Jakie zabawki do kąpieli dla niemowląt wybrać?

Czywarto kupić niemowlakowi zabawki do kąpieli?

Niemowlęta może różnie reagować podczas kąpieli. Niektóre niemowlęta lubią kąpiel i spokojnie leżą w wodzie, podczas gdy inne mogą być nieco bardziej niezadowolone i płakać podczas kąpieli. Ważne jest, aby pamiętać, że kąpiel jest nowym doświadczeniem i dziecko może potrzebować czasu, aby się do niego przyzwyczaić. Można spróbować zapewnić niemowlęciu przyjazne i bezpieczne środowisko podczas kąpieli, takie jak ciepła woda i miękkie ręczniki, aby pomóc mu się zrelaksować i zapewnić mu przyjemne doświadczenie. Inną bardzo skuteczną metodą jest zainteresowanie dziecka ciekawą zabawką podczas kąpieli. Wówczas taka czynność będzie się kojarzyła z zabawą i będzie wywoływała miłe doznania. 

Branża zabawkarska w dziedzinie zabawek do kąpieli dla niemowląt oferuje szeroki wachlarz nietuzinkowych produktów, które nie tylko umilają dzieciom kąpiel, ale także pomagają rodzicom przeprowadzić wszystkie czynności pielęgnacyjne. Jednym z podstawowych kryteriów doboru zabawek do kąpieli jest wiek dziecka oraz umiejętności, które maluch w danym okresie posiada. Chodzi tutaj głównie o moment osiągnięcia przez niemowlę pozycji siedzącej, ponieważ to zdecydowanie zmienia oblicze kąpieli. Warto podkreślić, że niektóre niemowlaki siadają w wieku 6 miesięcy, inne zdobywają tę umiejętność około 7-go, 8-go miesiąca życia. Zarówno jeden jak i drugi moment mieści się w normie pod warunkiem, że niemowlę osiągnie tą pozycję samodzielnie, tzn. nie będzie za wcześnie sadzane przez rodziców. Gdy dziecko samodzielnie już siedzi, lub też jest sadzane w specjalnych siedziskach kąpielowych, dziecko chętnie sięga po zabawki do kąpieli. 

Zobacz wszystkie produkty w kategorii zabawki do kąpieli

Gumowe zabawki do kąpieli dla niemowląt

Wśród zabawek do kąpieli dla niemowląt dużą grupę stanowią zabawki gumowe. Najbardziej znanymi markami, które mogą się pochwalić sporą kolekcją zabawek gumowych są kanadyjska Btoys, francuska Janod i belgijska Liliputiens. Btoys – jedna z czołowych firm produkujących zabawki w kategorii zabawek do kąpieli dla niemowląt oferuje m.in. zestawy 3 rozkręcanych zwierzaków – sikawek do kąpieli z pieskiem lub słonikiem. Super zestawy uwielbiane przez najmłodszych na całym świecie. Poza tym, że można je napełniać wodą i wylewać bez końca to da się je rozkręcać i łączyć połówki ze sobą na różne sposoby. Z pewnością to, że pod wpływem ciepłej wody zmieniają kolor jest dodatkowym atutem, który sprawia, że trafiają w gusta już półrocznych niemowląt. Atrakcyjne dla dzieci w każdym wieku zapewniają doskonałą zabawę podczas kąpieli.

Wobec gumowych zabawek do kąpieli dla niemowląt nie pozostaje obojętna także firma Janod. W swojej ofercie posiadają genialne, tematyczne gumowe zwierzątka. W zależności od preferencji dziecka do wyboru są zwierzątka z farmy, polarne, morskie lub zwierzaki brudaski. Wszystkie są piękne kolorystycznie, bezpieczne, wytrzymałe i wodoodporne. Tryskają wodą, chowają się w pianie, potrafią nurkować oraz pływać po powierzchni wody, dosłownie są stworzone do łazienkowego szaleństwa, a co więcej można je zabrać na basen czy rodzinny wyjazd nad morze. Opowieści z ich udziałem nie mają końca, a co najważniejsze swoim sympatycznym wyglądem zjednują sobie rzesze fanów.

W odpowiedzi na propozycje konkurentów belgijska firma Lilliputiens w swoim arsenale zabawek do kąpieli dla niemowląt ma do zaoferowania ciekawe piłeczki do kąpieli z przyssawkami. Te z pozoru zwykłe piłeczki zdobione są uroczymi zwierzątkami – niedźwiadkiem, lemurem i lisiczką, które są doskonale znane miłośnikom marki. Dzięki opaskom przyczepionym do piłeczek łatwiej sprawować nad nimi kontrolę, zaś dzięki specjalnym przyssawkom można je montować do wanny lub płytek na ścianie w łazience. Wszystkie są lekkie, idealne dla malutkich rączek i starannie wykończone. Jedno jest pewne – kąpiel z ich udziałem to przyjemność w najczystszej postaci.

Jakie zabawki do kąpieli dla 6 miesięcznego dziecka?

Zacznijmy od tego, że półroczny niemowlak sprawnie odwraca się z pleców na brzuch, próbuje pełzać i kręci się w prawo i w lewo położony na brzuchu na macie. Chętnie też łapie za stopy w leżeniu na plecach i wkłada je sobie do buzi. Nie ma kłopotu z łapaniem zabawek, ponieważ potrafi już wykonać celowany ruch i zabrać zabawkę, która go interesuje. Co więcej z łatwością przekłada przedmioty z ręki do ręki, przekłada z jednego miejsca w drugie i rzuca przed siebie patrząc gdzie i jak daleko upadnie. Jakie więc zabawki dla 6 miesięcznego szkraba będą najlepsze podczas kąpieli? Zacznijmy od tego, że półroczny niemowlak sprawnie odwraca się z pleców na brzuch, próbuje pełzać i kręci się w prawo i w lewo położony na brzuchu na macie. Chętnie też łapie za stopy w leżeniu na plecach i wkłada je sobie do buzi. Nie ma kłopotu z łapaniem zabawek, ponieważ potrafi już wykonać celowany ruch i zabrać zabawkę, która go interesuje. Co więcej z łatwością przekłada przedmioty z ręki do ręki, przekłada z jednego miejsca w drugie i rzuca przed siebie patrząc gdzie i jak daleko upadnie. Jakie więc zabawki w tym okresie będą najlepsze podczas kąpieli?

Książeczki do kąpieli dla niemowląt

Nie ma dziecka, które nie miałoby w swoim zbiorze zabawek książeczek do kąpieli. Dlaczego? Bo są miękkie, bo opowiadają ciekawe historie, bo można je zanurzać pod wodą i odkrywać podwodne tajemnice i przede wszystkim można je wszędzie ze sobą zabierać. Niektóre z nich są wręcz magiczne - zmieniają kolor gdy tylko kropla wody na nie spadnie.

Marka Liliputiens może się pochwalić całą serią książeczek z gryzakami o przygodach Lwa Jack’a, Flaminga Anais i Osiołka Ignace’go, którzy podczas swoich podróży spotykają zwierzątka zamieszkujące dżunglę, farmę i różne zbiorniki wodne. Wszystkie książeczki przeznaczone są dla niemowląt od 6-go miesiąca życia. Wykonane są z miękkiego neoprenu, zaś kolorowe gryzaki w kształcie rybek z bezpiecznego tworzywa EVA. Książeczki do kąpieli dla niemowląt Lilliputiens rozwijają spostrzegawczość, uatrakcyjniają maluchom kąpiel, rozbudzają w dziecku ciekawość świata, a także stymulują rozwój sensoryczny niemowląt.

Serca niemowląt z łatwością skradają również książeczki do kąpieli marek Janod i Lilliputiens z serii magicznych książeczek kąpielowych. Na czym polega ich niezwykłość? Zanurzone w ciepłej wodzie o temperaturze co najmniej 32 C odsłaniają wcześniej niewidoczne elementy – nowe stroje bohaterów, kolejnych morskich przyjaciół lub podwodne skarby (statki pirackie, skrzynie ze złotem, muszelki itd.). Zauroczą niejednego niemowlaka stając się wspaniałym czasoumilaczem podczas wieczornej kąpieli. W końcu który maluch nie chciałby iść do wanny w towarzystwie lisiczki Alice, lemurka Greorge’a czy krokodylka Anatola?

W bogatej ofercie zabawek do kąpieli dla niemowląt ciężko nie zwrócić uwagi na książeczki do kąpieli Btoys z serii Tub Time Books. Swoją innowacyjność zapewniają m.in. dzięki wypełnieniu z pianki poliuretanowej, co sprawia, że są trwałe i w duchu eko. Do wyboru są dwie książeczki – o kolorach w języku angielskim oraz o cyferkach od 1 do 6. Każda posiada uchwyt w formie pierścienia, który ułatwia dzieciom chwytanie, a także zawieszanie do wysuszenia po kąpieli. Przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla dzieci stanowią obowiązkową pozycję wśród niemowlęcych zabawek do kąpieli.

 Konkurencyjna, amerykańska marka Mudpuppy również nie pozostaje dłużna wypuszczając na rynek magiczne książeczki do kąpieli – Jaki mam kolor? oraz Kolory oceanu. Na pozór książeczka wydaje się niezbyt atrakcyjna, ponieważ w większości jest czarno-biała. Dopiero po zanurzeniu w ciepłej wodzie odkrywa swe magiczne właściwości, ponieważ wszystkie zwierzątka na ilustracjach nabierają pięknych barw. Z jej pomocą maluchy uczą się nazw kolorów, rozwijają wyobraźnię oraz ćwiczą pamięć i koncentrację.  

Kubeczki do wody idealna dla niemowląt 

Często okazuje się, że to co najprostsze daje dzieciom najwięcej frajdy. Co tym razem mamy na myśli? Najbardziej popularne wśród zabawek do kąpieli dla niemowląt – kolorowe kubeczki do wody. Napełnianie kubeczków wodą, wylewanie, przelewanie, zanurzanie na dnie wanny, układanie wieży czy obserwowanie strumieni wody, które przecież z każdego kubeczka poprzez dziurki na dnie wylewają się w inny sposób to coś, co maluchy wprost uwielbiają. Eksperymentowanie z wodą jest przecież takie fascynujące! A jeśli ma się do dyspozycji kubeczki do wody marki Little Dutch w wersji pink, blue lub little goose albo kubeczki do wody z serii dżungli od Lilliputiens czy wreszcie wiaderka do wody Skip Hop to można powiedzieć, że wodny świat stoi przed maluchami otworem. Te jakże niepozorne na pierwszy rzut oka kubeczki do wody otwierają przed najmłodszymi badaczami wrota do nieskończonej ilości wodnych zabaw nie tylko w czterech ścianach domowej łazienki, ale także na basenie, nad jeziorem czy na plaży. Doskonale sprawdzają się także do zabawy dla starszego rodzeństwa, a dzięki temu, że każdy ma inną średnicę z łatwością można je włożyć jeden w drugi i wszędzie ze sobą zabrać. W takie zabawki do kąpieli dla niemowląt warto inwestować!

Gumowe zabawki do kąpieli - kaczuszki i gumowe zwierzątka

„Ta kaczuszka dzióbek ma, ta kaczuszka skrzydła ma i ogonek też ma, kwa, kwa, kwa, kwa..” Tak jak słowa piosenki, kaczuszki do wody dla niemowląt znają wszyscy. Maluchy je uwielbiają, zwłaszcza wtedy, gdy można je wkładać do buzi, ściskać, łapać i rzucać. Kaczuszka to towarzyszka niejednej kąpieli – gryzak i zabawka w jednym. Kaczuszki firmy Lanco nie posiadają dziurki, dzięki czemu osad z kąpieli nie gromadzi się wewnątrz, jest zatem w pełni bezpieczna już dla kilkumiesięcznych maluchów. Bez względu na to, czy gryzak do kąpieli przyjmie postać ujmującej kaczuszki czy czarującego łabędzia jedno jest pewne – wykonany z naturalnego kauczuku pochodzącego ze Sri Lanki przynosi ulgę w czasie bolesnego ząbkowania. Piękny kolorystycznie, nietoksyczny, gumowy gryzak Natruba jest niezastąpionym kompanem kąpieli półrocznych maluchów. Czasem tradycyjna kaczuszka zmienia się różnego rodzaju ludziki czy inne zwierzęta by bawić podczas kąpieli. przeskakiwać fale i  bawić się w pianie.

Jakie zabawki do kąpieli dla 9 miesięcznego dziecka?

Maluch, który skończył 9 miesięcy samodzielnie potrafi przyjąć pozycję siedzącą, przemieszcza się w pozycji czworaczej, a niejednokrotnie próbuje już wstawać trzymając się za szczebelki w łóżeczku. Jedno jest pewne, odkąd niemowlę opanowało sprawne przemieszczanie się, ciągle jest w ruchu. W zakresie małej motoryki umiejętność ustawiania kciuka w opozycji do pozostałych palców sprawia, że coraz precyzyjniej wykonuje ruchy rączkami, zbiera drobne przedmioty i wrzuca je do pojemnika. Podczas codziennych kąpieli warto zatem sięgać po zabawki do kąpieli dla niemowląt, dzięki którym doskonali zdobyte umiejętności. Świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabawki gdzie należy przelewać, wkładać, łowić - ważne by była interakcja i dużo piany. 9 miesięczne niemowle uwielbia wodę i to też świetna okazja by przyzwyczaić dziecko do wody, która z nienacka kapnie mu na główkę. Oswajanie z wodą powinno mieć miejsce każdego dnia podczas kąpieli, a zobaczycie efekty za kilka lat. Dziecko będzie odważnie bawiło się ww wodzie i chętnie uczyło pływać. W tym oswajaniu świetnie sprawdzą się niewielkich rozmiarów zabawki do kąpieli, które umilą ten przyjemny czas kąpieli. 

Podbierak Water Bugs i Podbierak Zoo od Skip Hop

Łapanie do siatki przemiłych zabawkowych zwierzątek pływających w wannie to aktywność, która z pewnością pochłonie niejednego niemowlaka. Łowienie słoneczka, pszczółki, motylka i robaczków w podbierak ze specjalną siatką zapewnia świetną zabawę podczas kąpieli. Miłośnicy wodnego szaleństwa szybko docenią czas spędzony w wodzie w towarzystwie tych kreatywnych i niebanalnych zabawek od Skip Hop i Boon. 

Zabawka do kąpieli Tip & Spin ZOO

To idealna zabawka właśnie dla dzieci 9 miesięcznych. Zestaw składa się z 3 elementów - łódki i 2 zwierzątek. Wszystkie elementy przyczepiane są za pomocą przyssawek. Mają idealne wielkości dla rączek 9 miesięcznych dzieci. Często w okolicy 12 m jeśli w domu jest tradycyjna wanna dzieci zaczynają zabawę już wannie dla dorosłych. I ten zestaw będzie do tego idealny. Zabawa polega na wylewaniu do statku ody a gdy się delikatnie poruszy z prawej lub lewej strony woda się wylewa ze statku. Przyssawki będą dodatkową atrakcją dla tak małych dzieci i będą mogły ćwiczyć motorykę małą.

Puzzle piankowe do kąpieli Little Dutch

Ciekawą propozycją zabawki do kąpieli dla niemowląt, zwłaszcza tych 9 miesięcznych będą piankowe niewielkich rozmiarów puzzle do kąpieli. 18 poręcznych, małych puzzli zapewnią świetną frajdę dla najmłodszych. Występują w dwóch wersjach tematycznych. Dla chłopców w wersji nadmorskiej, a dla dziewczynek z kwiatuszkami, motylkami. Na każdym elemencie jest nadrukowany pastelowy rysunek. Puzzle po zmoczeniu wodą przyczepiają się do płaskich powierzchni, a dziecko może tworzyć z nich ciekawe obrazki. Są niezwykle lekki i pływają po powierzchni. Zestaw puzzli do kąpieli Little Dutch pakowany jest w wygodną siatkę, w której puzzle po zabawie mogą swobodnie wyschnąć. 
Mają one wiele zaleta oto kilka najważniejszych: Poprawa motoryki małej rączki: Puzzle do kąpieli pomagają dzieciom rozwijać koordynację ręka-oko oraz motorykę małą rączkę poprzez układanie elementów puzzle.

 • Ćwiczenie pamięci: Puzzle do kąpieli mogą pomóc dzieciom ćwiczyć pamięć poprzez układanie elementów puzzle według określonego wzoru lub obrazka.
 • Nauka poprzez zabawę: Puzzle do kąpieli to doskonały sposób na naukę poprzez zabawę. Dzieci mogą poznawać nowe kolory, kształty i liczby, a także rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność.
 • Zabawa w wodzie: Puzzle do kąpieli to świetna zabawa dla dzieci podczas kąpieli, ponieważ pozwalają one dzieciom bawić się w wodzie i poznawać nowe zabawki.
 • Bezpieczeństwo: Puzzle do kąpieli są zazwyczaj wykonane z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów, co sprawia, że są one bezpieczne dla dzieci. Łatwe do utrzymania w czystości: Puzzle do kąpieli są łatwe do oczyszczenia i utrzymania w czystości, co jest szczególnie ważne dla higieny dzieci.

Lalka do kąpieli dla niemowląt Lilliputiens

Oryginalną propozycją zabawki do kąpieli dla niemowląt, która jednocześnie jest bezpieczna dla dzieci już od 6 miesiąca są urocze lalki do pływania marki Lilliputiens. Niewielkich rozmiarów, lekkie laleczki wykonane są z szybkoschnącego materiału. To świetna zabawka zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Laleczka w zestawie ma koło do pływania i wystarczy ją do niego włożyć by relaksowała się w wannie razem z naszym maleństwem. Ta innowacyjna zabawka, bo nie widzieliśmy wcześniej zabawki do kąpieli w postaci lalki, będzie świetnym umilaczem podczas kąpieli w wanience, wannie ale również podczas wakacyjnych kąpieli w baseniku dla dzieci. To również ciekawa propozycja na prezent, a jak wiemy gdy przychodzimy w gości do niemowlaka zawsze chcemy go czymś ciekawym obdarować. Taka lalka do kąpieli może być też ulubioną zabawką kąpielową. Gdy tylko dziecko skończy szaleństwa w kąpieli lalkę można wraz z kołem zaczepić gdzieś gdzie szybko wyschnie do kolejnej kapieli.

Jak wyczyścić zabawki do kąpieli

Bardzo ważnym zagadnieniem dotyczącym zabawek do kąpieli dla niemowląt jest odpowiednie i częste ich czyszczenie. Łazienka to jedyne miejsce w domu gdzie panuje duża wilgoć i sprzyja to rozwojowi pleśni i grzybów. 

Jeśli gumowe zabawki do kąpieli nie są odpowiednio myte i dezynfekowane, mogą stać się miejscem rozwoju bakterii i wirusów, co może prowadzić do chorób i infekcji. Bakterie mogą rozwijać się w szczelinach, zagłębieniach i na powierzchni zabawek, a także w miejscach, gdzie dzieci mogą zranić skórę lub błony śluzowe. Pleść i grzyby również mogą powstawać na źle umytych i wilgotnych zabawkach. Jak wiemy niemowlę do 12 m bierze wszystko do buzi dlatego szczególną uwagę trzeba poświęcić zagadnieniu czyszczenia i suszenia zabawek do wody. 

Aby uniknąć rozwoju bakterii i wirusów na zabawkach do kąpieli, ważne jest, aby je regularnie myć i dezynfekować. Można to zrobić poprzez użycie ciepłej wody i mydła do mycia zabawek lub stosowanie specjalnych środków dezynfekujących. Należy pamiętać, aby dokładnie umyć i osuszyć zabawki po każdym użyciu, a także trzymać je w suchym miejscu, aby uniknąć rozwoju bakterii i pleśni. Pleśń jest rodzajem grzyba, który może rozwijać się w miejscach o wysokiej wilgotności i ciepłym klimacie. Może występować w łazience na fugach, elementach silikonowych, gąbkach, myjkach czy też zabawkach do wody. Pleśń jest szkodliwa dla zdrowia, szczególnie dla niemowląt i osób z osłabionym układem odpornościowym. Może powodować alergie i choroby układu oddechowego, takie jak astma, kaszel i duszności. Może również prowadzić do infekcji skóry i oczu oraz pogorszyć stan zdrowia osób cierpiących na choroby układu oddechowego lub choroby nowotworowe.

Aby zabawki do kąpieli były bezpieczne dla twojego dziecka pamiętaj:

 • by dokładnie usuwać wodę z zabawek kąpielowych, by nie zostawały wewnątrz zabawki bo wówczas wysoka temperatura i wilgoć powodują powstawanie pleśni 
 • wybierać zabawki do kąpieli dla niemowląt, które nie mają otworów
 • a jeśli już takie mają można je w łatwy sposób zakleić 
 • pilnuj by zabawki wysuszyć po kąpieli
 • przechowywaj zabawki w pojemnikach siateczkowych gdzie jest dopływ i wymiana powietrza
 • regularnie raz w tygodniu zrób ich przegląd i umyj dokładnie mydłem lub zrób specjalny roztwór do mycia zabawek.
.

Przepis na roztwór do mycia zabawek do kąpieli

Istnieje wiele skutecznych i łatwych przepisów by sporządzić odpowiedni rozwód, który z łatwością pokona pleśń na zabawkach.

Aby przygotować płyn do mycia zabawek do kąpieli z octem i olejkiem herbacianym, możesz użyć następującego przepisu: Składniki:

 • 1 litr ciepłej wody
 • 1/2 szklanki octu
 • 10 kropli olejku herbacianego

Przygotowanie: W misce wymieszaj wodę, ocet i olejek herbaciany. Zanurz zabawki w roztworze i dokładnie je umyj. Po umyciu zabawek dokładnie je wytrzyj i osusz. Przechowuj zabawki w czystym, suchym miejscu, aby uniknąć ich ponownego zanieczyszczenia. Ocet i olejek herbaciany są skutecznymi środkami czyszczącymi i dezynfekującymi, dlatego ten roztwór jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli chcesz zadbać o higienę swoich zabawek.

Jeśli nie ma olejku herbacianego możesz przygotować inny specyfik do, którego potrzebujesz następujących składników:
 • 1 litr ciepłej wody
 • 1 łyżka mydła (możesz użyć także mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń)
 • 1 łyżeczka soli
 • 1 łyżka octu

Ten roztwór jest odpowiedni do mycia zabawek z tworzyw sztucznych, drewna i metalu.

Trzecim przepisem na roztwór do usuwania pleśni z zabawek do kąpieli to mieszanka z wykorzystaniem sody. Sodę oczyszczoną można użyć do mycia zabawek. Jest skutecznym środkiem czyszczącym i dezynfekującym, dzięki czemu może być pomocna w usuwaniu zabrudzeń i bakterii z powierzchni zabawek. Możesz użyć jej do mycia zabawek z tworzyw sztucznych, drewna, metalu i innych materiałów. Aby użyć sody oczyszczonej do mycia zabawek do kąpieli, możesz przygotować roztwór z sody oczyszczonej i ciepłej wody.
Najpierw wymieszaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej z 1 litrem ciepłej wody, a następnie zanurz zabawki w roztworze i dokładnie je umyj. Po umyciu zabawek dokładnie je osusz.
Uwaga: Pamiętaj, aby nie używać sody oczyszczonej do mycia zabawek z tkaniny lub pluszu, ponieważ może ona spowodować ich uszkodzenie. W takim przypadku lepiej skonsultować się z instrukcją obsługi lub producentem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej czyścić te rodzaje zabawek.

Jak przechowywać zabawki do kąpieli

Aby przechowywać zabawki do kąpieli, możesz użyć specjalnego organizera na zabawki kąpielowe lub koszyka, który można umieścić w łazience lub obok wanny. Ważne, aby zabawki były dobrze wysuszone po każdym użyciu, aby uniknąć rozwoju pleśni i bakterii. Możesz też zastanowić się nad zakupem specjalnego organizera z otworami na odpływ wody, który umożliwi szybsze wysuszenie zabawek po kąpieli. Gdy tylko woda spłynie taki organizer można przełożyć jak najbliżej kaloryfera by tam w wyższej temperaturze szybko wyschły. 


Mając w zanadrzu cały repertuar wyżej wymienionych zabawek do kąpieli dla niemowląt oraz świadomość jak o nie dbać , codzienna pielęgnacja najmłodszych zdecydowanie zmienia swe oblicze. Z wykorzystaniem zaproponowanych produktów wieczorna kąpiel będzie nie tylko niezwykle atrakcyjna dla niemowląt, ale także dużo łatwiejsza dla rodziców. To miły  czas wieńczący każdy dzień kiedy przyjemna zabawa w ciepłej wodzie przygotuje dziecko na kolejny etap czyli spokojny sen. 

Przeczytaj również inne artykuły: