Istotnym elementem wyprawki przedszkolaka jest plecak, którego wyborowi dużo czasu poświęcają zarówno dzieci, jak i rodzice. I słusznie, bo jest to rzecz, która będzie towarzyszyć dziecku codziennie.

Uwaga rodziców kierowana jest przede wszystkim na względy praktyczne, dzieci natomiast kierują się raczej atrakcyjnym wyglądem. Obie kwestie są równie ważne. Nawet najbardziej funkcjonalny i zdrowy dla kręgosłupa plecak nie sprawi dziecku radości, jeśli nie będzie mu się zwyczajnie podobał. Dlatego wybierzmy ten idealny wspólnie z dzieckiem.

Mimo że przedszkolak nie będzie nosił w swoim plecaku podręczników, zeszytów czy przyborów do pisania, jest sporo rzeczy, które mogą się tam znaleźć: ubranie na zmianę, drobne przybory toaletowe, chusteczki, przekąski, bidon. Niezwykle ważne, by w plecaku znalazło się miejsce dla dodającej otuchy ulubionej zabawki, jeśli dziecko zechce zabrać ją ze sobą.

Dobry jakościowo, funkcjonalny i bezpieczny dla kręgosłupa dziecka plecaczek świetnie sprawdzi się również podczas wycieczek i tych przedszkolnych, i tych z rodzicami. Dziecko będzie mogło także spakować do niego swoje rzeczy, wyjeżdżając na wakacje, ferie, czy na weekend do babci.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
1. Waga – im plecak lżejszy, tym lepiej. Spakowany nie powinien ważyć więcej niż 10% masy ciała dziecka.
2. Wielkość – powinna być adekwatna nie tylko do zawartości plecaka, ale przede wszystkim do wzrostu dziecka. Plecak nie powinien być szerszy niż plecy dziecka, jego górną granicą jest kark, a dolną koniec linii pleców. Generalnie plecaki dla dzieci przedszkolnych są mniejsze niż te do szkoły. Rodzice, nie mogą zatem ulegać pokusie zakupu większego plecaka, który w następnym roku pasowałby jako szkolny.
3. Szelki – muszą być regulowane, odpowiednio szerokie i miękkie, żeby nie wrzynały się w skórę i by pozwalały na równomierne rozłożenie ciężaru plecaka.
4. Usztywnienie – część przylegająca do pleców dziecka musi być usztywniona. Niektóre modele mają dodatkowo wybrzuszenie w dolnej części pleców, co pomaga dziecku zachować odpowiednią postawę.
5. Materiał – powinien być nie tylko wodoodporny, ale także ławy do utrzymania w czystości. Ważna jest także jego jakość i solidność zszycia.
6. Organizacja wnętrza – im więcej przegródek i komór tym łatwiej będzie nam poukładać rzeczy wewnątrz tak, aby dziecko wszystko mogło łatwo odnaleźć i wyjąć. Przydatne są kieszonki na drobiazgi i specjalny uchwyt na bidon.
7. Design – dzieci najchętniej wybierają produkty z bohaterami swoich ulubionych kreskówek, ale ich preferencje często się zmieniają więc może, warto podsunąć dziecku plecak o bardziej uniwersalnym i ponadczasowym wzorze, który będzie równie atrakcyjny i nie znudzi się razem z bajką, która jest właśnie na topie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz