Prezent dla 2 letniej dziewczynki - 13 najlepszych pomysłów

Drugi rok życia to czas wzmożonej aktywności i poznawania świata, głównie dzięki rozwojowi motoryki, coraz sprawniejszym chodzeniu i bieganiu. Nie chodzi tylko o świat zewnętrzny, ale również o poczucie własnej odrębności, tożsamości i posiadania rzeczy oraz kształtowanie się umiejętności społecznych. Zastanawiając się nad tym jaki prezent dla 2 letniej dziewczynki kupić, trzeba pamiętać o jednym - każde dziecko jest inne, jedne rozwijają się szybciej inne wolniej. Nie ma więc co sugerować się wyłącznie normami rozwojowymi dla tego wieku, ale przede wszystkim indywidualnymi upodobaniami i możliwościami konkretnej dziewczynki.

Lalka dla 2 latki do przytulania i odgrywania ról

Zazwyczaj pierwszym pomysłem na prezent dla 2 letniej dziewczynki jest lalka i jest to pomysł dobry, mimo że niektórym może się wydawać oklepany. Zabawa w opiekę nad lalką uczy dziecko empatii, może być pomocą w zrozumieniu, że inni ludzie czują i należy się z tym liczyć. To szczególnie trudne dla malucha, który dopiero co odkrywa własną odrębność i ma naturalną tendencję do skupiania się na swoich potrzebach. Lalka dla dwulatki jest również dobrą okazja do zabaw w role, które sprzyjają procesowi socjalizacji. Odpowiednio dobrana lalka dla dwulatki może stać się ulubioną przytulanką, dającą poczucie bezpieczeństwa w chwilach niepewności i podczas zasypiania. Idealnie do tego nadaje się Rosa firmy Little Dutch, wykonana w całości z materiału miłego w dotyku bez żadnych plastikowych elementów z sympatyczną buzią i wyglądem zachęcającym do wtulenia się w nią. To dobra lalka dla 2 latki, która lubi się przytulać do swoich zabawek. Ciekawym wyborem są też materiałowe dzidziusie marki Lilliputiens w zestawie z koszyczkiem i kocykiem. Są one świetną okazją do połączenia zabawy z ciepłymi wspomnieniami, gdy rodzice, posługując się lalką, pokazują swojej córeczce w jaki sposób się nią zajmowali i opiekowali tuż po urodzeniu.

Wózek dla lalki - idealny prezent dla 2 letniej dziewczynki

Lalka dla 2 latki może być uzupełniona przez wózek dla lalek, który ubogaca wspomnianą zabawę w opiekę nad dzieckiem. A jeśli nasz dwulatka ma młodsze rodzeństwo, które jeszcze nie umie chodzić, to będzie wniebowzięta, mogąc pchać swój wózek obok dużego wózka swojego braciszka czy siostrzyczki. Wózek dla lalek może też pełnić pomocniczą rolę, służąc jako pchacz, pomagać w utrzymanie równowagi i jeszcze sprawniejszym poruszaniu się. Istotne, by był dostosowany do wzrostu i siły dziecka, dlatego, szczególnie kupując przez internet, warto zwrócić uwagę na jego wymiary. Dobrym wyborem na prezent dla dwulatki na urodziny są urocze i bardzo stabilne wózeczki dostępne w kilku wersjach kolorystycznych. Wózek dla lalek, na który warto zwrócić uwagę, to dokładna replika prawdziwego wózka głębokiego (tzw. gondoli) - wózek marki Barrutoys, bo o nim mowa, ma ramę wykonaną z aluminium, dzięki czemu jest lekki. Jeśli jednak okaże się on zbyt duży dla naszej dwulatki, można wybrać drewnianą spacerówkę Mademoiselle marki Janod. Szeroki rozstaw kół zapewnia stabilność konstrukcji. Na szczególną jednak uwagę zasługuje wózek drewniany marki Little Dutch. Piękny design w retro wydaniu urzeka. Gumowane koło

Jeździk pchacz - wsparcie rozwoju ruchowego

Dwuletnie dziecko chodzi i zazwyczaj też dość szybko biega samodzielnie, dlatego niepotrzebny mu pchacz w klasycznym tego słowa rozumieniu, czyli zabawka na kółkach, która zapewni mu stabilizację podczas nauki chodzenia. Dużo lepszym pomysłem jest jeżdzik, na którym nasza dwulatka usiądzie i będzie się poruszać odpychając nóżkami. Zaletą jeździka jest to, że wspomaga koordynację ruchową i wzmacnia mięśnie oraz zachęca do aktywności fizycznej. Poza tym w przypadku młodszych dzieci może pełnić dwie funkcje jako jeździk pchacz. Liczba modeli obecnych na rynku jest bardzo duża i są one dość zróżnicowane, zarówno pod względem wyglądu, jak i materiałów z jakich są wykonane. Jeśli szukasz zabawki dla dwuletniej dziewczynki i kładziesz nacisk na kontakt dziecka z naturalnymi materiałami, dobrym wyborem będzie drewniany jeździk ze skrzynią Hipopotam marki Janod. Wykonany z drewna ma kształt sympatycznego zwierzaka. Posiada też skrzynię, w której nasza dwulatka może przewozić ulubione zabawki. Bardzo solidnie wykonany jest też jeździk Vilac, w kształcie samochodu. Pokryty solidną blachą ale mimo to jest na tyle lekki, by małe dziecko sobie z nim poradziło. Duże koła z gumowymi oponami, łatwo się obracają. Jeździk pchacz Vilac jest odporny na warunki atmosferyczne i nadaje się do użytku zarówno w domu, jak i na dworze. Oryginalnym wyglądem charakteryzują się jeździki Wheely Bug w kształcie różnych zwierząt. W odróżnieniu do opisanych wcześniej, zabawki te mają koła obracające się dookoła własnej osi, co pozwala dziecku na łatwą i swobodną zmianę kierunku jazdy. Wygodę użytkowania zapewnia miękka ekoskóra, z której zrobione są siedziska. Te wszystkie cechy sprawiają, że jeżdziki Wheely Bug to idealne zabawki dla 2 letniej dziewczynki. Dwuletnie dziecko jest niezwykle aktywne i nieustannie potrzebuje ruchu i zmian. Marka Modu skonstruowała niesamowite zestawy modułowe miękkich klocków, które można układać w różny sposób. Można z nich zrobić jeździk, bujak, równoważnię. Tego typu kreatywne zabawki będą stanowiły oryginalny prezent urodzinowy dla 2 letniej dziewczynki.

Zabawki Montessori - nie tylko moda

Pedagogika Marii Montessori od wielu lat wzbudza coraz większe zainteresowanie również w Polsce. W internecie powstają grupy jej dedykowane, rodzice szukają sposobów na wcielanie jej elementów w życie swoich pociech. Jej cechą charakterystyczną jest wdrażanie dziecka do nauki poprzez samodzielne eksperymentowanie, poznawanie świata w praktyce. Tzw. zabawki Montessori są pomocą w realizacji tego celu. Pomagają dziecku skupić uwagę na jednej rzeczy, nie rozpraszają nadmiarem bodźców i uczą samodzielności. Pozwalają też na obcowanie z naturalnymi materiałami. Wiodącym producentem zabawek Montessori jest firma Grimm's ze swoim najpopularniejszym produktem drewnianą tęczą, występującą w różnych odmianach - zarówno jeśli chodzi o wielkość jak i liczbę kolorów. Wykonane są z drewna i pomagają w nauce kolorów, rozróżniania wielkości poszczególnych elementów i ustawiania ich w odpowiedniej kolejności, rozwijają wyobraźnie przestrzenną. Warto też zwrócić uwagę na pozostałe zabawki Montessori marki Grimm's, gdyż są zaprojektowane w ten sposób, by dzieci mogły je ze sobą swobodnie łączyć. Podobne do tęczy funkcje mają: Ogień oraz Kolorowy dom. Coraz więcej marek śledzi założenia Montessori i proponuje ciekawe dl dzieci pomoce naukowa a jednocześnie zabawki. Na uwagę zasługuje marka Tender Leaf Toys, która oferuje ciekawy stolik muzyczny jak również drewnianą skrzynię kreatywną zawierającą leśne skarby. Te propozycje będą zawsze trafionymi zabawkami dla 2 letniej dziewczynki.

Kostka edukacyjna -prezent edukacyjny dla 2 letniej dziewczynki

Nie wszystkich jednak muszą przekonywać zabawki Montessori. W pewnym sensie ich przeciwieństwem jest kostka edukacyjna, która pobudza różne zmysły i oddziałuje na dziecko większą liczbą bodźców. Wiele dzieci chętnie bawi się kostkami edukacyjnymi - przyciąga ich bogactwo elementów i możliwość zmiany aktywności na inną, bez konieczności angażowania rodzica. Są to świetne zabawki dla 2 letniej dziewczynki, gdyż oprócz atrakcyjności wizualnej, rozwijają motorykę małą, rozpoznawanie kształtów i kolorów, pomagają w wypracowaniu precyzji ruchów i dopasowywania do siebie elementów. Wielofunkcyjna kostka edukacyjna Janod zwraca uwagę swoją wielkością. Jest wykonana z drewna i oferuje 8 różnych zadań do wykonania. Jest tam między innymi sorter, pętle z przesuwanymi elementami, koła zębate ukazujące ciąg przyczynowo skutkowy oraz drzewo labirynt. Całość wykonana z drewna i metalu a wielkość poszczególnych elementów jest dostosowana do małych rączek. Podobne funkcje (choć jest ich mniej) posiada kostka edukacyjna Little Dutch. Wielkością imponuje również produkt Zany Zoo B.toys - w wariancie ze zwierzątkami, oprócz ścieżek z przesuwanymi koralikami posiada również obrotowe kostki z ilustracjami zwierząt i literkami oraz okienka ze zwierzęcymi motywami. Całość jest atrakcyjna nie tylko dla dwulatków, ale i dla trochę starszych dzieci (sprawdź też inne kostki B.toys). Wszystkie wymienione kostki to dobre zabawki edukacyjne dla 2 letniej dziewczynki.

Instrumenty muzyczne dla dzieci - bo grać może każdy

Zabawki dla dwulatki powinny wspierać multisensoryczne poznawania świata a więc również słuchowe. Najlepiej w tej roli sprawdzają się instrumenty muzyczne dla dzieci. Kształtują poczucie rytmu, oswajają z nowymi dźwiękami i mogą rozwijać zainteresowania muzyczne. Wspólne rodzinne muzykowanie integruje i wzmacnia relacje między dziećmi a rodzicami. W tym wieku, spontaniczne granie na instrumentach, to najlepszy sposób na “edukację muzyczną”. Jako prezent dla dwulatki na urodziny sprawdzą się proste, drewniane instrumenty. Bębenek Plan Toys nie posiada membrany, cały wykonany jest z drewna i wydaje inny dźwięk niż tradycyjne bębenki (jeśli szukamy takiego tradycyjnego warto pryjrzeć się kolorowemu bębenkowi Djeco). Janczary marki Jabadabado w kolorze pastelowego różu i ich cztery radośnie brzmiące dzwoneczki, będą świetnym uzupełnieniem dźwięków wydobywających się z bębenka. Jeśli szukamy instrumentu troszkę bardziej zaawansowanego, ale ciągle odpowiedniego dla dwulatki, dobrym wyborem będą cymbałki Little Dutch. Posiadają one siedmiostopniową skalą tonów, i zachęcają do pierwszych samodzielnych kompozycji. Ten zestaw można uzupełnić o inne instrumenty muzyczne dla dzieci, takie jak marakasy, czy prosta harmonijka ustna najlepiej sprawdzonej firmy np. Plan Toys albo Djeco. A jeśli szukasz bardziej zaawansowanych i oryginalnych instrumentów, zerknij na gitarę i pianinko B toys.

Książki dla dwulatki - wrota do krainy wyobraźni

Zabawki dla dwuletniej dziewczynki są ważne, ale warto też pamiętać o ksiązkach. Chyba każdy rodzic zaangażowany w życie swojego dziecka wie, jak ważne jest wspólne czytanie. To nieocenione źródło rozwoju wyobraźni, poszerzania słownictwa i poznawania świata. Odpowiednio dobrana lektura może pomóc w radzeniu sobie z dziecięcymi lękami, przyczyniać się do szybszego rozwoju społecznego i empatii. Książek naprawdę nigdy nie za wiele, ale ważne jest, by wybierać pozycje mądre i sprawdzone. Na naszym rynku wydawniczym od lat obecny jest cykl książek, w których nie ma prawie nic do czytania są za to źródłem wielu opowieści i przykuwają uwagę na długi czas. Mowa o “Ulicy Czereśniowej”, której poszczególne części opisują życie na tytułowej ulicy w każdej z czterech pór roku. Każda strona to wiele szczegółowych historii przedstawionych za pomocą szczegółowych rysunków. Niesamowite jest to, że można śledzić poszczególne osoby, które np. wychodzą z domu na pierwszej stronie, na drugiej robią zakupy, na kolejnej kogoś spotykają itd. Podobna ciągłość zachowana jest również między kolejnymi częściami cyklu. Te świetne książki dla 2 latka, wydane są w bardzo dużym formacie z grubymi sztywnymi kartkami, dzięki czemu są odporne na zniszczenie. Cykl o Kici Koci to popularne książki dla 2 latka. W prosty sposób przedstawiają perypetie bohaterki w różnych codziennych sytuacjach. Podobnie jak w znanym i lubianym cyklu o żółwiu Franklinie i tutaj każda książka to opis konkretnej sytuacji, z którą mały czytelnik może spotkać się w życiu codziennym. Różnica jest taka, że te książeczki zawierają mniej treści i są łatwiejsze do zrozumienia dla młodszych dzieci więc jak najbardziej nadają się na prezent dla 2 letniej dziewczynki.

Klocki - odkrywanie przez budowanie

2 letnia dziewczynka coraz bardziej interesuje się układaniem klocków i tworzeniem wymyślonych konstrukcji. Zabawa klockami jest jedną z form zabaw konstrukcyjnych, które mają olbrzymi wpływ na rozwój dziecka. Dwuletnia dziewczynka może już zacząć interesować się klockami, trzeba jednak pamiętać, by zaczynać od tych najprostszych, na bardziej zaawansowane przyjdzie czas w wieku lat trzech. Klocki kształtują myślenie przestrzenne, uczą dokładności i rozwijają kreatywność. Układając budowle z klocków, nawet te nieskomplikowane, dziecko uczy się też przewidywania skutków swoich działań np. budując wieżę zaczyna zauważać, jak układać klocki, by wieża się nie przewróciła. Sprawdzoną zabawką dla dwulatki są klocki, którymi bawią się dzieci od kilku pokoleń, czyli proste drewniane w kształcie różnych brył geometrycznych takie jak JaBaDaBaDo, Klocki drewniane jasnoróżowe w wiaderku 50 szt. Dają one wiele możliwości, niczego nie sugerują. Wykonane są z dobrej jakości drewna, pomalowane na łagodne, pastelowe kolory, pozwalają na budowanie pierwszych, prostych zamków, domków, wież, zagród dla zwierzątek itp. Ciekawą opcją są też drewniane klocki w wózku marki Little Dutch. Są dość oryginalne i ciekawsze zarówno jeśli chodzi o kształty jak i pastelową kolorystykę idealną dla dziewczynki. Wózek stanowi jednocześnie miejsce do przechowywania. W ten sposób dziewczynka uczy się sprzątania a dzięki wyznaczonym na dnie obramowaniom, w łatwy sposób można włożyć klocki do wózka. Innym ciekawym pomysłem prezentu dla 2 latki są klocki na których znajdziemy wymalowane różnego rodzaju rysunki. Daje to ogromne pole do popisu dziecięcej wyobraźnii.

Pchacz - nie tylko stabilizacja

Podstawową funkcją pchaczy jest motywacja do chodzenia i stabilizacja, zarówno ta i fizyczna, jak i dawanie dziecku poczucia bezpieczeństwa.Jeśli myślimy o pchaczu jako prezencie dla dwulatki trzeba pamiętać, że większość dzieci w tym wieku porusza się już samodzielnie - nie tylko chodzi ale też biega choć oczywiście są wyjątki. Ważna jest więc również funkcja zabawowa i edukacyjna pchacza. Wiele z nich jest połączona z sorterami, stanowi pojemnik na przechowywanie klocków, czy posiada elementy znane z kostek edukacyjnych. Przykładem tego może być pchacz - wózek z klockami marki Little Dutch. Stabilna drewniana konstrukcja zawiera w sobie pojemnik z klockami. Z kolei wielofunkcyjny pchacz edukacyjny Kot firmy Janod na każdej ze ścianek posiada elementy edukacyjne: sorter, tory z koralikami i rybkami do przesuwania, oraz koła zębate poruszające sobą nawzajem. Całość jest bardzo kolorowa i ładnie wykończona. Można powiedzieć że to pchacz i kostka edukacyjna w jednym. Podobne funkcje, choć jest ich mniej posiada Drewniany chodzik, pchacz marki Jabadabado.

Puzzle dla 2 latki

Puzzle dla dzieci w wieku dwóch lat to raczej proste układanki polegające na dopasowywaniu obrazków o różnorodnych kształtach do dedykowanych im miejsc. Jeśli chodzi o puzzle klasyczne, w których z kilku elementów tworzymy cały obrazek to w tym wieku najlepsze będą te, składające się z maksymalnie 4-5 dużych elementów. Puzzle dla dzieci są dobrą zabawką, z uwagi na to że wymagają wyobraźni przestrzennej. Mimo pierwszych niepowodzeń, dziecko w końcu zaczyna dostrzegać, że dany element trzeba odpowiednio obrócić i dopasować do pozostałych, by powstał obrazek, który jest formą gratyfikacji i motywuje do dalszych starań. Dobrym wyborem na prezent dla 2 letniej dziewczynki będą dwa produkty firmy Janod. Pierwszy z nich to układanka drewniana 3D Rodzina żabek w łazience. Składa się ona z 5 drewnianych figurek żabek, które dziecko dopasowuje do odpowiednich miejsc na planszy, na której narysowana jest łazienka. Drugi to muzyczne puzzle dla dzieci Mieszkańcy farmy. Składają się one z drewnianej planszy, na której narysowana jest zagroda dla zwierząt. zadaniem dziecka jest dopasowanie do właściwych miejsc pięciu zwierzątek. Po prawidłowym dopasowaniu zabawka wydaje dźwięk danego mieszkańca zagrody. Wśród ciekawych pomysłów na prezent dla 2 latki będą puzzle sensoryczne. Stymulacja sensoryczna jest niezwykle ważna w rozwoju dziecka. Układając sensoryczne puzzle dziewczynka będzie dodatkowe poznawać i rozpoznawać faktury co korzystnie wpłynie na budowanie nowych połączeń w mózgu 2 latki. Układanie tego typu puzzli wpływa pozytywnie na koordynacje, procesy poznawcze i koncentracje.

Zabawki do odgrywania ról - fajny prezent dla 2 letniej dziewczynki

O znaczeniu zabaw w role przeczytałeś już przy okazji opisywania lalek dla dwulatki. Świetnym uzupełnieniem tego prezentu mogą być zabawki do odgrywania ról. Ten rodzaj zabaw wynika z obserwacji otaczającego świata i chęci naśladowania dorosłych. Dzięki takim aktywnościom dzieci uczą się właściwych relacji, czasami pokazują co jest dla nich ważne, co przeżywają i co chcą odreagować. Dlatego przebieg zabawy w role może być sygnałem dla rodzica, że powinien ze swoją pociechą o czymś porozmawiać. Zabawa w dom, sklep, przedszkole, uczą współpracy i dochodzenia do porozumienia - wszak wszyscy uczestnicy zabawy muszą się zgodzić na odgrywanie danej roli. Zabawki do odgrywania ról bywają różne. Rynek zalany jest mnóstwem plastikowych zestawów marnej jakości, które niszczeją bardzo szybko. Dlatego warto zainteresować się solidnymi, zestawami marki Little Dutch – wszystkie to drewniane zabawki. Do zabawy w sklep posłużyć może drewniana waga, której wskazówka porusza się gdy dziecko położy jakąś rzecz na szalce. Dzięki temu odkrywa przy okazji, że przedmioty mają różny ciężar. Ale jakiż to sklep bez kasy? Zestaw z drewnianą kasą zawiera również terminal, kartę płatniczą, banknoty i monety. Posiłki dla lalek lub kolegów i koleżanek wcielających się w członków rodziny, można przygotować dzięki atrakcyjnie wyglądającemu tosterowi z akcesoriami, czyli talerzem, tostem, pojemnikami z miodem i marmoladą oraz nożem. Nasza dwulatka zaparzy też pyszna kawę, dzięki ekspresowi do kawy Little Dutch oraz odrobinie wyobraźni, po czym naleje ją do dwóch gustownych filiżanek dołączonych do zestawu. A na popołudniową herbatkę może zaprosić wszystkie swoje lalki i misie podając ją w herbacianym zestawie w kolorze mięty. Każda dwulatka, która zobaczy te piękne, drewniane zabawki będzie zachwycona.

Sortery - dopasowywanie i ćwiczenie rączek 2 latki

Sortery to przede wszystkim świetne narzędzie do nauki rozpoznawania kształtów i dopasowywania ich do siebie. 2 letnie dziecko już z dużym zaangażowaniem sortuje szkotałty i rozpoznaje kolory. Zabawa nim rozwija też motorykę małą i myślenie przestrzenne. Zależnie od rodzaju może też pomagać w rozpoznawaniu kolorów, czy niektórych liter i cyfr. Tak więc sortery to typowe zabawki edukacyjne dla 2 latka. Firma Sevi stworzyła ciekawy produkt łączący w sobie kilka funkcji. Kolorowe pudełka Sorter dla dzieci Cyrk, tak jak klasyczny sorter drewniany posiada miejsca na włożenie pięciu różnych kształtów ale każdy kształt wkłada się do innego sześcianu. Różnią się one od siebie wielkością a gdy położy się je obok siebie od najmniejszego do największego, dzięki ilustracjom lokomotywy i wagonów, można stworzyć pociąg. Równie atrakcyjny jak zabawka Sevi jest sorter B toys, w którym figurami do dopasowywania są trzy sympatyczne sówki o podstawach w kształcie kwadratu, koła i trójkąta. Po wrzuceniu do właściwego tunelu wydają one pohukiwanie co jest atrakcyjną gratyfikacją dla dziecka.

Karta podarunkowa

Jeśli ciągle nie jesteś pewny jakie zabawki dla 2 letniej dziewczynki wybrać bo np. nie znasz dziecka, a rodzice nie potrafią zasugerować niczego konkretnego, możesz zdecydować się na zakup karty podarunkowej i pozostawić wybór opiekunom pociechy, która ma być obdarowana. W asortymencie naszego sklepu znajdą dużo więcej zabawek edukacyjnych oprócz tych opisanych powyżej. Podobnie jeśli szukają odpowiedniej książki dla dwulatki.

Karty podarunkowe, o wartości od 30 zł do 2000 zł.

Karta podarunkowa 150
150,00 zł
Karta podarunkowa 250
250,00 zł
Karta podarunkowa 200
200,00 zł
Karta podarunkowa 100
100,00 zł
Karta podarunkowa 400
400,00 zł

O autorce

Mam na imię Karolina jestem mamą dwójki fantastycznych dzieci syna i córki oraz współzałożycielką sklepu Fabryki Wafelków. 

Od 2009 roku, mam możliwości oraz przyjemność testować i bawić się tysiącem różnych produktów oraz rozmawiać z wieloma rodzicami o ich doświadczeniach w wychowaniu dzieci. 

Przeczytaj również inne artykuły: