Pozytywne skutki czytania dzieciom, z dziećmi, czy też przez dzieci można by wymieniać bez końca. Poszerzanie zasobu słownictwa, rozbudzanie wyobraźni, poznawanie świata, nauka, rozwijanie empatii, myślenia abstrakcyjnego, to tylko niektóre z niezliczonych zalet bliskiej przyjaźni naszych dzieci z książkami.

Dlaczego warto czytać tematyczne książeczki dla dzieci?

Książeczki dla dzieci z reguły wybieramy, biorąc pod uwagę wiek malucha, jego rozwój, a także zainteresowania. Jako rodzice mamy ogromny wpływ na to, co czytają nasze dzieci, dlatego spróbujmy oprócz rozrywkowych historii o krasnoludkach, księżniczkach i smokach, podsuwać im również tytuły, które poruszają czasami dość trudne, ale bardzo ważne problemy, w sposób dostosowany do wieku i możliwości poznawczych dziecka. Tematyczne książeczki dla dzieci mogą pomóc rodzicom w poruszaniu ciężkich, ale istotnych kwestii, będą świetnym punktem wyjścia do rozmów, a także wspólnego szukania rozwiązań, wyciągania wniosków, co pomoże w zrozumieniu problemu.

Książki o ekologii dla dzieci

Jedną z bardzo istnych kwestii, jakie powinniśmy poruszać z dziećmi, jest ekologia, a dokładnie wpływ człowieka na losy naszej planety, na życie zwierząt i roślin. Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się obudzić w dzieciach wrażliwość i troskę o żywe stworzenia i otaczającą je przyrodę, być może kiedyś, świat dzięki nim stanie się lepszy. Podsuwamy kilka wartościowych książek o ekologii, które są równocześnie atrakcyjne i zrozumiałe dla najmłodszych czytelników. Wśrod polecanych tytułów, znajdziecie zarówno książeczki dla 3-latków, dopiero wkraczających w niesamowity świat przyrody, jak i ksiażeczki do czytania dla dzieci, które już samodzielnie radzą sobie z literaturą.

Piękne i zagrożone – czyli co możemy zrobić dla zagrożonych gatunków zwierząt?

Na świecie żyje mnóstwo pięknych, nietuzinkowych zwierząt, które zachwycają nas swoją osobliwą naturą. Niestety, wiele z nich, przez szkodliwą działalność człowieka w przeciągu kilkunastu, a nawet kilku lat może zniknąć z powierzchni ziemi. W książce „Ratujemy zwierzęta” autorstwa Jess French, dziecko poznaje zagrożone gatunki zwierząt z całego świata. Szczegółowe opisy poszczególnych zwierząt, połączone są z pięknymi, artystycznymi ilustracjami, które dodatkowo pobudzają emocje małego czytelnika. Dziecko dowiaduje się, w jaki sposób chroni się zagrożone gatunki, a także co ono samo może zrobić, aby przyczynić się do uratowania tych wspaniałych zwierzęcych przyjaciół. Jest to świetna książeczka dla 6 latka, a także dla nieco starszych dzieci, które potrafią już czytać samodzielnie. Kolejną pozycją traktującą o zagrożonych wymarciem zwierzętach jest książka „Znikające królestwo, przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt” Millie Marrota. Tutaj również znajdziemy piękne ilustracje, a każda strona poświęcona jest innemu, niesamowitemu gatunkowi, któremu grozi wyginięcie. Sposób, w jaki autorka opowiada małym czytelnikom o niesamowitych cechach i zadaniach, jakie ogrywają zagrożone zwierzęta w naturze, jest doskonale dobrany do możliwości poznawczych oraz sposobu postrzegania świata przez dzieci. Opowieści te doskonale oddziałują na emocje, budzą podziw oraz empatię, która jest niezbędna do tego, aby w sercu i umyśle narodziło się pragnienie zmiany i prawdziwa chęć pomocy. Ta piękna a przy tym niezwykle wartościowa książka, jest idealną książeczką do nauki czytania.

Planeta Ziemia – nasz dom

Jeżeli zapytalibyśmy kilkulatków, na jakiej planecie żyjemy, prawdopodobnie większość z nich potrafiłaby prawidłowo podać jej nazwę. Ziemia - wyjątkowa planeta Układu Słonecznego będąca naszym domem, pełna życia, pięknych krain i niesamowitych stworzeń. Prawdziwy skarb, który niestety my ludzie coraz mniej doceniamy i coraz bardziej działamy na jego niekorzyść. Wciąż jednak coś jeszcze możemy zrobić, a najlepiej zacząć od obudzenia w dzieciach podziwu, miłości i szacunku do natury. Z pomocą jak zawsze przychodzą nam książeczki dla dzieci. Jedną z wartościowych pozycji, dzięki której przybliżmy najmłodszym istotę naszej planety, jej charakterystyczne cechy, czy też historię jej powstania, jest książka „Księga Ziemi Cudowny Świat Bez Tajemnic” autorstwa Jonathana Littona. Dzieci mogą się z tej książki dowiedzieć między innymi jak powstała Ziemia, jakie zjawiska zachodzą w skorupie ziemskiej, poznać miliardy żywych stworzeń jakie żyły kiedyś, a także obecnie zamieszkują naszą planetę. Ponadto, najmłodsi mają tutaj szansę zapoznać się z występującymi na ziemi ekosystemami, a w końcu dowiedzieć się, jaki wpływ ma działalność człowieka na ziemię. Piękne ilustracje i wartościowe treści przekazane prostym, zrozumiałym, ale nie infantylnym językiem sprawiają, że możemy umieścić ją zarówno wśród wartościowych książeczek dla 3 latka, jak i książeczek dla 5 latka, czy nawet samodzielnie czytającego 8-latka; Kolejną godną uwagi pozycją jest „Wspaniała planeta ziemia i jej przyroda”, Rachel Ignotofsky, podobnie jak „Księga Ziemi...”, ta książka zapoznaje dzieci z różnorodnością otaczającego je świata. Rysunki, mapy i infografiki w sposób atrakcyjny i zrozumiały obrazują, jak funkcjonuje Ziemia, a także co możemy zrobić, żeby ja chronić.

Misja ratunkowa – czyli co możemy zrobić, żeby pomóc naszej planecie?

Dzieci cechują się wyjątkową empatią czyniącą ich wrażliwymi na krzywdę innych. Kiedy już z pomocą wartościowych książek o ekologii dla dzieci sprawimy, że nasze pociechy zapoznają z niesamowitymi zjawiskami, roślinami i stworzeniami, które żyją na Ziemi, wtedy możemy pójść krok dalej i spróbować wspólnie z nimi poszukać sposobów, żeby pomóc naszej wspaniałej planecie. Książka „12 sprytnych sposobów jak ocalić nasz świat, Opracowanie Zbiorowe”, to świetne narzędzie, z którego pomocą pokażemy dziecku, że nawet ono ma realny wpływ na losy Ziemi. To idealna książeczka dla 4-latka, który dopiero zaczyna poznawać i rozmieć otaczający go świat, ale może to być też świetna książka do czytania dla dzieci, które już robią to samodzielnie. W tej książce świetnie ukazane są różne dziedziny codziennego życia, w których małymi gestami możemy zdziałać bardzo wiele. Bardzo podobne przesłanie ma książka „Uratuj ziemię”, Patrick George, która również podpowiada proste, codzienne czynności, które może zrobić każdy z nas, aby pomóc naszej planecie. Ten tytuł to idealna książeczka dla 3 latka, ale nie tylko, starsze przedszkolaki również mogą się z niej wiele nauczyć. Im wcześniej zaczniemy uświadamiać najmłodszych o tym, co robić, aby dbać o planetę, na której żyjemy, tym większa szansa, że w dorosłości będą oni dojrzałymi i świadomymi mieszkańcami Ziemi, która dzięki tej świadomości i naszym pro ekologicznym działaniom, posłuży nam jeszcze przez dziesiątki tysięcy lat.

Śmieci nie dla dzieci

Wśród dostępnych na rynku książek o ekologi dla dzieci, znajdziemy też interesujące pozycje przybliżające maluchom temat śmieci. Co się dzieje z odpadami, dlaczego trzeba sortować śmieci, co się dzieje na wysypisku śmieci, dlaczego plastik niszczy naszą planetę? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy w książeczkach o ekologii dla dzieci „Plastik fantastik”, Kim Eun-Ju, Lee Ji-Won, oraz „Śmieci”, Gerda Raidt. Dowiemy się z nich, co możemy zrobić, aby zminimalizować ilość „produkowanych” przez nas odpadów, na czym polega filozofia less waist, czy też, po co wynaleziono plastik i czy jest on pożyteczny, czy szkodliwy. Wiedza z tych książek przyda się nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Pomoże ona nam lepiej zrozumieć problemy ekologiczne, jakie dotykają ziemię, a także podsuną mnóstwo prostych pomysłów, co możemy zmienić w swoich domach, aby wpłynąć pozytywnie na otaczającą nas przyrodę.

Z ekologią za pan brat od najmłodszych lat

Ekologia nie musi być ani nudna, ani trudna, to bardzo ważny temat, który jako odpowiedzialni rodzice i mieszkańcy Ziemi powinniśmy poruszać z naszymi dziećmi. Uczmy się razem z nimi jak dbać o otaczającą nas naturę, ale co najważniejsze nie ograniczajmy się do książek. Najlepszy sposób, aby poznać i pokochać przyrodę jest jej osobiste doświadczanie, dlatego, kiedy tylko możemy, zabierajmy dzieci na spacer, do parku, ma łąkę, na plażę, czy do lasu. Uczmy je, jak szanować i dbać o przyrodę, ale też zachęcajmy do samodzielnego dostrzegania oraz doświadczania niezwykłości natury.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz