Zmiana pieluszki to czynność, którą zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka, trzeba wykonywać nawet kilkanaście razy na dobę. Warto zatem dobrze się przygotować i zadbać o akcesoria, by przewijanie przebiegało sprawnie, komfortowo i bezpiecznie.

Niektórzy rodzice uważają zakup przewijaka za niepotrzebny wydatek, kładąc dziecko przy zmianie pieluszki bezpośrednio na łóżku, kanapie lub stole. Nie trudno jednak wyobrazić sobie sytuację, w której dziecko nieoczekiwanie robi siusiu lub coś jeszcze… W rezultacie pojawia się trudna do usunięcia plama i mnóstwo dodatkowej pracy z usunięciem skutków wypadku.

Ważniejszą kwestią jest jednak bezpieczeństwo dziecka. Przewijając na łóżku lub bezpośrednio na stole, rodzic ryzykuje upadek noworodka z wysokości. Niemowlęta szybciej niż się wydaje uczą się przewracać na bok lub na brzuszek, wystarczy więc na ułamek sekundy spuścić je z oka a ono może wykorzystać chwile na fikołka ze stołu, czy łóżka.

Dokonując wyboru przewijaka należy przede wszystkim zastanowić się, gdzie najczęściej będą zmieniane pieluszki. Warto wybrać w tym celu stałe miejsce i zorganizować je tak, by było zarówno bezpieczne, wygodne dla dziecka i gwarantujące brak przeciągów, jak i komfortowe dla opiekunów. Przewijak powinien mieć podwyższone boki, a najlepiej również tył, by zabezpieczał dziecko przed przypadkowym zsunięciem. Niektóre modele na wyższych bokach mają dodatkowo praktyczną miarkę wzrostu.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest możliwość stabilnego przymocowania do komody, łóżeczka, czy stołu np. przyssawkami lub specjalnymi adapterami. Poza tym przewijak powinien mieć sztywny podkład, chyba że planowane jest przymocowanie go na blacie komody lub stołu wówczas dodatkowa wkładka usztywniająca nie jest potrzeba. Pokrycie powinno być łatwe w utrzymaniu czystości, najlepiej wykonane z PCV. Warto przy tym zadbać o komfort dziecka i wyposażyć przewijak w specjalny, zdejmowany do prania, miękki pokrowiec.

Kompletując wyprawkę warto również zaopatrzyć się w przewijak przenośny lub specjalne maty do przewijania poza domem, które łatwo możńa ze sobą zabrać, na spacer, czy z wizytą.

Przewijak jest jednym z najpraktyczniejszych akcesoriów dla niemowląt. Dzięki niemu zmiana pieluszki jest nie tylko prostsza i wygodniejsza, ale przede wszystkim bezpieczniejsza dla dziecka. Przewijak doskonale sprawdza się także podczas kąpieli i przebierania dziecka. Powinien być obowiązkowym elementem każdej wyprawki. Warto go kupić jeszcze przed narodzinami dziecka, ponieważ będzie potrzeby od pierwszych dni jego życia.

Jak zorganizować miejsce do przewijania?
1.Odpowiednia wysokość – zastanawiając się nad urządzeniem kącika do przewijania koniecznie należy zwrócić uwagę na wysokość, na której umieszczony jest przewijak. Łóżko nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ schylanie się nad dzieckiem, co z czasem staje się bardzo uciążliwe. Najlepiej sprawdzają się przewijaki ze specjalnym stelażem lub takie, które mozńa przymocować do łóżeczka lub komody.
2.Odpowiednie oświetlenie – zmiany pieluszki często odbywają się nocą, warto zadbać zatem o dodatkowe oświetlenie. Lampka powinna zapewnić tyle światła, by ułatwić niezbędne czynności, i jednocześnie być umiejscowiona tak, by nie razić dziecka w oczy.
3.Wszystko w zasięgu ręki – do zmiany pieluszki potrzebne są: chusteczki nawilżane, krem do pupy lub zasypka i pieluszki. Dobrze, by łatwo sięgnąć po każdą rzecz jedną ręką, tak aby ani na moment nie spuszczać oka z pociechy, a drugą ręką przez cały czas ją asekurować.
4.Kosz na brudne pieluszki – koniecznie musi być szczelnie zamykany, aby wszelkie niepożądane zapachy pozostały wewnątrz.
5.Ubranka na zmianę – zawsze warto mieć pod ręką przynajmniej jeden komplet ubranek na zmianę, by w razie potrzeby sięgnąć po nie bez odchodzenia od przewijaka.
6.Bezpieczeństwo – nigdy, ale to przenigdy, nie można zostawiać dziecka na przewijaku bez opieki, nawet gdyby wydawał się najbezpieczniejszy z bezpiecznych!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz