Mata piankowa - jaką wybrać ?

W chwili kiedy dziecko staje się bardziej ruchliwe, najważniejszym zadaniem rodziców jest zadbanie o jego rozwój ruchowy przede wszystkim poprzez zapewnienie mu wygodnych i bezpiecznych warunków do zabawy i ćwiczenia nowych umiejętności. Miejscem, które się do tego idealnie nadaje jest podłoga, musimy ją jednak odpowiednio przygotować. Dziecko, które uczy się przewracania z
plecków na brzuszek i z brzuszka na plecki, próbuje pełzać, a potem raczkować musi mieć do tego odpowiednie podłoże. Powierzchnia, na której je kładziemy nie może być ani zbyt twarda, ani zbyt śliska, a przede wszystkim musi być czysta.

Zalety maty piankowej

BEZPIECZEŃSTWO – maty piankowe są na tyle twarde i sztywne, że dziecko swobodnie może się po nich przemieszczać jak po podłodze, ale na tyle miękkie, że jeśli maluszek się zachwieje i przypadkiem uderzy główką o podłoże nie będzie to dla niego, ani bolesne, ani niebezpieczne.

KOMFORT ZABAWY – maty piankowe są na tyle sztywne, że nie zwijają się i nie rolują podczas zabawy. Niektórzy rodzice po prostu rozkładają na podłodze złożony w pół koc. Wady takiego rozwiązania szybko ujawniają się w chwili, kiedy dziecko zaczyna pełzać, czy raczkować. Koc się zwija, a dziecko się w nim plącze, co znacznie utrudnia mu próby przemieszczania się. Jeśli do tego umieścimy koc bezpośrednio na płytkach, czy drewnianej podłodze będzie on się ślizgał zwiększając ryzyko utraty równowagi i upadku.

TWARDE PODŁOŻE – zdaniem fizjoterapeutów dziecko lepiej rozwija się ruchowo ćwicząc na twardym podłożu. Jest ono niej przyjemne niż np. materac na łóżku rodziców, czy kanapa, ale za to bardziej wymagające, dzieki czemu dziecko szybciej robi postępy. To najlepsze miejsce do wykonywania z dzieckiem ćwiczeń, szczególnie w sytuacji stwierdzonego zwiększonego lub zmniejszonego napięcia mięśni.

HIGIENA – maty piankowe są bardzo łatwe do utrzymania w czystości i nie gromadzą kurzu ani roztoczy, co jest szczególnie ważne zwłaszcza dla dzieci ze skłonnościami do alergii. Z większości mat zabrudzenia powstałe przy jedzeniu bez trudu usuniemy wilgotną ścierką lub chusteczką nawilżaną dla niemowląt.

FUNKCJA EDUKACYJNA – kolorowe maty piankowe, typu puzzle, z wyjmowanymi elementami mogą być doskonałą pomocą dla dziecka uczącego się rozpoznawania kolorów, pierwszych kształtów, zwierzątek, literek, czy cyferek.

IZOLACJA TERMICZNA – to szczególnie ważne na podłogach z płytek, które są zimne nawet latem, co może być nieprzyjemne dla dziecka, a w okresie jesienno zimowym także sprzyjać przeziębieniom. Maty piankowe bardzo dobrze izolują dlatego nasz malec z pewnością nie zmarznie podczas zabawy.

MOŻLIWOŚĆ ZMIANY KSZTAŁTU I ROZMIARU – wybierając matę typu puzzle będziemy mogli modyfikować jej wymiary według swoich potrzeb. Możemy rozłożyć całą matę np. w pokoiku dziecięcymi i używać jej jako dywanika, możemy również rozłożyć jej fragment do zabaw w salonie albo zabrać ze sobą na wakacje lub piknik.


Jak kupić bezpieczną matę?
 • zawsze należy sprawdzić opis na opakowaniu pod kątem szkodliwych substancji oraz wymaganych norm i atestów,
 • unikajmy tanich produktów z supermarketów oraz bazarów
 • w żadnym wypadku nie należy przy wyborze kierować się niską ceną, która najczęściej oznacza także niską jakość i niestety to, że produkt nie spełnia wymaganych norm,
 • wybierajmy maty renomowanych producentów, są najczęściej znacznie droższe od produktów no name z Chin, ale wykonane z materiałów bezpiecznych dla dziecka, które spełniają wszystkie europejskie i amerykańskie normy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

MATERIAŁ – to najważniejsza kwestia, na którą należy wrócić uwagę w pierwszej kolejności. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele tanich mat z piankowych puzzli, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Zawierają formamid, który sprawia, że puzzle są miękkie. Związek ten zakwalifikowany został do grupy substancji, rakotwórczych i mutagenych. Dodatkowo ma szkodliwy wpływ na rozrodczość. Maty piankowe zawierające tą substancję mają bardzo intensywny, nieprzyjemny, toksyczny zapach. Dziecko bawiące się na niej ma zatem kontakt ze szkodliwą substancją nie tylko poprzez dotyk, ale także ją wdycha. Formamid może spowodować u malucha alergię i wysypkę.

DESIGN – mata piankowa, może z powodzeniem posłużyć jako dywanik do pokoju dziecięcego. Są także modele, które mogą być torem dla samochodów lub farmą dla zwierzątek, albo wciągającą układanką. Warto zatem wybrać taki model, który będzie bardziej wielofunkcyjny i posłuży nam dłużej.

MAŁE ELEMENTY – nie jest żadnym odkryciem fakt, że kilkumiesięczne maluchy podczas ząbkowania wkładają wszystko do buzi, dlatego wybierając matę warto zwrócić uwagę, czy ta na którą się decydujemy nie posiada małych elementów, które dziecko mogło by wyjąć i połknąć lub odgryźć.

ŁATWOŚĆ SKŁADANIA I ROZKŁADANIA – jeśli chcemy przenosić matę w różne miejsca w mieszkaniu lub zabierać ze sobą na wyjazdy, czy pikniki to wybierzmy model, który się łatwo i szybko składa i rozkłada. Ważna jest także jakość produktu. Jeśli nie będzie on dobry, to po kilku razach elementy maty zaczną wypadać.

ŁATWOŚĆ UTRZYMANIA W CZYSTOŚCI – każda mata po pewnym czasie użytkowania będzie wymagała odświeżenia dlatego ważne jest, aby można było zrobić to szybko i łatwo. Idealne są takie, które wystarczy przetrzeć wilgotną ścierką, aby usunąć z nich zabrudzenia.


ZdjęcieNazwaRozmiarMateriałCharakterystyka
Mata piankowa szara Skip Hop, mata playspot Grey Cream Geo

144 x 180 x1,2 cm      

wykonana jest z innowacyjnego tworzywa EVA

 • zestaw składa się z 20 puzzli o wymiarach 36×36 cm oraz kilkunastu elementach łączących puzzle
 • mata jest gruba i amortyzuje upadek 
 • można dowolnie układać kolorystykę puzzli
Mata Geo Skip hop Skip hop,mata playspot Black Cream Geo

178 x 144 x 1,2 cm.
grubośc 1,2

jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia niemowląt -  nie zawiera bisfenolu A (BPA), ftalanów, PVC ani formamidu
 • zestaw GEO składa się z 40 trójkątnych puzzli i 32 elementów tworzących ramkę maty
Mata done by deer Toddlekind, Mata piankowa Vintage Nude Pink

Wymiary:
120x180cm grubość:1,2cm

pianka EVA, wolna od ftalanów i formamidu
 • Łatwy montaż i różne sposoby ułożenia puzzli można dopasować do przestrzeni
 • miękki i przyjemny materiał
 • wysoka estetyka i stonowane kolory
Ludi mata piankowa Quut, Mata piankowa Chmurka Playmat Pearl Grey 145x90 cm
grubość 0,13 cm
pianka EVA bezpieczna dla dziecka 
 • Elementy można łączyć na wiele sposobów 
 • trwałość i delikatność materiału 
 • komfort zabawy 
Mata piankowa Ludi Btoys, mata piankowa Whimsy Land - Kraina 121 x 92,5 cm grubość 1,2 cm pianka EVA bezpieczna dla dziecka
 • Komplet puzzli składa się z 12 elementów o wymiarach 34,5x34,5
 • Piękne i atrakcyjne wzorki zachęcające do zabawy
 • Możliwość ułożenia w różnej konfiguracji
Mata Ludi Prince Lionheart, mata piankowa playmat zwierzęta

176x198 cm

grubość 0,4 cm

pianka EPE bezpieczna dla dziecka
 • Idealna do zabawy na podłodze
 • wododoporna 
 • Piękny nadruk 
 • urozmaica zabawę dziecku
Mata piankowa thats mine

That's Mine, Mata piankowa Antique Rose

100 cm x 100 cm

Grubość maty 1,2 cm

Mata wykonana została z nietoksycznej pianki EVA
 • Mata składa się z 9 elementów o wymiarach 33,5x33,5 cm.
 • Jest miękka i amortyzuje upadek
 • możliwość łączenia kilku zestawów mat 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz