Rożek, becik, kokonik?
Używała go babcia i mama, teraz poleca położna i neonatolog. Po co młodej mamie rożek i jak wybrać ten najlepszy? Fabryka Wafelków wspiera wybór kolejnego elementu wyprawki.

Po co rożek?
W najprostszym ujęciu rożek, zwany becikiem, „udaje” warunki podobne do tych, które dziecko opuściło przychodząc na świat. Dotychczasowy świat był ciepły i ciasny, teraz zmysły atakują niepokojące nieznane bodźce a pozbawiona ograniczeń przestrzeń dookoła dziecka odbiera poczucie bezpieczeństwa. Dlatego rożek przez kilka pierwszych tygodni adaptacji do nowych warunków zastępuje naturalną „ciasnotę” i komfort termiczny matczynego łona. Delikatnie krępując ruchy dziecka, powstrzymuje odruch Moro.

Odruch Moro zwany też odruchem obejmowania to odruch u noworodka, występujący w odpowiedzi na gwałtowny bodziec zewnętrzny: zmianę położenia ciała, nagły hałas, ostry dźwięk. W pierwszej fazie polega na energicznym wyprostowaniu kończyn górnych i dolnych, wygięciu pleców w łuk i odchyleniu głowy do tyłu. W drugiej fazie noworodek zaciska pięści, a odrzuconymi wcześniej na boki rękami wykonuje powolny ruch objęcia klatki piersiowej. Nazwa odruchu pochodzi od nazwiska austriackiego pediatry Ernsta Moro.

Rożek jest równie ważny dla początkujących rodziców: minimalizuje ich nieporadność w noszeniu, chwytaniu i tuleniu nowo-narodzonego dziecka. Zdecydowanie łatwiej trzymać niemowlę stabilnie związane w rożku, niż przelewające się i kręcące ciałko bezpośrednio w rękach. Pozwala też na bezpieczne i stabilne układanie niemowlęcia na boku.

Wybór modelu
Pamiętając o tym, że rożek często styka się bezpośrednio ze skórą niemowlęcia, należy wybierać modele pokryte wysokogatunkowymi tkaninami – miłymi, delikatnymi, naturalnymi, oddychającymi, niealergizującymi. Kolory i wzory to kwestia gustu, ale tkaniny dobrej jakości powinny gwarantować trwałość podczas wielu kolejnych prań. Równie istotne jest wypełnienie rożka – powinno być naturalne i oddychające oraz łatwe w konserwacji. Dokonując wyboru różka warto pamiętać o jakiej porze roku urodzi się dziecko i na tej podstawie wyselekcjonować model, który stosownie nie przegrzeje ani nie przeziębi małego użytkownika.
Istotnym elementem wyboru rożka jest rodzaj zapięcia. Od tego zależy wygoda i ergonomia codziennego użytkowania. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia, zależna od przyzwyczajeń i preferencji rodziców. Popularne zapięcia to: rzepy, kokardy, troczki.

A co potem?
Po kilku tygodniach życia, zarówno dziecko, jak i jego rodzice stopniowo czują się coraz pewniej w nowej sytuacji. Rożek przestaje być tak niezbędny do otulania dziecka i stopniowo przejmuje inne funkcje. Może służyć jako dodatkowy przenośny podkład w łóżeczku lub wózku, może być kołderką lub ocieplaczem spacerowym, często wykorzystywany jest jako mata dla dziecka, które już pełza czy raczkuje. Warto więc wybierać rożki dobrej jakości: trwałe i długowieczne.

Rożki z Fabryki Wafelków:

ZdjęcieNazwaZapięcieMateriałRozmiar po rozłożeniuInne cechy wyróżniające
Effii kokarda   wypełnienie: 100% hipoalergiczna pianka 70x70 cm - dwustronny
- usztywniony 
Pink No more rzep wypełnienie: silikonowe, antyalergiczne 
pokrycie: welur i bawełna
72x72 cm - w zestawie z rożkiem jest muślinowa pieluszka w tym samym wzorze
- brak usztywnienia
- rzep pozwala na regulacje wielkości rożka
Poofi wiązany wypełnienie: 100% poliestrowa hipoalergiczna 
pokrycie: dzianina bawełniana
75x75 cm - brak usztywnienia
- dzięki troczkom można dopasować rozmiar do wielkości dziecka
Lodger, otulacz Newborn rzep 85% bawełny i 15% poliestru 75x75 cm - brak usztywnienia
- możliwość stworzenia kapturka
Lodger, Clever Tangerine rzep poliester 115x115 cm - wszyty suwak 
- brak usztywnienia
Peekaboo rzep 100% bawełna 70x70 cm - jest częścią kolekcji
- brak usztywnienia
Color Stories troki wypełnienie: antyalergiczna włóknina silikonowo-poliestrowa
pokrycie: bawełniany welur
80x80 cm - brak usztywnienia
- można dokupić pasujący kocyk z kolekcji

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz