Przygotowując wyprawkę dla noworodka często, okazuje się, że to zakup ubranek jest najtrudniejszą kwestią. Na rynku dostępnych jest niezliczona ilość produktów w najróżniejszyczh stylach: stonowane i jaskrawe, z napisami i gładkie, z falbanami, guziczkami, cekinami lub bardzo proste, ekologiczne, bawełniane, bambusowe… Jak zatem odnaleźć się i kupić rzeczy, które rzeczywiście będą potrzebne i spełnią swoje zadanie?

Całkowicie marginalną kwestią jest estetyka - to rodzice kształtują gust swojego dziecka, więc na ogół sięgają po rzeczy “w swoim stylu”. Niezależnie jednak od wzorów i kolorów, małe ubranka powinny być wygodne, praktyczne i zdrowe.

TKANINA - koniecznie należy zwrócić uwagę, z czego ubranka są wykonane. Dla skóry dziecka najlepsze są 100% naturalne, miękkie i delikatne w dotyku materiały, które nie drażnią. Ubranka ze sztucznymi dodatkami nie przepuszczają powietrza, co może spowodować wystąpienie potówek i innych podrażnień skóry. Również dla komfortu termicznego dziecka istotne jest dobieranie tkanin

PRANIE - dziecięce ubranka prane są zdecydowanie częściej niż ich dorosłe odpowiedniki. Warto więc zainwestować w tkaniny dobrej jakości i odporne na pranie w wysokich temperaturach. Zawczasu można kompletować zestawy kolorystycznie by ułatwić sobie sortowanie prania.

WYGODA ZAKŁADANIA - ważna jest nie tylko wygoda dziecka ale i mamy, która dziecko przebiera wielokrotnie w ciągu dnia. Najlepiej sprawdzają się rozpinane ubranka na zatrzaski, napy, ewentualnie miękkie zakryte suwaczki. Dzieci zazwyczaj nie lubią zmian garderoby, dlatego szczególnie w pierwszych tygodniach doskonale sprawdzą się rozpinane body, których przy zakładaniu nie trzeba przeciskać przez główkę (jeśli wkładane przez głowę to z łódkowym rozchylanym dekoltem).

WYKOŃCZENIA - mała garderoba kryć może mnóstwo pułapek: drapiące metki, grube uwierające szwy, wpijające się gumki i ściągacze, ostre rzepy i suwaki, odrywające się guziki, zacinające się suwaki, podwijające pod plecy elemety itp. Mały człowiek jest bardzo wrażliwy, dlatego jakość detali jego ubrań jest kluczowa dla jego wygody i zdrowia.

WYGODA DZIECKA - każdą mamę kuszą miniaturowe sukieneczki, maleńkie dżinsiki, kapelusiki, czy garniturki. Z tego typu ubranek korzysta się jednak tylko okazjonalnie. Najważniejsza jest bowiem wygoda i zdrowie dziecka. Wybierając ubranka zadbajmy, by nic się nie zwijało, podwijało, obsuwało, nie krępowało ruchów. Najwygodniejsze są proste fasony: body, koszulki, śpiochy lub pajace.

WYCZUCIE i PRZYGOTOWANIE - ubierając dziecko, należy zachować zdrowy rozsądek. Nie należy popadać w przesadę i nakładać zbyt wielu warstw. Zasadniczo dziecku powinno się zakładać tylko o jedną warstwę ubrań więcej niż sobie, wówczas mamy pewność, że będzie mu ciepło, ale nie gorąco. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy dziecku nie jest zbyt zimno lub zbyt gorąco, jest dotknięcie jego skóry na karku. Jeśli jest zimna oznacza to, że niemowlę marznie, natomiast spocona i gorąca skóra, jest oznaką przegrzania organizmu. Koniecznie należy pamiętać, że chłodne rączki nie oznaczają, że dziecku jest zimno, stopy jednak powinny być zawsze ciepłe, dlatego od pierwszych dni życia dziecka przydadzą się miękkie wygodne skarpetki.

Na spacer zimową porą wystarczy nałożyć śpiochy, body lub kaftanik, ciepły kombinezon oraz czapeczkę z bawełny, jeśli kombinezon wyposażony jest w kaptur. Jeśli nie, to należy założyć dziecku cieplejszą czapkę. Jeśli tak ubrane dziecko włożymy do ocieplanego śpiwora, z pewnością nie zmarznie. Wiosenne i jesienne spacery przysparzają mamom wielu dylematów. Zmienna pogoda potrafi nieraz zaskoczyć, dlatego najlepiej ubrać dziecko na „cebulkę”, aby w razie potrzeby zdjąć jedną warstwę lub zabrać dodatkowo coś cieplejszego, jeśli gdy akurat wychodzimy, jest ciepło. Latem dziecko powinno nosić cienkie i przewiewne ubrania, z naturalnych materiałów, a podczas upałów wystarczy jedynie pieluszka i koszulka lub body.

Ile czego kupić?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz