Kąpiel noworodka - o czym warto wiedzieć


Po trudach ciąży i emocjonującym momencie narodzin, nadchodzi krótka chwila błogiego spokoju. Ta sielanka nie trwa długo ponieważ młodzi opiekunowie wracają do domu i nagle stają w obliczu wyzwania: są sami z dzieckiem. Pierwsza kąpiel - wszystko wydawało się proste, gdy pokazywała położna, a nagle nie wiadomo od czego zacząć. Nie ma co wpadać w panikę, wszystko bedzie dobrze!

Jeśli oboje rodzice mogą skorzystać ze szkolenia przez położną, warto tę szansę wykorzystać, bo w warunkach domowych rzeczywiscie na poczatku wszystko będzie wydawało się trudniejsze.

Dobra wiadomość dla przerażonych: kąpiel wcale nie musi odbywać się każdego dnia. Niemowlę nie brudzi się na tyle, by wymagało codziennego “odmaczania”. Kąpać można nawet co 2-3 dni ale przy założeniu, że pupa będzie przemywana i smarowana regularnie przy każdym przewijaniu a okolice buzi i szyja po każdym karmieniu (niedomyte fałdki na szyi potrafią zaskoczyć “dojrzałością” zapachu).

Codzienną kąpiel można traktować nie tylko jako ważny element dbałości o higienę dziecka, ale filar wieczornego rytuału. Stała kolejność działań powoduje, że dziecko szybko uczy się, że kąpiel i wieczorna pielęgnacja poprzedzają zasypianie. Automatyzm czynności sprawdza się też podczas samej kąpieli: dziecko lepiej znosi mycie wg stałego schematu (np. najpierw główka, plecki, potem brzuszek) i jest spokojniejsze biorąc udział w czynnościach, których się kolejno spodziewa. Uspakaja również głos i dotyk rodzica - kojący, powolny, delikatny ale zdecydowany i pewny siebie. Niezwykle ważny jest pewny chwyt: zawsze podtrzymujący główkę i podpierający kark. Małe śliskie ciałko doskonale współpacuje z męskimi dużymi dłońmi - to pole do popisu dla tatusiów!

Noworodek przyzwyczajony do pozycji embrionalnej, rozprostowany w kąpieli ma prawo czuć się niekomfortowo, należy więc brać pod uwagę, że może się naprężać, wyginać i głośno krzyczeć. Jeśli dziecko protestuje na tyle silnie, że rodzice tracą odwagę do kontynuowania czynności, można przez jakiś czas zastąpić standardową kąpiel przemywaniem na przewijaku (mokrą pieluszką flanelową, myjką lub wacikami).

Dobrze przygotowane stanowisko do działania zdecydowanie poprawi komfort kąpieli zarówno rodzicom, jak i dziecku.
- optymalna temperatura pomieszczenia: +25°C
- miejsce kąpieli blisko przewijaka (by nie nosić mokrego dziecka i nie narażać go na zmarznięcie)
- najważniejsze akcesoria uporządkowane i w zasięgu ręki
- optymalna temperatura wody na początku i w trakcie kąpieli: +37°C (mierzyć łokciem lub specjalnymi termometrami)

Co potrzebne?
wanienka dla noworodka
- podkładka antypoślizgowa do wanienki lub pieluszki zabezpieczające przed ślizganiem
- waciki, myjki, mokre pieluszki
- kosmetyki (ważne, by nie przesuszały skóry dziecka)
- ręcznik dla niemowląt (najlepiej z kapturkiem)
- akcesoria do przewijania (czysta pieluszka, kremy, oliwki, pudry itp.)
- czyste ubranko
- inne akcesoria np.: cążki do paznokci, szczoteczki do włosów itp.

A co z pępkiem?
Pępek to pozostałość po pępowinie. Na ogół noworodek wracając do domu ma na brzuszku czarny kikutek, który w ciągu kilku dni samoczynnie odpada. W kąpieli najlepiej unikać rozmaczania go, przemywać wysuszajacym środkiem antybakteryjnym conajmniej raz dziennie, unikać tarcia (osuszać przykładając i przyciskając delikatnie suchy wacik).

UWAGA! Nie wolno!
- zostawiać dziecka samego w wodzie, odwracać się, wychodzić
- myć dziecka zaraz po jedzeniu
- używać dorosłych kosmetyków
- przedłuzać kąpieli powyżej kilku minut (wysusza skórę, pozbawiając ją warstwy tłuszczowej)
- wkładać niczego do dziecięcych uszu.

O wanienkach
Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań ułatwiających rodzicom kąpiel noworodka. Dostępne są modele z antypoślizgowymi leżaczkami, na mobilnych stojakach, z korkami umożliwiającymi wylewanie wody, z termometrami dbającymi o utrzymanie odpowiedniej temperatury, nadmuchiwane i składane idealne do małych łazienek i turystyczne, a nawet wanienki-wiaderka uniemożliwiające przypadkowe zanurzenie dziecka.


Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz