Zabawki dla niemowlątWśród zabawek dla niemowląt można znaleźć prawdziwe skarby. Piłeczki sensoryczne, drewniane układanki, maty edukacyjne, interaktywne zawieszki i mięciutkie przytulanki to tylko niektóre z ciekawych zabawek dla noworodka. Tworzone przez ludzi z pasją, według najnowszych technologii z bezpiecznych materiałów, często przy współudziale specjalistów w zakresie rozwoju małego dziecka, zabawki dla niemowląt zachwycają swoją oryginalnością, perfekcyjnym wykonaniem i ukrytą wartością prorozwojową. Nie bez powodu właśnie zabawki dla niemowlaków są jednymi z najczęściej wybieranych prezentów z okazji narodzin czy baby shower. W związku z tym, że jest ich całe mnóstwo, pojawia się pytanie; jak wybrać, by wybrać dobrze? By kupiona zabawka rzeczywiście wspierała rozwój malucha, a nie zakłócała? Jaką zabawkę wybrać, by maluch mógł ją w pełni wykorzystać stosownie do swoich umiejętności? I wreszcie, od kiedy niemowlęciu w ogóle można proponować zabawki?

 

Od kiedy zabawki dla noworodka?

Pierwszy miesiąc życia dziecka nazywany jest okresem noworodkowym. Okres ten mierzony jest od momentu narodzin do ok 28 dnia życia. W tym czasie maluszek mało co widzi, nie wszystko słyszy, przyzwyczaja się do dotyku, poznaje zapach domu i najbliższej rodziny, a także delektuje się smakiem mleka. W związku z tym, że wszystko jest dla niego nowe i z każdej strony docierają różne bodźce, najbardziej potrzebuje bliskości rodziców. To właśnie oni zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa poprzez empatyczną pielęgnację, noszenie na rękach, bujanie, kołysanie, karmienie i usypianie. Czy w takim razie jest to dobry moment na wprowadzanie zabawek dla noworodków? Na pewno odpowiedni, by zacząć je wybierać. 

 

Zabawki dla noworodka – jakie zmysły należy stymulować?

Kiedy noworodek przychodzi na świat najlepiej rozwinięty ma zmysł dotyku, dosyć dobrze zmysł słuchu, natomiast najmniej rozwinięty jest narząd wzroku. Przez pierwsze tygodnie swojego życia maluch widzi przedmioty z odległości 20-30 cm od swojej twarzy. Początkowo obraz jest niewyraźny i dwuwymiarowy. Z jednolitego tła w odcieniach szarości noworodek jest w stanie zauważyć to, co jest kontrastowe, najlepiej czarno-białe. To właściwy czas na to, aby zainteresować się zabawkami kontrastowymi dla noworodka. Między 2 a 3 miesiącem życia niemowlę potrafi już skupić wzrok na ludzkiej twarzy i zaczyna wodzić wzrokiem. Jego uwagę przykuwa wszystko to, co się rusza, dlatego też od 10 tygodnia życia zaleca się montowanie karuzeli nad łóżeczkiem. W pierwszym trymestrze można również wprowadzać zabawki z pozytywką, stymulujące zmysł słuchu i pomagające się maluchom wyciszać. To właśnie te zabawki dla noworodka są najczęściej wybierane na pierwszy prezent.  Między 3 a 6 miesiącem życia, kiedy niemowlę zaczyna eksperymentować ze swoim środkiem ciężkości ciała, stymulując tym samym zmysł równowagi, dobrze jest zaopatrzyć go w matę edukacyjną. Na tym etapie mata zapewni mu bezpieczną przestrzeń do ruchu i ciekawą rozrywkę. Z kolei do doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej świetnie sprawdzą się książeczki materiałowe, książeczki sensoryczne. Mniej więcej od 6 miesiąca życia, kiedy podstawowe zmysły funkcjonują już całkiem sprawnie, można zaczynać przygodę z zabawkami interaktywnymi i edukacyjnymi. 

 

Jakie zabawki dla niemowlaka?

Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze zabawki dla niemowlaka jest sprawa bezpieczeństwa. W końcu chodzi o zdrowie i życie naszego niemowlęcia. Przed zakupem dokładnie należy sprawdzić firmę, która wyprodukowała daną zabawkę, a także wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa, jakie zabawka dla niemowlaka posiada. W naszym sklepie wyselekcjonowaliśmy zabawki dla niemowląt tylko renomowanych marek, które spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Wybierać zatem można bez obaw, pamiętając o tym, by brać pod uwagę wiek niemowlęcia. Chodzi o to, by zbyt wcześnie nie dawać maluchom zabawek, które stymulują jednocześnie kilka zmysłów oraz by dobierać zabawki stosownie do umiejętności maluszka na danym etapie jego rozwoju.  

 

Zabawki sensoryczne dla niemowląt

Wśród zabawek dla niemowląt dosyć dużą grupę stanowią zabawki sensoryczne. Bez względu na to, czy są wykonane z drewna, silikonu, gumy czy miękkiego pluszu stymulują najważniejsze zmysły malucha potrzebne do prawidłowego rozwoju. A skoro o rozwoju mowa – dlaczego stymulacja sensoryczna niemowląt jest tak ważna? Ponieważ pozytywnie wpływa na korę mózgową, a co za tym idzie poprzez stymulację tworzone są nowe połączenia nerwowe, które z kolei przyczyniają się do tego, że dziecko lepiej funkcjonuje w otaczającym go świecie. Bezdyskusyjnie zatem są to zabawki, które każde niemowlę powinno posiadać w swoim koszu z zabawkami i to już od pierwszych tygodni życia. O jakich konkretnie zabawkach jest mowa? Najpopularniejszymi i jednocześnie najchętniej wybieranymi zabawkami dla niemowląt wspierającymi rozwój sensoryczny są gryzaki i grzechotki, książeczki sensoryczne, piłeczki, kule i kostki sensoryczne – wszystkie dostępne w Fabryce Wafelków.   

 

Zabawki edukacyjne dla noworodka

Zabawki edukacyjne to zabawki, które wspierają rozwój niemowlęcia przez zachęcanie go do aktywności. Dzięki temu niemowlę zdobywa nowe umiejętności i poznaje otaczający go świat, uczy się przez zabawę, zapamiętuje. Co ważne, zabawki edukacyjne mają mobilizować maluchy do działania, a nie wyręczać. Przykład? Doskonale znane wszystkim maty edukacyjne. Jeżeli maluch w piątym miesiącu nie zainteresuje się wiszącą nad nim zabawką próbując złapać ją rączką bądź uderzyć stopą to pozostanie nieruchoma. Jeżeli natomiast na tej samej macie edukacyjnej zacznie próbować zmieniać pozycje ciała, kręcić się, obracać, pełzać itd. to poza tym, że dostanie szereg informacji z otoczenia dotyczących ułożenia jego ciała w przestrzeni, to nauczy się wykorzystywać ruch do celowego działania. Jakie jeszcze zabawki dla niemowląt możemy zaliczyć do zabawek edukacyjnych? Z pewnością te, które towarzyszą niemowlakom w podróży. W tym miejscu odsyłamy do działu zabawek do wózka i fotelika. Dostępne w bogatej ofercie na sklepie FabrykaWafelkow.pl, wielofunkcyjne zawieszki poza tym, że przyciągają wzrok niemowlęcia i wzbudzają jego ciekawość pozostając świetnym czasoumilaczem podróży. Zachęcają niemowlę do łapania, szarpania, ciągnięcia i naciskania pojedynczych elementów. Niemowlaki dobrze się bawią, eksperymentują, doskonalą koordynację oko-ręka, a także zapamiętują jaką reakcję na dotyk wywołują kolejne elementy. To świetne połączenie nauki z zabawą, a przez to, że są kolorowe i starannie wykonane stanowią grupę zabawek dla niemowląt, które zdecydowanie warto posiadać.

 

Zabawki interaktywne dla niemowląt

Kiedy niemowlę skończy pół roku zaczyna być coraz bardziej aktywne. Mata edukacyjna, która do tej pory była jego głównym placem zabaw powoli idzie w odstawkę, za to wszystko co znajduje się poza nią staje się atrakcyjne. Maluch zaczyna się przemieszczać, a także z coraz większym zainteresowaniem manipuluje przedmiotami – dotyka je, naciska, przestawia z miejsca na miejsce, odwraca, przewraca, rzuca. Jest to dobry moment na to, aby wprowadzać zabawki interaktywne. Czym są zabawki interaktywne? Niczym innym jak zabawkami, które działają na zasadzie akcja-reakcja. Maluch naciska przycisk, zabawka wydaje dźwięk lub włącza kolorową lampkę. Niemowlę poznaje w ten sposób związki przyczynowo-skutkowe, rozwija motorykę małą, stymuluje zmysł dotyku, słuchu i wzroku. Dzięki temu, że niektóre zabawki interaktywne dla niemowląt poruszają się, stają się tym samym świetną motywacją do zdobywania kolejnych metrów kwadratowych podłogi. W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór zabawek interaktywnych, wśród których można znaleźć m.in. Lustro na kółkach lub Mini-gitarę od B.Toys, Aktywny telefon firmy Skip Hop, Sześcianik Quubi marki Fat Brain Toy, czy kultową zabawkę interaktywną grzechotkę Smarty Bunny - Króliczka Alilo.

 

Jak dezynfekować zabawki dla niemowlaka?

Warto jednak pamiętać, że każda zabawka dla niemowląt jest brana do buzi. Dlatego dbanie o czystość zabawek w tym okresie jest bardzo ważna. Najlepszym sposobem na utrzymanie zabawek dla niemowląt w czystości jest ich systematyczne pranie zgodnie z zaleceniami producenta oraz częsta dezynfekcja. A czym najlepiej dezynfekować, by nie zaszkodzić niemowlęciu? Przede wszystkim wybierajmy środki ekologiczne stworzonymi specjalnie do dezynfekcji tego typu zabawek, oraz wszystkich powierzchni, z którymi niemowlę ma kontakt. W ofercie Fabryki Wafelków najdziecie również kategorię detergenty organiczne, w której oferujemy bezpieczne dla dzieci środki czystości. Przykładem idealnego środka do czyszczenia zabawek, jest dostępny w naszym sklepie internetowym, ekologiczny spray Natinaturali. Bezpieczny dla dzieci, przyjazny dla środowiska, zawierający wyciągi roślinne i olejek z drzewa herbacianego oraz naznaczony certyfikatem ICEA zabija 99,9% bakterii, pozostawiając zabawki czyste i od razu gotowe do użytku. 

 

W ofercie naszego sklepu Fabryka Wafelków znajdziecie specjalnie wyselekcjonowane zabawki dla niemowląt, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo i świetną zabawę. Zabawki, które na każdym etapie rozwoju będą odpowiednio stymulowały i aktywizowały.