Filtruj (wiek, płeć, marka, cena)

Zawieszki do smoczków i etui

Lista wyprawkowa

kompendium wiedzy dla przyszłej mamy zatwierdzony przez położne

Przygotuj wyprawkę
Przeczytaj na naszym blogu

Zawieszka do smoczka i etui na smoczek to zgrany tandem, stanowiący prawdziwą i najbardziej skuteczną oręż w walce ze smuteczkami, niepokojem i płaczem u maluszków. Jeśli chodzi o smoczki, to na ich temat krąży wiele opinii, począwszy od tych najbardziej pochlebnych, a na tych skrajnie im nieprzychylnych skończywszy. Prawda leży – jak zwykle – gdzieś pośrodku. Pewne jest jednak to, że bez smoczków trudno sobie wyobrazić pierwsze miesiące czy pierwsze lata życia dziecka, bo w momentach, gdy trzeba maluszki szybko ukoić i pomóc im w spokojnym zaśnięciu, to nie ma lepszego od nich sprzymierzeńca.

 

Zawieszka do smoczka – co to takiego?

Zawieszki do smoczka to nic innego, jak specjalnie zaprojektowane akcesoria ułatwiające przypinanie smoczków do dziecięcych ubranek. Dzięki zawieszkom do smoczka, te nie lądują co chwilę na ziemi i zmniejsza się ryzyko ich zagubienia czy zawieruszenia podczas spacerów, pikników, wyjazdów czy też zabaw w domu. O tym, w jaki popłoch potrafi wpędzić rodzica zagubiony smoczek (kiedy nie ma się już zapasowego w domu), wiedzą tylko oni. Zawieszki do smoczka mogą mieć różne formy i być wykonane z różnych materiałów. Ważne, aby były w pełni bezpieczne dla maluszka, ale też na tyle trwałe i solidnie skonstruowane, by dobrze spełniały swoją rolę. Cóż komu po zawieszkach do smoczka, które ciągle odpadają albo nie można ich zamocować np. na bardzo cienkich lub tych grubszych ubrankach?  

Zawsze wtedy, gdy w użyciu jest smoczek, rodzice bądź opiekunowie powinni mieć pod ręką nie tylko zawieszkę do smoczka, ale też etui na smoczek. Dzieci przecież nie używają smoczka non stop przez cały dzień, a bardziej w chwilach niepokoju bądź wtedy, gdy potrzebne jest wyciszenie. Jeśli nie znajduje się on właśnie w buzi maluszka, smoczek powinien spoczywać w specjalnym etui na smoczek, który uchroni go przed zabrudzeniem i zagubieniem. 

 

Jaką zawieszkę do smoczka wybrać?

Zawieszki do smoczka to jeden z podstawowych elementów wyprawki dla dzieci. Dzięki zawieszkom do smoczka możliwe jest zachowanie maksymalnej higieny podczas korzystania z tegoż. Gdyby nie zawieszki do smoczka, ten co chwilę lądowałby na ziemi lub na podłodze, zbierając wszystkie znajdujące się tam zanieczyszczenia i mikroorganizmy niebezpieczne dla nie w pełni jeszcze ukształtowanego układu odpornościowego maluszka. 

W wyborze zawieszki do smoczka warto kierować się przede wszystkim praktycznymi względami. Oczywiście ważne jest również to, aby zawieszka do smoczka ładnie wyglądała (na pewno wysokie wymagania estetyczne spełniają zawieszki do smoczka bibs), ale nie atrakcyjna forma ma tu największe znaczenie. Chodzi o to, aby zawieszki do smoczka były jak najbardziej funkcjonalne i proste w użyciu. Idealna zawieszka do smoczka powinna łatwo się zapinać (np. na klips silikonowy) i równie łatwo powinno się dać do niej zamocować smoczek. Najlepiej sprawdza się zapięcie wpinane, ale wiele modeli zawieszek do smoczków jest też zakończonych dużą pętelką, przez którą należy przepleść smoczek. Jeśli chodzi o materiał wykonania zawieszek do smoczków, to doskonale sprawdza się silikon. Jest on łatwy w czyszczeniu i wytrzymały. To samo można powiedzieć o zawieszkach do smoczka wyprodukowanych z wykorzystaniem bawełnianych lub plecionych tasiemek. Często spotykane są również zawieszki do smoczka wykonane z drewna. Łańcuszek do smoczków musi być wytrzymały, bo maluszki potrafią naprawdę mocno za niego ciągnąć. Koniecznie też należy upewnić się przed zakupem, że wybrana przez nas zawieszka do smoczka jest pozbawiona szkodliwych i toksycznych substancji, takich jak ołów, lateks, ftalany, BPA i PVC. 

 

Zawieszki do smoczka – jak je zakładać?

Wszystko zależy od tego, jaki model zawieszki do smoczka wybierzemy. W ofercie dotyczącej zawieszek do smoczków w Fabryce Wafelków sporo jest modeli, które zakończone są dość długą pętelką, przez którą należy przepleść smoczek. Tak skonstruowane są m.in. zawieszki do smoczka bibs. Choć z początku może wydawać się to skomplikowane, to wystarczy kilka użyć, by dojść już do pełnej wprawy w mocowaniu smoczków do takich tasiemek. Dla mniej cierpliwych rodziców lepszym rozwiązaniem będą zapięcia na klips silikonowy, działające na takiej samej zasadzie, jak karabińczyki. Trzeba też pamiętać, że niektóre smoczki i zawieszki są kompatybilne wyłącznie z akcesoriami konkretnej marki. Takie modele ma w swojej ofercie np. marka Elodie Details. W tych zawieszkach do smoczka zastosowano specjalny pierścień, w który po prostu wpina się smoczki. Jeśli chodzi o mocowanie zawieszki do smoczka do ubranek, to tutaj nie ma dużego wyboru – najbardziej sprawdzonym i najlepszym rozwiązaniem jest znany od dekad klips, który dobrze się trzyma tkaniny. 

 

Etui do smoczka – higiena przede wszystkim

Każde wyjście z maluszkiem na spacer, do sklepu lub na plac zabaw wymaga skompletowania odpowiedniej „wyprawki”, której nieodzownym elementem, oprócz zawieszek do smoczka, powinno być także etui na smoczek. Jego zadanie jest podobne, jak w przypadku zawieszki do smoczka – ma chronić smoczek przed zabrudzeniem i zgubieniem. W Fabryce Wafelków można znaleźć niezwykle praktyczne etui na smoczek, które mocuje się do uchwytów na wózku, plecaka bądź torby – w zależności od tego, jakie rozwiązanie jest najbardziej wygodne dla mamy i maluszka. Takie modele ma w swojej ofercie m.in. ceniona i lubiana przez rodziców marka Mushie. Etui na smoczek w formie silikonowych kul z pętelkowym uchwytem jest bardzo praktyczne i funkcjonalne, a przy tym świetnie wygląda.

Można także zdecydować się na etui na smoczek w formie zapinanego na zatrzask pudełeczka z dwiema komorami, w których można schować dwa smoczki. Takie etui na smoczek ma w asortymencie np. marka Suavinex. Urocze pudełeczka ze zdobieniem w kształcie kociego pyszczka można przypiąć do wózka, albo schować do torby. Są niewielkie i bardzo poręczne. 

Etui na smoczek – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wszystkie akcesoria, z jakich korzysta się podczas opieki nad maluszkami, powinny być maksymalnie funkcjonalne, tak aby ułatwić życie rodzicom i opiekunom oraz oczywiście jak najlepiej przysłużyć się dzieciom. Dotyczy to także zawieszek do smoczka i etui na smoczek. W przypadku etui na smoczek, parametrami, jakimi należy kierować się przy jego wyborze, są przede wszystkim łatwość czyszczenia, materiał wykonania oraz rodzaj mocowania. To właśnie te trzy aspekty będą miały decydujące znaczenie, jeśli chodzi o wygodę korzystania z etui na smoczek. Nie bez powodu bardzo dużym powodzeniem cieszy się etui do smoczka silikonowe. Ten giętki, elastyczny materiał jest niezniszczalny. Bardzo łatwo utrzymać go w higienicznej czystości i można go przechowywać i przypinać praktycznie wszędzie. 

Po więcej przydatnych akcesoriów i gadżetów zapraszamy do Fabryki Wafelków. U nas znajdziecie wszystko, co jest potrzebne, by móc z pełni zaangażować się i przeżywać przygodę, jaką jest rodzicielstwo.