Maluch w kąpieli

Kąpiel szybko staje się rytuałem, który nikogo nie przeraża i nie peszy - dzieci uwielbiają wodę a wieczorne mycie to czas doskonałej zabawy.

Pierwsze zabawki kąpielowe pojawiają się, gdy dziecko uczy się chwytać. Proste, kolorowe, czasem piszczące, nie są skomplikowane i nie wymagają wiele kreatywności. Dostarczają jednak radości i relaksują dziecko, co korzystnie wpływa na przebieg kąpieli.

Uwaga! Niezależnie od wieku dziecka zabawki muszą być bezpieczne! Upewnij się, że nie zawierają szkodliwych substancji oraz zbyt małych elementów, którymi dziecko mogłoby się zadławić. Co kilka tygodni dokładnie wyszoruj zabawki wodą z dodatkiem octu i pozwól im wyschnąć, najlepiej na słońcu. Szczególnie zwracaj uwagę na higienę zabawek, do których woda może się dostać do środka. Wszelkiego typu gumowe piszczałki z dziurką, przez którą woda nigdy nie wylatuje do końca, są siedliskiem bakterii. Niestety nawet najukochańsza kaczuszka z hodowlą grzyba w brzuszku nie jest przyjaciółką malucha w kąpieli.

Wraz z wiekiem dziecka pojawiają się nowe umiejętności a tym samym rosną potrzeby: dziecko już stabilnie siedzi,potem wstaje, dobrze chwyta, potrafi chlapać, świadomie nalewać, przelewać, szuka sprzetów, które pomogą eksplorować nowe obszary. Maluch w wannie doceni najprostrzy zestaw plastikowych kubeczków i butelek po szamponach, byle tylko mógł bawić się nimi do woli i najlepiej w towarzystwie rodzica. Gama dostepnych zabawek do kąpieli jest jednak tak szeroka, że trudno sobie i dziecku odmówić przyjemności.

Podstawowym wyborem są zestawy małych gumowych zwierzątek, pojazdów, stworków, które stają się bohaterami łazienkowych przygód. Wiele radości dostarczają zabawki wykorzystujące prawa fizyki i fakt, że woda jest mokra i przecieka przez wszelkie sitka, dziurki, czerpaki, podbieraki, zmiennokształtne oczka i nawet najbardziej powyginane rurki. Konstruowanie rurociągów z zabawnych kraników to zabawa, która codziennie przebiegać będzie inaczej a i niejeden rodzic da się ponieść wyobraźni. Wyobraźni wymagają też wodoodporne puzzle i postaci z pianki, które dają się przyklejać do powierzchni wanny lub ściany i zachęcają do tworzenia mokrych historyjek, w których są aktorami.

Wraz z dziecięcymi zabawkami do łazienki wkrada się chaos. Oprócz kosmetyków i akcesoriów rodziców, nagle pojawiają się te kolorowe dziecięce coraz liczniej zajmujące brzegi wanny, umywalki, półek... Idealnym rozwiązaniem są wodoodporne organizery do zawieszenia w okolicach wanny, które pomieszczą całą mokrą dziecięcą kolekcję. Zwykle posiadają duży pojemnik na zabawki, który równoczesnie może służyć jako sito do opłukiwania ich a potem odsączania. Niektóre organizery mają dodatkowe półeczki na dziecięce kosmetyki i akcesoria.

Oprócz zabawek przydadzą się przedmioty, które ułatwią samą kąpiel. Nie wszystkie dzieci lubią mycie głowy i zalewanie oczu - specjalnie dla nich powstały gadżety ratunkowe np.: ochraniacze przed szamponem czy specjalne profilowane kubki do mycia głowy.

Łazienka to nie tylko tło doskonałej zabawy ale niestety miejsce, w którym łatwo o kontuzje. Młody człowiek nie ma jeszcze pełnej kooordynacji ruchów i łatwo mu poślizgnąć się w wilgotnym środowisku pełnym kantów i twardych krawędzi. Podstawy bezpieczeństwa zapewniają maty antypoślizgowe do wanny i ochraniacze na krany.

Rodzice towarzyszący swoim pociechom zwykle na podłodze przy wannie doskonale znają ból kolan i uczucie drętwiejących nóg. Twarde kafelki dają się we znaki już po kilku minutach a kąpiel malucha trwać może całkiem długo. Z myślą o nich zaprojektowano dedykowane do łazienek wodoodporne klęczniki z pianki w kształcie wodnych zwierzatek.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz