https://www.fabrykawafelkow.pl/szukaj?tag=worek+do+przedszkola

Decyzja
o posłaniu dziecka do przedszkola dla wielu rodziców bywa trudna. Pojawiają się obawy, jak dziecko poradzi sobie przez cały dzień bez rodzicielskiej opieki, czy nie będzie tęskniło, czy znajdzie przyjaciół, czy chętnie będzie uczestniczyło w zajęciach... Także dla dziecka pierwszy dzień w przedszkolu to spory stres. Do tej pory było w domu, w znanym otoczeniu, z najbliższymi osobami, które zawsze były gotowe do pomocy i zabawy. Od chwili przekroczenia progu przedszkola wszystko się zmieni, ale czy na gorsze?

Każde dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z rówieśnikami. W grupie innych dzieci uczy się samodzielności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Konfrontuje się z różnorodnością postaw i zachowań innych osób. Poza tym dobre przedszkola oferują ciekawy i wartościowy program nauczania. Dziecko pozostające w domu niejednokrotnie nie ma szansy na zabawy, zajęcia i wycieczki, w których może uczestniczyć jako przedszkolak.

Zatem choćby trudno było zaakceptować fakt, że pociecha nie jest już bezbronnym maleństwem, a staje się samodzielnym przedszkolakiem, można z pewnością stwierdzić: wysyłając dziecko do przedszkola, nie robi się mu krzywdy.

Rozstanie z rodzicami może być emocjonujące, dlatego warto wcześniej przygotować dziecko na ten moment poprzez rozmowy o nowej sytuacji. Warto skorzystać z oferowanych przez większość przedszkoli, wizyt zapoznawczych. Dzięki temu dziecko oswoi się z nowym miejscem oraz pozna osoby, pod których opieką będzie odtąd spędzało sporo czasu.

Kolejnym ważnym elementem przygotowań jest wyprawka - zestaw rzeczy niezbędych dla przedszkolaka. W jej kompletowanie warto włączyć dziecko tak, aby przynajmniej częściowo mogło wybrać rzeczy, które będa mu towarzyszyć w przedszkolu. Świetną sprawą są w tym przypadku zakupy internetowe. Nie dosyć bowiem, że większy wybór produktów, to jeszcze możemy dziecku przedstawić 2-3 rzeczy do wyboru takie, których parametry i cenę uznamy za stosowne. W przypadku sklepu stacjonarnego, wśród tysiąca kolorowych produktów negocjacje z dzieckiem na temat tego, że plecak z ulubionym bohaterem z bajki, nie ma usztywnianych pleców, co go zupełnie dyskwalifikuje, mogą być trudne.

Obowiązkowe elementy wyprawki dla przedszkolaka*:
1. Plecak 
Jedna z pierwszych rzeczy podczas kompletowania wyprawki dla przedszkolaka. Po co plecak skoro maluch nie będzie nosił w nim podręczników? Otóż plecak bywa bardzo przydatny: do niego można zapakować dziecku ubranko na zmianę, chusteczki, czasem przekąski na wycieczkę oraz ulubioną maskotkę, która zabierana do przedszkola wesprze w najtrudniejszych chwilach bez rodziców.
2. Śpiworek, kocyk lub kołderka
Dziecku potrzebne będą akcesoria do leżakowania: śpiworek, kocyk lub kołderka i poduszeczka, w zależności od preferencji i wymagań przedszkola. Decydując się na śpiworek, należy zwrócić uwagę by był wykonany z miękkich i przewiewnych materiałów, przyjaznych dla skóry dziecka. Wygodnym rozwiązaniem są te z wszytą poduszeczką. Kocyk powinien być odpowiednio duży, by dziecko mogło się nim całe otulić. Ważne jest, by był miły w dotyku i podobał się dziecku. W niektórych przedszkolach używane są kołderki i poduszki. Najlepiej kupić je w zestawie. Kołderka powinna być ciepła, ale oddychająca. Ważny jest także rozmiar, dopasowany do wzrostu dziecka. Warto pomyśleć o pościeli na zmianę.
3. Piżamka
Powinna być uszyta z miękkiego, naturalnego materiału, najlepiej bawełny. Warto, by podobała się dziecku. Pozwólmy mu zatem wybrać wzór. Przydadzą się dwie sztuki na zmianę.
4. Kubek, pasta i szczoteczka do zębów
Na rynku dostępne są tysiące produktów do pielęgnacji jamy ustnej u dzieci. Wybierając, warto chwilę się zastanowić i nie kierować wyłącznie estetyką. Szczoteczka powinna mieć miękką główkę i włosie, które pozwoli dokładnie wyczyścić przestrzenie między zębowe. Jej rączka powinna być wygodna dla małej rączki. Oprócz ergonomii warto wziąć pod uwagę także to, co nasze dziecko wkłada do buzi. Może zamiast plastiku zawierającego mnóstwo chemikaliów, lepiej wybrać produkty eko? Na rynku dostane są kubeczki i szczoteczki dla dzieci wykonane z materiałów organicznych, które są nie tylko zdrowsze dla dziecka, ale także w pełni biodegradowalne. Kupując pastę również warto wybrać całkowicie naturalną, o przyjemnym smaku, ale bez cukru.
5. Worek na kapcie
Niby to tylko worek, ale… powinien być nieprzemakalny, łatwy do utrzymania w czystości i mieć miejsce, w którym możemy go podpisać. Fajnym rozwiązaniem są troczki, dzięki którym można używać worka jako plecaczka. Nie zapomnijmy także o tym, żeby podobał się dziecku.
6. Fartuszek 
Niektóre przedszkola oczekują od rodziców specjalnego ochronnego ubranka dla malucha - czasem faruszek ma służyć do zabezpieczenia pociechy podczas posiłków, czasem podczas brudzących zabaw kreatywnych.

*Przed dokonaniem zakupów warto dopytać wcześniej, o to jakich dokładnie rzeczy dziecko będzie potrzebowało, ponieważ różne przedszkola mają różne wymagania. Dzięki temu zyska się pewność, że dziecko ma wszystko, co niezbędne, ale także uniknie niepotrzebnych wydatków. Niektóre placówki część rzeczy oferują w ramach wyposażenia własnego np. przybory plastyczne, ręczniczki, przybory toaletowe.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz