Najciekawsze pomysły na prezent dla niemowlaka

Od pierwszych chwil życia dziecka, warto zadbać o dostarczenie mu odpowiednich bodźców wspierających jego rozwój. Bardzo ważne jest jednak to, aby zabawki dla niemowlaka były dopasowane do jego wieku i aktualnych umiejętności. Jeżeli wybierzemy np. zbyt skomplikowane, kolorowe i głośne, może się okazać, że dziecko się nimi nie zainteresuje lub będzie rozdrażnione i zmęczone. Poszukując pomysłu na prezent dla niemowlaka, wybierz zatem zabawkę, która dostarczy mu stymulacji wzrokowej, słuchowej i dotykowej na jego poziomie. Co zatem wybrać?

Zobacz wszystkie produkty z kategorii Zabawki dla niemowląt 

Szumisie kojący dźwięk dla niemowląt

Szumisie to misie do zadań specjalnych. Pełnią nie tylko rolę przytulanki, ale także pomagają w zasypianiu. Biały szum, który emitują, sprawia że płaczące dziecko szybciej się uspokaja i łatwiej zasypia. Wielu maluchom przynoszą ulgę podczas kolek. Dźwięki, które wydają szumisie, przypominają niemowlakowi te, które słyszał, będąc w łonie mamy. Ich szum przynosi ukojenie szczególnie tym dzieciom, które urodziły się przedwcześnie, z komplikacjami, dłużej przechodziły żółtaczkę, czy mają alergię lub kolki. Zaletą szumisia jest to, że może towarzyszyć dziecku przez cały czas: w samochodzie, podczas odwiedzin u znajomych, w parku czy na spacerze. Po włączeniu miś szumi przez pewien czas, a następnie sam się wyłącza, chyba że rodzić zrobi to wcześniej. Kiedy dziecko przestanie potrzebować jego kojącego dźwięku do zasypiania, miś najpewniej i tak pozostanie jego ulubioną przytulanką. Jak zatem widać szumiś, to wyjątkowy prezent dla niemowlaka, który możemy podarować dziecku.

Przytulanki - pierwszy prezent dla niemowlaka

Przytulanka to zabawka, którą powinno mieć każde dziecko. Niemowlak już około 6 miesiąca życia przywiązuję się do jednej wybranej rzeczy, która daje mu poczucie bezpieczeństwa i ukojenie w trudnych dla niego sytuacjach. Najczęściej pomaga mu wyciszyć się i zasnąć lub poradzić sobie z tęsknotą za mamą, kiedy nie ma jej blisko. Przytulanka to zawsze dobry pomysł na prezent. Wybierając zabawkę dla malucha, musimy jednak wiedzieć, że powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim miła w dotyku, łatwa do utrzymania w czystości. Bardzo ważne jest także to, by była trwała i dziecko mogło cieszyć się nią tak długo, jak jej potrzebuje, czyli mniej więcej do 6 roku życia. Na szczególną uwagę zasługuje marka Jellycat, której produkty spełniają wszystkie powyższe kryteria. Spośród dostępnych na rynku propozycji możemy wybrać klasycznego pluszowego misia, czy inne zwierzątko lub poduszkę. Ciekawą propozycją dla niemowlaka są także kocyko-przytulanki lub szmatko-przytulanki, które mają atrakcyjne kolory, kształty, supełki na rogach i inne elementy do chwytania oraz szeleszczące miejsca.

Zawieszka do wózka

Zawieszki do wózka to zabawki dla niemowląt, które doskonale sprawdzają się podczas spacerów, jazdy samochodem, czy odwiedzin u znajomych. Dzięki możliwości przymocowania ich do wózka, bujaczka, czy fotelika samochodowego nie musimy obawiać się, że się zgubią niepostrzeżenie wyrzucone gdzieś przez malucha. Są niewielkie, więc zawsze w podręcznej torbie znajdziemy na nie miejsce, a pomogą zająć uwagę malucha np. podczas wizyty w przychodni. Możemy wybrać elastyczne spirale w wyrazistych lub stonowanych kolorach albo pojedyncze zawieszki. Warto poszukać takich o wyrazistych kolorach i różnych fakturach. Malucha zainteresują z pewnością także te, które szeleszczą, mają metki, popiskują po naciśnięciu, grzechoczą lub grają melodyjkę po pociągnięciu za wybrany element.

Mata edukacyjna idealny pomysł na prezent dla niemowlaka

Doskonałym prezentem dla niemowlaka, który staje się coraz bardziej ruchliwy, będzie mata edukacyjna z zawieszkami. Zabawka ta jest atrakcyjna dla malucha niezależnie od tego, czy położymy go na plecach, czy na brzuchu. Kolorowe, szeleszczące czy piszczące zabawki przypięte do miękkich i elastycznych pałąków zachęcają dziecko do aktywności ruchowej. Maluch, próbując je złapać, ćwiczy sprawność małych rączek. Niemowlak położony na brzuchu może z kolei dotykać różnych faktur tkaniny, szeleszczących miejsc czy łapać wystające elementy. Niektóre maty wyposażone są również w bezpieczne lusterka, które są bardzo atrakcyjne dla dzieci w tym wieku. Mata edukacyjna jest nie tylko ciekawym, ale również bezpiecznym miejscem do zabawy dla malucha. Grube i miękkie podłoże chroni go przed uderzeniem i ewentualnym chłodem. Jej zaletą jest także to, że łatwo składa się i rozkłada, więc możemy zabierać ją ze sobą w różne miejsca. Poza tym znajdujących się w zestawie zawieszek możemy używać także w wózku podczas spaceru, czy aby zająć malucha podczas jazdy samochodem.

Pałąk - alternatywa do maty edukacyjnej

Pałąk edukacyjny jest ciekawą alternatywą dla maty edukacyjnej. Jest swego rodzaju siłownią dla niemowlaka. Kolorowe zawieszki zachęcają niemowlę do aktywności ruchowej. Zaletą pałąka jest również to, że łatwo możemy zmieniać przyczepione do niego zabawki, dzięki czemu maluch codziennie może cieszyć się czymś nowym. Rozstaw nóżek stojaka jest duży, tak aby był nie tylko stabilny, ale także nie krępował ruchów dziecka. Maluch leżący pod nim ma zatem sporo miejsca na machanie rączkami i nóżkami oraz przewracanie się na boki. Do zabawy z jego wykorzystaniem przyda się dodatkowo mata dla dzieci lub kocyk.

Zabawki kontrastowe dla niemowląt

Poszukując prezentu dla niemowlaka, warto wziąć pod uwagę zabawki kontrastowe. Doskonale stymulują one wzrok malucha, który początkowo nie rozróżnia stonowanych kolorów, za to najostrzej widzi kontrastowe połączenia pomiędzy czarnym, białym i czerwonym. Zabawki dla niemowląt o wyrazistych kolorach i rysunkach z dobrze zaznaczonym konturem z pewnością zatem przyciągną jego uwagę. Ich oglądanie wspiera rozwój inteligencji wizualno-przestrzennej dziecka dostarczając mu przy tym ciekawej rozrywki. Do wyboru mamy różnego rodzaju zabawki kontrastowe: zawieszki, książeczki, karty, szmatki sensoryczne, książeczki oraz karuzele.

Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne niosą ze sobą wiele korzyści dla rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. Stymulują one wszystkie zmysły dzięki różnym kolorom, kształtom, fakturom i dźwiękom, które wydają. Producenci zabawek oferują nam ogromny wybór tego typu zabawek, które łączy to, że ćwiczą zdolność koncentracji u malucha oraz sprawność jego małych rączek. Warto zatem wyposażyć niemowlaka w zabawki sensoryczne i dostarczyć mu nie tylko mnóstwa ciekawej zabawy, ale także zapobiec ewentualnemu powstaniu u niego zaburzeń integracji sensorycznej, która może skutkować w przyszłości problemami z koncentracją i utrzymaniem równowagi.

Karuzela do łóżeczka

Zastanawiając się jaki prezent dla noworodka wybrać, warto zastanowić się nad zakupem karuzeli do łóżeczka. Najmłodsze maluchy jeszcze nie umieją chwytać zabawek, więc więcej przyjemności sprawi im taka, w którą po prostu będą mogły się wpatrywać. Karuzela do łóżeczka to także duża pomoc dla rodziców malucha. Delikatna melodia i powoli obracające się elementy w stonowanych kolorach pomagają dziecku wyciszyć się i zrelaksować przed snem. Zabawka ta może być również wykorzystywana po to, aby zająć na chwilę uwagę dziecka, podczas gdy rodzice przygotowują dla niego mleko lub kąpiel. Jeśli karuzela do łóżeczka ma służyć niemowlakowi do zasypiania, lepiej wybrać niezbyt głośną w pastelowych kolorach z dodatkiem jednej bardziej wyrazistej barwy. Nadmiernie kolorowa i hałaśliwa zabawka może bowiem doprowadzić do zbytniej stymulacji i rozdrażnienia malucha. Na szczególną uwagę zasługują karuzele marki Little Dutch.

Foto kocyk

Doskonałym pomysłem na prezent dla noworodka i jego rodziców będzie foto kocyk. Większość rodziców chce uwiecznić jak najwięcej ważnych momentów z życia dziecka na zdjęciach. Nic dziwnego, maluch bardzo szybko się zmienia, szczególnie w pierwszych tygodniach swojego życia. Robimy więc mnóstwo zdjęć i zazwyczaj brakuje nam czasu na ich opisanie, a pamięć jest niestety zawodna. Foto kocyk z dwoma sznureczkami w zestawie, dzięki którym możemy zaznaczyć na macie, który to dzień, tydzień, miesiąc czy rok życia dziecka, pomogą nam zachować w pamięci ważne chwile. Foto kocyk nie jest jednak jedynie gadżetem fotograficznym. Może być używany tak samo jak zwykły kocyk czy kołderka co sprawia, że jest jeszcze bardziej atrakcyjny jako prezent dla noworodka. Na szczególną uwagę zasługują produkty marki Snap the moment, która poza fotokocykiem posiada w ofercie foto-karty upamiętniające pierwsze chwile naszego dziecka.

Leżaczek bujaczek

Leżaczek bujaczek to kolejny pomysł na prezent dla niemowlaka. Jest on właściwie niezbędny rodzicom, którzy opiekując się dzieckiem, jednocześnie zajmują się domem. Możliwość odłożenia malucha do bezpiecznego bujaczka, w którym może się bawić, podczas gdy my przygotowujemy obiad czy sprzątamy, jest ogromnym ułatwieniem codziennego życia. To zatem wyjątkowy prezent nie tylko dla dziecka, ale także dla jego zmęczonych rodziców. Wybierając leżaczek bujaczek, najlepiej zdecydować się na taki, który został zaprojektowany po konsultacji z pediatrami. Będziemy mieć wówczas gwarancję tego, że plecy i główka malucha mają odpowiednie podparcie. W zależności od potrzeb możemy wybrać taki, który kołysze się pod wpływem ruchów dziecka, np. baby bjorn. Ich zaleta jest to, że po złożeniu nie zajmują dużo miejsca, więc z łatwością możemy zabierać je ze sobą w różne miejsca. Poza tym poprzez naturalne i delikatne kołysanie stymuluje zmysł równowagi i sprawność motoryczną dziecka. Jeśli nasz maluszek szczególnie lubi noszenie na rękach i kołysanie, a my planujemy używać leżaczka tylko w domu, warto zdecydować się natomiast na automatyczny bujak. Świetnym rozwiązaniem są także modele z możliwością regulacji wysokości. Dzięki temu zawsze możemy ustawić bujaczek tak, aby dziecko mogło uczestniczyć w życiu rodzinnym. Możemy dostosować jego wysokość do stołu, kiedy jemy obiad, do niższego fotela, kiedy wypoczywamy lub obniżyć zupełnie, aby maluch był blisko bawiącego się na podłodze rodzeństwa.

Karta podarunkowa

Jeśli nie wiemy, czego dziecko potrzebuje w danym momencie, a nie chcemy obdarowywać go rzeczą, która może okazać się nieprzydatna, dobrym rozwiązaniem zawsze będzie karta podarunkowa. Unikniemy w ten sposób również zdublowania prezentu. To dobre rozwiązanie również dlatego, że dziecko zazwyczaj dostaje wiele zabawek z okazji narodzin, a po pewnym czasie potrzebuje już nieco innych, dopasowanych do poziomu jego aktualnego rozwoju. Wówczas rodzice mogą skorzystać z karty podarunkowej i wybrać to, co w danym momencie będzie da niego najodpowiedniejsze.

Karty podarunkowe, o wartości od 30 zł do 2000 zł.

Przeczytaj również inne artykuły: