Rożek niemowlęcy jest jednym z najważniejszych elementów wyprawki. Jest komfortowy zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Maluch nim otulony lepiej adaptuje się do nowych warunków. Czyje się bezpiecznie i jest mu ciepło, jak w brzuchu mamy. Dzięki temu lepiej śpi i szybciej się uspokaja. Z właściwie dobranego rożka cieszą się również rodzice, szczególnie jeśli nie mają jeszcze doświadczenia w opiece nad noworodkiem. Korzystając z niego, mogą bowiem bardziej pewnie trzymać dziecko w trakcie karmienia, czy nosić podczas usypiania.

Na co zwrócić uwagę wybierając rożek?

Kiedy rozpoczniemy poszukiwanie rożka, szybko przekonamy się, że dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Względy estetyczne nie powinny być jednak najważniejszym kryterium jego wyboru. Przed dokonaniem zakupu należy przede wszystkim dowiedzieć się, z jakiego materiału został wykonany dany rożek dla niemowlaka. Najlepiej sprawdzi się bawełna, która pozwala skórze oddychać. Warto wybrać taką z oznaczeniem  Oeko-Tex Standard 100, wówczas będziemy mieć pewność, że jest bezpieczna dla skóry dziecka. Rosnącym wśród rodziców uznaniem cieszą się również tkaniny bambusowe, ze względu na swoje właściwości termoregulacyjne. Te tkaniny szczególnie sprawdzą się, jeśli chodzi o rożek niemowlęcy na lato. W żadnym wypadku nie należy kupować rożka wykonanego ze sztucznego materiału, może on bowiem powodować przegrzewanie dziecka, a w konsekwencji pojawianie się potówek, dyskomfort i niepokój malucha. Jeśli zależy nam na miękkości tkaniny rożka, lepiej postawić np. na bawełniany rożek la Millou lub rożek ColorStories.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając rożek, jest jego grubość i rodzaj wypełnienia. Najczęściej stosowana jest włóknina silikonowa, ponieważ przepuszcza powietrze i ma właściwości antyalergiczne. Wypełnienie rożka nie może być zbyt grube, nawet jeśli planujemy go używać zimą. Pamiętajmy bowiem o tym, że będzie on nam służył najczęściej w domu, gdzie jest stała temperatura. Jeśli termin porodu przypada późną wiosną i wiemy, że pierwsze miesiące życia naszego dziecka będą ciepłe, najlepiej wybrać rożek niemowlęcy na lato.

Tkanina, z której wykonany jest rożek dla noworodka, powinna być również łatwa do utrzymania w czystości. Musimy się liczyć z częstym jego praniem, dlatego jakość materiałów i wypełnienia powinna być dobra, aby nawet po wielu cyklach w pralce, zachował swój kształt i właściwości. Warto rozważyć zakup dwóch rożków na zmianę, żeby zawsze mieć jeden do dyspozycji, kiedy drugi jest w praniu.

Zanim kupimy rożek dla dziecka, należy zwrócić uwagę również na jego rozmiar. Najczęściej wybierane przez mamy, są te o wymiarach 75×75 cm. Pozwalają one na dokładne otulenie noworodka i gwarantują wygodę użytkowania dla rodziców. Nadmiar materiału nie zwija się, a dziecko nie wysuwa się z za dużego rożka. Dla większych noworodków można znaleźć modele 80x80, a nawet 100x100, które pozwolą na komfortowe otulenie dziecka o większym wzroście. Nie warto natomiast decydować się na rożek niemowlęcy na wyrost, ponieważ korzystać z niego będziemy tylko do 3. miesiąca życia dziecka. Duży wybór rożków o standardowych wymiarach oferują m.in. marki: Pink no more oraz Poofi.

Rożek miękki czy usztywniany?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje rożków: usztywniane i miękkie. Rożek niemowlęcy usztywniany  będzie szczególnie pomocny na samym początku, kiedy rodzice czują się jeszcze trochę niepewnie, biorąc na ręce noworodka. Zarówno rożki miękkie, jak i usztywniane mają swoje wady i zalety. Dla jednych rodziców usztywnienie jest ułatwieniem opieki nad dzieckiem w pierwszych dniach jego życia, ponieważ czują się zdecydowanie pewniej, biorąc je na ręce. Dla innych z kolei rożek niemowlęcy usztywniany jest nieporęczny. Są rodzice, który wolą czuć ruchy dziecka, nosząc je w miękkim rożku, a także tacy, dla których karmienie malucha bez stabilnego oparcia jest niekomfortowe. Niezależnie od tego, na który rodzaj ostatecznie się zdecydujemy, należy zwrócić uwagę na to, aby wybrany rożek dawał stabilne podparcie dla główki dziecka i umożliwiał mu przyjęcie wygodnej pozycji podczas karmienia. Wartym uwagi produktem spełniającym te wymagania jest m.in. rożek La Millou.

Rożek na rzepy czy wiązanie?

Kolejnym kryterium podziału rodzajów rożków jest kwestia ich zapinania. Najczęściej stosowane są rzepy lub wiązania. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zapinanie na rzepy jest szybkie i pozwala na regulację. Ważne jednak żeby były dobrej jakości, ponieważ w przeciwnym razie szybko mogą utracić swoje właściwości i samoczynnie się rozpinać. Przeciwnicy tego rodzaju zapięcia zwracają uwagę także na to, że odklejanie rzepów jest dosyć głośne, co może budzić maluszka. Rożek niemowlęcy wiązany wymaga z kolei nieco więcej czasu, jednak znacznie lepiej otula dziecko. Rozwiązanie to powala bowiem na regulację stopnia otulenia malucha. Rożek niemowlęcy wiązany znajdziemy w m.in. w ofertach marek Poofi oraz Pink no more. Godny polecania jest również rożek ColorStories.

Niektórzy rodzice, kompletując wyprawkę, zastanawiają się, czy rożek dla dziecka jest im w ogóle potrzebny. Poszukując opinii na ten temat, szybko zauważymy, że rożki  mają i zwolenników i przeciwników. Jedne mamy rezygnują z ich używania, aby mieć bliższy kontakt z dzieckiem od pierwszych chwil jego życia. Nie chcą także ograniczać jego ruchów. Dla innych rodziców rożek dla niemowlaka jest oczywistością. Zależy im także na tym, aby mieć pewność, że dziecku przez cały czas jest ciepło. Zdaniem ekspertów rożek dla niemowlaka jest ważnym akcesorium w pierwszym okresie ich życia. Nie ma przy tym znaczenia, czy wybierzemy rożek niemowlęcy bawełniany, rożek  niemowlęcy wiązany, czy zapinany na rzepy, usztywniany, czy miękki.  Ciasno otulony w nim maluch przyjmuje pozycję podobną do tej w okresie płodowym, co działa nie niego uspokajająco. Zalecają jednak używanie rożka tylko do 3. miesiąca życia, później może on hamować naturalny rozwój dziecka. Kiedy jednak przestanie nam być potrzebny do otulania malucha, nie oznacza to, że stanie się bezużyteczny. Z powodzeniem sprawdzi się bowiem, jako kołderka lub mata do zabawy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz