Najlepsze zabawki do odgrywania ról dla trzyletniego dziecka

Roczne maluchy potrafią tylko obserwować zachowania dorosłych. Dwulatki próbują je naśladować. Dzieci w wieku trzech lat regularnie próbują odgrywać role dorosłych w swoich codziennych zabawach. Należy je w tym wspierać, ponieważ to bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju. To, co zachęci każde dziecko do zabawy w naśladowanie zachowania dorosłych to atrakcyjne zabawki kreatywne, przypominające prawdziwe przedmioty np. różnego rodzaju sprzęty kuchenne, narzędzia warsztatowe czy akcesoria lekarskie. Poprzez naśladowanie dorosłych dziecko uczy się jak zachować się w różnych sytuacjach. Pomaga mu to również uporządkować zasady, które mu codziennie wpajamy. Tego typu zabawy rozwijają także wyobraźnie dziecka. Uczą je empatii i współpracy, a często także pomagają pokonać lęki. Odgrywanie ról to zabawa, którą lubią zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Jedyne co ich różni to aktywności, które chcą naśladować. Poszukując zabawek dla dzieci od 3 lat, warto zatem rozważyć zakup akcesoriów, które posłużą do tego typu zabawy. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dla chłopca i dziewczynki.

Warsztat małego majsterkowicza

Zestaw majsterkowicza dla dzieci, to jeden z najlepszych pomysłów na prezent dla 3 latka. Da on dziecku nie tylko mnóstwo zabawy, ale także przyniesie wiele korzyści dla jego rozwoju. Posługiwanie się narzędziami, wymaga od malucha cierpliwości, skupienia i precyzji. Dzięki temu dziecko ćwiczy umiejętność koncentracji uwagi oraz doskonali swoje zdolności manualne. Warte uwagi, pięknie wykonane, rozbudowane zestawy majsterkowicza dla dzieci znajdziemy w ofercie marki JanodJabadabado Little Dutch.

Zabawa w sklep

Zabawa w sklep to jedna z ulubionych aktywności wielu trzylatków. Warto zachęcać do niej dziecko, zapewniając mu różnego rodzaju zabawki edukacyjne, które mogą stać się wyposażeniem sklepu. Maluch ma okazję do posłużenia się swoją wyobraźnią nie tylko w trakcie odgrywania scenek w sklepie, ale już na etapie aranżowania jego wystroju i zapełniania towarem półek. Dzięki zabawie w sklep możemy nauczyć dziecko odpowiedniego zachowania podczas zakupów. Uprzejmego zwracania się do sprzedawcy, zadawania pytań o towar, czy tego, że kiedy w sklepie jest więcej klientów, musi poczekać na swoją kolej. Wybierając odpowiednie zabawki dla dzieci od 3 lat, takie jak np. drewniana kasa fiskalna, możemy spróbować nauczyć dziecko podczas zabawy cyferek i liczenia. Robiąc zakupy w zabawkowym sklepie spożywczym, cukierni, czy sklepie z zabawkami dziecko uczy się również dokonywania wyborów ze względu na ograniczone środki pieniężne, którymi dysponuje. Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca w pokoju dziecka, możemy postawić na niewielki sklepik oferowany przez markę Scratch.

Zabawa w dom

Jedną z czynności wykonywanych przez dorosłych, którą dzieci najchętniej naśladują, jest gotowanie. Bawiąc się z dzieckiem w przygotowywanie posiłków, możemy przekazywać mu informacje dotyczące zasad zdrowego odżywiania, czy zachowania się przy stole. Chłopcy także chętnie bawią się w gotowanie, wykorzystując do tego zabawki kreatywne. Dużo radości sprawi im możliwość wydawania przyjęć dla rodziców czy częstowani kawą krewnych i znajomych, którzy nas właśnie odwiedzili. Tego rodzaju zabawy doskonale pobudzają wyobraźnię dziecka. Mogą nauczyć go również skupienia i precyzji ruchów, wystarczy wybrać odpowiednie zabawki dla 3 latka jak np. warzywa do krojenia. Warto także zaznaczyć, że kupując trzylatkowi kuchnie dla dzieci, możemy być pewni, że tak naprawdę posłuży mu ona przez kilka lat. Gotowanie jest bowiem zabawą, do której dzieci chętnie wracają również w starszym wieku. Ciekawe akcesoria dla małych kucharzy w swojej ofercie mają marki Jabadabado, Sevi i oczywiście Janod.

Zestaw lekarski

Wizyta u lekarza dla wielu dzieci jest stresująca. Boją się bliskiego kontaktu z obcą osobą, szczególnie kiedy są chore i źle się czują. Powtarzanie zabawy w lekarza z wykorzystaniem zabawek dla 3 latka przypominających akcesoria, które używane są w prawdziwym gabinecie, pomoże dziecku przezwyciężyć strach przed kolejnym badaniem. Dziecko będzie czuło się pewniej, wiedząc co go czeka. Poza pomocą w pokonaniu lęku zabawa zestawem lekarskim dla dzieci może być także okazją do poznania części ciała oraz organów wewnętrznych i ich funkcji. Możemy również w przystępny sposób wytłumaczyć maluchowi, jak należy postąpić w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, które mogą zdarzyć się w codziennym życiu.

Inne zabawki do odgrywania ról

Sklepy z zabawkami oferują wiele różnych zabawek dla dzieci, które mogą być wykorzystywane do odgrywania ról. Fajnym pomysłem na prezent dla 3 latka będzie np. mini zoo w domku walizce, które dziecko może zabierać ze sobą w różne miejsca. W sezonie letnim maluch chętnie będzie bawił się również w ogrodnika, szczególnie jeśli jego mama uprawia prawdziwe warzywa.

Zabawa w gotowanie

Pomagać w kuchni lubią wszystkie dzieci, ale często dziewczynki szczególnie się do tego garną, chcąc być jak mama czy babcia. Wyposażenie młodej damy we własną kuchnię dla dzieci i akcesoria przypominające te prawdziwe z pewnością sprawi jej ogromną radość. To doskonałe zabawki kreatywne, które pobudzają wyobraźnię dziecka. Oprócz frajdy, tego typu zabawa, to także wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Bawiąc się w gotowanie, uczy się bowiem się, że niektóre czynności należy wykonywać w odpowiedniej kolejności, aby osiągnąć założony efekt. Nakrywając do stołu czy wykładając na talerzyki przygotowane wcześniej potrawy, maluch ćwiczy precyzję ruchów i uważność. Tego typu aktywność możemy wykorzystać również do tego, aby przekazać dziecku zasady zdrowego odżywiania oraz nauczyć je odkładania rzeczy na swoje miejsce, podczas sprzątania po posiłku. Poza tym maluch, korzystając z takich zabawek dla dzieci jak sztućce, talerzyki czy filiżanki łatwiej zapamięta zasady właściwego zachowania przy stole.

Zabawa w sklep

Dzieci często towarzyszą rodzicom podczas zakupów, nic zatem dziwnego, że chętnie bawią się w sklep. Maluchy lubią wcielać się zarówno w rolę sprzedawcy, jak i klienta. Zabawa zazwyczaj rozpoczyna się od przygotowania sklepu do odwiedzin gości. Dziecko decyduje wówczas, czy chce prowadzić cukiernię, sklep spożywczy czy może sklep z zabawkami. Kiedy stanie w końcu za kasą, ma okazję poznać, na czym polega praca sprzedawcy. Gdy natomiast jest klientem, przychodzącym po zakupy, uczy się, że nie może kupić wszystkiego ze względu na ograniczony budżet, dlatego musi wybrać. Jest to także doskonała okazja do tego, aby nauczyć dziecko właściwego zachowania się w sklepie, nie tylko wobec sprzedawcy, ale także w stosunku innych klientów. Dobrym prezentem dla 3 latki będą zatem z pewnością elementy wyposażenia sklepu. Pięknie wykonane zabawki dla dzieci w wieku trzech lat, które można wykorzystać do tego typu zabaw, oferują marki Little Dutch i Janod. Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca, z pewnością doskonale sprawdzi się propozycja marki Scratch.

Zabawa w salon kosmetyczny

Małe dziewczynki uwielbiają naśladować mamę, która elegancko się ubiera do pracy czy na wieczorne wyjście. Bardzo interesują je kosmetyki i biżuteria. Poszukując zabawki dla dziewczynek, warto zatem postawić na toaletkę z akcesoriami lub kosmetyczkę, z której będzie mogła korzystać bez ograniczeń. Tego typu zabawki dla trzylatka zaprojektowane są tak, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy podczas uch używania. Układanie włosów i wykonywanie makijażu to doskonały trening motoryki małej. Tego typu zabawa pozwala dziecku także puścić wodze fantazji, strojąc się na bale z lalami i misiami.

Zabawa w lekarza

Zestaw lekarski dla dzieci, to zabawka, którą polubi każda mała dziewczynka. Naśladowanie lekarza lub pielęgniarki i opieka nas chorym na niby rodzicem, lub maskotką uczą dziecko empatii i opiekuńczości. Jest to także dobra okazja do tego, aby nauczyć dziecko odpowiedniego postępowania w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia czy życia. Tego typu zabawa może również spełnić funkcję terapeutyczną i pomóc maluchowi pokonać strach przed wizytą u prawdziwego lekarza. Pokazując mu za pomocą akcesoriów podobnych do tych prawdziwych (np. oferowanych przez markę Sevi), jak krok po kroku wyglądało będzie badanie sprawimy, że dziecko będzie odczuwało znacznie mniejszy stres, kiedy znajdzie się w gabinecie lekarskim.

Zabawa lalkami

Nie ma chyba trzylatki, która nie kochałaby lalek. Dla młodej damy w tym wieku najodpowiedniejsze będą miękkie lalki, które można przytulać, bobasy, którymi można się opiekować oraz lale przypominające wyglądem dziecko, które można przebierać. Wszystkie są doskonałymi zabawkami edukacyjnymi, które mogą służyć do odgrywania najrozmaitszych scenek z prawdziwego życia lub zupełnie wymyślonych. Wyobraźnia dziecka ma tu doskonałe pole do popisu. Dobrym pomysłem na prezent dla 3 latki będzie także wózek lub domek dla lalek, który pozwoli jej na jeszcze ciekawszą zabawę. Zabawa lalkami nie tylko rozwija mowę i kreatywność dziecka, ale także pomaga ćwiczyć sprawność i precyzję działania małych rączek. Dobrą do tego okazją jest układanie mebelków w domku dla lalek, czy przebieranie bobasów.

Karta podarunkowa

Niezawodne koło ratunkowe, czyli karta podarunkowa do naszego sklepu internetowego FabrykaWafelkow.pl to doskonałe rozwiązanie, jeżeli nie wiemy jakie zabawki dziecko posiada i nie chcemy powtórzyć się z prezentem. Wybierając kartę podarunkową jako prezent dla niemowlaka, dajemy szansę rodzicom na zakup tego, co dziecku przyda się najbardziej. Każde niemowle rozwija się inaczej a to przecież rodzic, który jest na co dzień z niemowlakiem będzie wiedzieć najlepiej na jakim etapie rozwoju jest i jakimi zabawkami się interesuje. Taka forma prezentu z pewnością jest bardzo wygodna i praktyczna dla mamy, która preferuje dobierać odpowiednie zabawki do wieku dziecka. Dl niektórych zabawki grające dla niemowlaka stanowią "samo zło" i nigdy ich nie dadzą dziecku, dla innych to świetna zabawka interaktywna dla niemowlaka, która daje dziecku wielu bodźców i odpowiednio stymuluje. Warto dostrzegać iż tak jak każdy z nas jest inny tak inne są dzieci a zwłaszcza niemowlaki, które rozwijają się na swój indywidualny sposób. Jest to też sprawdzony prezent last minute, gdy nie mamy czasu na poszukiwanie konkretnego upominku, a zależy nam na tym, żeby obdarowane dziecko otrzymało prezent z powodu danej okazji. To również wygodna forma prezentu dla tych, którzy mieszkają daleko i nie mogą wręczyć prezentu osobiście. Wówczas wybierając odpowiednią kwotę na karcie podarunkowej wysyłamy prezent bezpośrednio na maila rodzica, by ten jak najszybciej mógł zaopatrzyć maluszka najlepsze zabawki dla niemowlaka

Przeczytaj również inne artykuły: