Kod: KOBIETY-2023

skorzystaj z 10% rabatu na wszystkie nieprzecenione produkty. Kod jest ważny do 9 marca 2023 r.

Dzień kobiet w pigułce

8 marca 1908 roku w Nowym Jorku odbył się protest na rzecz praw kobiet, podczas którego kobiety domagały się skrócenia czasu pracy, lepszych warunków oraz prawa do głosowania. Demonstracja przeszła do historii jako Dzień Kobiet. 

W Polsce obchodzimy je od 1911 roku, ale oficjalnie wpisano w kalendarz w 1921 roku.
W czasie PRL-u obchody Dnia Kobiet miały charakter oficjalny ale i też propagandowy, a goździki stały się najpopularniejszym kwiatem wręczanym kobietom. 

W Polsce kobiety uzyskały prawo wyborcze w 28 listopada 1918 roku, co dało możliwość uczestniczenia w wyborach i kształtowania polityki kraju. W latach 50. i 60. XX wieku w Polsce wprowadzono tzw. politykę równouprawnienia, która miała na celu poprawienie sytuacji kobiet w kraju, zwłaszcza na rynku pracy. 

Obecnie Dzień Kobiet jest obchodzony na całym świecie. 

Opinie kobiet na temat "Dnia Kobiet" są różne.
Część uważa, że ten dzień to ważna okazja do podkreślenia znaczenia walki o prawa kobiet i równouprawnienie płci. Zwracając głównie uwagę na różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn w różnych dziedzinach życia, takich jak edukacja, praca, polityka czy życie prywatne. Inna grupa kobiet, jest mniej zainteresowana politycznym aspektem i uważa, że ten dzień to kolejna okazja do spędzenia czasu z bliskimi. Mogą doceniać romantyczne gesty lub drobne upominki, ale jednocześnie nie uważać ich za warunek konieczny, by w ten dzień czuć się docenione i ważne. 

Dla nas Dzień Kobiet to okazja na docenienie kobiecych osiągnięć i zaangażowania w społeczeństwo!