Zabawki interaktywneCo to są zabawki interaktywne?


Interaktywność polega na oddziaływaniu na siebie dwóch komunikujących się ze sobą stron. Oznacza to, że zabawka wpływa na dziecko a dziecko na zabawkę. Skoro już wiemy, czym są zabawki interaktywne, zastanówmy się, jakie korzyści może dać dziecku kontakt z nimi. Niewątpliwie ich największą zaletą jest to, że odpowiednio dobrane do wieku i preferencji malucha wspaniale stymulują jego rozwój w wielu dziedzinach. Najlepsze przy tym jest to, że niezależne od tego, czy są to zabawki interaktywne dla niemowląt, zabawki dla rocznego dziecka, czy zabawki interaktywne dla 2 latka, odbywa się to podczas beztroskiej i radosnej zabawy. Za ich pomocą maluch może nauczyć się nie tylko rozpoznawania przedmiotów i kolorów, wymawiania pierwszych słów, literek czy cyferek, ale także ćwiczy pamięć, poznaje związki przyczynowo skutkowe i rozwija motorykę małą.


Dla kogo zabawki interaktywne?

Zabawki interaktywne bez wątpienia są korzystne dla rozwoju każdego dziecka, aby jednak naprawdę się do niego przyczyniły, wybrany produkt musi spełnić kilka warunków. Nie ma przy tym znaczenia płeć dziecka, mimo że niektórzy twierdzą, iż dziewczynki i chłopcy rozwijają się w różnym tempie. Ogólnie rzecz ujmując, wybierając zabawkę interaktywną dla chłopca lub dla dziewczynki postępujemy tak samo. Powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, aby była dostosowana do wieku dziecka. Warto zwrócić przy tym uwagę na to, że są interaktywne zabawki dla niemowląt, które mogą mieć wyższe poziomy trudności, z których dziecko może korzystać, kiedy będzie starsze, wówczas zabawka rośnie razem z nim. Bardzo ważną kwestią jest także to, aby wybierać tylko te posiadające odpowiednie certyfikaty, które są gwarancją, że nasze dziecko będzie bezpieczne podczas zabawy. Najlepiej zatem sięgać po produkty znanych marek takich jak BToys, Janod, Skip Hop, Alilo, Fat Brain Toy, a nie tanie zamienniki z Chin. Kolejną ważną rzeczą jest dopasowanie produktu do preferencji naszego malucha. Jeśli dziecko nie przepada za zbyt mocnymi bodźcami lepiej wybrać taką zabawkę, która nie jest zbyt hałaśliwa i świecąca. Ważne jest także, odpowiednie dawkowanie mu kontaktu z nią, by nie doprowadzić do jego bodźcowania, ponieważ może to skutkować rozdrażnieniem i nerwowością. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci nadpobudliwych. Decydując się na zakup zabawki interaktywnej, pamiętajmy również o tym, że to rodzic powinien być najbardziej interaktywny w otoczeniu dziecka i że żadna zabawka nie może go zstąpić a jedynie wspomóc jego działania.


Rozwój dziecka a zabawki interaktywne?


Odpowiednio dobrana interaktywna zabawka dla niemowląt szybko może stać się swego rodzaju pierwszym podręcznikiem naszego malucha. Już w pierwszych miesiącach życia będzie ona pomocna w nauce rozpoznawania kolorów i kształtów. Nieco później pomoże w poznawaniu nazw zwierząt, owoców i warzyw i wielu innych przedmiotów. Jest to także doskonała zabawka na roczek. Po pierwszym roku życia dziecko rozpoczyna bowiem okres intensywnego rozwoju mowy. W tym czasie szybko przyswaja wiele nowych słów i potrzebuje wówczas odpowiedniej stymulacji. Wśród dostępnych na rynku zabawek dla rocznego dziecka jest wiele stymulujących rozwój mowy. Poprzez zabawę uczą one malucha pierwszych słów i ich prawidłowej wymowy, dzięki regularnemu ich powtarzaniu. Zabawka interaktywna dla dwulatka może recytować rymowane wierszyki, alfabet lub uczyć liczenia, a dziecko zapamięta je bez wysiłku. Największą zaletą tego rodzaju zabawek jest bowiem to, że maluch poznaje nowe rzeczy podczas swobodnej, radosnej zabawy, więc nauka nie kojarzy mu się z przymusem.