Filtruj (wiek, płeć, marka, cena)

Tablice manipulacyjne

Tablice manipulacyjne


 Tablice manipulacyjne to fenomen wśród zabawek na polskim rynku. Od kiedy pojawiła się w ofercie naszego sklepu z zabawkami stała się od razu Hitem.

 Czym jest tablica manipulacyjna?


 Tablica manipulacyjna to drewniana powierzchnia prostokątna, na której znajdują się różnego rodzaju elementy służące do manipulowania paluszkami. Możemy na niej znaleźć części do przekręcania, sortowania, pstrykania czy przesuwania. Czasem przymocowane są do niej nawet zamki, zasuwki, dzwonki rowerowe i wiele innych ciekawych metalowych konstrukcji, które możemy spotkać na półkach w sklepie z narzędziami. Wszystko to co na co dzień jest poza zasięgiem małych rączek. Na pozór prosta zabawka dostarcza dziecku niesamowitych doświadczeń edukacyjnych i poznawczych. Głównym zadaniem tablicy manipulacyjnej jest zainteresowanie dziecka pokonaniem wyzwań w bezpiecznym otoczeniu. Wszystkie te czynności mają za zadanie ćwiczyć motorykę małą przy pomocy rzeczy codziennego użytku, które są poza zasięgiem Malucha. Tablica manipulacyjna pomaga dzieciom w rozwijaniu koordynacji oko-ręka, a także w kształtowaniu umiejętności precyzyjnego chwytania. Wszyscy doskonale wiemy jak bardzo małe dzieci uwielbiają bawić się przedmiotami codziennego użytku. Tablica manipulacyjna gromadzi najciekawsze aktywności, które aktywizują dziecko i zachęcają do odkrywania. 

 Dla kogo przeznaczona jest tablica manipulacyjna? 

 Tablica manipulacyjna przeznaczona jest dla dzieci, które już samodzielnie i stabilnie siedzą. Są to dzieci w okolicach 9 miesiąca. Na tym etapie rozwoju dziecko zaczyna doskonalić swoje chwyty paluszkami. Ćwiczy chwyt pęsetowy pierwotny - to chwyt przedmiotu pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Maluch zaczyna coraz bardziej interesować się otaczającym go światem, a montując niewielka tablicę manipulacyjną do szczebelków łóżeczka, dajemy dziecku możliwość ćwiczenia i doskonalenia kolejnych chwytów, które obserwujemy w okolicach 12 miesiąca. Chodzi o chwyt potrójny szczękowy i pęsetowy. Wiele drewnianych zabawek jak np. chodziki dla dzieci mają też na przednim panelu coś w rodzaju tablicy manipulacyjnej. Poszczególne elementy manipulacyjne będą rosły razem z dzieckiem i będą atrakcyjne nawet dla starszego rodzeństwa, np liczydło czy ruchome puzzle. Inne tablice manipulacyjne zawierają trudniejsze elementy, które są dedykowane dla dzieci powyżej 3 roku życia. Tablice dla starszych dzieci, mają metalowe elementy, zasuwy, zamki i części, które dla młodszych dzieci nie są zalecane. W naszej ofercie znajdziecie bezpieczne tablice manipulacyjne, które spełniają obowiązujące normy bezpieczeństwa - EN71, CE, ASTM, ISO 9001 

 Tablica manipulacyjna idealny prezent dla rocznego dziecka 

 Tablica manipulacyjna to zabawka, która powstała w duchu metody Montessori. To idealny pomysł na prezent z okazji pierwszych urodzin. To świetna zabawka, która skupi uwagę rocznego malca w jednym miejscu i będzie ćwiczyć jego koncentracje. 1,5 roczne dziecko chce być coraz bardziej samodzielne, a zabawa tablicą manipulacyjną daje mu świetny trening samodzielności. Za każdym razem kiedy dziecko rozpoczyna zabawę może nauczyć się czegoś nowego. Motywuje go to do eksplorowania i odkrywania każdego kawałka zabawki. Ta zabawka to wręcz marzenie każdego malca, który na co dzień nie ma dostępu do zakazanych miejsc typu zamek, włącznik światła, zasuwka. To również świetny trening do nauki samodzielności rozbierania lub ubierania. Tablica manipulacyjna może być też dobrym pomysłem na prezent dla rocznych dzieci zwłaszcza tych, które są bardzo absorbujące. Rodzic zyska dzięki niej kilka minut dla siebie. 
 

Jakie są zalety tablicy manipulacyjnej dla dzieci?


 Tablica manipulacyjna lub jak ktoś woli tablica sensoryczna niesie ze sobą szereg pozytywnych korzyści na rozwój Twojego dziecka: 
  • pozwala mu na ćwiczenie sprawności rączek i paluszków; 
  • uczy odpowiedniego chwytania, co przekłada się w wieku przedszkolnym na odpowiednie trzymanie kredek czy długopisu;
  • pobudza jego ciekawość i pozwala eksplorować;
  • rozwija samodzielność;
  • pobudza kreatywność;
  • stymuluje pracę obu półkul mózgu;
  • ma pozytywny wpływ na zdolności logicznego myślenia;
  • przygotowuje do wykonywania codziennych czynności 2 czy 3 latka;
  • dziecko uczy się przez zmysły;
  • dziecko czuje się wolne.


 Jaką tablicę manipulacyjną wybrać ?


 Aby dobrze dobrać tablicę manipulacyjną dla dziecka należy przede wszystkim brać pod uwagę umiejętności dziecka. Często doradzamy klientom, by nie sugerowali się tylko wiekiem. Ważne by bacznie obserwować dziecko i dostrzegać to co go interesuje. Czy lubi coś przekręcać czy może bardziej interesuje się fakturami i doznaniami dotykowymi. Tablice manipulacyjne inaczej nazywane są tablicami sensorycznymi. Stymulacja różnych zmysłów jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego jeśli dziecko ma 10 miesięcy warto zainteresować się niewielkich rozmiarów tablicami, które są bezpieczne dla tego grupy wiekowej, i które możemy przymocować np. do szczebelków łóżeczka. Na tablicach manipulacyjnych marki 
Lilliputiens znajdziemy różne faktury, przyciski, guziczki i różnego rodzaju elementy do przekręcania. Dla nieco starszych dzieci, które już intensywnie eksplorują otoczenie dobrą propozycją będzie pchacz z tablicą manipulacyjną. W wolnej chwili między nauką chodzenia, dziecko odpocznie i poćwiczy inne części ciała - mięśnie paluszków. Obserwuj swoje dziecko i gdy tylko zobaczysz, że łapie za pilot lub kluczyki samochodowe to znak, że tablica sensoryczna będzie dla niego świetnym rozwiązaniem. W ofercie naszego sklepu znajdziecie również różnego rodzaju zabawki typu wkęrtki, maskotki do nauki ubierania i zabawki manipulacyjne, których zadaniem jest oczywiście wspomaganie rozwoju motoryki małej u najmłodszych. Zobaczysz jak wdzięczne będzie Twoje dziecko gdy podarujesz mu taką tablicę i tym samym dasz mu pełne pozwolenie na samodzielność.