Poduszka do karmieniaPierwsze miesiące życia noworodka są wyznaczane przez rytm powtarzających się czynności: karmienie, przewijanie, krótka aktywność i sen. Warto zatem zadbać, aby każda z nich przebiegała sprawnie i bezpiecznie, zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka.

Karmienie dziecka piersią to czynność naturalna i instynktowna, ale każda mama uczy się jej dopiero w momencie narodzin pierwszego dziecka. Przygotowanie odpowiedniego stanowiska do karmienia i zaopatrzenie się w praktyczne akcesoria znacząco wpłynie na nasz komfort psychiczny i fizyczny. Produktem, który warto zakupić już w trakcie kompletowania wyprawki jest poduszka do karmienia

Długotrwałe podtrzymywanie dziecka wyłącznie rękami rodzica podczas karmienia, najczęściej powoduje dyskomfort, drętwienie i bóle mięśni, i kręgosłupa. Lekarzy pediatrzy przestrzegają także, że nieprawidłowa pozycja dziecka w trakcie karmienia  może prowadzić do zadławień, kolek, ulewania bądź też niedojadania.

Poduszka do karmienia jest idealna do podparcia i ustabilizowania niemowlęcia podczas karmienia, niezależnie od jego wagi i rozmiaru. Pamiętajmy, że noworodki wymagają częstego karmienia, które trwa średnio 20 - 40 minut. Dzięki poduszce zarówno mama, jak i dziecko, zachowują prawidłowe, ergonomiczne pozycje, wygodne dla obojga: mama jest wyprostowana i zrelaksowana a dziecko leży stabilnie z główką uniesioną w stosunku do reszty ciała. Sprzyja to prawidłowemu przebiegowi karmienia i pozwala zachować komfort niezależnie od czasu jego trwania.

Wyróżniamy kilka kształtów poduszek: tzw. rogal do karmienia, kura babci dany, poduszka do karmienia na rękę. Wybierając kształt warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano pokrycie lub pokrowiec poduszki.

Najbardziej tradycyjną i najczęściej wybieraną przez rodziców jest poduszka rogal. Zakupiona wcześniej, sprawdzi się również u przyszłej mamy podczas spania w okresie ciąży jako podparcie brzuszka lub w celu separacji nóg podczas leżenia na boku. Kształtem przypomina literę C lub U. Poduszka rogal może być także używana jako wsparcie maluszka podczas nauki raczkowania, a przy pierwszych próbach siadania, stanowić asekuracyjne oparcie dla pleców niemowlaka. Możemy je znaleźć w ofercie takich marek jak: Poofi, Lullalove, Motherhood czy Pink no More. Poduszki do karmienia Poofi dostępne są w czterech wariantach pokrowca: minky, minky + welur, minky + bawełna, bawełna. Jako jedyne na rynku mają wszytą gumkę w bocznych ramionach, dzięki czemu idealnie trzyma się w pasie. Poduszki Motherhood mają pokrycie wykonane w 100% z bawełny, a Pink no More z bawełny z domieszką poliestru.

Nieco innym rodzajem poduszki do karmienia jest kura babci dany. Jak wskazuje już sama nazwa, poduszka jest w kształcie kury i posiada również szereg innych zastosowań. Może służyć m.in. jako ozdoba do pokoiku dziecięcego, zagłówek podczas podróży lub jako zabawka i przytulanka do zasypiania. Rodzicom może posłużyć również jako wygodne podparcie pod laptopa. Poduszki te w różnej kolorystyce, pokrycie jest wykonane z bawełny i minky oferuje marka La Millou.

Poduszka do karmienia na rękę to kompaktowa i bardzo wygodna poduszka w formie obręczy, którą osoba karmiąca zakłada na przedramię, aby móc wygodnie ułożyć dziecko w pozycji klasycznej: brzuszek do brzuszka. Ponadto ma wiele innych zastosowań. Składa się z dwóch oddzielonych od siebie komór, a każda z nich posiada możliwość regulacji ilości wypełnienia. Dzięki temu, że wypełnienie można wyjmować, poduszka może z czasem stać się małym jaśkiem lub np ulubioną przytulanką. Podobnie jak poduszka rogal, świetnie sprawdzi się również dla mamy, w okresie ciąży, jako podparcie brzuszka lub w celu separacji nóg podczas leżenia na boku. Poduszka do karmienia na rękę z oferty marki Poofi jest dostępna w pięknych, stonowanych kolorach, pokrycie zostało wykonane z bawełny organicznej,

Do wyboru mamy również poduszkę do karmienia w kształcie kuli, czyli tzw. karmiuszkę. Podczas karmienia poduszką karmiuszką, dziecko leży na mamie a nie na poduszce. Jej specyficzny kulisty kształt sprawdzi się podczas karmienia na leżąco w łóżku, w pozycji odchylonej na kanapie i w siadzie skrzyżnym na podłodze. Pokrycie jest wykonane ze 100% bawełny.

Po wybraniu jednego z powyższych kształtów poduszki do karmienia, warto przyjrzeć się kilku istotnym cechom które decydują o jej użyteczności i powinny stanowić równie ważne kryterium podczas ostatecznego wyboru konkretnego modelu. 

Bardzo istotne jest wypełnienie. Idealne wypełnienie jest sprężyste i dopasowuje się do kształtu ciała dziecka oraz mamy. Zbyt miękkie zapada się pod ciężarem dziecka i nie stanowi wsparcia, zbyt twarde nie daje komfortu i nie stabilizuje. Zdrowe wypełnienie oddycha i utrzymuje komfort termiczny. 

Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego poduszka jest wykonana. Pokrycie poduszki często bezpośrednio styka się ze skórą dziecka, należy więc wybierać tkaniny przyjemne w dotyku, delikatne, niealergizujące, oddychające.

Warto równocześnie pamiętać o częstym praniu – tkanina musi być więc trwała, o niezmiennych parametrach. Pamiętajmy, że podczas karmienia często dochodzi do zabrudzenia poduszki. Warto więc zwrócić uwagę na łatwość prania: wygodę zdejmowania i zakładania pokrowca, oraz czas schnięcia tkaniny. Niektórzy producenci proponują w zestawach zapasowe pokrowce lub dodatkowe podkładki pod buzię dziecka.

Kolejnym ważnym kryterium jest ergonomiczny kształt. Wygodna poduszka powinna przylegać ściśle do ciała mamy, nie przesuwać się, a co za tym idzie stabilizować prawidłową pozycję karmiącej i jej dziecka. W zależności od kształtu, poduszka może oplatać talię, opierać się na biodrach, owijać się za plecami. Jej najistotniejszą rolą jest podparcie niemowlęcia i ręki mamy, warto więc poduszkę „przymierzyć” do ciała, by była idealnie dopasowana. Ponadto poduszka powinna być poręczna: lekka i rozmiarem dopasowana do wielkości dziecka oraz figury mamy.

Kupując poduszkę do karmienia warto przewidzieć, do czego jeszcze można użyć jej po skończeniu karmienia: motywacja do pełzania i ćwiczeń grzbietu, asekuracja przy nauce siadania i raczkowania, stabilizacja przy spaniu, funkcja leżaczka. Poduszka może być również pięknym elementem dekoracji pokoju dziecięcego. Dobrze wybrać przedmiot, który będzie cieszył nie tylko funkcjonalnością a również estetyką. Zwłaszcza, jeśli poduszka na stałe zagości w pokoju dziecinnym, może być jednym ze spójnych stylistycznie elementów wyprawki.