Filtruj (wiek, płeć, marka, cena)

Książeczki kontrastowe

 

Nietypowe dwukolorowe książeczki kontrastowe od kilku lat są często wybierane przez rodziców dla niemowląt.  W ofercie naszego sklepu Fabryka Wafelków znajdziesz wielce ciekawych podpozycji zabawek kontrastowych  a wśród nich książeczki tekturowe czy też karty kontrastowe. 

Książeczki kontrastowe dla niemowląt – co to takiego?


Książeczki kontrastowe to nic innego jak niewielkich kształtów czarno białe książeczki dla dzieci. które przeznaczone są dla dzieci już od pierwszych dni po narodzinach. Przeważają w niej czerń i biel. Niekiedy pojawia się kolejny trzeci kontrastowy kolor - czerwony. Na pozór bardzo smutno wyglądająca książeczka, kryje w sobie wiele korzyści dla wzroku niemowlaka. Dlatego często doradzamy rodzicom by po pierwszą książeczkę dla noworodka sięgnęli właśnie po tego typu publikacje. Czarno biała książeczka dla  to rodzaj zabawki, która ma na celu pomóc dziecku rozwijać umiejętność widzenia i skupienia uwagi. Składa się z kilku stron zawierających rysunki lub proste wzory o różnych kolorach. Przedstawiają zwierzęta, kształty, rośliny lub przedmioty domowego użytku. Niekiedy występuje w formie rozkładanej harmonijki, którą możemy położyć z boku łóżeczka. Książeczka kontrastowa jest doskonałym sposobem na zapewnienie dziecku rozrywki i stymulacji wzrokowej. A ponieważ wzrok jest zmysłem, który rozwija się u noworodka najpóźniej ze wszystkich zmysłów warto pomóc w sytuacji w sposób kontrolowany.
Książeczki kontrastowe wykonane są z tektury i są przeważnie w małych formatach 12x12 cm. Mają zazwyczaj 10 stron i na czarnym tle widnieją białe obrazki. Niekiedy znajdziemy książeczki tematyczne lub z dodatkowym czerwonym kolorem. Jednak 3 występujący kolor można w poprowadzić około 6 miesiąca. Dla starszych nieco dzieci książeczki kontrastowe zawierają niewiele słów dźwiękonaśladowczych, które korespondują z obrazkiem. To może być początek przygody z książeczkami dla dzieci.


Książeczka kontrastowa dla noworodka od kiedy ?


Książeczki kontrastowe można pokazywać noworodkowi już od pierwszych dni po porodzie. Należy jednak robić to z umiarem i w niewielkiej odległości od główki dziecka - ok 35 cm, prezentować czarno białe ilustracje. Zauważymy wówczas, że noworodek ewidentnie reaguje na tego typu kontrasty. Warto delikatnie i bardzo powoli przesuwać obrazek by zaobserwować czy noworodek śledzi wzrokiem za książeczką czy kartą. Noworodek widzi przede wszystkim bliskie twarze, kształty i kontury. Widzi też jasne i ciemne plamy, ale nie może rozpoznać szczegółów. Z biegiem czasu, jego wzrok staje się coraz lepszy i w końcu może jasno widzieć obiekty. Książeczki kontrastowe dla niemowląt wychodzą naprzeciw potrzebom maluchów, które – w dużym uproszczeniu – dopiero „uczą się patrzeć”. Na całe szczęście, możemy im w tym niesamowitym procesie pomóc i potowarzyszyć. Noworodki nie widzą w taki sam sposób jak starsze dzieci czy dorośli. Ich zdolność widzenia jest ograniczona i dopiero z czasem się rozwija. W pierwszych tygodniach życia noworodek widzi głównie w odcieniach szarości i jest w stanie rozpoznać jedynie przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości od jego twarzy. Z biegiem czasu jego wzrok staje się coraz bardziej wyostrzony i może on dostrzegać coraz więcej szczegółów otaczającego go świata. Dlatego warto pokazywać kontrastowe książeczki noworodkowi już od pierwszych dni jego życia. Wówczas stymulujemy w ten sposób jego wzrok. Dla porównania warto zrobić test i pokazać pastelową książeczkę. Wówczas wyraźnie będzie widać, że noworodek jest bardziej zainteresowany kontrastami.

Książeczka kontrastowa to szczególny rodzaj obrazkowej publikacji dla dzieci. Opiera się ona przede wszystkim na mocnym kontraście kolorystycznym, który – jak już wiemy – jest możliwy do dostrzeżenia nawet przez noworodki. Ilustracje w tego rodzaju książeczkach również są specjalnie zaprojektowane – brak w nich nieistotnych szczegółów i detali, składają się za to z dużych i wyraźnych, zazwyczaj dwukolorowych, obrazów. Dzięki tej właśnie konstrukcji, książeczki kontrastowe wzbudzają już w niemowlakach szczególne zainteresowanie i aktywność. Maluchy są w stanie naprawdę je zobaczyć – i nieświadomie trenować tę umiejętność. Nie oczekujmy jednak zbyt długiej zabawy. Kilkutygodniowy maluch będzie bardzo szybko tracił zainteresowanie książeczką. Jest to całkowicie naturalne i nie powinno nas niepokoić. Z czasem zauważymy jednak, jak czas poświęcony na zabawę i oglądanie kontrastowych książeczek systematycznie się wydłuża i przynosi coraz lepsze rezultaty w obszarze rozwoju niemowlaka. Oczywiście, książeczki kontrastowe dla niemowląt są odpowiednio zabezpieczone przed najmłodszymi, by nie stanowić dla nich zagrożenia. Charakteryzuje ich duża odporność na gryzienie, zaginanie czy inne zniszczenia. Dodatkowo, są lakierowane bezpiecznymi dla zdrowia dziecka środkami i wykonywane z grubej tektury lub wysokiej jakości materiału.


Kiedy pokazywać dziecku karty kontrastowe?


Ok 4-6 tygodnia oprócz pokazywania kart kontrastowych niemowlakowi, można zawiesić je na karuzeli do łóżeczka lub specjalnym mobilu. Wówczas kontrastowe obrazki będą się delikatnie ruszały przed dzieckiem. Pamiętajmy jednak by karuzela była zamontowana na wysokości pępka lub niżej. Dziecko wówczas wodzi wzrokiem przed sobą, ćwicząc mięśnie. I ważny jest umiar by nie przestymulować dodatkowo bodźcami dźwiękowymi.


Do jakiego wieku książeczki kontrastowe?

Ciekawi Cię, do jakiego wieku książeczki kontrastowe będą spełniać swoje zadanie? Noworodek uczy się utrzymywania wzroku na jednym przedmiocie dosyć długo, do tego właśnie służą kontrasty. Po szóstym miesiącu może rozróżniać barwy i widzieć trójwymiarowo. Warto ćwiczyć wzrok dziecka aż do roczku, by widziało jak dorosły. Z reguły książeczki kontrastowe są one przeznaczone dla noworodków i niemowląt dlatego, że to właśnie w tym okresie rozwoju malucha przynoszą mu najwięcej korzyści i wspierają jego naturalny rozwój. Ponadto, przez pierwszy rok życia dziecka warto wybierać dla niego zabawki dostarczające mu co najwyżej 2 rodzajów bodźców jednocześnie. Świetnie sprawdzają się w tej kwestii właśnie książeczki kontrastowe. Z powodzeniem można z nich korzystać wraz z nabywaniem przez niemowlę nowych umiejętności – są bowiem dopasowywane odpowiednio do wieku i możliwości dziecka. Warto również pamiętać, że na świecące, grające i jeżdżące zabawki przyjdzie jeszcze miejsce i czas, pamiętajmy bowiem, ze tego rodzaju gadżety mogą przebodźcowywać niemowlę.


Książeczki kontrastowe dla niemowląt wspierają rozwój zmysłu wzroku


Korzystając z zabawek kontrastowych wspierasz rozwój wzroku oraz koncentrację niemowlaka. Obserwując i przyglądając się kontrastowym kształtom, maluszek może dłużej skupić się na jednej czynności czy przedmiocie. To sprawia, że jest bardziej spokojny i mniej drażliwy. Dodatkowym atutem jest ćwiczenie mięśni gałek ocznych, które jeszcze są bardzo słabe. W początkowych tygodniach warto wybierać książeczki, które mają kontrastowe koła. Dla niemowlęcego wzroku ten kształt jest najbardziej dla dziecka interesujący. Wszelkiego rodzaju zaokrąglenia są dobrze odbierane przez noworodka. W późniejszych tygodniach można wprowadzać kolejne figury geometryczne, takie, które mają nieregularne kształty i kąty. Kolory, które preferują niemowlęta to biel, czerń, czerwień i żółty. Mniej interesują ich przedmioty w kolorze niebieskim i zielonym, natomiast gdy dziecko już ma 5-6 miesięcy można wprowadzać książeczki z tymi kolorami, ponieważ będą działały uspokajająco na szkraby.


Książeczki kontrastowe w Fabryce Wafelków


Od kiedy tylko pojawiły się nasze dzieci na świecie i sami mogliśmy sprawdzić jak ważne dla rozwoju dziecka są kontrastowe zabawki w ofercie Fabryki Wafelków nieustannie pojawiają się nowe pozycje wydawnicze z tej kategorii. A ponieważ polskie wydawnictwa wiedzą jak ważne dla rozwoju wzroku są kontrastowe książeczki jest ich coraz więcej na naszych półkach sklepowych i tych wirtualnych i fizycznie. W ofercie możesz znaleźć ciekawe pozycje od:  

 
To niewielki ale jakże cenny podarunek dla nowo narodzonego maluszka.