Jaki smoczek dla niemowlaka?

Smoczek dla niemowlaka tak czy nie?

Smoczek, temat kontrowersyjny. Bywa powodem dyskusji (żeby nie powiedzieć kłótni) i dylematów rodziców. Ale warto zacząć od początku. Sam pomysł stworzenia takiego przedmiotu jak smoczek dla niemowlaka był genialny i rewolucjonizujący opiekę nad małym dzieckiem. Wcześniej, do zaspokojenia odruchu ssania i uspokojenia dziecka stosowano szmatki namoczone w wodzie z cukrem a nawet rogi zwierząt, co nierzadko było przyczyną infekcji i w skrajnych przypadkach doprowadzało do śmierci niemowląt. Dlatego śmiało można stwierdzić, że stworzenie przedmiotu, dedykowanego dla dziecka, który można łatwo utrzymać w czystości przyczyniło się do poprawy ich zdrowia i jakości życia. Smoczek używany racjonalnie, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, ma zaspokoić jeden z najważniejszych odruchów z jakim rodzi się człowiek - odruch ssania.

Zobacz wszystkie produkty z kategorii smoczki dla dzieci

Potrzeba i odruch ssania to jedna z podstawowych cech wyróżniających młode ssaków, zarówno w świecie zwierząt, jak i w świecie ludzi. Już podczas badania USG w ciąży, można zaobserwować, że maluszek ssie swój kciuk. Kiedy dziecko przychodzi na świat, a położna przystawia je do piersi mamy, maluch instynktownie zaczyna ją ssać. Ssanie wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i bliskością matki, dlatego działa na dzieci kojąco. Nie zawsze jednak pierś mamy może służyć maluszkowi za uspokajacz. Odpowiedzią na dziecięcą potrzebę ssania są smoczki dla niemowląt, będące alternatywą piersi i zaspakajające pierwotne instynkty małego ssaka. Najważniejszą rolą odruchu ssania jest zapewnienie możliwości pobierania pokarmu i przeżycia.  Ten rodzaj ssania nazywamy ssaniem odżywczym i ma zapewnić dziecku przetrwanie przez zdobycie pokarmu. Ale istnieje również drugi rodzaj ssania - ssanie nieodżywcze - które pełni rolę samoregulacji. Odgrywa ono jednak dużą rolę w budowaniu komfortu, poczucia bezpieczeństwa, a także w normalizowaniu pracy układu pokarmowego. Samo ssanie piersi ma wpływ na rozwój aparatu mowy, zapobiega wadom zgryzu, a także chroni pierwsze zęby przed próchnicą (w mleku matki znajdują się czynniki bakteriobójcze). Trzeba przyznać, że natura bardzo sprytnie to wymyśliła. Zaspokajanie odruchu ssania sprzyja również wyciszaniu, wydłuża i pogłębia sen oraz łagodzi objawy dolegliwości brzuszkowych - popularnych kolek.

Smoczek dla niemowlaka tak czy nie?

Zastanawiasz się czy zdecydować się na smoczek czy jednak dasz sobie bez niego radę. Pewnie Cię zaskoczę odpowiedzią, ale odpowiedź na to pytanie da Ci Twoje dziecko. Niektóre dzieci nie akceptują smoczków i tylko pierś mamy je zadowola. Inne zaś niemowlaki już rodzą się z silną potrzebą ssania i wówczas smoczek jest przede wszystkim komfortem dla młodej mamy, by mogła choć przez chwilę się przespać czy odpocząć. Pamiętajmy, że nie ma nic lepszego dla dziecka niż mama. Dlatego smoczej jest swego rodzaju substytutem zwłaszcza dla tych dzieci, z bardzo mocnym odruchem ssania. Doradcy laktacyjni nie zalecają podawania smoczka dzieciom, które są karmione piersią przed ukończeniem 4 tygodnia życia. Ważne jednak by każda młoda mama, która się decyduje na smoczek miała umiar w jego stosowaniu. Oznacza to tyle, żeby nie biec ze smoczkiem do dziecka za każdym razem kiedy tylko zacznie płakać. Warto nauczyć się przez pierwsze tygodnie reakcji noworodka i nie zatykać mu buzi smoczkiem gdy tylko zaczyna kwilić. Naucz się rozpoznawać potrzeby dziecka a co za tym idzie nauczysz się jego płaczu. Po krótkim czasie będziesz już wiedzieć czy dziecko płacze bo jest głodne, bo jest mu niewygodnie, lub ma mokrą pieluszkę. Wówczas będziesz adekwatnie reagować do potrzeb noworodka i nie będzie konieczności używania smoczka aż tak często.
By zachować zdrowy rozsądek stosuj się do kilku zasad:

  • nie podawaj smoczka bez powodu; 
  • możesz podać smoczek do wieczornego zasypiania, ale gdy tylko dziecko zaśnie wyjmij delikatnie smoczek z jego ust, tak by go to nie wybudziło; 
  • wybierz jak najlepszy smoczek dla swojego niemowlaka 

Najlepsze smoczki dla niemowlaka - jakie są rodzaje?

Najlepiej, aby smoczek był zbliżony kształtem do kobiecej brodawki, a w buzi maluszka układał się podobnie jak kobieca pierś w czasie karmienia. O czym jeszcze warto wiedzieć przed zakupem smoczka dla niemowlaka? Jak dobrać odpowiedni smoczego do wieku? Jakie są rodzaje smoczków? Jak dzielimy smoczki dla niemowlaka pod względem materiału, jego kształtu, czy też kształtu tarczy. Smoczki można podzielić na wiele rodzajów, w zależności od kryterium. Nie ma jednak jednego, idealnego smoczka, zastępującego kobiecą pierś, ponieważ każda kobieca pierś jest inna i inaczej układa się w buzi dziecka. Smoczki powinny być zawsze dopasowane do potrzeb, wieku i preferencji dziecka. Niezależnie czy są wykonane z silikonu czy z kauczuku, dobry smoczek nie powinien być zbyt twardy.  Idealny smoczek dla niemowlaka to taki, który jest elastyczny i gdy ściskamy jego końcówkę palcami nie powinien się rozciągać. 
Smoczki dzielimy pod względem 3 kategorii

  • materiału z którego są wykonane;
  • kształt zakończenia smoczka;
  • rodzaj tarczy    

Z czego wykonane są smoczki dla niemowląt

  • Smoczki kauczukowe czyli lateksowe - jasnobrązowe i matowe, mają charakterystyczny zapach i posmak. Ich zaletą jest fakt, że się nie elektryzują i nie przyciągają kurzu. Trzeba je jednak częściej wymieniać, mają tendencję do zniekształcania się. Są twardsze i intensywniej pobudzają dziecko oralnie, co z jednej strony wspiera rozwijanie mieści twarzy, z drugiej, mogą negatywnie wpłynąć na karmienie piersią. Smoczki dla niemowląt kauczukowe są  obecnie bardzo popularne i najczęściej wybierane przez mamy z kilku powodów. Lateks jest bardzo miękkim i plastycznym surowcem, z tego powodu smoczki lateksowe doskonale dopasowują się do buzi dziecka. Świetnie odwzorowuje kobiecą pierś. Smoczki kauczukowe wykonane z ekologicznego, czystego, w 100% naturalnego kauczuku, pozyskiwanego z drzewa kauczukowego, sprawdzą się idealnie jako pierwszy smoczek dla noworodka, właśnie ze względu na swoją delikatność i elastyczność. Naturalna miękkość kauczuku pozwala idealnie dopasować mu się do ruchów dziecka, nie pozostawiając śladów i odgnieceń, na delikatnej buźce niemowlaka. Smoczki lateksowe są w całości odlewane, dzięki czemu łatwiej utrzymać je w czystości. Mimo, iż naturalny kauczuk jest niezwykle miękki, elastyczny i trwały, nie zawsze sprawdzi się dla dzieci starszych, gdyż istnieje ryzyko, że starszak odgryzie kawałek smoczka i się nim zakrztusi. Smoczki kauczukowe również dość łatwo ulegają odkształceniom, co z kolei może niekorzystnie wpłynąć na kształtowanie się zgryzu dziecka. Aby tego uniknąć, trzeba pamiętać żeby wybierać smoczki dostosowane do wieku dziecka, a także regularnie kontrolować ich stan i w razie uszkodzeń, niezwłocznie wymieniać. Szukając smoczków kauczukowych, warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę smoczków Bibs. Smoczki Bibs cechują się prostą, naturalną formą, oraz mnogością rozwiązań, mających jak najlepiej dopasować się do potrzeb dziecka. Wśród oferty smoczków Natursutten znajdziemy zarówno smoczki klasyczne, skuteczne uspokajacze, jak i smoczki ortodontyczne.
  • Smoczki silikonowe, są delikatniejsze, miększe i bardziej odporne, można je wielokrotnie wyparzać, jednak równie często należy je wymieniać - to kwestia higieny (jak ze szczoteczką higieniczną do zębów). Przezroczyste i bezbarwne smoczki silikonowe są nieco twardsze, bardziej odporne na deformacje. W przeciwieństwie do smoczków kauczukowych, silikonowe nie zmieniają barwy ani konsystencji pod wpływem wrzątku, a ich zapach jest całkowicie naturalny. Przeciwnicy smoczków silikonowych twierdzą, że nie wystarczająco dobrze odwzorowują one kształt i „konsystencję” piersi przez to, że są zbyt twarde. Poszukując idealnego smoczka silikonowego, naszą uwagę z pewnością przykuje fantazyjna oferta smoczków Suavinex. Smoczki Suavinex to niesamowite wzornictwo połączone z bezpieczeństwem i funkcjonalnością.  Niektórzy producenci, jak np hiszpańska marka Suavinex sięgają po silikon silikon medyczny. Jest on hipoalergiczny i bezpieczny nawet dla wcześniaków.  Z kolei smoczki Elodie Details idealnie dopasuje się do innych akcesoriów dla niemowląt tej marki. Smoczki Elodie Details to gratka dla miłośników piękna połączonego z użytecznością.

Rodzaje smoczków dla niemowląt ze względu na ich funkcje

Jeszcze inną kategorią podziału smoczków dla niemowląt jest ich zastosowanie, a dokładnie dodatkowe „funkcje”. Można je rozróżnić kształtem. Wśród dostępnych w naszym sklepie Fabryka Wafelków możemy spotkać smoczki anatomiczne, okrągłe i symetryczne. Można spotkać również smoczek uspokajający, ale nie charakteryzuje się on żadnym nietypowym kształtem. Ogólnie nazwy smoczków jak: anatomiczny, ortodontyczny czy uspokajający są sztuczne i wymyślone na potrzeby marketingu. Żaden z nich bowiem nie przypomina kształtu piersi czy nie koryguje zgryzu jak mógłby “ortodontyczny” sugerować. Smoczek uspakajający, to tak naprawdę każdy smoczek, który ma służyć zaspokojeniu silnej potrzeby ssania, a także zapewnieniu dziecku poczucia bezpieczeństwa, a co za tym idzie spokoju. Smoczek uspokajający powinien jak najbardziej przypominać pierś mamy. Kiedy smoczek układa się w buzi podobnie jak sutek w czasie karmienia piersią, wówczas język niemowlaka znajduje się w naturalnej pozycji, co sprzyja jego skuteczności czyli efektywnemu uspokojeniu maluszka. W ofercie smoczków uspokajających znajdziemy mnóstwo ciekawych wzorów, od prostych, klasycznych, po fantazyjne, kolorowe, lub smoczki z przytulanką dla maluszka, idealne na prezent dla noworodka.

Smoczek anatomiczny (ortodontyczny) 

Smoczek anatomiczny jest bardziej spłaszczony od dołu, a wypukły od góry. Ma znaczenie w jaki sposób dziecko trzyma go w buzi. Smoczek anatomiczny należy wkładać do buzi dziecka tylko jedną stroną. Jeśli niemowlę trzyma odwrotnie należy to korygować. Ten rodzaj smoczków dla niemowląt jest szczególnie polecany przez stomatologów, ponieważ mają one charakterystyczny kształt, spłaszczony od strony języka, co ma zapobiegać wadom zgryzu. Bogaty wybór smoczków ortodontycznych znajdziemy między innymi w ofercie smoczków Suavinex i Elodie Details.

Smoczek okrągły

To smoczek z okrągła końcówką zakończoną kulką jak to jest w przypadku smoczków Bibs. Inaczej mówi się na te smoczki dla niemowląt- dynamiczne. Ten rodzaj smoczków wykonany jest z gumy złożonej z wielu warstw silikonu lub kauczuku. Dzięki takiej właśnie budowie smoczek dynamiczny najlepiej odwzorowuje pracę brodawek podczas ssania piersi. Smoczki dynamiczne świetnie sprawdzą się u najmłodszych niemowlaków, które dopiero uczą się ssania piersi i naturalny kształt raz dynamika smoczka nie zaburzy ssania piersi.

Smoczek symetryczny

To smoczek, który nazywamy też ortodontycznym. Jest on spłaszczony z jednej i z drugiej strony. Czasem producenci określają ten typ smoczka dla niemowląt jako dynamiczny. Ten kształt smoczka rozciąga się i kurczy podczas ssania co ma przypominać pierś mamy. Producent smoczków Suavinex używa nazwy smoczek fizjologiczny. Kształt smoczka SX Pro pozwala językowi noworodka pozostać w pozycji, którą dziecko utrzymuje podczas karmienia piersią. Smoczek zaprojektowano tak, aby nie zakłócał pracy jamy ustnej i dawał dziecku to samo uczucie, którego doświadcza w swoim naturalnym stanie fizjologicznym, gdy nie używa smoczka

Smoczki dla niemowląt - rodzaje tarcz

Rodzice często zwracają uwagę na wygląd tarczy. Ten element ze względów estetycznych, jej rodzaj jednak ma istotne znaczenie w użytkowaniu smoczka.

  • tradycyjna tarcza, najczęściej spotykana plastikowa, zaokrąglona tak by dopasować się do buzi i nosa dziecka. Często w tarczy są otwory ułatwiające przepływ powietrza (jak w przypadku smoczków anatomicznych Suavinex dla najmłodszych)
  • tarcze w kształcie koła jak w przypadku popularnych smoczków Bibs, które są płaskie i dziecko w razie potrzeby może chwycić i wyjąć smoczka z ust 
  • smoczki z tarcza kauczukową, gumową, lub silikonową gdy tarcza i część do ssania stanowią jeden element; takie smoczki najłatwiej utrzymać w czystości, gdyż nie posiadają żadnych krawędzi gdzie mogłyby gromadzić się resztki śliny czy mleka najczęściej takie smoczki wykonane są z naturalnego kauczuku, który ma charakterystyczny zapach i posmak (jak Suavinex silikonowy smoczek silikonowy) 
  • smoczki z fluorescencyjną tarczą, które łatwiej jest znaleźć w ciemności, czy to dziecku czy rodzicom

    Niezależnie od rodzaju tarczy, warto zwracać uwagę na to, czy wokół ust dziecka nie pojawia się zaczerwienienie czy wysypka. Brak lub niewystarczająca higiena smoczka a także uczulenie czy problemy skórne, mogą prowadzić do bolesnego podrażnienia, odparzenia czy stanu zapalnego.  Odpowiednio dobrana tarcza ma też zapewnić swobodny dopływ powietrza by niemowlę mogło swobodnie oddychać.

Kiedy można dać dziecku smoczek?

W ssaniu smoczka nie ma nic złego o ile przestrzega się pewnych zasad. Zwłaszcza rodzice dzieci karmionych piersią powinni wiedzieć, że:

  • przez pierwsze 4-6 tygodnie nie powinno się podawać smoczka, gdyż może on negatywnie wpłynąć na rozwój i stabilizację się laktacji
  • nawet jednorazowe podanie smoczka dziecku może wpłynąć negatywnie na karmienie piersią choć im później tym ta szansa jest mniejsza.

Smoczek dla niemowląt może ale nie musi powodować problemów z karmieniem piersią. Po etapie stabilizacji się laktacji, czyli min. po skończonym pierwszym miesiącu życia, można spróbować podać dziecku smoczek odpowiedni do jego wieku, najlepiej delikatny silikonowy, symetryczny (ortodontyczny). Również w przypadku dzieci karmionych butelką warto wstrzymać się z podaniem smoczka i przez pierwsze tygodnie uczyć się rozpoznawać potrzeby dziecka i jego język. Smoczek może to skutecznie utrudniać. Smoczek zatem nie powinien się znaleźć w torbie do porodu, niezależnie od planowanego sposobu karmienia dziecka. Kolejną zasadą jest używanie smoczka zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli do uspokajania lub usypiania. Gdy spełni on swoją rolę, warto próbować smoczka wyjąć z buzi lub przynajmniej nie wkładać go ponownie jeśli dziecku wypadnie i śpi ono spokojnie. Nie jest również dobry pomysłem stosowanie smoczka jako sposobu na nudę, zatkanie buzi czy w celu opóźniania podawania pokarmu (karmienie według schematu co kilka godzin). Istnieją jednak przesłanki medyczne jak wcześniactwo czy dzieci z wyjątkowo niską masą urodzeniową, którym terapeuci rekomendują podanie smoczka od początku, w celu nauki odruchu ssania. I takie smoczki również można znaleźć na rynku (jak np. smoczki Suavinex, Zero Zero) jednak ich użytkowanie powinno być skonsultowane z neurologopedą lub doradcą laktacyjnym. Odruch ssania zaczyna powoli zanikać na rzecz odruchu gryzienia i żucia w okolicach 6 miesiąca. Warto bacznie obserwować dziecko by w okolicach pierwszych urodzin powoli pożegnać się z “uspokajaczem”. 

Niektórzy rodzice celowo podają smoczek dziecku, w obawie przed ssaniem kciuka. O ile początkowe wkładanie rączek do buzi (w pierwszych tygodniach życia) jest korzystne z punktu widzenia rozwoju dziecka, to ssanie kciuka w celu wyciszenia się i uspokojenia niesie ze sobą pewne ryzyko w przyszłości. O ile ssanie kciuka czy smoczka jest naturalne, w końcu jesteśmy ssakami i odruch ten ma istotna rolę w naszym rozwoju to przekształcenie się tego odruchu w nawyk, przyzwyczajenie może być przyczyną wad zgryzu i kolejno, wielu tego konsekwencji. Smoczek można po prostu wyrzucić, kciuk zaś dziecko ma zawsze przy sobie. Odzwyczajenie malca od ssania palca w odpowiednim momencie (w okolicach 1 roku życia) może wymagać od rodziców nie lada konsekwencji i wysiłku. Nawykowe ssanie kciuka, dłuższe niż 1,5 roku może powodować znacznie większe zaburzenia w rozwoju szczęki, mowy, wad zgryzu, niż długie ssanie smoczka. 


Rozmiar smoczka – jak dobrać smoczek do wieku dziecka?

Jeśli wybieramy rozmiar smoczka pomimo podanego wieku, jaki podają producenci smoczków, musimy sugerować się przede wszystkim rozmiarem buzi dziecka. jak wiemy noworodek noworodkowi nie równy i występuje tu duża rozbieżność. Producenci smoczków dla niemowląt dają nam wskazówki w postaci przedziału wiekowego :

  • 0-3 m.
  • 3-6 m.
  • 6-18 m.
  • 18+ 

Przedział wiekowy jest tak duży, że jednak do wyboru rozmiaru smoczka należy podejść indywidualnie. Odpowiedni rozmiar smoczka jest bardzo ważny. Jeśli będzie za dłuży i zbyt długi może prowokować odruchy wymiotne. Zbyt mały będzie niekorzystnie wpływał na ustawienie żuchwy.  Ważną uwagą jest to, że smoczek nie powinien wypełniać całej jamy ustnej. Dlatego polecamy jako pierwszy smoczek dla niemowlaka wybrać smoczek symetryczny, który w naturalny i nieinwazyjny sposób pozwoli dziecku się uspokoić podczas jego ssania. 
Ogólnie możemy podzielić smoczki według rozmiaru na 3 grupy:

  • Smoczki dla wcześniaków – dzieci urodzone przedwcześnie są znacznie drobniejsze od donoszonych noworodków, dlatego w tym przypadku rozmiar, a zwłaszcza waga smoczka jest kluczowa. Smoczki dla wcześniaków dostępne są w 3 rozmiarach, a ich waga jest mniejsza niż smoczków dla dzieci urodzonych w terminie. Ponadto, smoczki dla wcześniaków nie zawierają BPA oraz lateksu, są również przystosowane do sterylizacji w specjalnych urządzeniach. Wcześniaki są szczególnie narażone na wszelkie infekcje, dlatego zachowanie zasad higieny, w tym właśnie czystości smoczka jest niezwykle ważne dla ich bezpieczeństwa.
  • Smoczki dla noworodków — to smoczki z kategorii 0-3 miesiące, warto zwrócić uwagę, aby ten pierwszy smoczek dla dziecka był najbardziej zbliżony do kształtu piersi po to, aby jego ssanie nie zaburzało ssania piersi. Nieodpowiednio dobrany smoczek, może powodować zbyt płytkie chwytanie brodawki, co z kolei będzie przyczyną nienajadania się dziecka, słabego przepływu mleka, tworzenia się zatorów w kanalikach mlekowych, a w konsekwencji problemów z laktacją.
  • Smoczki dla niemowląt – dla niemowląt powyżej 3 miesiąca życia również dobieramy smoczki według rozmiaru. Zbyt mały smoczek może przyczynić się do problemów ze zgryzem, z kolei zbyt duży - powodować odruch wymiotny. W zależności od producenta możemy spotkać się z różnymi wielkościami smoczków dla niemowląt. Najpowszechniej spotykane grupy wiekowe to 3-6 m, 6-19, 18+.

Jak wybrać smoczek dla dziecka?

Wybór smoczka, podobnie jak wielu innych elementów wyprawki bywa dla przyszłych rodziców kłopotliwy, gdyż nie do końca wiedzą oni czym kierować się podczas zakupów. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając smoczek dla niemowlaka, a także dla starszego dziecka? Przede wszystkim musimy postawić na jakość i pewne surowce. Tylko smoczki z przebadanego i bezpiecznego tworzywa takiego jak kauczuk lub silikon, dadzą nam gwarancję bezpieczeństwa naszego maleństwa. Wybierając smoczek dla niemowlaka, pamiętajmy, aby dobrać odpowiedni rozmiar do wieku dziecka, a także kupić smoczek o najbardziej ergonomicznym kształcie, zbliżonym do piersi. Kształt smoczka powinien być delikatnie spłaszczony od strony języka, natomiast lekko wypukły od strony podniebienia. Kolejna kwestia to kształt oraz wielkość zewnętrznej strony smoczka. Powinna być ona wykonana z bezpiecznych i delikatnych materiałów, które nie będą podrażniały bardzo delikatnej skóry dziecka. Bardzo ważne jest również, aby smoczek nie był zbyt duży i nie zasłaniał dziecku noska utrudniając oddychanie. Kupując smoczek dla swojego maleństwa, zwróćmy więc uwagę czy wykonany jest z hipoalergicznych materiałów, a zwłaszcza, czy w ich składzie nie ma Biosfenolu A, który jest bardzo szkodliwy. Pozostałe kwestie, takie jak marka czy design lub kolorystyka smoczka to sprawy drugorzędne. Jako rodzice powinniśmy w pierwszej kolejności dbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci, a dopiero później o ich modny czy dopasowany do wózka wygląd.

Jaki smoczek wybrać kauczuk czy silikon?

Jaki smoczek dla niemowląt będzie lepszy kauczuk czy silikon? To pytanie zadaje sobie każda mama i szuka informacji i opinii na temat smoczka kauczukowego. 
Kauczukowe smoczki są bardziej elastyczne i miękkie, co sprawia, że są one wygodniejsze dla dziecka. Jest to naturalne tworzywo. Smoczki kauczukowe łatwo rozróżnić bo mają brązowy kolor i charakterystyczny zapach. Mówi się, że bardziej przypomina pierś mamy. Smoczek kauczukowy jest bardziej miękki i dzieci szybciej go akceptują. Natomiast smoczek kauczukowy szybciej się rozciąga i zużywa i trzeba je dosyć często wymieniać. Bardzo rzadko, ale może się zdarzyć uczulenie na kauczuk i wówczas trzeba przejść na smoczek silikonowy. Dodatkową wadą smoczków kauczukowych jest to, że kauczuk puchnie, a wręcz rośnie i należy stosować kilka smoczków naprzemiennie i wymieniać je co 28 dni. Warto wiedzieć, że smoczek kauczukowy może się zniekształcać podczas ssania i deformować. Smoczki kauczukowe nie wolno wyparzać i sterylizować. 
Smoczki silikonowe natomiast są przeźroczyste i są bardziej trwałe i wytrzymałe. Nie rozciągają się i jeśli ma dany fason smoczka to nie będzie się zniekształcał. Zarówno kauczuk i silikon są bezpieczne dla dzieci. Często niektóre marki do wyrobu smoczków używają silikon medyczny, który nie ulega wątpliwości, że jest najbezpieczniejszy. Nie trzeba tak często wymieniać smoczka silikonowego. Warto wypróbować oba rodzaje i zobaczyć, który lepiej sprawdzi się u Twojego dziecka.

Jak dbać o higienę smoczka?

Wybór smoczka to jedno, ale jego eksploatacja oraz higiena to kolejna niezwykle ważna kwestia, o której jakoś rodzice musimy pamiętać. Po zakupie, a przed podaniem smoczka dziecku należy umyć go pod bieżącą wodą i wyparzyć wrzątkiem. Pamiętaj, że nie wyparzamy smoczków kauczukowych.  Jeżeli smoczek upadnie na ziemię lub dostrzeżemy na nim zanieczyszczenia, bezwzględnie należy przemyć go wodą. Nie należy pod żadnym pozorem władać smoczka do buzi  i oblizywać, jak to kiedyś robili rodzice gdy smoczek wypadł z wózka. W ten sposób możemy przekazać dziecku wiele niekorzystnych  dla niego bakterii. Warto mieć wówczas zapasowy smoczek lub specjalne chusteczki  dezynfekujące przeznaczone do smoczków. Gdy jesteśmy w terenie lub innym miejscu, gdzie nie mamy bezpośredniego dostępu do bieżącej wody, z pomocą przychodzą nam niezbędne akcesoria rodzicielskie takie jak chusteczki nawilżane, na przykład bezpieczne, bezzapachowe chusteczki do dezynfekcji smoczków. Niektóre smoczki, mają w komplecie specjalne opakowanie, mini „futerał”, który pomaga utrzymać smoczek w czystości. Jeżeli kupiony przez nas model nie ma, warto od razu dokupić specjalne pudełeczko na smoczek, które przyda się zwłaszcza poza domem. Pomocne w utrzymaniu higieny smoczka są również specjalne zawieszki do smoczków, które chronią je nie tylko przed zgubieniem, ale również przed upadkiem na podłogę i zanieczyszczeniem. Smoczki powinniśmy regularnie poddawać dezynfekcji i sterylizacji na przykład za pomocą sterylizatora do smoczków. Na co dzień wystarczy mycie smoczka pod bieżącą wodą, nie należy myć smoczków w zmywarce, gdyż używane w niej detergenty są zbyt silne. Bardzo ważna jest regularna wymiana smoczka. Jeżeli zauważmy na smoczku nawet malutkie uszkodzenia, wgniecenia lub otwory, powinniśmy bezzwłocznie go wymienić. Jeżeli smoczek jest dobrym stanie "technicznym", wówczas należy go wymieniać wtedy, kiedy staje się dla dziecka zbyt mały.

Jak sterylizować smoczek dla niemowlaka

Higiena u niemowlaków jest bardzo ważna a czysty smoczek to podstawa. Dlatego prezentujemy sposoby sterylizacji smoczków i kilka naszych topowych produktów, które przydadzą się do sterylizacji smoczka na spacerze.
Do sterylizacji smoczka dla niemowlaka można użyć kilku metod:
 1. Parowanie: Smoczek należy umieścić w naczyniu z wodą i zagotować na małym ogniu przez 5-10 minut. Następnie naczynie zostawia się do ostygnięcia.
 2. Gotowanie w wodzie: Smoczek należy zanurzyć w zagotowanej wodzie na ok. 5 minut.
 3. Sterylizator parowy: Sterylizator parowy jest najszybszą i najłatwiejszą metodą sterylizacji smoczka dla niemowlaka. Wystarczy umieścić smoczek w sterylizatorze i włączyć go.
 4. Środki chemiczne do sterylizacji smoczków 

Dodatkowe akcesoria: potrzebne czy zbędne gadżety?

Na rynku dostępnych jest cała gama dodatkowych akcesoriów do smoczków: zawieszki, pudełka do przechowywania, pokrowce, czy sterylizatory UV mieszczące się w torebce. Każde z nich ma uzasadnione zastosowanie. Smoczek to przedmiot niewielkich rozmiarów, który łatwo się zawierusza, często dziecko samo może go wyrzuć lub schować. Znacznym ułatwieniem są zawieszki, które z jednej strony przypina się do ubrania czy kocyka i nawet jeśli smoczek wypadnie dziecku z buzi, bardzo łatwo go odszukać. Nie ma on również szansy upaść na ziemię np. podczas spaceru czy wizyty w sklepie. Jeśli jednak tak się stanie pomocne są przenośne małe sterylizatory czy chusteczki do dezynfekcji smoczka. Pokrowce czy pudełeczka na smoczki sprawdzają się świetnie do przechowywania nieużywanego smoczka lub smoczka zapasowego. Nie zna życia, rodzic, który chociaż raz nie doświadczył nerwów spowodowanych zagubieniem smoczka, gdy maluch go naprawdę potrzebuje. Nie ma jednak sensu ich wszystkich gromadzić przed porodem, bo nie mamy pewności, czy nasze dziecko w ogóle smoczka zechce ssać...