Co dziesiąte niemowlę w Polsce narażone jest na ułożeniowe spłaszczenie głowy. Syndrom płaskiej głowy powodowany jest przez nieprawidłowe układanie dziecka i zbyt duży nacisk na jego formującą się czaszkę. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych poduszek zapobiegającym deformacji.

 Syndrom płaskiej głowy  to stan, gdy tył lub bok głowy niemowlęcia ulega miejscowemu spłaszczeniu. Dzieje się tak zazwyczaj w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka, gdy  jego głowa jest  najbardziej podatna na  zniekształcenia. Jednym z najczęstszych powodów wystąpienia syndromu jest zbyt częste układanie dzieci na plecach, co jest wprawdzie zgodnie z zaleceniami lekarzy i pielęgniarek, ale pozostawione bez kontroli może mieć  mieć poważne konsekwencje, takie jak przesunięcie pnia czaszki, nieprawidłowe ułożenie szczęki, przemieszczenie poziomu uszu, oczu czy kości policzkowych.

Zniekształcenia mogą być powodowane również poprzez zbyt częste i długotrwałe używanie fotelików samochodowych, bujaków, czy innych siedzisk wywierających nacisk na główkę.

Typy spłaszczeń głowy

PlagiocefaliaBrachycefaliaDolichocefalia
- inaczej skośnogłowie
- najbardziej powszechny
- asymetria z jednej strony

- inaczej krótkogłowość
- tył głowy jest spłaszczony, a czaszka poszerzona

- inaczej długogłowość
- wyraźne wydłużenie głowy


Jak można zapobiec spłaszczaniu się głowy dziecka?

Niezależnie od wybranej metody zapobiegania spłaszczeniom główki, w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości  należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą.   Szybka reakcja opiekuna może być kluczowa dla zdrowia dziecka.

Przede wszystkim należy zadbać o to, by dziecko jak najczęściej bawiło się na brzuchu. Taka pozycja sprzyja prawidłowemu rozwojowi,  odciążając  tył głowy. Co więcej –  wzmacnia kształtujące się mięśnie pleców, ramion i szyi oraz staw biodrowy. Zalecane jest przyzwyczajanie dziecka do takiego położenia, nawet jeśli początkowo  zabawa trwać będzie  tylko kilka minut.

Wygodnym, wpierającym rodziców Rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnej ergonomicznej poduszki lub podgłówka przeciw spłaszczaniu potylicy, które dzięki specjalnej elastycznej gąbce dbają o prawidłowe ukształtowanie czaszki i  minimalizują nacisk na delikatne kości  niemowlęcia. Dzięki temu opiekun  nie musi cały czas kontrolować i zmieniać pozycji dziecka.  Poduszki na ogół można zabrać ze sobą, gdyż pasują do większości standardowych fotelików i nosidełek. 

Poduszka zapobiega spłaszczeniu, ale też może też leczyć główkę niemowlaka niwelując powstałe zniekształcenia. 



Poduszki przeciwko spłaszczaniu potylicy z Fabryki Wafelków:

ZdjęcieNazwaWypełnienieProdukt medyczny*RozmiarInne
Mimos

poduszka to 94% powietrze

antyalergiczna
tak - występuje w 3 rozmiarach: L (dla wcześniaków), XL (0-10 m), XXL (5-18 m)

wykorzystana technologia o trójwymiarowej strukturze z systemem aero 3D

poduszka przeciw spłaszczaniu potylicy

40 settimane
Poduszka dla niemowlaka wypełniona łuskami jęczmienia

łuski jęczmienia

nie

- 27,5 x 21 x 5 cm

poduszka przeznaczony dla dzieci 0-4 miesiąca

produkt całkowicie naturalny 

Babymoov – podgłówek przeciw spłaczaniu potylicy Lovenest

nieodkształcająca się gąbka

nie

- 24 x 23 x 3 cm

- Kategoria wiekowa: 0–4 miesiące

zaprojektowana przez francuskich pediatrów
Candide - Poduszka Panda elastyczna pianka nie

- 19x21 cm

- Kategoria wiekowa: 0-6 miesięcy

*PRODUKT MEDYCZNY oznacza atestowaną medyczną poduszkę specjalistyczną

Recenzje mam
Mylittlehomemypassion.pl

Babymoov - podgłówek przeciw spłaszczaniu potylicy Lovenest:
Jestem zdania, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego podgłówek ten stosujemy od samego początku, Bruno upodobał sobie jedną stronę ułożenia główki, żadne podkładanie „podpórek” nic tu nie daje, to samo jest z leżeniem na boku, a dzięki tej poduszce główka jest ułożona symetrycznie. Podgłówek jest lekki, o idealnej, wyważonej miękkości dzięki nieodkształcającej się gąbce, która go wypełnia. Główka ma stabilne oparcie, nie zapada się, dlatego Bruno chętnie na nim leży, nie ogranicza mu ruchów głowy, które nadal są swobodne. Wykonany z przyjemnego materiału, w różnych kolorach, o fajnym kształcie serca. Dodatkowym atutem jest to, że możemy położyć ją wszędzie: w wózku, na leżaczku, w łóżeczku. My używamy jej w czasie spaceru w wózku, czy podczas leżenia na macie i w łóżeczku. Przeznaczony dla dzieci od 0 do 4 miesiąca życia.

- Marta, mama Alana i Bruna

Komentarze (1)

    • Klaudia
    • 2020-04-06 12:43:45
    Proszę podpowiedzieć z jakim materiałem poduszkę lepiej kupić? Jak zawsze są dwie szkoły. Jedna mówi aby materiał był elastyczny a druga, że przeciwnie bo inaczej nie koryguje tylko dostosowuje się do (zniekształconego już) kształtu głowy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nowy komentarz