ciała.

Przeczytaj również inne artykuły: