Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dni stają się coraz dłuższe, słońce coraz mocniej grzeje, a nasze dzieciaki coraz więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu. Większości rodziców doskonale pamięta o kremach z filtrem, żeby zabezpieczyć skórę swojego malucha przed szkodliwymi promieniami UV, zapominamy jednak niestety o oczach, które także należy chronić przed słońcem.

Czy wiesz, że oczy dziecka ...?

są znacznie bardziej narażone na szkodliwe działanie promieni UV  niż oczy dorosłego. Powodem tego jest fakt, że ich soczewki są bardzo przezroczyste i przepuszczają większość niebezpiecznych promieni UV do siatkówki i rogówki, co może spowodować podrażnienie, a nawet bardzo niebezpieczne zapalenie siatkówki, czy rogówki. Pamiętajmy, że oczy dziecka stają się dojrzałe dopiero w wieku 12-15 lat, wcześniej nie są w stanie 


FILTR UV 

Zadbajmy zatem o wzrok naszych dzieci i przed letnim sezonem zaopatrzymy je w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, bo tylko takie naprawdę chronią przed szkodliwymi promieniami UV. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Filtr chroniący przed promieniami UV jest sprawą pierwszorzędną i najważniejszą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny mieć filtr 400 UV, który zatrzymuje niebezpieczne promienie w 100%. W tym miejscu podkreślić należy jednak, że w dobie otaczających nas ze wszystkich stron tanich i niestety kiepskich produktów z Chin, w żadnym wypadku nie należy kupować przypadkowych okularów za 5 zł na stojaku przy plaży, bo mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Nawet jeśli mają informację o filtrze 400 UV lepiej sprawdzić producenta przed zakupem, bo nie zawsze niestety jest to informacja wiarygodna. Przyciemniane szkła, które nie są wyposażone w odpowiedni filtr ochronny, ograniczają jedynie dopływ światła, co z kolei powoduje rozszerzenie źrenic i w konsekwencji wpuszczenie jeszcze więcej szkodliwego promieniowania UV, co może być bardzo niebezpieczne dla wzroku naszego dziecka Najlepiej wybierać sprawdzone marki, które dają nam pełną gwarancję, że okulary rzeczywiście chronią. Polecamy marki Babiators, Real Kids, Beaba.

SZKŁA

Niezmiernie ważne jest, aby szkła w okularach przeciwsłonecznych dla dzieci były nietłukące. Powinny być wykonane z materiału, który w przypadku pęknięcia nie rozpadnie się na małe ostre kawałki mogące być bardzo niebezpieczne. Jeśli zdecydujemy się na model, w którym możemy wyjmować szkła, to koniecznie należy zwrócić uwagę na to, aby wyjmowały się one do zewnątrz. Poza tym bardzo ważna jest klasa optyczna okularów. Tylko szkła o klasie optycznej 1 nie będą zniekształcać obrazu.

WYGODA

Oprawki powinny być dobrze dopasowane. Odpowiedni rozmiar zagwarantuje, że okulary będą dobrze przylegać, chroniąc oczy dziecka także przed promieniami bocznymi. Nie będą się również zsuwały, więc dziecku będzie w nich po prostu wygodnie. Dla najmłodszych pociech doskonale sprawdzą się modele z opaską lub elastycznym paskiem z tyłu, który dodatkowo je podtrzymuje.

TRWAŁOŚĆ

Dziecięce okulary przeciwsłoneczne z pewnością przejdą wiele testów trwałości podczas zabawy. Warto zatem wybrać model dobrej marki, który długo posłuży. Idealnie sprawdzają się okulary z nietłukącymi szkłami i elastycznymi oprawkami, które wracają do swojego kształtu nawet po wygięciu czy wykręceniu. Na szczególną uwagę zasługuje marka Babiators, która w przypadku zagubieniu okularów proponuje swoim klientom wymianę na nowe. Warunkiem jest rejestracja gwarancji tuż po ich zakupie.

MATREIAŁ

Bardzo ważne jest także, to z jakiego materiału wykonane są oprawki. Dzieci często wkładają je do buzi, dlatego tworzywo, z którego powstały nie powinno zawierać szkodliwych substancji takich jak np. BPA – bis fenol A.


ESTETYKA

Wybierając okulary dla dziecka warto, zwłaszcza tych nieco starszych, zapytać o zdanie w kwestii estetyki. Jeśli dziecko samo wybierze kolor oprawek, z pewnością chętniej będzie je później nosić.

Aby nasze dziecko było bezpieczne przebywając w pełnym słońcu, zawsze pamiętajmy nie tylko o kremach z filtrem i okularach, ale także o odpowiednim nakryciu głowy oraz piciu dużej ilości wody, jeśli przy tym jest również bardzo ciepło.

Zobacz naszą bogatą ofertę: okularów przeciwsłonecznych dla dzieci

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz