Wybór zabawki dla niemowlaka to nie jest proste zadanie. Przede wszystkim dlatego, że dla kilkumiesięcznego dziecka najważniejszą potrzebą jest bliskość i poczucie bezpieczeństwa, a zaraz za tym sucha pieluszka i pełny brzuszek. Nie oznacza to jednak, że nie możemy obdarować takiego maluszka czymś przydatnym, co wzbudzi jego zainteresowanie. Jak zatem wybrać zabawki dla niemowląt, które spełnią oczekiwania i potrzeby najmłodszych dzieci? Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby były bezpieczne i dopasowane do wieku oraz etapu rozwoju małego człowieka. Aby ułatwić zadanie wszystkim, którzy zastanawiają się jaki prezent dla niemowlaka kupić, przygotowaliśmy zestawienie top 13 najlepszych prezentów, które pokochają nie tylko dzieci, ale również ich rodzice.

Kostka edukacyjna

Dzieci w pierwszych miesiącach życia poznają własne ciało i jego możliwości, opanowują wodzenie wzrokiem, odwracanie i podnoszenie główki, wyciąganie rączki, a dalej manipulowanie przedmiotami w dłoniach. To bardzo ważny etap w rozwoju, dlatego warto dostarczać w tym czasie maluchom różnorodnych bodźców, pobudzających różne partie ciała. Kostka edukacyjna będzie świetnym narzędziem wspierającym rozwój motoryczny, a także sensoryczny. Miękka kostka edukacyjna ma wymiar idealny do rączek kilkumiesięcznego maluszka. Kostki edukacyjne to świetne zabawki dla 6-miesięcznego dziecka, które już potrafi chwycić przedmiot oburącz, mocno trzyma główkę w leżeniu na brzuchu, a czasami już samodzielnie siedzi. Oczywiście z kostki mogą korzystać również młodsze niemowlaki, gdyż jest ona w pełni bezpieczna i stosunkowo lekka. Zabawki edukacyjne dla niemowląt, takie jak kostka edukacyjna, to idealny pomysł na prezent dla półrocznego dziecka, a nawet 3-miesięcznego niemowlaka, którego kostka z pewnością zachęci do szlifowania kolejnych umiejętności.

Mata edukacyjna

Mata edukacyjna to jedna z tych zabawek, które każdy niemowlak powinien mieć. Wszyscy wiemy, jak ważny dla człowieka jest ruch fizyczny, nasze mięśnie wymagają stałej stymulacji, aby podtrzymywać całe ciało i zapewniać mu poprawne funkcjonowanie. Mięśnie i całe ciało dziecka w pierwszym roku życia przechodzi nieprawdopodobną transformację. Z biernie leżącego noworodka, w zaledwie 12 miesięcy dziecko zmienia się w stojącego, czasami nawet samodzielnie chodzącego i całkiem zaradnego małego człowieka. Aby było to możliwe, dziecko każdego dnia trenuje swoje mięśnie, a maty edukacyjne to doskonała siłownia, zapewniająca perfekcyjny trening obwodowy. Mata dla dzieci nadaje się dla dzieci już od pierwszych dni życia. Dobrej jakości maty edukacyjne takie jak proponuje marka Skip Hop, wykonane są z bezpiecznych, antyalergicznych materiałów, nie zawierają małych, niebezpiecznych elementów i są bardzo miękkie i przyjazne dla najmłodszych dzieci. Mata edukacyjna dzięki obecności pałąków i zawieszonych na nich kolorowych, szeleszczących, brzęczących, dzwoniących lub grających zabawek, stymuluje wzrok niemowlaka, zachęca go do sięgania po zabawki, pobudza słuch, a także wspiera koncentrację uwagi. Mata dla dzieci jest świetnym narzędziem do nauki obracania się na boczki lub z plecków na brzuszek i odwrotnie. Tak ważne dla rozwoju niemowląt leżenie na brzuszku, na macie będzie dla maluszka znacznie przyjemniejsze, otaczające go kolorowe zabawki, pozwolą na dłużej zostać w pozycji na brzuszku, a tym samym zwiększą stołeczność „treningu".

Książeczka edukacyjna

Budowanie dobrych wzorców i nawyków od najmłodszych lat jest bardzo ważne, dlatego chociażby warto zapoznawać niemowlaki z książkami. W pierwszych miesiącach życia najlepiej użyć do tego oprócz tradycyjnie czytanych bajek dla dzieci, miękkich książeczek edukacyjnych, które są wręcz stworzone do małych dziecięcych rączek. Książeczki edukacyjne, to zabawki sensoryczne idealne dla dzieci w pierwszym roku życia. Książeczki dla niemowląt są wykonane z miękkich tkanin, a na ich stronach maluszki znajdą duże kolorowe  obrazki, postaci z bajek, kształty, które można nie tylko zobaczyć, ale przede wszystkim dotknąć, poczuć, pociągnąć. Książeczki dla niemowląt to świetny prezent dla półrocznego dziecka, które już samodzielnie siedzi. W takiej pozycji będzie mogło przekręcać strony książki, odkrywając, co na nie czeka na każdej kolejnej. W ofercie firmy Jellycat znajdują się niezwykle atrakcyjne książeczki dla niemowląt, w których nie tylko znajdują się przyjazne ilustracje, ale również bardzo atrakcyjne dla dziecka, elementy, które maluch może dotknąć, pociągnąć, pogłaskać.

Zawieszka edukacyjna

Bardzo funkcjonalne i przydatne zabawki dla niemowląt to takie, które dziecko zawsze może mieć przy sobie. Łatwo zabrać je do wózka, fotelika, na spacer czy w odwiedziny do dziadków. Zawieszka edukacyjna jest jedną z tego typu zabawek. Zabawki do wózka w formie różnego rodzaju kontrastowych, grających, czy też grzechoczących zawieszek, uatrakcyjnią maluszkowi podróż, a także skutecznie zajmą jego uwagę, kiedy rodzic potrzebuje na przykład w spokoju zrobić zakupy. Oprócz zawieszek wydających dźwięki, ciekawym rozwiązaniem są również zabawki edukacyjne dla niemowląt, w postaci spiralek, takich jak oferuje na przykład marka Little Dutch, czy też Btoys. Spirale można z łatwością zawiesić na boku łóżeczka, czy też na pałąku od wózka, lub fotelika samochodowego. Najczęściej zawierają one elementy ruchome i wydające dźwięki, które mają za zadanie zabawiać małego pasażera. Little Dutch proponuje spirale interaktywne w spokojnych pastelowych barach, z kolei B.Toys stawia na żywe, kontrastowe kolory. Dzięki mnogości propozycji od różnych producentów możemy wybrać zabawkę dla niemowlaka, pasującą do gustu jego rodziców i na przykład wystroju dziecięcego pokoiku.

Sensoryczna sowa kiwajka

Zabawka, na którą warto zwrócić uwagę, jest sensoryczna sowa kiwajka od firmy Btoys. Zabawki sensoryczne dla dzieci mają za zadanie angażować i pobudzać różne zmysły dziecka. Sowa kiwajka doskonale spełnia to zadanie. Jeżeli szukamy zabawki dla 6 miesięcznego dziecka, sowa będzie strzałem w dziesiątkę. Maluch samodzielnie może wprawiać ją w ruch, sowa zawsze wraca do pierwotnej pozycji, w jej brzuszku znajdują się kolorowe kuleczki, które wesoło poruszają się, kiedy sowa się kiwa. Co więcej, zabawka świeci i ma wgranych kilka melodii. Skrzydełka sowy szeleszczą, a cała zabawka wykonana jest z miękkiej pluszowej tkaniny. Jedna mała sowa angażuje zatem zarówno słuch, wzrok, jak i zmysł dotyku dziecka, ponadto wspiera rozwój koordynacji ruchowej oraz zdolność skupiania uwagi. Podobnie jak sowa kiwajka, działa drewniana piramidka wańka wstańka od firmy Janod. Marka Janod znana jest z zabawek o doskonałej jakości, wykonanej z bezpiecznych materiałów, łączących zabawę z nauką. Żyrafka wańka wstańka zapewni maluszkowi świetną zabawę podczas układania kółeczek na drążek, a utrudnieniem wymagającym skupienia i lepszej koordynacji jest to, że drążek jest ruchomy. Tego typu zabawa uczy koncentracji, wpływa na rozwój motoryki małej i precyzji.

Zabawki sensoryczne

Jak już wyżej wspominano, zabawki sensoryczne są bardzo istotne dla dziecka pod względem rozwoju i integracji sensorycznej. To bardzo ważne, aby pobudzać zmysły dziecka i stale je angażować. Zabawki sensoryczne takie jak zawieszki do wózków, wspominane wcześniej książeczki edukacyjne, piłeczki, czy inne układanki, pozwalające maluszkowi na doświadczenie różnego rodzaju faktur, struktur, oraz dźwięków i odgłosów, świetnie wspierają rozwój małego dziecka, a przy tym zapewniają atrakcyjną zabawę. Marka Btoys oferuje bardzo duży wybór zabawek sensorycznych, takich jak zabawki do wózka, różnego rodzaju zawieszki sensoryczne z gryzakami, czy też pluszowe maskotki wydające dźwięki. Nienaganna estetyka, połączona z funkcjonalnością i świetną jakością, to domena zabawek tej marki.

Zabawki wydające odgłosy

Kolejną niezawodną propozycją na prezent dla niemowlaka są zabawki wydające odgłosy. Muzyczne maskotki, zawieszki z pozytywką, pluszowe zwierzątka wydające dźwięki pod wpływem dotyku czy naciśnięcia, z pewnością skradną serca maluszków, a dodatkowo będą wspierać ich rozwój. Zabawki wydające dźwięki obrazują dzieciom związki przyczynowo skutkowe, ponadto zachęcają do wysiłku motorycznego, skupienia uwagi, a także stymulują słuch maluszka, poprzez emitowane dźwięki.

Instrumenty muzyczne

Większość dzieci darzy sympatią zabawki, które wydają różnorodne dźwięki. Grające, czy szeleszczące, piszczące zabawki to pierwszy krok w edukacji muzycznej dziecka, kolejnym są instrumenty muzyczne dla dzieci. Producenci zabawek zapewniają instrumenty muzyczne dla dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Akordeony dla maluszków, w postaci sympatycznych pluszaków, wesołe drewniane kołatki, kolorowe pianinka, gitary, a nawet fortepiany, to propozycje dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych, począwszy od 6 miesięcznych niemowlaków, aż do rezolutnych przedszkolaków. Instrumenty muzyczne dla dzieci, to nie tylko zabawki, ale przede wszystkim narzędzia rozwijające słuch muzyczny i poczucie rytmu, dzięki którym być może dziecko odnajdzie pasję, którą będzie chciało w przyszłości rozwijać.

Klocki

Niezawodny i sprawdzony pomysł na prezent dla niemowlaka to klocki. Klocki dla dzieci to zabawka angażująca motorykę małą, ucząca koncentracji, a także koordynacji ruchowej. Klocki to prezent dla dzieci niemal w każdym wieku. W zależności od wieku, będą wspierały różne aspekty rozwoju dziecka. Klocki dla niemowlaka powinny być przede wszystkim odpowiedniej wielkości, wykonane z bezpiecznych materiałów, a także atrakcyjne wizualnie. Firma B.toys oferuje świetne klocki dla dzieci od pierwszych miesięcy życia. Pluszowe, kolorowe klocki sensoryczne pozwalają zarówno na budowanie pierwszych wieży, jak i na poznawanie różnych faktur i struktur materiałów. Kolorowe obrazki są świetnym narzędziem do wspólnej pracy z dzieckiem, nauki kolorów, nazywania zwierzątek, a później nauki literek. B.toys oferuje również miękkie, kolorowe klocki z bezpiecznego tworzywa, pozwalające na tworzenie fantazyjnych budowli, a także wprost idealnych do gryzienia.

Gryzaki

Jeżeli już o gryzieniu mowa, następnym niezawodnym prezentem dla niemowlaka będzie gryzak. Pierwszy rok życia dziecka to czas intensywnego rozwoju intelektualnego i fizycznego. W tym czasie pojawiają się pierwsze ząbki, co dla dziecka i jego rodziców nie jest łatwym czasem. Dobry gryzak, który ukoi bolące, swędzące dziąsła będzie na wagę złota, dlatego ten rodzaj prezentu z pewnością spotka się z aprobatą zwłaszcza ze strony rodziców dziecka. Producenci gryzaków oferują coraz ciekawsze pomysły na gryzaki, kolorowe warzywa, liście, kwiaty, czy też zwierzaki, a wszystko po to, żeby ulżyć maluszkowi w bólu i choć odrobinę odciągnąć jego uwagę od drażniących dziąseł. Kupując gryzak na prezent dla niemowlaka, zwróćmy jednak uwagę nie tylko na jego wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim na rodzaj tworzywa, z którego został wykonany. Gryzak musi być bezpieczny i łatwy w czyszczeniu.

Zabawki interaktywne

Szukając prezentu dla nieco starszego niemowlaka, warto zwrócić uwagę na zabawki interaktywne. Pod wpływem dotyku, naciskania, ściskania czy ruchu zabawka interaktywna wydaje dźwięki, świeci, grzechocze, lub porusza się, co doskonale uczy dzieci związku przyczynowo skutkowego. Nauka chwytania, przekładania z rączki do rączki, czy też naciskania, to bardzo ważny etap rozwoju, dlatego warto wspierać go poprzez atrakcyjne zabawki interaktywne. Zabawki, które dodatkowo poruszają się, są doskonałym wsparciem dla dzieci zaczynających pełzać czy raczkować. Wesołe melodyjki i kolorowe światełka, z pewnością zmobilizują maluszka do wyruszenia śladem ulubionej zabawki.

Piramidy

Od pierwszych miesięcy życia warto pobudzać motorykę małą u dzieci. Różnego rodzaju sortery, układanki czy piramidy to świetna forma ćwiczeń koordynacji ruchowej, a także precyzji ruchów. Piramidy pluszowe nadają się dla dzieci od pierwszych miesięcy życia, ponieważ są lekkie, miękkie i bezpieczne, piramidy plastikowe i drewniane, pozwolą maluszkom, które już samodzielnie siedzą doskonalić małą motorykę podczas nakładania poszczególnych elementów piramidy na pałąk. Oferowane przez producentów zabawek piramidy, najczęściej są kolorowe, nierzadko posiadają elementy grzechoczące czy szeleszczące, które oddziałują na zmysły i są świetnym narzędziem do nauki kolorów oraz nazywania poszczególnych elementów.

Karta podarunkowa

Niezawodne koło ratunkowe, czyli karta podarunkowa to doskonałe rozwiązanie, jeżeli nie mamy zbyt częstego kontaktu z niemowlakiem, nie wiemy jakie zabawki posiada i lubi i nie chcemy powtórzyć się z prezentem. Wybierając kartę podarunkową jako prezent dla niemowlaka, dajemy szansę rodzicom na zakup tego, co dziecku przyda się najbardziej. Jest to też sprawdzony prezent last minute, gdy nie mamy czasu na poszukiwanie konkretnego upominku, a zależy nam na tym, żeby obdarowane dziecko otrzymało coś przydatnego.

Karty podarunkowe, o wartości od 30 zł do 2000 zł.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz