Ruch na świeżym powietrzu jest niezwykle potrzebny do prawidłowego i zdrowego rozwoju naszych dzieci. W pierwszych miesiącach życia, kiedy dziecko jeszcze nie potrafi samodzielnie się poruszać, zabieramy je na spacery wózkiem, natomiast gdy tylko maluszek opanuje samodzielne chodzenie, sam wręcz rwie się do odkrywania świata. Najczęściej na przełomie 2 i 3 roku życia dziecko porusza się samodzielnie już całkiem sprawnie, a do tego rozpiera go energia, dlatego to doskonały moment, aby zacząć jego przygodę z bardziej zaawansowaną aktywnością na świeżym powietrzu, jaką jest na przykład jazda na hulajnodze. Obecnie w ofercie producentów sprzętu sportowego, znajdziemy świetne hulajnogi przystosowane do najmłodszych użytkowników. Hulajnogi trójkołowe, bo o nich mowa, ułatwiają utrzymanie równowagi, mają wymiary dostosowane do dzieci w wieku od 2 do 6/7 lat, a ich atrakcyjny design zachęca małych sportowców do wspólnej zabawy. Coraz więcej firm, np. firma Scoot and ride oferuje hulajnogi, z których mogą bezpiecznie korzystać nawet roczniaki. To świetna alternatywa dla wózka spacerowego, pozwalająca maluszkowi na aktywny udział w spacerze, a także umożliwiającą oswojenie się ze sprzętem sportowym.

Rowerek czy hulajnoga?

Hulajnogi od kilku już lat są sporą konkurencją dla rowerków dziecięcych, a zawdzięczają to pojawieniu się na rynku właśnie wspomnianych hulajnóg trójkołowych. Nie powinniśmy jednak rozważać tych dwóch sprzętów w kategorii konkurencji, ponieważ oba są świetną formą aktywności ruchowej. Pierwszy rowerek dla dziecka to najczęściej rowerek biegowy lub rowerek z bocznymi kołami. Rowerki biegowe są świetne do nauki utrzymywania równowagi i super przygotowują dziecko do jazdy na większym rowerze, z kolei rowerek z bocznymi kółkami zapewnia większą stabilność, ale z reguły wymaga od malucha użycia większej siły, aby napędzić pojazd. W przypadku hulajnogi dziecko musi wykazać się lepszą koordynacją ruchową, a także zmysłem równowagi. Wybierając pierwszy pojazd dla dziecka, trzeba więc przede wszystkim wziąć pod uwagę jego możliwości, a dokładnie budowę ciała i siłę dziecka, a także zmysł równowagi. Warto oczywiście przed zakupem zapytać o zdanie samego zainteresowanego, ponieważ chęć do jazdy i sympatia do sprzętu, to pierwszy krok do udanej nauki jazdy i czerpania z niej przyjemności.

Pierwsze kroki na hulajnodze

Jazda na hulajnodze, nawet tej trójkołowej wymaga od dziecka sporo wysiłku i koncentracji. Maluch musi jedną nogą stanąć na podeście, drugą odpychać się, a rękami kontrolować kierunek jazdy, a to wszystko oczywiście z utrzymanie równowagi całego ciała. Te umiejętności z reguły opanowują dzieci między 2 a 3 rokiem życia. Jak już wspomniano, w ofercie producentów sprzętu sportowego dla dzieci, znajdziemy bezpieczne hulajnogi, z których mogą korzystać nawet młodsze dzieci - jak to możliwe? Przykładem może być hulajnoga Scoot-and-ride Highwaykick 2w1. Model ten może służyć zarówno jako jeździk z siedziskiem dla maluszka, jak i jako hulajnoga trójkołowa dla kilkulatka. Dzięki takiemu rozwiązaniu kupując hulajnogę dla dziecka na przykład na pierwsze urodziny, maluch będzie mógł korzystać z niej przez najbliższe kilka lat swojego życia.

Dlaczego warto kupić hulajnogę?

Jak już wcześniej wspomniano, ruch na świeżym powietrzu jest niezwykle wartościowy i ważny dla rozwoju fizycznego dziecka. Hulajnoga może być jednym ze sprzętów, które zachęcą malucha do częstszej aktywności fizycznej, a tym samym wesprą jego rozwój i zapewnią mnóstwo dobrej zabawy. Hulajnogi dla dziecka:

 • pomagają ćwiczyć koordynację ruchową
 • doskonalą zmysł równowagi,
 • rozwijają spostrzegawczość,
 • uczą szybkiego reagowania na przeszkody
 • uczą zasad zachowania w ruchu
 • rozwijają siłę mięśni
 • dbają o dobrą kondycję dziecka

Warto też wspomnieć, że hulajnoga dla dziecka to dość lekki sprzęt sportowy niewielkich gabarytów, dlatego bez problemu zmieści się w każdym samochodzie i świetnie sprawdzi się na przykład podczas wakacji czy weekendowych spacerów po parku.

Na co zwrócić uwagę kupując hulajnogę dla dziecka?

 • Bezpieczeństwo

Kupując hulajnogę dla dziecka, musimy zadbać o to, aby była ona bezpieczna i odpowiednio dobrana do wzrostu, wagi oraz możliwości małego sportowca. Sprzęt sportowy, taki jak rowerki czy hulajnogi dla dzieci powinny posiadać odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa, który zagwarantuje, że jest to sprzęt dostosowany do użytkowania przez najmłodszych. Ponadto, zwróćmy uwagę na jakość wykonania oraz surowce. Hulajnoga nie powinna posiadać ostrych wystających elementów, które naraziłyby dziecko na obrażenia w razie upadku. Warto postawić na hulajnogi renomowanych producentów, takich jak np. marka Scoot-and-ride, którzy stosują najwyższej jakości materiały, gwarantujące trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania.

 • Parametry dziecka

Hulajnoga musi być dobrana do wzrostu i wagi dziecka, a także odpowiadać jego możliwościom rozwojowym. Nie powinniśmy kupować hulajnogi „na zaś”, po to, aby służyła dziecku dłużej, ponieważ nauka jazdy na zbyt dużej hulajnodze, nie tylko będzie dla dziecka trudniejsza, ale też może narazić go na niebezpieczeństwo. Aby dobrać hulajnogę do wzrostu dziecka, powinniśmy zmierzyć dziecko od podłogi do wysokości zgiętych w łokciach rąk. Hulajnogi dla dzieci dostępne w sklepach z reguły posiadają regulowaną wysokość drążka, dlatego podczas zakupu warto dobrać hulajnogę według minimalnej wysokości kierownicy, dzięki czemu, kiedy maluch urośnie, wystarczy podnieść kierownicę i w dalszym ciągu będzie ona mogła mu służyć. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić też maksymalną długość drążka, i wybrać taki model, który rzeczywiście pozwoli na korzystanie z hulajnogi nawet przez kilka lat. Tutaj istotna jest też kwestia wagi dziecka. Dobrze jest wybrać hulajnogę dla dziecka o jak największym udźwigu, ponieważ to również wpłynie na możliwość długotrwalszego korzystania ze sprzętu.

 • Koła

Kupując pierwszą hulajnogę dla dziecka, warto postawić na hulajnogę trójkołową, ponieważ nadaje się ona już nawet dla 2-letnich dzieci. W dostępnej na rynku ofercie hulajnóg trójkołowych możemy spotkać hulajnogi, w których dwa koła umieszczone są z tyłu a jedno pojedyncze z przodu, a także takie, w których z przodu znajdują się dwa koła, a z tyłu jedno. Jeżeli chodzi o rozmiar i rodzaj kół, tutaj również możemy spotkać różne rozwiązania. Najczęściej w typowych hulajnogach trójkołowych stosowane są małe poliuretanowe koła, które dobrze radzą sobie zarówno na nawierzchni brukowanej, jak i asfaltowej. Niektórzy producenci oferują jednak hulajnogi z większymi pompowanymi kołami, które idealnie sprawdzą się do jazdy po nierównych, leśnych czy też parkowych dróżkach. W niektórych hulajnogach, takich jak hulajnoga scootandride możemy spotkać koła z podświetleniem LED, co jest dodatkową atrakcją dla małych użytkowników.

 • Podest

Kwestią wartą uwagi jest również podest hulajnogi, a dokładnie jego struktura oraz szerokość i wysokość od ziemi. Podest o niższym położeniu sprawia, że dziecko nie musi robić dużego przysiadu podczas odpychania się, dzięki czemu mniej się męczy i może spożytkować siłę do silniejszego odepchnięcia się, w wyniku czego jedzie szybciej. Z drugiej jednak strony, niskie położenie podestu, może nie sprawdzić się przy bardzo nierównej nawierzchni, po której będzie poruszać się hulajnoga. Warto też zwrócić uwagę na długość podestu, na którym dziecko powinno swobodnie zmieścić dwie stopy, a także na jego strukturę – powinna być antypoślizgowa, tak jak jest to w przypadku hulajnogi scoot and ride.

Dodatkowe akcesoria, o których trzeba pamiętać podczas zakupu hulajnogi dla dziecka

Wybierając hulajnogę dla dziecka, zwracamy uwagę na wszelkie parametry mające zagwarantować mu bezpieczną jazdę i dobrą zabawę, aby to jednak było możliwe, musimy też pamiętać o kilku dodatkowych akcesoriach, które zadbają o bezpieczeństwo naszej pociechy.

 • Kask – to nieodłączny element wyposażenia dziecka, które będzie jeździło na hulajnodze, rowerku czy rolkach. Kask powinni posiadać specjalny certyfikat bezpieczeństwa. Podobnie jak w przypadku hulajnogi, kas należy dobrać indywidualnie do dziecka, a dokładnie do rozmiarów jego głowy;
 • Ochraniacze na kolana i łokcie – pierwsze kroki na hulajnodze mogą skończyć się upadkami, dlatego warto zainwestować w zestaw ochraniaczy na najbardziej narażone na uszkodzenia części ciała dziecka, tj. na łokcie i kolana;
 • Dzwonek/klakson – warto dokupić dzwonek lub klakson do hulajnogi, dzięki niemu dziecko będzie mogło bezpiecznie zachować się w stosunku do pieszych, podczas jazdy na przykład po parkowych alejkach;
 • Elementy odblaskowe – ważnym elementem dla zachowania bezpieczeństwa są odblaski, które sprawią, że hulajnoga będzie bardziej widoczna, jeżeli wybraliśmy model ze świecącymi kołkami, mamy ułatwione zadanie, ponieważ kółka skutecznie oświetlą hulajnogę podczas jazdy

Hulajnogą przez świat

Hulajnoga dla dziecka to świetny pomysł na pierwszy pojazd, który być może zaszczepi w dziecku miłość do sportu i pozytywnie wpłynie na jego zdrowie, rozwój fizyczny oraz samopoczucie. Warto poświecić odrobinę czasu na wybór odpowiedniej hulajnogi dla dziecka, aby gwarantowała ona nie tylko dobrą zabawę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Czasami warto zainwestować nieco więcej na hulajnogę renomowanej marki, takiej jak Scoot and ride, dającej pewność najwyższej jakości materiałów i wykonania, zwłaszcza jeżeli planujemy zakup hulajnogi 2w1 lub 3w1. Kupując hulajnogę Scoot and ride możemy być spokojni o to, że ona naprawdę będzie rosła razem z dzieckiem i przez kilka pierwszych lat jego życia, będzie doskonałym towarzyszem zabaw na świeżym powietrzu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz