Boże Narodzenie to wyjątkowy czas owiany magią prezentów, cudownych dekoracji, zapachem domowych ciast i wspólnego kolędowania. Dzieci na swój wyjątkowy sposób przeżywają święta. Mimo, że jeszcze wiele nie rozumieją, chłoną panującą wokół atmosferę, z tego powodu staramy się, aby nasze domowe świętowanie było wyjątkowe. Wspólne ubieranie choinki, pieczenie pierniczków, czekanie na Mikołaja, słuchanie świątecznych piosenek – te wszystkie drobne czynności składają się na całościowy obraz Bożego Narodzenia, jaki przekazujemy naszym dzieciom. Oprócz tego, co możemy im pokazać i wytłumaczyć, mamy jeszcze jedno bardzo silne narzędzie, doskonałe do zapoznawania najmłodszych ze świątecznymi zwyczajami i budzenia w nich ducha świąt. Książki świąteczne dla dzieci, to zarówno idealny pomysł na prezent, jak i świetny kompan zimowych rodzinnych wieczorów. Wybór świątecznych książek dla dzieci jest ogromny, warto wybrać takie, które będą odpowiednie do wieku i możliwości dziecka. Przygotowaliśmy dla Was propozycje najciekawszych książek dla dzieci o świętach, po które warto sięgnąć w tym wyjątkowym okresie.

Książki dla dzieci w wieku 4-6 lat

Wybierając książki dla dzieci w wieku przedszkolnym, czyli między 4 a 6 rokiem życia, musimy postawić na pozycje zrozumiałe i łatwe w odbiorze. Przedszkolaki coraz chętniej słuchają dłuższych historii, dlatego warto sięgnąć po klimatyczne opowiadania świąteczne, lub krótkie historyjki z morałem. Doskonałym pomysłem są książki dla przedszkolaków, podzielone na 24 rozdziały – idealne do czytania każdego dnia adwentu. Wspólne codzienne czytanie o świętach będzie podsycało w dziecku atmosferę radosnego oczekiwania, a przy tym może być inicjatywą wielu ciekawych i ważnych rozmów. Czytanie z dzieckiem wspaniale buduję więź, pozwala razem przeżywać te same emocje, przenosić się w świat z książkowych kart i razem z bohaterami przeżywać różne przygody. Świąteczne książki dla dzieci pomagają przedszkolakom zapoznać się i zrozumieć różne zwyczaje, z jakimi mogą spotkać w okresie przedświątecznym, a także niosą odpowiedzi na mnóstwo pytań, pojawiających się w głowie maluchów. Po co ubieramy choinkę, co się dzieje z choinką po świętach, o czym są kolędy, czym jest kolacja wigilijna i dlaczego wypatruje się pierwszej gwiazdy. Dzięki opowiadaniom świątecznym przedszkolaki mają szansę dowiedzieć się, jak świętują ludzie na całym świecie i jakie mają zwyczaje świąteczne. Świąteczne książki dla przedszkolaków to również świetny wstęp do rozmowy z najmłodszymi o sprawach ważnych, o tym, dlaczego warto być dobrym człowiekiem, dlaczego trzeba pomagać innym i jak można to robić w święta.Oprócz opowiadań świątecznych, doskonałym pomysłem na książkowe prezenty na święta są kolorowanki, naklejanki czy łamigłówki świąteczne. Przedszkolaki świetnie radzą sobie z kolorowaniem, z reguły uwielbiają wszelkiego rodzaju prace plastyczne oraz rozwiązywanie zagadek, łamigłówek czy labiryntów. Niewielkie świąteczne książeczki dla przedszkolaków z kolorowankami czy naklejkami to doskonały dodatek do przedszkolnej paczki Mikołajkowej. Niedrogie kolorowanki dostarczą dzieciom mnóstwo frajdy, a dodatkowo mogą być świetnym wstępem do rozmowy o świętach, tradycjach i zwyczajach z nimi związanych.

Książki dla dzieci w wieku 7-9 lat

Wybierając świąteczne książki dla starszaków, również warto postawić na świąteczne opowiadania, tylko te nieco dłuższe, z bardziej rozbudowaną fabułą. Dzieci w wieku 7-9 lat zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem, dlatego prezenty na święta w postaci książek będą świetnym i przyjemnym treningiem czytania. Wybierając prezenty na święta dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, dobrze jest poszukać ciekawych tytułów, które przeniosą naszą pociechę w świat magii, elfów i spełnionych marzeń. Im dziecko starsze, tym mniejsza jego wiara w Mikołaja i inne magiczne byty. To normalne, że wraz z wiekiem młody człowiek coraz więcej rozumie i zaczyna postrzegać świat przez pryzmat wiedzy. Książki dla dzieci starszych traktujące o świętach w taki sposób, który pozwala uwierzyć, że w tym czasie mogą zdarzać się cuda, to doskonały sposób na podsycenie wiary w to, co nienamacalne, oraz rozbudzanie dziecięcej fantazji. Książki świąteczne dla dzieci mają jeszcze jeden bardzo ważny aspekt wychowawczy. Poruszane w nich zagadnienia uczą wrażliwości, empatii oraz potrzeby niesienia dobra i pomocy innym, zwłaszcza w tak wyjątkowym okresie, jakim są Święta Bożego Narodzenia. Podobnie jak w przypadku świątecznych książek dla przedszkolaków, dla starszaków również możemy zdecydować się na książki kreatywne, na przykład z propozycjami samodzielnego wykonania ozdób choinkowych.

Bajki do czytania w grudniowe wieczory

Książki dla przedszkolaków oraz starszaków, to doskonałe prezenty na święta i nie tylko. Warto zaszczepiać w dzieciach miłość do literatury, szacunek do książek i potrzebę czytania. Bez względu czy to bajki do czytania, czy książeczki dla najmłodszych do oglądania, bez względu czy dziecko już potrafi czytać samodzielnie, czy potrzebuje do tego dorosłego – w każdej formie słowo czytanie niesie ze sobą ogromną wartość. Książki rozbudzają wyobraźnię, uczą cierpliwości i uważności, ćwiczą koncentrację, a przede wszystkim przenoszą w świat fantazji, dlatego opowiadania świąteczne, bożonarodzeniowe kolorowanki czy wigilijne wierszyki powinny znaleźć się w domowej biblioteczce każdego dziecka.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz