Długie jesienne i zimowe wieczory to idealny czas, żeby sięgnąć po rodzinne gry planszowe, zręcznościowe czy karciane, które zapewniają mnóstwo dobrej zabawy, a także wspierają rozwój dzieci na różnych płaszczyznach. Na rynku dostępne jest coraz więcej nowych, ciekawych gier dla całej rodziny. W tym artykule chcemy Wam zaprezentować najciekawsze propozycje gier dla czterolatków. Znajdziecie tutaj między innymi dużą porcję emocjonujących gier zręcznościowych, planszówki dla całej rodziny, a także gry karciane, idealne na wyjazdy wakacyjne i nie tylko.

Jak wybrać gry planszowe dla 4 latka?

4-letnie dziecko, to już sprawny przedszkolak, który potrafi liczyć co najmniej do 10, rozpoznaje kształty, kolory, potrafi nazywać zwierzęta, niektóre rośliny, a ponad wszystko lubi zabawy ruchowe i zręcznościowe. W tym wieku najlepiej sprawdzą się więc gry edukacyjne, poszerzające słownictwo oraz wiedzę o świecie, gry zręcznościowe, wymagające od malucha szybkości, skupienia i koordynacji ruchowej, ale bez problemu możemy spróbować wprowadzać również strategiczne gry, dzięki którym dziecko będzie uczyło się logicznego myślenia, a także gry karciane dla dzieci, idealne zwłaszcza w podróży i na wakacjach. Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi według nas grami dla 4 latka.

Kalambury dla dzieci

Któż z nas nie zna kalamburów i chociaż raz nie grał w nie przy okazji dziecięcej lub „dorosłej” imprezy? Obrazkowe kalambury dla dzieci od firmy Kangur to idealna pozycja dla czterolatków. Hasła podane są w formie prostych, kolorowych obrazków, dzięki czemu nawet dzieci nieumiejące czytać, bez problemu zrozumieją, co należy pokazać. Kalambury to świetna gra zręcznościowa dla całej rodziny. Uczy ona artykułowania konkretnych zagadnień bez użycia słów, za pomocą gestów i mowy ciała. Podczas gry w kalambury dzieci doskonalą swoją wyobraźnię, uczą się abstrakcyjnego myślenia oraz innych niż słowne metod wyrazu. Kalambury dla dzieci to również świetna zabawa integrująca grupę rówieśniczą, a także pozwalająca na aktywne i wesołe spędzanie czasu w rodzinnym gronie.

Pędzące żółwie

„Pędzące żółwie” to jedna z wielu fantastycznych propozycji rodzinnych gier planszowych dla całej rodziny od firmy Egmont. Celem gry jest dotarcie swoim żółwiem do sałaty, jednak co ciekawe, w tej grze jeden żółw może wskoczyć na plecy drugiego i w taki sposób przemierzać kolejne pola w stronę upragnionego posiłku. Pędzące żółwie to doskonały przykład strategicznej gry dla dzieci, w której uczą się one przewidywać i planować działania pozwalające skutecznie dotrzeć do celu. Oprócz realizowania strategii zdobycia sałaty, "Pędzące żółwie" to gra wyścigowa włączająca element rywalizacji, połączonej z mnóstwem śmiechu i dobrej zabawy.

Supernogi stonogi

Kolejną świetną propozycją gry dla 4 latka, od firmy Egmont są „Supernogi Stonogi”. Jest to kontynuacja popularnej i lubianej gry „Nogi Stonogi”. Celem gry jest dobudowanie kolejnych nóg sympatycznej stonogi, za pomocą rzutu kostką. Rozgrywka gry jest szybka, dzięki czemu jest to pozycja idealna dla młodszych dzieci, które przy dłuższym posiedzeniu zaczynają się nudzić. „Supernogi Stonogi” to bardzo przyjemna wizualnie gra edukacyjna, która dostarcza nie tylko świetnej zabawy, ale również uczy spostrzegawczości – gracz musi wyszukiwać podobieństwa między symbolami na kostkach, kolorów, oraz umożliwia doskonalenie liczenia. Starsze dzieciaki w trakcie rozgrywki uczą się również logicznego myślenia, planowania oraz strategii działania. Dynamiczna rozgrywka, atrakcyjna grafika, solidne wykonanie oraz aspekt edukacyjny sprawiają, że to pozycja must have w kolekcji rodzinnych planszówek. Szukając ciekawej gry taktycznej dla 4 latka, warto również zwrócić uwagę na grę „Candy Palace” od Djeco – jest to tradycyjna gra planszowa dla 4 latka, w której, aby wygrać, trzeba dokładnie planować każdy swój ruch.

Zwariowane patyczki

"Zwariowane patyczki" to świetna gra zręcznościowa od firmy Janod, w którą można grać całą rodziną. Na pierwszy rzut oka, "Zwariowane patyczki" przypominają nieco tradycyjne bierki i z pewnością można znaleźć elementy wspólne, jednak Janod jak zawsze zachwyca jakością wykonania i innowacyjnym podejściem do tradycyjnych, sprawdzonych rozwiązań. "Zwariowane patyczki" to gra zręcznościowa przeznaczona dla 2 do 6 osób. Zestaw zawiera 36 kolorowych drewnianych patyczków, drewniany dysk z otworem oraz drewnianą kostkę z kolorami analogicznymi do kolorów patyczków. Rozgrywka polega na wyciąganiu z dysku patyczka w kolorze, jaki wypadł na kostce, w taki sposób, aby drewniany dysk nie spadł. Wygrywa ten, kto wyciągnie najwięcej patyczków, zanim dysk spadnie. Zasady gry są proste i przejrzyste, wykonanie elementów precyzyjne i bardzo estetyczne, natomiast sama gra dostarcza mnóstwo dobrej zabawy. "Zwariowane patyczki" wspomagają strategiczne myślenie, uczą przewidywania, konsekwencji, precyzji działania, a także rozbudzają wyobraźnię dzieci.

Strzeż się kreta

Jeszcze jedna gra zręcznościowa dla dzieci, od firmy Janod. Jak zawsze pięknie wykonana, estetycznie zapakowana, doskonała na prezent dla 4 latka i nie tylko. „Strzeż się kreta” to gra dla dwóch do czterech osób, w skład której wchodzą tradycyjnie drewniane elementy takie jak: drewniana plansza, podkładka, 4 krety, a także po 4 sztuki warzyw takich jak pomidory, marchewki, dynie i rzepy. Z wymienionych elementów tworzymy mały ogródek, a naszym zadaniem jest w trakcie rozgrywki zebrać po jednym warzywie z każdego gatunku, unikając spotkania z kretem. Gra uczy strategicznego planowania, logicznego myślenia, oraz spostrzegawczości. Młodsze dzieci mogą doskonalić rozpoznanie kolorów oraz spostrzegawczość.

Zbijanie puszek

To zaskakujące jak prostą, znaną od lat podwórkową grę, można pięknie „zapakować”, tworząc tym samym idealną grę dla dzieci w bardzo szerokim przedziale wiekowym. „Zbijanie puszek” przeznaczone jest dla dzieci od 3 do 8 roku życia, jednak jak zawsze ramy wiekowe są tylko sugestią, ponieważ z pewnością cała rodzina będzie miała mnóstwo zabawy podczas tej gry. Rozgrywka polega na ułożeniu pięknie ozdobionych puszek w piramidę, którą następnie należy zbić z określonej odległości za pomocą dołączonych piankowych piłek. "Zbijanie puszek" to typowa gra zręcznościowa, która dodatkowo dla młodszych uczestników zabawy będzie treningiem koordynacji ruchowej, nazewnictwa kolorów, zwierząt, oraz treningiem liczenia. „Zbijanie puszek" idealnie nadaje się do zabawy w dom oraz w plenerze. Piękne opakowanie sprawia, że jak zawsze w przypadku gier od firmy Janod, że idealnie nadaje się ona na prezent.

Kółko i krzyżyk

Podłogowa gra „Kółko i krzyżyk” od Buiten Speel to bardzo pomysłowa wersja tradycyjnej i znanej gry towarzyskiej. W zestawie znajdziemy 10 woreczków z piaskiem w 2 kolorach — zielone z symbolem kółka i pomarańczowe — z symbolem krzyżyka, a także duże pole do gry, wykonane ze sznurka. Zasady gry są takie same jak w tradycyjnej wersji - wygrywa ten, kto ułoży w linii 3 kółka albo 3 krzyżyki, a przeciwnik musi zrobić wszystko, aby go powstrzymać. „Kółko i krzyżyk” od Buiten Speel pozwala jednak na zupełnie inną formę rozgrywki. Duża, podłogowa plansza ze sznurków oraz woreczki z piaskiem umożliwiają przeistoczenie rozgrywki w prawdziwe zawody sportowe, podczas których dzieci mogą trenować celność, starając się umieścić woreczek ze swoim symbolem na wybranym polu, rzucając go z obranej odległości. Mniej doświadczeni gracze mogą w tradycyjny sposób ręcznie układać woreczki, a żeby jeszcze bardziej urozmaicić grę i wzbogacić aspekt rozwojowy, możemy potraktować rozgrywkę jako gimnastykę korekcyjną, podczas której woreczki należy przenosić stopami. Dzięki tak wielu możliwościom prosta gra w kółko i krzyżyk staje się doskonałym wsparciem dla treningu dziecięcej celności, koordynacji ruchowej, motoryki małej, a także prewencją przeciwko płaskostopiu.

Jenga

Popularna "Jenga", w estetycznej, kolorowej wersji od firmy Janod zachwyci zarówno młodszego jak i starszego gracza. Wieża kolorów, czyli znana "Jenga" to gra zręcznościowa, podczas której z drewnianych klocków, według konkretnego schematu, budujemy wieżę, a następnie według kolorów wypadających na kostce, wyciągamy po jednym klocku, układając go na szczycie wieży. W grze liczy się zręczność, precyzja oraz logiczne myślenie. Gracze wyciągając klocki, muszą przewidywać, wyciągnięcie którego klocka, nie stworzy ryzyka zawalenia się wieży. Przegrywa ten, kto doprowadzi do zburzenia się budowli. "Jenga" od firmy Janod to bardzo prosta i przyjemna gra, idealna na zabicie jesiennej nudy. Dziecko może w czasie gry trenować motorykę małą, starając się precyzyjnie i delikatnie wyciągać klocki. Dzięki temu, że elementy gry są kolorowe, młodsze dzieci mogą tutaj również utrwalać, lub poznawać nazwy kolorów. W czasie rozgrywki dzieci uczą się również związków przyczynowo-skutkowych.

ZOO

„ZOO” to jedna z wersji popularnej gry memory, w wykonaniu firmy Little Dutch. 40 kart ze zwierzątkami układamy rysunkami do dołu, a celem gry jest odnalezienie dwóch takich samych elementów w jednym ruchu. Gra memo to świetny trening spostrzegawczości oraz pamięci. Z młodszymi dziećmi możemy grać w uproszczony sposób, poszukując par wśród obrazków odwróconych rysunkami do góry. Dzięki temu maluch pozna zasady gry, nauczy się rozpoznawać podobieństwa, co w następnym etapie pozwoli przejść do gry w zwykłym trybie. Memo Zoo pozwala również poznawać oraz utrwalać nazwy zwierząt.

Słoń Elvis

Zręcznościowa gra „Słoń Elvis” to świetna zabawka dla 4 latka, którą może on bawić się samemu, jak również w towarzystwie. Gra zawiera figurkę drewnianego słonia oraz 40 patyczków w 4 kolorach. Rozgrywka polega na ułożeniu jak największej ilości patyczków na grzbiecie słonia. „Słoń Elvis” to świetna pozycja do treningu zręczności, precyzji oraz koordynacji ruchowej. Aby nie strącić położonych patyczków, dziecko musi się skoncentrować, a także wykazać logiczne myślenie i umiejętność analizy i planowania. Patyczek położony zbyt szybko lub w złym miejscu, będzie skutkował zawaleniem się wieży.

Para łapek na rzep

Gra zręcznościowa, para łapek na rzep, w formie paszczy żarłocznego rekina, to świetna propozycja wakacyjnych zabaw plenerowych. Każdy gracz otrzymuje jedną łapkę z rzepem, którą zakłada na swoją dłoń. Gracze rzucają do siebie piłką w formie małej rybki, zadaniem każdego z graczy jest celny rzut i złapanie rybki do rekiniej paszczy – na rzep. Tego typu gry doskonale rozwijają koordynację ruchową dzieci, wspomagają także naukę koncentracji oraz spostrzegawczości. Podczas gry dzieci mogą spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu, trenując celność i sprawność ruchową.

Piramida

„Piramida” to jeszcze jedna propozycja wciągającej gry zręcznościowej od firmy Janod. Gra polega na zbudowaniu jak najwyższej piramidy z kolorowych drewnianych małpek. Przegrywa ten, kto doprowadzi do zburzenia wieży czy też piramidy. "Piramida", to doskonała zabawka dla 4 latka, która pozwoli mu trenować zręczność, koordynację ruchową, koncentrację oraz precyzję. Gra pozwala na samodzielną zabawę, a także grę w grupie do 5 osób.

Rzutki

Popularna gra w rzutki, regularnie doczekuje się nowej wersji dla starszej albo niższej grupy wiekowej. Wersja od firmy Scratch doskonale nadaje się dla 4 latków, ale z powodzeniem może grać w nią cała rodzina. Bardzo estetyczna gra o pięknym designie, w skład której wchodzi dwustronna płócienna tarcza z motywem kolibrów oraz 6 bezpiecznych rzutek, zakończonych gumową przyssawką, pozwala na dobrą zabawę oraz trening zręczności i celności. W trakcie zabawy dzieci doskonalą również koordynację ruchowo-wzrokową.

Dobble

„Dobble” to bardzo niepozorna gra karciana dla dzieci, którą pokocha cała rodzina. „Dobble” składa się z zestawu okrągłych kart, na których rozmieszczone są różnego rodzaju i wielkości kolorowe obrazki. Każdy z graczy otrzymuje swoją pulę kart, a reszta zostaje na środku. W rozgrywce chodzi o to, aby na swojej karcie oraz tej, która leży na środku znaleźć jeden identyczny symbol, wtedy można pozbyć się karty. Dla młodszych dzieci warto wybrać wersję „Dobble Kids”, jednak standardowe „Dobble” sprawdzi się najlepiej, kiedy planujemy grać całą rodziną. „Dobble” to świetna gra obserwacyjna, a zarazem gra zręcznościowa, ucząca dzieci koncentracji, spostrzegawczości i trenująca refleks.

Balansująca łódka

Ciekawą propozycją gry zręcznościowej jest „Balansująca łódka” od Plan Toys. W skład zestawu wchodzi drewniana łódka, kolorowe drewniane zwierzątka, kostka oraz szczypce. Rozgrywka polega na układaniu na łódce zwierząt, w kolorze wylosowanym na kostce, w taki sposób, aby wszystkie się zmieściły, a budowla się nie rozsypała. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że podstawa, na której należy układać wieże, jest w formie balansującej łódki. Ta gra zręcznościowa jest świetnym treningiem koncentracji i precyzji, a także rozpoznawania kształtów i kolorów. Starsze dzieci mogą również trenować umiejętność przewidywania i strategicznego planowania. Podczas operowania szczypcami dzieci ćwiczą również małą motorykę, co przyda się z pewnością na dalszym etapie, podczas nauki pisania. Piękne kolorowe zwierzątka, mogą posłużyć również do zabawy w odgrywanie scenek, co sprzyja rozwojowi dziecięcej wyobraźni.

Łowimy rybki | motylki

Bardzo fajną, godną uwagi zabawką dla 4 latka jest zestaw gier 3 w 1 od Scratch. "Łowimy rybki 3 w 1" to 3 ciekawe gry wspierające rozwój dziecięcej zręczności, koncentracji, pamięci, wzorku oraz spostrzegawczości. Łowienie rybek/motylków, polega na tym, aby za pomocą wędki zakończonej magnesem „złowić” rybkę lub motylka — w zależności jaką wersję gry wybierzemy. W tym zestawie znajdziemy również popularną grę w memo, podczas której dziecko ma za zadanie odnajdywać pary takich samych motylków/rybek, ukryte na odwróconych kartach. Ostatnim etapem zabawy może być układanie motylkowego/rybkowego domino. Zestaw tych 3 gier jest świetną propozycją prezentu dla 4 latka, ponieważ pozwala doskonalić bardzo ważne na tym etapie rozwoju, umiejętności – takie jak koncentracja, zręczność, oraz spostrzegawczość. Dziecko może bawić się samodzielnie, jak również grać w towarzystwie kolegów czy opiekunów. Dla tych, którzy szukają dobrej jakości gry tylko w łowienie rybek, polecamy propozycję od firmy Djeco – grę zręcznościową z wędkami "Ośmiornica".

Opisane wyżej propozycje gier zręcznościowych, planszowych czy karcianych, to tylko mały ułamek z naprawdę wielu godnych uwagi pozycji. Warto zapoznać się z niektórymi z nich i szukając prezentu dla swojego lub bliskiego nam dziecka wybrać właśnie jedną z gier, ponieważ mają one wieloaspektowy udział w rozwoju dziecka na różnych płaszczyznach, ponadto są świetną formą spędzania czasu z rodziną.

Komentarze (1)

    • Justa
    • 2020-09-25 15:38:49
    Fajne propozycje gier dla młodszych dzieci. Ja do tej listy dodałabym jeszcze serię gier Boom boom z Trefla bo świetnie rozwijają spostrzegawczość u maluchów. Moja rodzina uwielbia planszówki więc dziękuję za ten wpis bo powoli kończyły nam się pomysły na kolejne pozycje na naszą półeczkę.

Nowy komentarz