Wybór odpowiedniej książki dla dwulatka, która go zaciekawi  i przysłuży się jego rozwojowi, wcale nie jest łatwy. Wielu rodziców gubi się w ogromie propozycji dostępnych na rynku, nie wiedząc czym kierować się, wybierając publikacje dla malucha w tym wieku? Dwulatek już dużo mówi, jest sprawny ruchowo, chętnie poznaje otaczający go świat, wie czego chce i zaczyna sprawdzać, w jaki sposób może wpływać na zachowanie innych. Najbardziej spodobają mu się zatem książeczki na znane i zrozumiałe dla niego tematy, czyli takie opowiadające o czynnościach i zdarzeniach, które może obserwować na co dzień. Historie nie powinny być zbyt skomplikowane, a dialogi pomiędzy postaciami proste. Ważne są także atrakcyjne, kolorowe ilustracje. Aby zachęcić dziecko do pierwszych świadomych kontaktów z książkami, warto sięgnąć po książeczki interaktywne, zachęcające je do różnego rodzaju aktywności jak np. zgadywanie, czy przesuwanie elementów. Każdego malucha z pewnością także zainteresuje książeczka z okienkami, czy książka z puzzlami. Pozwalają one nie tylko rozwijać mowę dziecka i jego spostrzegawczość, ale także podnoszą jego sprawność w zakresie motoryki małej. Wybierając książki dla dwulatka, warto zadbać o to, aby pozycje, po które sięgniemy, były różnorodne. Poniżej przedstawiamy zestawienie najbardziej interesujących publikacji, odpowiednich dla dwuletniego malucha.

Książeczki aktywizujące

Książeczki aktywizujące motywują dziecko do wykonywania różnych zadań.  Maluch zachęcany jest do nazywania przedmiotów, odszukiwania szczegółów na obrazku, czy odpowiadania na pytania. Z powodzeniem wciągają one dziecko do zabawy za pomocą ruchomych elementów. W ten sposób maluch nie tylko przyjemnie spędza czas, ale także przy okazji ćwiczy spostrzegawczość, rozwija swój zasób słownictwa, poznaje kolory, kształty oraz zależności. Proste historyjki, w których może uczestniczyć dzięki wykonywaniu zadań podczas czytania, sprawią że dziecko chętnie będzie wracało do danej książeczki, za każdym razem ucząc się przez zabawę. Książeczki aktywizujące można podzielić na kilka kategorii:

a) książeczka z ruchomymi elementami

Książeczka interaktywna z pewnością zainteresuje każdego malucha. Przesuwanie postaci, czy otwieranie okienek, za którymi ukryte są zaskakujące ilustracje, da dziecku nie tylko wiele radości z odkrywania, ale także pomoże mu doskonalić swoją sprawność manualną. Wybierając tego typu książeczki interaktywne dla dzieci, warto poszukać serii. Maluchy chętnie wracają do tych, które polubią, aby jednak nie dopadła ich nuda, dobrze jest sięgnąć po podobne propozycje oferowane przez dane wydawnictwo. Jedną z najciekawszych na rynku propozycji tego typu są książki dla dzieci z ruchomymi elementami z serii „Pierwsze słowa” Akademii Mądrego Dziecka wydawnictwa Egmont. Zajdziemy w niej książki pomagające w nauce rozpoznawania części własnego ciała, kolorów, a także wiele pozycji o zwierzątkach. Inną wartą uwagi serią oferującą książki dla dzieci z ruchomymi elementami jest „Wydaje mi się, że widziałem…”. Wspaniale ćwiczą one spostrzegawczość dziecka, którego zadaniem jest odszukanie ukrytego bohatera prostego opowiadania. Aby to zrobić, musi przesuwać ruchome elementy, trenując przy tym motorykę małą.

b) książka z okienkami

Ciekawą propozycją dla dwulatka będzie także książeczka interaktywna z okienkami lub książka 3D. Możemy wybrać taką, w której maluch samodzielnie będzie mógł otwierać i zamykać okienka sprawdzając, co się za nimi znajduje, jak np. „Masło śpi” wydawnictwa Dwie siostry. Możemy również znów sięgnąć po serię Akademia Mądrego Dziecka wydawnictwa Egmont, tym razem wybierając jedną z trzech książeczek z kartonowymi stronami, w których są przezroczyste okienka. Każda z nich to książka 3D,  której ilustracje tworzą całość, zmieniającą się wraz z każdym przewróceniem strony. W ten sposób dziecko może poznać życie i otoczenie zwierząt na Arktyce, w morzu i na wsi.

c) książka z dziurą

Zainteresowanie malucha wzbudzi z pewnością także książka z dziurą. Otwór w jej okładce powtarza się na jej kolejnych stronach i jest zaskakująco wkomponowany w kolejne ilustracje. Maluch chętnie będzie sam przewracał strony, aby zobaczyć następny obrazek. Książka z dziurą łączy w sobie ciekawą opowieść o przygodach sympatycznych bohaterów oraz zabawę poszerzającą wiedzę dziecka o otaczającym go świecie, przy okazji wspomagając także rozwój jego mowy.

d) książeczka harmonijka

Książka interaktywna w formie harmonijki to ciekawe urozmaicenie. Dziecko może oglądać poszczególne ilustracje po kolei lub rozłożyć ją całą, aby od razy zobaczyć wszystkie obrazki dobrane w serię. Dzięki takiej formie maluch nie będzie miał problemów z przewracaniem stron. Tego typu publikacje to nie tylko wspaniała zabawa i nauka pierwszych słówek, ale także doskonalenie  sprawności manualnej dziecka. Tego typu książki edukacyjne dla dzieci zazwyczaj opowiadają proste historie lub przedstawiają ciąg obrazków do nazywania.

Książki edukacyjne dla dzieci

Czas spędzany z dzieckiem na czytaniu i oglądaniu książeczek to doskonała okazja do nauki przez zabawę. Książki edukacyjne dla dzieci to nie tylko nauka pierwszych słówek, ale również możliwość przekazania dziecku różnorodnej wiedzy o otaczającym go świecie w zrozumiały dla niego sposób. Wybierając serię wydawnictwa Martel o służbach ratowniczych, możemy np. opowiedzieć mu o pracy straży pożarnej, czy pogotowia ratunkowego oraz o tym, jak i kiedy możemy skorzystać z ich pomocy. Dla dwulatka warto poszukać książeczek, które pomogą nam nauczyć go codziennych zwrotów grzecznościowych, kolorów, kształtów, rozpoznawania zwierzątek czy liczenia. Możemy także wybrać takie, które traktują o poważniejszych sprawach, jednak przedstawiają je w formie odpowiedniej dla dziecka w tym wieku jak np. segregacja śmieci, czy wizyta u lekarza. Maluchy lubią także publikacje  łączące w sobie naukę i zabawę jak np. książeczka z puzzlami, książka z okienkami czy książeczka interaktywna. Odpowiednie książki dla 2 latka mogą nam pomóc przede wszystkim wzbogacać zasób słownictwa, jakim operuje dziecko. Wsparciem w pracy nad jego mową z pewnością będzie uwielbiana przez maluchy książka „Pucio uczy się mówić”. Ciekawe przygody, które przeżywa Pucio, zostały opisane w prosty sposób i pięknie zilustrowane. Książka ta w naturalny sposób wspiera rozwój mowy, koncentrując się  na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych i samogłoskach. „Pucio uczy się mówić”, to jedna z wielu książek z serii, której bohaterem jest sympatyczny Pucio. Inną wartą polecenia pozycją, rozszerzającą zasób słownictwa dziecka, jest przygotowane przez wydawnictwo Edgard „100 pierwszych słówek – w domu i w ogrodzie”. Jeśli uznamy, że nasze dziecko jest na to gotowe, możemy także rozpocząć z nim pierwsze zabawy z angielskim, wykorzystując do tego odpowiednie książki dla 2 latka, np. te oferowane przez wspomniane wydawnictwo Edgard.

Literatura dla dzieci

Wielu rodziców poszukując książek do czytania dla dwulatków, wybiera bogato ilustrowane klasyczne bajki. Tymczasem często okazuje się, że tego typu literatura dla dzieci jest zbyt trudna dla malucha w wieku 2 lat, więc będziemy musieli nieco poczekać, aż do niej dorośnie. Dla dwulatka warto poszukać książek, które będą odpowiednie dla jego etapu rozwoju. Historie nie powinny być skomplikowane, opowiadać o niezbyt wielu bohaterach z prostymi dialogami pomiędzy nimi. Najlepiej, aby przedstawiały codzienne, znane dziecku sytuacje i pokazywały, jak należy prawidłowo się zachować w każdej z nich. Dużą popularnością wśród rodziców i dzieci cieszy się seria „Kicia Kocia”. Każda książka opowiada o innej przygodzie, którą tym razem miała Kicia Kocia, pokazując przy tym maluchowi pozytywne wzory zachowań. Kolejną wartą polecenia książką dla dwulatków są przygody Tupcia Chrupcia. Dziecko towarzysząc mu podczas jego przygód przy okazji, może dowiedzieć się, jak należy postąpić w danej sytuacji.

Literatura dla dzieci to wspaniała okazja do wspólnego przeżywania przygód bohaterów książek i rozmów o ich postępowaniu w różnych sytuacjach. Kontakt dziecka z książkami od najmłodszych jest bardzo ważny nie tylko dla jego prawidłowego rozwoju, ale również dla kształtowania nawyku obcowania z książkami. Jeśli od małego będzie kojarzyło książki z ciekawie spędzonym czasem, jest większa szansa na to, że w przyszłości będzie chętniej po nie sięgało. Pomóc w przekonaniu malucha do tego, że książki są fajne może nam książka z okienkami, książeczka z puzzlami czy inna książka interaktywna z ruchomymi elementami. Warto pamiętać jednak o tym, że dzieci naśladują nasze zachowania. Jeśli zatem chcemy zachęcić swoje pociechy do czytania najlepiej dać im dobry przykład, który będzie znacznie bardziej skuteczną zachętą do sięgnięcia po książkę, niż tłumaczenie dziecku, dlaczego powinno to zrobić.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz