Ale te dzieci rosną... No własnie: rosną czy tylko tak Ci się zdaje? Lekceważone przez rodziców pomiary wzrostu są niezwykle ważne: dają obraz rozwoju i pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości.


Miarka wzrostu w pokoju dziecka jest nie tylko ozdobą, ale również ważnym elementem kontroli zdrowia malucha. Dopóki bobas jest na tyle mały, że głównie leży, pomiarów dokonuje pediatra podczas wszystkich wizyt kontrolnych. Z czasem częstotliwość tego typu pomiarów spada a z reguły ogranicza się do sporadycznych bilansów kilkulatka (w wieku dwóch, czterech i sześciu lat). Tymczasem regularna ocena wzrostu dziecka jest odzwierciedleniem jego ogólnej kondycji.

Wzrost i jego tempo zależy od genów, diety, stanu zdrowia, a nawet ilości codziennego snu dziecka. Jak więc dopilnować, by warunki wzrostu były optymalne i kiedy zacząć się niepokoić?

Dieta
Najczęstszą przyczyną niskiego tempa wzrostu jest niedożywienie. Liczy się jednak nie sama ilość, a bardziej jakość diety, która powinna zawierać odpowiednią ilość nabiału, mięsa, warzyw i owoców.
Zdrowie
Istnieją choroby, które w dramatyczny sposób hamują rozwój dziecka. Jednak nawet drobna infekcja może spowodować zaburzenie widoczne dopiero na tle regularnych pomiarów. Warto zapisywać poważniejsze przypadłosci malucha by mogły stanowić punkt odniesienia do ewentualnych zahamowań wzrostu.
Oczywistą jest zależność między rozwojem dziecka a chorobami przewlekłymi - niestety alergicy czy astmatycy będą na ogół rosnąć wolniej.
Sen
Nie bez powodu mówi się, że dzieci rosną przez sen. Hormon wzrostu wytwarzany jest przez całą dobę jednak zdecydowanie najwięcej między 22.00 a 24.00. To czas kiedy maluch zrelaksowany i spokojny powinien dawno spać. Zestresowane i zmęczone dzieci rosną wolniej.
Wpływ aktywności dziecka na jego wzrost
Wszelkie formy aktywności wspomagają organizm dziecka w rozwoju - dotleniony, rozruszany, aktywny wydziela więcej hormonu wzrostu.
Warto jednak pamiętać, że zbytnie przeciążenie chrząstek i kości jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w wieku przedszkolnym - zbyt duża ilość zajęć sportowych może zaburzać tempo wzrostu.
Tor wzrostu
Zwykle między 3 a 4 rokiem życia dziecko upodabnia się do swoich rodziców - niezależnie od pierwszych lat i dotychczasowego tempa wzrostu teraz dziecko wchodzi w podobny przedział, co mama i tata. Jeśli rodzice są zdecydowanie ponad średnią, teraz i maluch zacznie wykraczać ponad normę. Najważniejsze by tempo wzrostu było stałe.
Kiedy mierzyć?
Najlepiej mierzyć dziecko raz na trzy miesiące. Wówczas najłatwiej wychwycić odstępstwa od normy. Mierzenie powinno się odbywać w podobnych okolicznościach: o tej samej porze i w podobny sposób.

Ciekawostki :) 
Czy wiesz, że najwyższy człowiek świata miał 272cm wzrostu?
Przeciętny wzrost gatunku ludzkiego wynosi obecnie 164,5 cm. Najwyżsi w Europie są Holendrzy – około 180,8 cm.

Poniżej tabele wzrostu (siatki centylowe). Źródło: www.pediatria.mp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz