Wanienka dla niemowlaka to jeden z podstawowych i najważniejszych elementów wyprawki. Kąpiel dziecka to pierwszy rodzinny rytuał, budujący więź z maleństwem, ale też spore wyzwanie dla młodych rodziców. W wielu rodzinach kąpiel niemowlaka to czas, w którym aktywnie uczestniczy oboje rodziców, jednak najczęściej to tata przejmuje dowodzenie i to właśnie on trzyma maluszka w trakcie kąpania. Aby kąpiel była przyjemna i wygodna dla wszystkich jej uczestników, dobrze jest wybrać wanienkę dla niemowlaka, która będzie nie tylko bezpieczna dla maluszka, ale też funkcjonalna i wygodna dla rodziców. Aby ułatwić nieco przyszłym rodzicom wybór odpowiedniej wanienki, przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, z którego dowiecie się między innymi, czym różnią się poszczególne wanienki dla dzieci, jak dobrać wanienkę dla niemowlaka do swojego mieszkania i na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając ten niezbędny element wyprawki.

Właściwie wybrana wanienka – dlaczego to takie ważne?

Zakup odpowiedniej wanienki dla noworodka jest niezwykle ważny i może w znaczący sposób wpłynąć na to, jak będą wyglądały pierwsze miesiące z maluszkiem w domu. Pielęgnacja, pierwsza kąpiel noworodka i wszelkie związane z nią czynności higieniczne, to część bardzo ważnej dla niemowlaka, codziennej rutyny, która pozwala wyregulować dobowy rytm dziecka wpływający na jego samopoczucie. Wybierając wanienkę dla noworodka, musimy wziąć pod uwagę między innymi nasze warunki mieszkaniowe, takie jak metraż i układ pomieszczenia, w którym planujemy kąpać maluszka, dostęp do wody i odpływu. Warto również pomyśleć o tym, na czym postawimy wanienkę, a także gdzie schowamy ją po kąpieli dziecka. Jeżeli mieszkamy w niewielkim mieszkaniu, a w małej łazience nie ma możliwości postawienia wanienki ze stojakiem, wówczas możemy poszukać alternatywnych rozwiązań, takich jak niewielka składana wanienka, lub wkładka do kąpieli, dzięki, której bezpiecznie wykąpiemy dziecko w dużej wannie, lub umywalce. Mieszkając w dużym domu jednorodzinnym, możemy pozwolić sobie na dużą wanienkę ze stojakiem, która na stałe zagości w naszej łazience, a jej obecność tam nie sprawi problemu z codziennym funkcjonowaniem.

Komfort i bezpieczeństwo

Komfort rodzica w czasie kąpieli niemowlaka to gwarancja pewności ruchów i spokoju, który przekłada się na nastrój i zachowanie dziecka. Warto więc dobrać wanienkę tak, aby kąpielowy rytuał był przyjemny dla wszystkich jego uczestników. W ofercie producentów wanienek dla dzieci znajdziemy modele proste, jak również takie zaopatrzone w różne gadżety i udogodnienia dla rodziców, pomocne w pielęgnacji noworodka, takie jak dozownik do płynu myjącego, półeczki na kosmetyki, czy odpływ w dnie wanienki. Przed wyborem odpowiedniego dla nas modelu warto zastanowić się, czego oczekujemy od wanienki, a także jaki budżet mamy przeznaczony na ten element wyprawki.

Kryteria podziału wanienek

Wanienki dla dzieci możemy podzielić według dwóch podstawowych kryteriów: rozmiar oraz rodzaj.

Według kryterium rozmiaru wyróżniamy:

  • Wanienki małe - dla dzieci od 0 do 6 miesięcy, dedykowane przede wszystkim noworodkom, zajmują one mniej miejsca niż duże wanienki, pomagają zapewnić maluszkowi przytulną i wygodną przestrzeń do kąpieli. Ponadto, małą wanienkę łatwiej zabrać ze sobą w podróż. Małe wanienki wystarczają jednak na dość krótko. Prawdopodobnie około 6 miesiąca życia dziecka, będziemy musieli wymienić wanienkę na większą, co wiąże się jednak z kolejnymi kosztami.

  • Wanienki duże - dla dzieci od 6 miesięcy wzwyż, to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Duża wanienka posłuży dziecku nawet do 3 roku życia, latem może ona pełnić funkcję mini baseniku, w którym nasz maluszek będzie mógł się bezpiecznie pluskać na balkonie czy w przydomowym ogródku. Największym mankamentem tego typu wanienek są ich duże rozmiary, dlatego wybierając ten model, musimy liczyć się z tym, że wanienka będzie cały czas zajmowała jakiś fragment naszej przestrzeni mieszkalnej.

Ze względu na rodzaj wanienki wyróżniamy:

  • Wanienki tradycyjne – najprostsze, powszechnie znane wanienki plastikowe, często zdobione przyjaznymi dziecięcymi motywami, ten rodzaj wanienek możemy stawiać bezpośrednio na podłodze, lub dokupić do nich stojak. Tradycyjne wanienki możemy spotkać w różnych rozmiarach, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania ich do swoich potrzeb i możliwości. Przykładem producenta tradycyjnych, bardzo estetycznych i trwałych wanienek jest marka Bebe Jou. Wanienki Bebe Jou cechuje przyjazna estetyka, połączona z prostymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Według komentarzy na forach internetowych to właśnie ten rodzaj wanienek dla dzieci jest najczęściej wybierany przez rodziców. Są one bezpieczne, trwałe a największe modele mogą służyć nawet do 3 roku życia dziecka. Nowoczesne modele tradycyjnych wanienek gwarantują komfort i bezpieczeństwo, a także wiele udogodnień, takich jak dozowniki płynu, czy wbudowany termometr.
  • Wanienki wiaderka – to stosunkowo nowy rodzaj wanienek, który zyskuje wśród rodziców coraz większą sympatię. Wiaderka polecane są szczególnie dla noworodków, a zwłaszcza wcześniaków. Dziecko kąpie się we wiaderku w pozycji siedzącej, zanurzone w wodzie po samą szyję. W takiej wanience rodzic ma większą kontrolę nas maluszkiem, a pozycja, w jakiej odbywa się kąpiel, jest dla dziecka mniej stresująca. Największym minusem wanienek wiaderek jest ich niewielki gabaryt, co wiąże się z koniecznością zakupu kolejnej wanienki, gdy maluch do wiaderka już się nie mieści. Jednak wiaderku możemy łatwo nadać nowe życie. Może stać się ono pojemnikiem na klocki, czy też wiaderkiem na pranie. Pewne obawy mogą też pojawić się w kwestii niemowlęcego pępka. Do niedawna całkowicie zakazane było moczenie kikuta pępowinowego, obecnie specjaliści zalecają jedynie dokładnie osuszanie go w przypadku zamoczenia. Tradycyjna wanienka pozwala jednak zminimalizować moczenie pępka przed odpadnięciem kikuta, we wiaderku, jest to niemożliwe.
  • Wanienki z odpływem i stojakiem – wśród tradycyjnych plastikowych wanienek możemy bez problemu znaleźć wanienki z udogodnieniami dla rodziców, takimi jak odpływ oraz stojak w komplecie. Dzięki stojakowi kąpiel maluszka może odbywać w komfortowej pozycji stojącej, nienadwyrężającej kręgosłupa rodzica, natomiast dzięki odpływowi w dnie wanienki, możemy wylać wodę bez konieczności dźwigania wanienki pełnej wody. Wanienki ze stojakiem zajmują dość dużo miejsca, dlatego najlepiej sprawdzają się w dużych łazienkach, czy pokojach kąpielowych. Jeżeli zależy nam na zakupieniu wanienki dla niemowlaka ze stojakiem oraz odpływem, warto zwrócić uwagę na wanienki Beaba lub wanienki Bebe Jou. Wanienka Beaba to gwarancja najwyższej jakości materiałów oraz nienagannego designu. W ofercie wanienek tej firmy znajdziemy ciekawe rozwiązania, zawierające dodatkowe akcesoria takie jak wbudowany w wanienkę pojemnik na płyn oraz uchwyty na gąbkę czy też zainstalowane na stojaku podstawki na podręczne kosmetyki. Wanienka Bebe Jou charakteryzuje się natomiast kompaktowymi rozmiarami zarówno wanienki, jak i stojaka. Pastelowe wanienki Bebe Jou z pewnością spodobają się rodzicom, którzy stawiają na stonowany design i zależy im aby dziecięcej akcesoria, nie wyróżniały się spośród podstawowego wyposażenia domu.
  • Wkładki do kąpieli dla niemowląt to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wanienek, idealna, kiedy rodzice nie chcą kupować dodatkowego mebla do swojej łazienki, lub planują modne w ostatnim czasie wykorzystanie kuchennego zlewu, lub łazienkowej umywalki do kąpieli noworodka. Wkładkę do kąpieli dla niemowląt możemy włożyć zarówno do dużej domowej wanny, jak i również do większej wanienki dziecięcej, a nawet jak już wspominano do zlewu. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, idealne do kąpieli w podróży, a także w pierwszych tygodniach maluszka.
  • Wanienki progresywne - czyli wanienki rosnące razem z dzieckiem to dość ciekawe i uniwersalne rozwiązanie. Wanienki progresywne są dopasowane do wygodnej kąpieli noworodków, dzięki obecności specjalnego leżaczka lub wkładki podtrzymującej maluszka w odpowiedniej pozycji. Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać, specjalna nakładka również podtrzymuje je w bezpiecznej pozycji. W ofercie marki Skip Hop znajdziemy ciekawe propozycje wanienek progresywnych. Wanienka Skip Hop podobnie jak inne produkty tej firmy cechuje się bardzo przyjazną estetyka, dopasowaną do najmłodszych użytkowników. Wanienki progresywne są idealnym rozwiązaniem dla dzieci do 1-go roku życia, starsze dziecko samodzielnie siedzące, może już potrzebować nieco więcej miejsca do kąpieli i zabawy, dlatego prawdopodobnie będziemy musieli przenieść jego kąpiel do dużej wanny lub pod prysznic.

Wyposażenie wanienek i dodatkowe akcesoria

Kiedy już wybierzemy wanienkę, która najlepiej sprawdzi się w naszych warunkach mieszkalnych, warto też przyjrzeć się akcesoriom dodatkowym, które możemy dokupić, aby zwiększyć wygodę użytkowania. Jednym z takich akcesoriów jest termometr do wody lub specjalny system kontroli i podtrzymywania temperatury. Dawniej nasze babcie sprawdzały łokciem, czy woda do kąpieli ma prawidłową temperaturę. Dziś mamy dużo lepsze, wygodniejszej przede wszystkim pewniejsze sposoby, aby zapewnić dziecku optymalną temperaturę wody do kąpieli. Kąpiel niemowlaka może przerodzić się w prawdziwą próbę siły i cierpliwości, kiedy przyjdzie nam walczyć z płaczącym maluszkiem. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura wody jest jednym z najpowszechniejszych powodów, dla których dzieci płaczą w czasie kąpieli. Ich delikatna skóra, ciało, które jeszcze do niedawna było chronione w ciepłym i przytulnym brzuszku mamy, jest bardzo wrażliwe na nagłe zmiany temperatur, dlatego w czasie kąpieli niemowlaka powinniśmy zadbać zarówno o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, jak i o optymalną ciepłotę wody. Oprócz termometru warto też zwrócić uwagę na wkłady antypoślizgowe, oparcia pod plecy czy też zwyczajne ozdoby, które uprzyjemnią kąpiel naszemu maluszkowi.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej wanienka dla dzieci do kąpieli to jeden z podstawowych elementów wyprawki. Pierwsza kąpiel noworodka to jedno z tych wydarzeń, którym towarzyszą bardzo silne emocje, które zapamiętujemy na bardzo długo, jeśli nie na całe życie, Wraz z pojawieniem się dziecka w domu, zmienia się całe nasze życie. Warto zadbać więc o detale, które sprawią, że te pierwsze kroki w nowy rodzinnym życiu, będą łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej świadome. Niech pierwsza kąpiel noworodka będzie cudownym i magicznym wspomnieniem, pełnym czułości, uśmiechów i spokoju. Świadomy wybór wanienki do kąpieli i innych akcesoriów do mycia i pielęgnacji noworodka to jeden z tych czynników, dzięki którym mamy szanse tworzyć te wspaniałe wspomnienia. Znaczna większość rodziców wciąż jeszcze decyduje się na tradycyjne wanienki z odpływem i wygodnym stojakiem, jednak bez względu na to, jaką wanienkę wybierzemy, liczą się emocje, pozytywne nastawienie i dopasowane wanienki do potrzeb i możliwości naszej rodziny.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz