O zaopatrzenie w niezbędne akcesoria do pielęgnacji niemowlęcia należy zadbać zdecydowanie zanim przyjdzie ono na świat. Dysponując wszystkim, co potrzebne, można spokojnie skupić się wyłącznie na dziecku, zamiast biegać po sklepach nerwowo szukając przeoczonych artykułów.

Większość rodziców zaczyna kompletowanie wyprawki od rzeczy oczywistych nawet dla debiutantów: łóżeczko, materacyk, kołderka, poduszka, pościel, ochraniacz, wózek, fotelik samochodowy, wanienka, przewijak… Przychodzi jednak czas, kiedy trzeba zadbać również o drobniejsze, ale niemniej ważne rzeczy: ubranka, czy akcesoria do pielęgnacji dziecka. O tych ostatnich wielu rodziców zapomina lub ich zakup odkłada na ostatnią chwilę. Warto jednak o tym pomyśleć wcześniej i zabezpieczyć się zawczasu.

Wybierając kosmetyki dla dziecka, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo. W przypadku akcesoriów do pielęgnacji natomiast bardzo ważna jest ich ergonomia i trwałość. Podejmując decyzję o zakupie powinniśmy kierować się przede wszystkim względami praktycznymi, estetyka jest sprawą drugorzędną, co nie znaczy, że bezpieczne rzeczy są brzydkie. Przestrzegamy jednak przed zakupem kolorowej „chińszczyzny” pseudo praktycznej i bezpiecznej, często z plastiku, który może okazać się toksyczny… Największą rozwagą rodzice powinni wykazać się, kupując kosmetyki dla dziecka. Żadnej mamie z pewnością nie trzeba uświadamiać, że noworodek ma bardzo delikatną, podatną na podrażnienia i uczulenia skórę. Poza tym, oprócz czynników zewnętrznych, na jej kondycję wpływa także sposób odżywiania dziecka. Alergie pokarmowe, które niestety nie należą do rzadkości, także znajdują swoje odzwierciedlenie na skórze dziecka. Nie warto ryzykować używając kiepskich kosmetyków. Rozwiązaniem bezpiecznym dla dziecka są kosmetyki ekologiczne, w pełni organiczne, pozbawione szkodliwych substancji takich jak sztuczne barwniki, substancje konserwujące i zapachowe. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie dla skóry dziecka ph.

AKCESORIA:
1. Termometr do kąpieli – sprawdzi się taki, który przez cały czas kąpieli może pozostawać w wanience i monitorować temperaturę wody, a dziecko może się nim pobawić.
2. Gąbka lub myjka – gąbkę najlepiej wybrać naturalną, ponieważ jest trwalsza niż syntetyczna, a poza tym zawiera naturalne minerały, korzystnie wpływające na kondycje skóry. Dla wielbicieli myjek polecane są: tetrowe, bawełniane lub bambusowe.
3. Nożyczki lub obcinacz do paznokci – nożyczki powinny mieć zaokrąglone końcówki. Kształt obcinacza natomiast musi umożliwiać wygodne i pewne trzymanie w dłoni, a dzięki temu precyzyjne i bezpieczne obcinanie maleńkich paznokci. Najlepiej zaopatrzyć się od razu w jedno i drugie, ponieważ dopiero po kilku zabiegach obcinania paznokci, okaże się, który produkt najlepiej spełnia oczekiwania.
4. Szczoteczka i grzebyk – szczoteczka powinna być miękka z włosiem z nylonu lub naturalnym, a grzebyk z zaokrąglonymi końcówkami.
5. Kubek do spłukiwania główki dziecka – to bardzo praktyczna pomoc w kąpieli. Dzieci zazwyczaj nie lubią gdy woda spływa im po buzi, a przy spłukiwaniu główki to prawie nieuniknione. Specjalne kubki do spłukiwania mają miękką i elastyczną silikonowa krawędź, którą przystawia się do czoła dziecka, wylewając wodę na główkę. Dzięki temu rozwiązaniu woda nie spływa po buzi dziecka.
6. Szczoteczka gryzaczek lub specjalna nakładka na palec do pielęgnacji pierwszych ząbków, a wcześniej do masowania dziąseł.

KOSMETYKI:
1. Mydełko lub specjalny płyn do kąpieli dla niemowląt najlepiej taki, którego możńa używać także do mycia główki dziecka. Poza tym kosmetyki dla dzieci nie powinny zbyt mocno pachnieć, ponieważ sztuczne substancje zapachowe wysuszają skórę. Najlepiej używać delikatnie natłuszczających, skomponowanych z naturalnych składników, odpowiednich dla skóry wrażliwej.
2. Oliwka lub balsam dla niemowląt – najlepiej wybrać te przeznaczone do skóry wrażliwej, wykonane z naturalnych, roślinnych składników, przebadane dermatologicznie, wolne od chemicznych dodatków, o możliwie jak najprostszym składzie.
3. Pasta do zębów przy wyborze należy zwrócić uwagę na to od jakiego wieku dziecko może jej używać.
4. Zasypka lub krem przeciw odparzeniom – powinna dobrze chronić przed odparzeniami jednocześnie być delikatna.
5. Waciki do przemywania oczu i buzi dziecka.
6. Patyczki higieniczne ze specjalnymi końcówkami dla dzieci.

Wybierając się na zakupy, warto trzymać się kilku zasad, by nie zagubić się wśród tysięcy dostępnych na rynku produktów.
1. stawiać wygodę nad estetykę,
2. dobrze sprawdzić, czy rozważane produkty posiadają niezbędne atesty, certyfikaty i pozytywne opinie,
3. wybierać produkty naturalne, które są zdecydowanie najbezpieczniejsze dla zdrowia dziecka.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz