Kompletowanie wyprawki, dla mającego się niedługo pojawić na świecie malucha, dla większości rodziców jest sporym wyzwaniem. Jedną z kwestii, w której mają zazwyczaj najwięcej wątpliwości, jest odpowiednie okrycie dziecka do snu. Sklepy z akcesoriami dla noworodków i niemowląt oferują ogromny wybór kocyków, pościeli, kołderek i innych produktów. Co najlepiej sprawdzi się do spania?

Dlaczego warto postawić na śpiworek do spania?

Śpiworek do spania szybko zyskał uznanie rodziców na całym świecie dlatego, że jest bardzo praktyczny. Dopasowany do pory roku i warunków otoczenia, w połączeniu z odpowiednim ubiorem, zapewnia dziecku wygodę i ciepło podczas snu. Śpiworki mają najczęściej postać zszytej u dołu kamizelki, zasuwanej na suwak z przodu, jak na przykład te oferowane przez markę Gro Company. Zapewniają maluchowi swobodę ruchów oraz właściwą cyrkulację powietrza. Zapobiegają zarówno przegrzaniu, jak i wychłodzeniu dziecka podczas snu. Dodatkową korzyścią wynikającą z używania śpiworka jest także to, że pomaga dziecku w zasypianiu. Otulone miękkim i ciepłym materiałem czuje się ono bezpiecznie jak w brzuchu mamy, dzięki czemu szybciej się wycisza. Śpiworek znacznie zwiększa także szanse na to, że maluch obudzi się wypoczęty i zadowolony, ponieważ jego sen będzie spokojniejszy. Unikniemy bowiem niepotrzebnego przebudzania dziecka spowodowanego chłodem, kiedy kołderka się zsunie. Dzięki temu też rodzice mogą spać spokojniej, bez sprawdzania co chwilę czy niemowlak się nie odkrył lub nie naciągnął sobie na głowę kołderki, która mogłaby utrudnić mu oddychanie. Na podkreślenie zasługuje zatem również fakt, że śpiworek do spania jest znacznie bezpieczniejszy od kołderek i kocyków.

Śpiworek do spania dla dziecka jest także bardzo praktyczny w użytkowaniu. Szybko i łatwo można go rozpiąć lub rozsunąć, aby w razie potrzeby przewinąć malucha. Świetnym rozwiązaniem jest śpiworek Gro Company, który został zaprojektowany tak, aby można było używać go w fotelikach samochodowych i wózkach, dzięki otworom na pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Śpiworki są łatwe do utrzymania w czystości, można je prać w pralce. Kiedy zdecydujemy się używać go zamiast pościeli w tradycyjnej formie, będziemy dodatkowo potrzebować jedynie prześcieradła. Oznacza to mniej prania i prasowania dla mamy.

Oznaczenia na śpiworkach – jak wybrać odpowiednią grubość?

Grubość śpiworka należy dobrać do pory roku i warunków, w których będzie użytkowany. Dla ułatwienia większość producentów odpowiednio oznacza swoje produkty. Na tych najcieńszych, przeznaczonych na upalne dni znajdziemy symbol tog 0,5. Śpiworki zimowe mają natomiast symbol tog 3,5. Skala tog informuje nas o stopniu izolacji termicznej danego produktu. Dopasowanie grubości śpiworka do temperatury panującej w mieszkaniu jest podstawową kwestią, od której zależy komfort malucha.

  • ZIMA

Latem, szczególnie w upalne dni i noce, kiedy temperatura otoczenia przekracza 24ᵒC, najodpowiedniejsze będą śpiworki tog 0,5. Najlepiej wybrać takie uszyte z materiałów dobrze przepuszczających powietrze. Idealnie sprawdzi się wówczas śpiworek do spania bambusowy. Zagwarantuje on dziecku przyjemne otulenie podczas snu, zapobiegając jednocześnie jego przegrzaniu. Tego typu produkty znajdziemy m.in. w ofercie marek Aden Anais i Snap the moment. Nieco grubsze śpiworki, oferowane m.in. przez markę Little Dutch, o wskaźniku tog 1 sprawdzą się późną wiosną, latem, a także początkiem ciepłej jesieni, przy temperaturach mieszczących się w zakresie ok. 21-23ᵒC.

  • LATO

Na wiosnę, jesień i zimę najodpowiedniejsze będą śpiworki do spania dla dzieci o grubości tog 2,5. Są one przeznaczone do używania w temperaturach od ok. 18-20ᵒC. W zasadzie z powodzeniem możemy używać ich w domu cały rok, pod warunkiem, że odpowiednio ubierzemy dziecko. W tej kategorii warto zwrócić uwagę m.in. na produkty oferowane przez marki Gro Comany i Bamboom.

  • JESIEŃ

Jeśli potrzebny nam śpiworek do spania dla dziecka do użytkowania zimą, w chłodnych pomieszczeniach, w których temperatura spada do 17ᵒC lub nawet niżej, najlepiej wybrać taki o wskaźniku tog 3,5.

Jak ubrać dziecko do śpiworka?

To czy dziecku nie będzie w śpiworku za zimno lub za gorąco, w dużej mierze zależy od tego, czy zostanie odpowiednio ubrane. W upalne dni, kiedy termometr wskazuje 24ᵒC lub więcej wystarczy, jeśli założymy mu do spania body z krótkim rękawem i umieścimy je w cienkim letnim śpiworku.

Jeśli jest ok. 21-23 ᵒC, a my korzystamy ze śpiworka o grubości tog 1, powinniśmy założyć maluchowi body z krótkim rękawem i cienki pajacyk. Jeśli natomiast dysponujemy śpiworkiem o wskaźniku tog 2,5, to maluchowi wystarczy body z długim rękawem. Przy temperaturze mieszczącej w się przedziale 18-20ᵒC, powinniśmy wybrać śpiworek dla niemowlaka o grubości 2,5 tog i założyć maluchowi pod niego pajacyk. Jeśli temperatura spadnie poniżej podanego zakresu, wówczas najlepiej dodatkowo ubrać dziecko w body z długim rękawem lub skorzystać z pajacyka i śpiworka o grubości tog 3,5. W tak niskiej temperaturze warto założyć dziecku dodatkowo skarpety, rękawiczki i czapeczkę.

Jak dobrać śpiworek w odpowiednim rozmiarze?

Śpiworek dla niemowlaka można stosować od momentu, kiedy osiągnie wagę 4 kg. Jest to ważna kwestia, ponieważ tylko wówczas będziemy mieć pewność, że główka niemowlęcia jest na tyle duża, iż nie wsunie się do środka śpiwora. W przypadku noworodków doskonale sprawdzą się otulacze przeznaczone do stosowania od pierwszych dni życia dziecka. Zapewniają one nie tylko bezpieczeństwo, ale także dają nowo narodzonemu maluchowi namiastkę komfortu, jaki miał w brzuchu mamy.

Rozmiar śpiworka powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Te w rozmiarze od 0 do 6 miesięcy przeznaczone są dla dzieci o wzroście ok. 68 cm. Dla maluchów do wzrostu 86 cm należy wybrać śpiworek od 6 do 18 miesięcy, a do 98 cm – od 18 do 36 miesięcy. Wybierając śpiworek dla niemowlaka, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na oznaczenie wiekowe, ale także na jego wymiary. Każde dziecko jest bowiem inne i może się okazać, że dany produkt, mimo iż jest odpowiedni ze względu na wiek, będzie zbyt mały dla naszej pociechy. Ciekawym, innowacyjnym rozwiązaniem są wiązane śpiworki marek Aden Anais i Snap the moment, których rozmiar można regulować, zawiązując węzeł w odpowiednim miejscu.

Dopasowanie śpiworka do wzrostu dziecka jest bardzo ważne. Zbyt mały może utrudniać mu bowiem swobodne poruszanie się i uniemożliwiać wyprostowanie nóżek. Do zbyt dużego dziecko może się natomiast wsuwać, poza tym duża ilość luźnego materiału u dołu będzie się zwijać, powodując dyskomfort. Niemowlęta bardzo szybko rosną, dlatego należy je stale obserwować, aby nie przegapić momentu, kiedy zmiana śpiworka na większy stanie się konieczna.

Śpiworek z rękawami czy bez?

Przeglądając oferty sklepów z akcesoriami dla dzieci, szybko zauważymy, że możemy wybrać śpiworek do spania dla niemowlaka z rękawami lub bez. Na który lepiej się zdecydować? Najlepszym rozwiązaniem są śpiworki bez rękawów, ponieważ otwory pod pachami zapewniają swobodny dostęp powietrza do ich wnętrza, co zapobiega przegrzewaniu się dziecka. Dobrym rozwiązaniem są także śpiworki zimowe z odpinanymi rękawami oferowane m.in. przez markę Little Dutch. Możemy szybko i łatwo doczepić je w chłodniejsze dni lub noce, a kiedy temperatura będzie wyższa, po prostu z nich rezygnować. W wersji z rękawami może sprawdzić się także cienki śpiworek do spania bambusowy. Można go wówczas używać samodzielnie, kiedy jest naprawdę gorąco lub zakładać go na warstwę ubrań.

Czy kupując śpiworek, potrzebujemy także pościeli?

Śpiworek dla dziecka z powodzeniem zastąpi kołderkę. Pod wieloma względami jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjna pościel przeznaczona do łóżeczka. Zapewnia bowiem maluchowi ciepło i wygodę oraz zapobiega jego przegrzewaniu. Kołderkę dziecko może rozkopać lub naciągnąć sobie na główkę, co może być bardzo niebezpieczne. Decydując się na śpiworek, należy zrezygnować z kołderki i poduszki. Wystarczy zabezpieczyć materac prześcieradłem.

Śpiworek do spania dla niemowlaka ma mnóstwo zalet. Jest komfortowy zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy mogą łatwo przewinąć w nim dziecko bez wybudzania go ze snu. Nie muszą także co chwilę sprawdzać, czy śpiący maluch się nie rozkopał ani obawiać, że zasłoni sobie buzię kołderką albo kocykiem. Poza tym niektóre produkty, jak np. śpiworek Gro Company doskonale nadają się do używania w foteliku lub wózku, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że maluch zmarznie podczas drzemki na spacerze.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz