Prezenty na święta dla 5 letniego dziecka

Zanim wybierzemy prezenty na gwiazdkę dla pięciolatka, warto uświadomić sobie, że dziecko w tym wieku już sprawnie i samodzielnie radzi sobie w wielu codziennych sytuacjach. Umie powiedzieć co lubi i co go interesuje, a dzięki coraz większym zdolnościom motorycznym i intelektualnym potrafi dłużej bawić się samo i w bardziej złożony sposób.


Producenci zabawek oferują nam ogromny wybór różnego rodzaju produktów odpowiednich na prezent pod choinkę dla pięciolatka. Czym jednak kierować się podczas poszukiwań, żeby znaleźć coś, co sprawi dziecku frajdę, a do tego pozytywnie wpłynie na jego rozwój? Najważniejsze jest to, aby zabawki, które wybierzemy jako prezent dla 5 latka, były dopasowane do umiejętności, które posiada, a także były zgodne z jego zainteresowaniami i preferencjami. Większość dzieci w tym wielu ma ulubionego bohatera z bajki, z którym się identyfikuje. Pięciolatki bardzo szybko i chętnie uczą się nowych rzeczy. Można zatem postawić na zabawki wspomagające naukę liczenia, poznawanie cyferek i doskonalenie zdolności manualnych, potrzebnych później do nauki pisania. Jako prezenty pod choinkę dla dzieci w tym wieku doskonale sprawdzą się zatem różnego rodzaju zestawy kreatywne, masy plastyczne czy tablice do pisania i rysowania. Pięcioletnie maluchy chętnie układają także puzzle i grają w gry planszowe angażujące całą rodzinę. Lubią również zabawy w dorosłych, czyli odgrywanie ról, które pomagają nie tylko w lepszym rozumieniu otaczającego je świata, kształtowaniu empatii i poznawaniu zasad życia społecznego, ale także rozwijają wyobraźnię i mowę dziecka. Dobrym pomysłem na prezent dla 5 latki mogą być zatem lalki lub akcesoria dla nich. Chłopcy w tym wieku z pewnością natomiast ucieszą się z różnego rodzaju pojazdów i wszelkich gadżetów z nimi związanych.


Rozważając pomysły na prezent świąteczny, warto wziąć pod uwagę także kartę podarunkową na wybraną kwotę. Dla świadomego, wiedzącego czego chce pięciolatka, możliwość samodzielnego wyboru dowolnej zabawki będzie po prostu spełnieniem marzeń. Dziecko przy pomocy rodziców będzie mogło wykorzystać ją w dowolnym momencie, np. wówczas gdy już nacieszy się zabawkami, które otrzymało jako prezenty pod choinkę od innych członków rodziny. Może wybrać jedną dużą rzecz lub kilka mniejszych zabawek jednocześnie bądź w odstępach czasu. Dzięki temu nie tylko zyskamy pewność, że prezenty bożonarodzeniowe będą dla niego udane, ale także sprawimy, że będzie mógł cieszyć się nimi dłużej.


Poniżej przedstawimy zestawienie zabawek, które doskonale nadają się na prezenty pod choinkę dla dziecka w wieku 5 lat. Dla ułatwienia podzieliliśmy je na kategorie cenowe.

Zabawki do 100 zł

Udane prezenty bożonarodzeniowe wcale nie muszą być drogie. Za mniej niż 100 zł znajdziemy mnóstwo zabawek odpowiednich na prezent dla 5 latka, które dadzą mu mnóstwo radości z zabawy, a do tego korzystnie wpłyną na jego rozwój. Zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki ciekawą propozycją może być drewniany szpital, stadnina koni albo zestaw małego lekarza. Wszystkie te zabawki łączy to, że mogą zostać wykorzystane do odgrywania ról. Dziecko posługując się wyobraźnią, może przy ich użyciu brać udział w wielu niezwykłych przygodach z udziałem koni. Zabawy w lekarza i szpital mogą być natomiast dobrą okazją do tego, aby przekazać maluchowi najważniejsze informacje dotyczące odpowiednich zachowań w różnych sytuacjach związanych ze zdrowiem i opieką medyczną. Jako prezenty od Mikołaja dla dziecka w wieku 5 lat z pewnością sprawdzą się także różnego rodzaju zestawy kreatywne. Możemy postawić np. na obrazki do wyklejania piaskiem lub brokatem. Tego typu zabawa będzie dla malucha dobrym ćwiczeniem koncentracji uwagi i precyzji ruchów, a satysfakcja z wykonania zadania z pewnością podbuduje jego pewność siebie. Poszukując pomysłu na prezent dla 5 latki, warto wziąć pod uwagę także zestawy do robienia biżuterii. Chłopcy w tym wieku natomiast na pewno chętnie samodzielnie pomalują drewnianą budkę dla ptaków. Za mniej niż 100 zł możemy znaleźć również wiele interesujących puzzli odpowiednich dla pięciolatka. Dobry pomysł na prezent pod choinkę, mieszczący się w tym przedziale cenowym, to także różnego rodzaju klocki i drewniane magnesy, które dziecko będzie mogło wykorzystywać na wiele sposobów.

Zabawki od 100 zł do 200 zł

Dzieci w wieku 5 lat są już dosyć sprawne manualnie i potrafią czekać na swoją kolej, więc poszukując pomysłów na prezenty na święta dla nich, z powodzeniem możemy wziąć pod uwagę proste gry planszowe. Ich elementy muszą być na tyle duże, aby dziecko bez trudu mogło nimi manipulować, a sama gra nie może być zbyt skomplikowana. Dla pięciolatka na pewno odpowiedni będzie Chińczyk, a także drewniane Piłkarzyki oferowane przez markę Janod. Dobrym pomysłem na prezenty pod choinkę dla dzieci, które są bardziej ruchliwe, mogą być natomiast magnetyczne rzutki, w wersji dla chłopca lub dziewczynki, kręgle albo zestaw do krykieta, odpowiedni do używania w domu. Zabawkami nad zakupem, których warto się zastanowić, są również kulodromy, zjeżdżalnie dla samochodzików, oraz piasek kinetyczny. W tym przedziale cenowym znajdziemy także wiele różnego rodzaju puzzli i układanek jak np. drewniane puzzle koła zębate, czy kwadrat kreatywności marki Grimm’s. Interesujący pomysł na prezent pod choinkę dla maluchów w tym wieku to również klocki duńskiej marki Plus-Plus, z których można budować zarówno przestrzenne, jak i płaskie wielokolorowe konstrukcje. Zabawa nimi nie tylko pomaga w treningu zdolności w zakresie motoryki małej, ale także wspaniale pobudza kreatywność dziecka. Jeśli zależy nam na tym, aby poprzez zabawę zachęcić malucha do nauki rozpoznawania pierwszych literek, czy trenowania rączki do nauki pisania poprzez rysowanie i kolorowanie, najlepiej postawić na takie prezenty od Mikołaja jak np. zestaw artystyczny.

Zabawki powyżej 200 zł

Jeśli zależy nam na tym, aby podarować dziecku wyjątkowy prezent, w tym przedziale cenowym znajdziemy wiele ciekawych propozycji. Każdy chłopiec w wieku pięciu lat z pewnością ucieszy się ze składanej drogi dla swoich samochodów, którą będzie mógł dowolnie modyfikować podczas zabawy. Spełnieniem jego marzeń będzie również duża stacja benzynowa czy remiza strażacka. Jako prezent dla 5 latki natomiast na pewno doskonale sprawdzi się domek dla lalek z mebelkami czy zagroda dla koni. Jako prezenty na święta zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki w wieku 5 lat odpowiednia będzie też drewniana kuchnia. Trwałe, wykonane z dużą dbałością o szczegóły, kuchnie w pięknych pastelowych kolorach, pasujące do niemal każdego wystroju znajdziemy m.in. w ofercie marki Little Dutch. Jeśli poszukujemy pomysłu na prezent dla 5 latka, który lubi majsterkować spośród propozycji marki Little Dutch możemy wybrać także warsztat z wyposażeniem. Jako pomysły na prezent świąteczny sprawdzą się też rzeczy służące do uwielbianej przez większość dzieci zabawy w sklep jak np. duży warzywniak od Janod czy obwoźna cukiernia z serii Our Generation. Wybierając prezenty na święta, warto rozważyć również zakup wielofunkcyjnej tablicy. Dziecko może na niej pisać, rysować kredą lub specjalnym mazakiem, a także przyczepiać magnesy. Dodatkowo nad tablicą znajduje się rulon z rozwijanym papierem, na którym maluch może malować farbami jak prawdziwy artysta. Tego typu zabawka będzie nie tylko świetną pomocą w przygotowaniu przedszkolnym dziecka, ale także atrakcyjną dekoracją jego pokoju.

Niezależnie od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na prezenty na gwiazdkę, w każdym przedziale cenowym możemy znaleźć zabawki, które sprawią dziecku radość i przysłużą się jego rozwojowi. Aby mieć pewność, że maluch znajdzie pod choinką wyjątkowy prezent, wystarczy poznać jego potrzeby i zainteresowania. Pamiętajmy także, że spełnieniem marzeń pięciolatka, który przecież już doskonale wie, czego chce może być prezent pod choinkę w postaci karty podarunkowej.

Przeczytaj również inne artykuły: