Smoczek – jak wybrać?

Ssanie to jeden z najsilniejszych odruchów, wynikających z instynktu naturalnego wszystkich ssaków. Niemowlę w łonie matki wyrabia sobie tę umiejętność już w trzecim miesiącu ciąży. To pierwsza skoordynowana aktywność mięśniowa dziecka, która zdecyduje o jego przeżyciu po przyjściu na świat. Ssanie to nie tylko oczywisty sposób przyswajania pokarmu przez dziecko ale również metoda samouspokojenia i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa. Odpowiedzią na dziecięcą potrzebę ssania jest smoczek. Czy używać i jak go wybrać?

Historia smoczka
Wynalazek stary niemalże jak historia człowieka. Już kilka tysięcy lat temu pojawiły się smoczki gliniane, napełniane np. miodem. Znaleziono również archaiczne egzemplarze smoczków z korka, kości słoniowej, metali szlachetnych a nawet szkła. Najpopularniejsze okazały się jednak szmatki nasączane słodkimi płynami lub alkoholem (!). Dopiero w połowie XIXw. opatentowano pierwszy gumowy smoczek, ale aż 100 lat później niesmaczną gumę zastąpiły lateks i silikon.

Dziecko zdecyduje samo
Po pierwsze nie należy decydować za dziecko. Jeśli dziecko za każdym razem wypluwa smoczek, daje wyraźny sygnał, że go nie chce. Niektóre dzieci po prostu nie tolerują takiego rozwiązania, nie należy wówczas forsować go na siłę.

Kiedy zacząć
Przez kilka pierwszych tygodni niemowlę bardzo intensywnie ćwiczy ssanie podczas karmienia piersią przez mamę. Dopiero po ustabilizowaniu się laktacji można sięgnąć po pierwszy smoczek by nie zaburzyć naturalnego treningu i procesu nauki przyjmowania pokarmu. Zwykłe zajmuje to około miesiąca.

Pozytywne strony użycia smoczka
Przede wszystkim smoczek dostarcza wszystkim upragnionego spokoju. Rodzicom – bo dziecko nie płacze, a dziecku – bo je to relaksuje. Smoczki, nie tylko gwarantują wyciszenie ale pomagają w szybszym zasypianiu. Warto jednak zachować umiar i nie stosować smoczka, jeśli dziecko nie idzie spać lub jeśli nie jest to absolutnie niezbędne do doraźnego ukojenia. Dobrze trzymać się założenia, że smoczek jest usuwany zawsze po zaśnięciu dziecka, by nie utrwalać w nim nawyku.

Negatywne strony użycia smoczka
  • Smoczek nie jest zakupem jednorazowym. Zużywa się, trzeba monitorować jego „stan techniczny” i wymieniać niezwłocznie po dostrzeżeniu jakichkolwiek uszkodzeń oraz stosownie do rozwoju dziecka. 
  • Smoczek to również najczęściej gubiony gadżet dziecięcy, dlatego warto mieć ich pod ręką kilka, na wszelki wypadek. 
  • Smoczek uzależnia, dlatego należy brać pod uwagę, że trzeba go będzie pomóc włożyć do buzi dziecku za każdym razem gdy wypadnie, co oznacza również wstawanie w nocy. 
  • Absolutnie konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny smoczków, regularne wyparzanie i sterylizacja, przy kategorycznym zakazie oblizywania ich przez rodziców.
  • Lekarze mają również sporo krytycznych uwag na temat smoczków:
    - ortodonci ostrzegają przed wadami zgryzu (smoczek może wpłynąć na proces umiejętności żucia i rozwój wyrostków zębowych),
    - logopedzi uprzedzają o możliwości upośledzenia aparatu mowy,
    - laryngolodzy zwracają uwagę na zwiększenie ryzyka infekcji uszu,
    - pediatrzy przestrzegają, że smoczek może utrudniać oddychanie śpiącemu dziecku z katarem, a w najgorszym razie doprowadzać do przyduszeń.
Jak wybierać smoczek?
Na jakie kryteria należy zwrócić uwagę przy strategicznym wyborze?
  • Marka producenta – dobrze postawić na znanych, sprawdzonych i zaufanych producentów
  • Tworzywa – komfort i zdrowie dziecka zależą od trwałości i bezpieczeństwa produktów (warto sprawdzać atesty i certyfikaty posiadane przez poszczególne produkty ) 
  • Rozmiar – wielkość smoczka stosowna do wieku i rozmiaru buzi dziecka, ma znaczenie dla późniejszego rozwoju aparatu mowy. Zazwyczaj oznaczenia obejmują przedziały pierwszych miesięcy życia dziecka: 0-3, 3-12, 12-36 – są jednak umowne i każdorazowo wymagają indywidualnej oceny przez rodzica. 
  • Tarcza - to część smoczka, który znajduje się najbliżej twarzy dziecka. Z tego względu powinna posiadać: otwory wentylacyjne (przepuszczają powietrze, zapobiegając poceniu się skóry oraz niwelują podrażnienia wywołane przez ślinę), wcięcie na nosek (umożliwia swobodne oddychanie), odpowiedni rozmiar – tarcza nie może uciskać na buzię dziecka i nie może ograniczać naturalnych ruchów mięśni ust i twarzy.
  • Tworzywo – kauczuk (antystayczny, nie przyciąga kurzu, jest miękki więc idealnie nadaje się dla niemowląt, ma niestety charakterystyczny kolor i zapach), lateks lub silikon (zdecydowanie trwalsze, przezroczyste, nie ulegają deformacjom).. 
  • Kształt /profil - zależy indywidualnie od preferencji dziecka. Warto więc „poćwiczyć” z różnymi egzemplarzami.


AnatomicznyOkrągłySymetryczny

- najbardziej popularny rodzaj

- delikatnie spłaszczony od strony języka

- posiada charakterystyczne wypuklenie przy podniebieniu

- gumka jest okrągła,  węższa przy tarczy.

- można go włożyć do buzi dziecka w dowolny sposób
- jest spłaszczony z obu stron
Smoczki z Fabryki Wafelków:

ZdjęcieNazwaTworzywoKształtRozmiarTarcza
Hevea kauczuk

- anatomiczny

- okrągły

0-3 m

3-36 m
  • ma wcięcie na nosek
  • otwory wentylacyjne 
Natursutten kauczuk

- klasyczny

- ortodontyczny

0 do 6 m - S
6 do 12 m - M
12 + - L 

  • idealnie dopasowują się do rytmu ssania przez dziecko
GOLDI kauczuk - symetryczny 

- owalny

0-3 m

3-11 m

od 12 m
  • okrągła i prosta
  • -3 duże otwory wentylacyjne
Elodie Details silikon  anatomiczny od 3 m
  • plastikowa
  • ma wcięcie na nosek

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz