Jak czyścić drewniane zabawki?

Wszystko co musisz wiedzieć o pielęgnacji i czyszczeniu zabawek z drewna

Od kilku lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie rodziców drewnianymi zabawkami. Wcale nas to nie dziwi bo są ponadczasowe i mają duszę. Są genialne w swojej prostocie - naturalne i ekologiczne. Producenci zabawek nieustannie poszerzają swoją ofertę o wyroby z drewna. Prześcigają się w nowych wzorach i modelach. Tego typu zabawki są przeurocze i podobają się nie tylko dzieciom, ale przede wszystkim rodzicom i dziadkom. W naszym sklepie Fabryka Wafelków w kategorii zabawek drewnianych wyselekcjonowaliśmy najciekawsze perełki. Ich ilość nieustannie się powiększa, a co za tym idzie, coraz częściej to właśnie zabawki drewniane są wybierane na prezent.

Z roku na rok, rośnie świadomość co do sposobu pozyskania drewna potrzebnego do produkcji zabawek. Warto zwracać uwagę na zabawki posiadają certyfikat FSC. Jest on przyznawany produktom, które spełniają określone standardy dotyczące odpowiedzialności społecznej i środowiskowej w zakresie zarządzania lasami oraz pozyskiwania drewna. Celem FSC jest zapewnienie, aby drewno było pozyskiwane w sposób zrównoważony, odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska naturalnego. Certyfikat FSC jest uważany za jedno z najbardziej prestiżowych i rzetelnych narzędzi do certyfikacji produktów pochodzących z odpowiedzialnych źródeł leśnych. Kupując zabawki drewniane z tym właśnie certyfikatem,  możemy w pełni potwierdzić, że robimy coś dobrego dla naszej planety.

Zobacz całą kategorię Drewniane zabawki 

Czy trzeba czyścić drewniane zabawki?

Tak, należy regularnie raz w tygodniu czyścić drewniane zabawki. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt, które biorą wszystko do buzi, bo tak poznają świat. Często się zdarza, że zabawka wypadnie z rąk i trafi na podłogę. A jeśli w domu mamy jeszcze psa lub kota należy dokładnie przestrzegać zasad higieny. By zapobiec upadaniu gryzaka na podłogę możemy zakupić specjalny uchwyt, który mocujemy do ubranka dziecka lub siedziska. Warto jednak pamiętać o dezynfekcji i konserwacji zabawek dla niemowląt w trosce o ich zdrowie. Podczas czyszczenia należy dokładnie obejrzeć zabawkę i gdy tylko zauważymy pęknięcia, zadziorki i ostre elementy, należy zabawkę wyrzucić. Pamiętaj, że drewno wymaga pielęgnacji i troski. Odpowiednio konserwowane nie starzeje się tak szybko. Dlatego to drugi i też bardzo ważny argument przemawiający za tym by regularnie czyścić drewniane skarby- wówczas ich żywotność będzie dłuższa.

Jak czyścić zabawki impregnowane a jak malowane?

Zarówno w jednych jak i w drugich zabawkach, metoda czyszczenia jest podobna. Należy się trzymać jednej złotej zasady - drewno trzeba chronić przed wilgocią i pod żadnym pozorem nie należy ich zanurzać w wodzie. Nie należy ich moczyć, ponieważ drewno jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, że chłonie i traci wilgoć. Kiedy taka zabawka jest moczona, może nasiąkać wodą, co prowadzi do deformacji i pękania. Ponadto moczenie może spowodować rozwój grzybów i bakterii, co zwiększa ryzyko zakażenia dziecka. Warto też pamiętać, że zabawka nasiąknięta wodą, może być ciężka i trudna do użycia dla dziecka. Dlatego lepiej unikać moczenia w wodzie.

Jak czyścić drewniane zabawki?

Zatem nasuwa się pytanie jak czyścić drewniane zabawki? Odpowiedź jest bardzo prosta wystarczy przetrzeć zabawkę zwilżoną ściereczką z mikrofibry nasączoną w ciepłej wodzie z odrobiną szarego mydła. Dokładnie wycieramy drewnianą powierzchnię a następnie osuszamy za pomocą papierowego ręcznika i pozostawiamy do swobodnego wyschnięcia. Innym domowym sposobem by porządnie wyczyścić zabawki jest roztwór przygotowany z wody i octu. Taka mieszanka idealnie oczyści i dezynfekuje drewnianą powierzchnię. Można też zastosować sodę oczyszczoną. Jeśli zaś mamy np klocki z naturalnego drewna nieimpregnowane warto przygotować mieszankę oliwy z oliwek cytryny i octu. Po wyczyszczeniu warto zostawić na chwilkę zabawkę by ocet dobrze odparował i nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu.

Jak zdezynfekować drewniane zabawki?

Jeśli masz niewielki gryzak lub zabawkę manipulacyjną, którą dziecko bierze do buzi jest ona siedliskiem bakterii. By się ich pozbyć należy zabawkę włożyć do woreczka, a następnie umieścić ją w zamrażarce na ok 48h. Ten sposób jest niezwykle skuteczny w przypadku gryzaków. Ale do dezynfekcji zabawek drewnianych warto użyć trzech składników, które znajdziesz w kuchni.

Sok z cytryny

Do dezynfekcji zabawek drewnianych niezawodna będzie cytryna. Sok z cytryny ma szereg właściwości czyszczących, które sprawiają, że jest ona często stosowana do usuwania plam i dezynfekcji powierzchni. Jedną z głównych właściwości czyszczących cytryny jest jej kwaśny pH, które pomaga rozpuszczać tłuszcz i usuwać plamy. Sok z cytryny jest często stosowany do usuwania plam z dywanów, ubrań i innych powierzchni, a także do odświeżania mebli i innych przedmiotów. Cytryna jest również naturalnym środkiem dezynfekującym, dzięki czemu może być stosowana do czyszczenia powierzchni drewnianych zabawek i gryzaków. Ponadto cytryna jest bogata w witaminę C, która ma silne właściwości antyoksydacyjne.

Soda oczyszczona

Innym specyfikiem do czyszczenia prosto z kuchni będzie soda oczyszczona. Z powodzeniem może być używana do dezynfekcji drewna i nie tylko. Soda oczyszczona jest skutecznym środkiem dezynfekującym i może pomóc w zabiciu bakterii i grzybów, które mogą być obecne na drewnianych powierzchniach. Aby jej użyć do dezynfekcji, można rozpuścić niewielką ilość sody w ciepłej wodzie i użyć roztworu do przemycia zabawek. 

Ocet

Kolejnym bohaterem w walce z bakteriami na zabawkach to ocet.  Może być używany do mycia drewnianych zabawek, ale należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, należy używać czystego, nieutlenionego octu, ponieważ octy utlenione mogą uszkodzić drewno. Po drugie, należy rozcieńczyć ocet z wodą w proporcji 1 do 1, aby zapobiec uszkodzeniu drewna. Po trzecie, należy dokładnie osuszyć zabawkę po umyciu, aby zapobiec rozwojowi grzybów. Pamiętaj, że ocet jest silnym kwasem, więc należy uważać, aby nie dostał się na skórę ani do oczu. Ponadto, niektóre drewniane zabawki mogą mieć elementy metalowe lub plastikowe, które mogą ulec uszkodzeniu przez kontakt z octem. Dlatego należy uważać i unikać kontaktu octu z takimi elementami. Po dokładnym umyciu zabawki octem należy pozostawić ja by ocet odparował. 

Kiedy należy koniecznie wyczyścić zabawki drewniane?

W trzech przypadkach konieczne jest by dokładnie wyczyścić zabawkę jeśli

  • jest to nowa zabawka- przed pierwszym użyciem należy ją wytrzeć szmatką zwilżoną w wodzie z mydłem
  • gdy dziecko jest chore, wówczas dokładnie myjemy roztworem z octem
  • tak samo jest w przypadku gdy okazjonalnie kupiliśmy z drugiej ręki, np. na olx czy też vinted, dokładnie dezynfekujemy zabawkę. 

Jak zaimpregnować drewniane zabawki?

Jak już wspominałam odpowiednie mycie wydłuża życie zabawek, a jej odpowiednia impregnacja nadaje odpowiedniego wyglądu.  Dodatkowo impregnowanie drewnianych elementów może zwiększyć ich odporność na wilgoć i zabrudzenia, co może przedłużyć ich trwałość i ułatwić utrzymanie czystości. Impregnację należy stosować po każdym czyszczeniu drewnianej zabawki. Warto postawić na naturalne impregnaty do drewna, które są bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Oto kilka przykładów naturalnych środków konserwujących i impregnujących:

Olej lniany

Olej lniany jest naturalnym środkiem impregnującym, który tworzy warstwę ochronną na powierzchni drewna, zapobiegając jego wysychaniu i pękaniu. Można go łatwo aplikować przy pomocy pędzla lub szmatki. Jego zaletą jest również zachowuje naturalny wygląd faktury drewna.

Wosk pszczeli

Wosk pszczeli to naturalny środek zabezpieczający drewno przed wilgocią i zabrudzeniami. Tworzy on na powierzchni drewna warstwę ochronną, która jest trwała i odporna na uszkodzenia. Dodatkowo ma właściwości antyseptyczne.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek może być używana jako naturalny impregnat do drewna, ponieważ zawiera kwasy tłuszczowe, które tworzą na powierzchni drewna warstwę ochronną. Można ją aplikować przy pomocy pędzla lub szmatki. Warto jednak zachować szczególną ostrożność by nie nakładać jej zbyt dużo ponieważ nadmiar będzie się kleił i przyciągał kuch i drobnoustroje.

Olej kokosowy

Olej kokosowy to również dobry specyfik do impregnacji drewnianych zabawek nielakierowanych. Sam w sobie jest bezzapachowy i wygodny do stosowania. Wystarczy na szmatkę nałożyć niewielką ilość oleju i wmasować w powierzchnię zabawki czy gryzaka. Czynność tę powtarzamy aż do momentu aż drewno przestanie chłonąć olej wówczas nadmiar wycieramy papierem i odstawiamy do wyschnięcia. Należy pamiętać, że naturalne impregnaty do drewna mogą mieć mniejszą trwałość niż ich chemiczne odpowiedniki i mogą wymagać częstszej aplikacji, aby utrzymać drewno w dobrym stanie. Ważne jest również, aby upewnić się, że impregnat jest odpowiedni do użytku na drewnie i że jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska.

Dbanie od drewniane zabawki przedłuża im życie

Uczmy dzieci od najmłodszych lat szanować zabawki i o nie dbać. Tę, która nie jest zniszczona możemy oddać młodszemu rodzeństwu lub też zanieść do przedszkola by inne dzieci z niej skorzystały. Oddawanie zabawek innym może być dobrym sposobem na zachęcenie dzieci do dzielenia się i rozwijania empatii. To dobra okazja do nauczenia dzieci, że inne osoby mogą potrzebować pomocy lub wsparcia, a przekazywanie zabawek może być sposobem na wyrażenie tej pomocy.

To okazja by zachęcić dzieci do przemyślenia, co jest dla nich ważne, a co nie jest tak istotne i mogą się z niego łatwiej rozstać. To dobry sposób na zachęcenie dzieci do pozbywania się rzeczy, które już nie są im potrzebne lub nie są już dla nich odpowiednie. Zmniejszamy ilość rzeczy, które posiadamy w domu, a tym samym redukujemy ilości odpadów, które produkujemy. Uczymy dzieci brania odpowiedzialności za swoje rzeczy i zrozumienia, że mogą one mieć drugie życie i być używane przez innych ludzi.

Oddając zabawkę, z której się wyrosło, robimy jednocześnie miejsce na nową, która też posłuży na długo. A starej dajemy nowe życie. Po nowe ciekawe zabawki drewniane zapraszamy do naszego sklepu, gdzie czekają na Was istne cudeńka z drewna.
Wejdź i zobacz naszą ofertę drewnianych zabawek.