Wygodne i bezpieczne miejsce do snu dla noworodka, to jedna z podstawowych kwestii, o jakie trzeba zadbać, przygotowując się na pojawienie się nowego członka rodziny. Jednym z modnych ostatnio i bardzo funkcjonalnych akcesoriów niemowlęcych do spania są tak zwane kokony niemowlęce.

Czym jest kokon? Charakterystyka gniazdka niemowlęcego

Kokon niemowlęcy, inaczej nazywany gniazdkiem niemowlęcym to coś pomiędzy otulaczem a mini łóżeczkiem. Nazwa kokon nie jest przypadkowa, ponieważ maluszek ma w nim doskonałą, przytulną atmosferę, która sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i wspiera spokojny sen. Dla dziecka kokon ma być w pewnym stopniu mostem między przytulnym i spokojnym brzuchem mamy, a pełnym impulsów światem zewnętrznym. Kokon może pomóc maluszkowi odizolować się od dźwięków i innych bodźców, które zewsząd go otaczają, dzięki czemu łatwiej będzie mu się wyciszyć i zasnąć Budowa kokonu dla noworodka przypomina miniaturowy ponton. Miękki przytulny materacyk, otoczony czymś w rodzaju tuby, tworzącej wokół maluszka barierę ochronną. Taka konstrukcja kokonu skutecznie chroni niemowlę przed wyturlaniem się ze środka, a także gwarantuje przyjemną przestrzeń do spania. Oprócz miejsca na drzemkę, kokony dla dzieci mają jeszcze kilka innych zastosowań.

Zastosowanie kokonu niemowlęcego

Kokon dla dziecka to niezwykle przydatny i wielofunkcyjny gadżet, który sprawdzi się w wielu sytuacjach.

  • Gniazdka dla niemowląt możemy zastosować jako wkładki do zwykłego łóżeczka. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia, kokon stworzy maluszkowi przytulną przestrzeń do snu, która pozytywnie wpłynie na jego poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie, pozwoli na spokojny sen.
  • Gniazdko niemowlęce będzie idealne dla rodziców, którym bliska jest idea rodzicielstwa bliskości i chcieliby, aby noworodek już od pierwszych dni mógł spać z nimi w łóżku. Kokon dla noworodka będzie bezpiecznym schronieniem, które zniweluje ryzyko upadku z łóżka, a także ochroni maleństwo przed przygnieceniem przez rodzica lub wturlaniem się pod kołdrę.
  • Miękki, tekstylny kokon dla dziecka możemy zabrać ze sobą w podróż. Będzie to idealne turystyczne łóżeczko dla maluszka.
  • Kokony dla dzieci mogą służyć nie tylko do układania maleństwa do snu, ale także jako poręczna mata do przewijania lub miękka i komfortowa przestrzeń do leżenia w okresach czuwania. Kiedy mama przygotowuje obiad w kuchni, dziecko może bezpiecznie leżeć na dywanie czy na sofie w kokonie, który gwarantuje mu ochronę przed upadkiem.
  • Gniazdka niemowlęce możemy również używać jako dodatkową wkładkę do wózka, zwłaszcza jeżeli nasz mały pasażer to drobny noworodek. Kokon niemowlęcy otuli maluszka i dodatkowo zamortyzuje wstrząsy podczas podróży.

Na co zwrócić uwagę wybierając kokon dla dziecka?

Podobnie jak w przypadku innych akcesoriów dla niemowląt, wybierając kokony dla dzieci, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii ważnych dla bezpieczeństwa naszego dziecka.

  • Materiały oraz jakość wykonania

Rodzaj tkaniny to pierwsza i prawdopodobnie najważniejsza sprawa, którą należy kierować się przy wyborze gniazdka niemowlęcego. Dziecko leżące w kokonie będzie miało styczność z materiałem, z którego wykonany jest kokon, dlatego to ważne, aby był on naturalny, miękki i przyjemny dla delikatnej skóry dziecka. W ofercie akcesoriów dziecięcych znajdziemy kokony wykonane z bawełny, velvetu, przędzy bambusowej lub łączonych materiałów takich jak bawełna i plusz, polar minky i bawełna, polar miny i bambus. Który z tych materiałów jest najlepszy? Wszystko zależy od tego, o jakiej porze roku ma przyjść na świat dziecko. W miesiącach letnich zdecydowanie lepiej sprawdzi się kokon wykonany w 100% z przędzy bambusowej. Bambus ma wyjątkowe właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i termoregulacyjne. Tkanina bambusowa świetnie sprawdza się w tekstyliach dziecięcych, zwłaszcza w okresie letnim. Jeżeli nasze maleństwo przyjdzie na świat w okresie jesienno-zimowym, możemy postawić na kokon wykonany z bawełny połączonej z miękkim pluszem, czy velvetem. Dzięki temu gniazdko będzie jeszcze bardziej przytulne i ciepłe. Na rynku możemy spotkać też kokony niemowlęce wykonane z innowacyjnej, elastycznej siateczki 3D. Jest ona użyta jako materacyk, a także wkomponowana w boki kokonu. Siateczka ma zapobiegać spłaszczeniu główki, a także zapewnić niemowlakowi swobodne oddychanie. Takie rozwiązanie daje gwarancję odpowiedniej pozycji dziecka w czasie snu, a także jego bezpieczeństwa i swobody oddychania. Co bardzo ważne, powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie użyte materiały mają niezbędne certyfikaty, dopuszczające ich użytkowanie dla dzieci. Jednym z najpopularniejszych certyfikatów, jakimi oznaczane są pewne i bezpieczne tekstylne akcesoria dla dzieci jest certyfikat Oeko- Tex Standard 100. Lepiej wybrać produkty nieco droższe, od renomowanych producentów, które będą trwalsze, wykonane z lepszej jakości tkanin, a przede wszystkim nie narażą naszego maleństwa na przykład na reakcję alergiczną. Kolejną istotną kwestią jest wypełnienie kokonu. Najczęściej gniazdka dla niemowląt wypełnione są silikonowym granulatem, gąbką antyalergiczną lub włóknem poliestrowym. Syntetyczne wypełnienie gniazdka dla niemowląt jest bezpieczniejsze, ponieważ ma właściwości antyalergiczne.

  • Rozmiar kokonu

Z założenia, kokon dla noworodka ma służyć maluszkowi od pierwszych dni życia. Większość producentów kokonów niemowlęcych oferuje kokony regulowane. Wygląda to tak, że w boki kokonu otaczające dziecko, wszyty jest bawełniany sznureczek, za pomocą którego możemy regulować wewnętrzny wymiar gniazdka. Po maksymalnym ściągnięciu sznurka, wnętrze kokonu będzie idealne dla noworodka. Z kolei dla coraz starszego niemowlaka potrzebującego więcej przestrzeni, możemy całkowicie rozwiązać sznurek, tworząc tym samym obszerną i wygodną matę do leżenia. W ofercie producentów kokonów niemowlęcych znajdziemy również kokony bez regulacji, za to w różnych rozmiarach, jest to jednak mniej praktyczna opcja. Kokony regulowane, rosnące razem z dzieckiem, to gwarancja dłuższej funkcjonalności.

  • Aspekty praktyczne

Dobry kokon niemowlęcy to taki, który będzie nie tylko bezpieczny i trwały, ale również praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Najlepiej, aby cała tapicerka kokonu dla dziecka była ściągalna, dzięki czemu łatwo zachowamy jego czystość i świeżość. Jeżeli kokon dla noworodka można prać tylko w całości, jeszcze bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na jakość bawełny, z jakiej został wykonany, a także rodzaj wypełnienia. Ważne również, aby przestrzegać zaleceń producenta co do pielęgnacji, temperatury prania oraz suszenia. Inaczej możemy narazić kokon na zniszczenie, przemieszczenie wypełnienia, a tym samym utratę jego funkcjonalności.

  • Dodatkowe akcesoria

Niektórzy producenci oferują do kokonu dodatkowe akcesoria takie, jak wyjmowany materacyk czy poduszeczka dla niemowlaka. Ciekawym rozwiązaniem są też kokony z pasem bezpieczeństwa. Jest to nowość na rynku, mająca na celu jeszcze lepszą ochronę maluszka przed upadkiem. Gruby pas, zapinany na rzep zapewni delikatną, ale skuteczną asekurację przed wyturlaniem się, coraz bardziej ruchliwego niemowlaka. Pas może też być przydatny, podczas przewijania małego wiercipięty.

  • Wygląd

Nie ulega wątpliwości, że kompletując wyprawkę, rodzice, a zwłaszcza mamy zwracają również uwagę na estetykę jej poszczególnych elementów i ich ogólne dopasowanie. Wśród dostępnych na rynku kokonów niemowlęcych znajdziemy więc duży wybór zarówno kolorowych gniazdek w urocze, dziecięce wzory, jak również tych bardziej stonowanych, w spokojnej, uniwersalnej kolorystyce. Jeżeli kokon spełnia wymienione wcześniej warunki bezpieczeństwa, wtedy śmiało możemy dobierać jego kolorystykę i design do wnętrza dziecięcego pokoiku, koloru wózka, czy pościeli.

Czy kokon dla niemowlaka jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo oraz zdrowie dziecka to dla rodziców sprawa priorytetowa. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, zadają sobie pytanie, czy kokon dla niemowlaka jest bezpieczny? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od wielu czynników. Podobnie jak ocena bezpieczeństwa fotelika samochodowego czy nosidła dla dziecka. Akcesoria i produkty przeznaczone i wyprodukowane z myślą o dzieciach, z zasady powinny być dla nich bezpieczne. Jednak jak wiadomo, na rynku spotykamy produkty lepszej i gorszej jakości. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie naszych dzieci, wybierajmy więc te od pewnych, renomowanych producentów, zwracajmy uwagę na jakość wykończenia, na użyte tkaniny oraz certyfikaty. Jeśli wybierzemy odpowiedni rozmiar kokonu, wykonanego z atestowanych, bezpiecznych tkanin i będziemy go użytkować zgodnie z zaleceniami producenta, z pewnością będzie to w pełni bezpieczny, a także bardzo funkcjonalny gadżet, który może ułatwić nam codzienność z niemowlakiem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz