Otulacz dla noworodka - dlaczego otulanie jest takie ważne
Otulanie, dlaczego to takie ważne?
Poród jest ogromną zmianą dla dziecka. Z bezpiecznego brzucha mamy przenosi się nagle do ogromnego, obcego świata gdzie zewsząd docierają do niego różnego rodzaju bodźce. Jego otoczenie nie jest już tak spokojne, kontakt z mamą już nie tak bliski, nie słyszy już charakterystycznego szumu, a wokół siebie ma ogromną przestrzeń. Mimo, że już w pierwszych sekundach swojego życia dziecko ląduje w bezpiecznych ramionach mamy, która od pierwszego wejrzenia darzy je bezgraniczną miłością, to noworodek odczuwa napięcie spowodowane nową sytuacją.

Dlaczego otulamy?
Aby dziecko było spokojniejsze pediatrzy radzą ciasne otulenie. Ograniczenie ruchów i delikatny ucisk tkaniny na całe ciało przypomina bowiem noworodkowi pobyt w brzuchu mamy. Dzięki spowijaniu dziecku łatwiej jest zaakceptować nowe warunki i przyzwyczaić się do swobody ruchów. Korzyścią wynikającą z otulania jest także spokojniejszy sen. Ciasne owinięcie powoduje, że dziecko czuje się bezpieczniej oraz blokuje występowanie odruchu Moro. Niespodziewany hałas lub zmiana pozycji dziecka w pierwszych miesiącach jego życia sprawiają, że malec reaguje dynamicznym wyprostowaniem kończyn, wygięciem plecków w łuk i odchyleniem głowy do tyłu. Następnie zaciska pięści i wykonuje wolny ruch objęcia klatki piersiowej. Otulanie eliminuje ten odruch prawie zupełnie, dzięki czemu dziecko nie wybudza się z byle powodu. Kolejną ogromną zaletą spowijania jest znaczne złagodzenie objawów kolki oraz fakt, że dziecko w otulaczu łatwiej jest wziąć na ręce, co ma ogromne znaczenie dla świeżo upieczonych rodziców. Poza tym otulone dziecko zawsze śpi na plecach, a pediatrzy zalecają tę właśnie pozycję jako najbezpieczniejszą. Dodatkowo metoda ta eliminuje z bezpośredniego otoczenia dziecka luźne kołderki i kocyki, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo dziecka.
Jak długo?
Spowijanie zalecane jest od pierwszych dni życia dziecka do około 3 miesiąca. Zasadniczo stosowania otulaczy powinno się zaprzestać kiedy dziecko zaczyna samo przewracać się, a boki i brzuszek. Poza tym od 2-3 miesiąca dziecko staje się bardziej aktywne i zaczyna potrzebować większej swobody ruchów. Okres adaptacji dziecka do nowych warunków jest jednak cechą bardzo indywidualną. Jednym dzieciom wystarczają kilka dni, inne chętnie zasypiają otulone przez kilka tygodni. Można także stopniowo rozluźniać otulanie, uwalniając najpierw rączki, a po pewnym czasie całe ciało. Aby wybrać najlepszy sposób i moment rezygnacji z otulania, najważniejsza jest obserwacja zachowania dziecka.

Metoda Karpa czyli 5 kroków do spokojnego snu
Zdaniem dr Karpa w pierwszych tygodniach życia dziecko pod wieloma względami przypomina jeszcze płód. Po przeniesieniu się na świat wciąż odczuwa te same potrzeby jak wtedy, kiedy było w łonie matki. Aby dziecko było spokojne zadaniem rodziców jest stworzenie mu warunków przypominających te, w których spędziło ostatnich kilka miesięcy.

1.OTULENIE – na początek należy dosyć ciasno owinąć dziecko, najlepiej specjalnym otulaczem, tak aby rączki i nóżki znajdowały się blisko tułowia, a z powstałego w ten sposób kokonu, wystawała jedynie główka.
2.UŁOŻENIE – dziecko powinno leżeć na brzuszku lub lekko na boku tak, aby główka skierowana była nieznacznie w dół. Dziecko w takiej pozycji najlepiej przytulić do siebie, dzięki temu nie będzie miało wrażenia że spada.
3.SZUM – przez 9 miesięcy spędzone w brzuchu mamy do dziecka docierały różne dźwięki, które odbierało jako tzw. biały szum, dlatego dużo łatwiej wyciszy się kiedy rodzice dostarczą mu znajomych doznań dźwiękowych dzięki suszarce, czy odkurzaczowi, a najbezpieczniej za pomocą specjalnego misia lub płyty z nagraniem.
4.KOŁYSANIE – w łonie mamy dziecko było nieustannie kołysane kiedy się poruszała, dlatego jednostajne bujanie spowoduje, że znacznie szybciej się uspokoi.
5.SSANIE – ostatnim elementem jest ssanie. Niezależnie od tego, czy podamy dziecku pierś, czy smoczek, najistotniejsze jest zaspokojenie jego potrzeby ssania. Odruch ten dzieła bowiem uspokajająco.

Jak wybrać najlepszy otulacz?


Najważniejszą cechą produktu, którego użyjemy do spowijania naszego dziecka jest elastyczność materiału z jakiego został wykonany. Otulacz powinien przylegać do skóry dziecka i ograniczać jego ruchy, ale nie powinien ich krępować zupełnie. Jest to ważne ze względu na bioderka. Jeśli ciasno owiniemy dziecko w zwykły kocyk, czy pieluszkę wzrasta ryzyko dysplazji stawów biodrowych. Następną ważną cechą otulacza, na którą należy zwrócić uwagę, jest miękkość materiału, z którego jest wykonany. Tkanina będzie miała bliski kontakt ze skórą dziecka, a w upalne dni możemy otulać dziecka w samej pieluszce, dlatego materiał powinien być miękki i przyjemny w dotyku. Bardzo ważne jest także to, aby tkanina była przewiewna i dobrze przepuszczała powietrze. Do otulania nie powinno się stosować sztucznych tkanin, które mogą spowodować przegrzanie i wystąpienie potówek. Idealnie sprawdzą się produkty z czystej bawełny, bambusa lub połączenie tych tkanin. Podczas poszukiwań idealnego otulacza warto także zwrócić uwagę na to, aby produkt który wybierzemy nie miał żadnych ostrych wykończeń, drapiących metek i czy zastosowane suwaki są zabezpieczone tak, aby nie wciągnęły skóry dziecka podczas zasuwania ani jej nie zadrapały. Luźnie i plączące się troczki także nie są pożądane. Kolejną istotną kwestią jest rozmiar otulacza. Powinien on być na tyle duży, aby dziecko bez problemu się w nim mieściło, ale nie za duży bo wówczas nie spełni swojej funkcji. Nie można kupować otulacza na wyrost, jeśli jednak zależy nam na dłuższym jego użytkowaniu wystarczy wybrać taki który później może służyć jako kocyk, okrycie kąpielowe, mata do przewijania w podróży, prześcieradełko, czy po uwolnieniu rączek jako śpiworek. Niezależnie od tego jaką metodę otulania wybierzemy pamiętać należy, że dziecko powinno być spowinięte na tyle ciasno aby czuło się bezpieczne i mogło bez trudu oddychać. Poza tym powinniśmy obserwować czy nie jest mu za gorąco, czy nie ma czerwonych policzków, wilgotnych włosków lub nie oddycha w szybszym tempie.

Rodzaje otulaczy 

  • otulacz typu KOKON - jest łatwy w zakłądaniu, wystarczy zasunąć lub zapiąc na rzep i już dziecko jest otulone 
  • otulacz bawełniany -  otulacze pzreważnie majarozmiar 120 x 120 cm i śledząć instrukcje zakłądania otualacza można szybko otulić dziecko
  • otulacz bambusowy - ma własciwości antyalergiczne i idealnie nadaje się w okresie letnim 
  • otulacz elastyczny - jeszcze dokładniej i mocniej można dopasować otulacz do sylwetki dziecka 

ZdjęcieNazwaWiek MateriałTypZalety
Otulacz kokon Gro Gro Company,  otulacz -śpiworek grosnug  

0-6m 

3-6kg

wykonany jest z  wyjątkowo miękkiej, lekkiej i elastycznej 100% bawełny ułatwiającej skórze oddychanie

kokon - wjątkowo wygodny w użyciu 
  • bardzo łatwo się go wkłada
  • wygodny suwak Zip-click
  • Imituje znaną i dającą bezpieczeństwo „ciasnotę” w brzuchu mamy
  • pełni również funkcje śpiworka
  • Ogranicza odruch Moro, maluch nie wybudza się
  • Zmniejsza objawy kolki
  • Zapewnia spokojniejszy i dłuższy sen
Otulacz LODGER Lodger, otulacz bawełniany bundler

0-3 m

wykonana z bawełny hydrofilowej

kokon na rzepy
  • otulacz wykonany jest z cienkiej tkaniny bawełnianej 
  • wygodne zapinanie na rzep - uwaga odgłosy rzepu mogą wybudzać niektóre dzieci
Otulacz 40 settimane, otulaczek bawełniany Nati Naturali

 0-4m 3-7kg

wykonany jest ze 100% eko bawełny, dzięki czemu zapobiega ewentualnemu poceniu się dziecka i pozwala oddychać jego skórze

kokon zawijany
  • posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100
  • eko otulaczek bawełniany działa uspokajająco i kojąco
Otulacz LODGER Lodger, pieluszka otulacz 

0+

100% bawełny 

pieluszka 120x120 cm
  • tkanina dziegana jest wyjatkowo elastyczna dzięki czemu łatwiej otulić niemowlę 
  • tkanina jest bardzo chłonna i może słuzyć jako ręcznik 
  • piluszka jest idealna jako otulacz 
  • może spełniać wiele dodatkowych funkcji 
Otulacz aden anais Aden & Anais, zestaw 4 klasycznych otulaczy

0+ 

100% bawełny - tkanina muślinowa

pieluszka 120x120 
  • otulacz jest niezwykle miękki w dotyku
  • w łatwy i wygodny sposób można otulić dziecko
  • otulacz moze pełnic inne przydatne funkcje
  • idealnei nadaje sie jako lekki kocyk



Otulacz Lassig Lassig, muślinowy otulacz kocyk 

0+

100% bawełny

pieluszka 120x120
  • klasyczne otulacze muślinowe
  • zestaw 2 szt 
  • można je prać w pralce, w temp. max 60°C.


Otulacz Jollein Jollein, otulacz duży 3 szt 

0+

100 % bawełny

pieluszka 115x115 cm
  • otulacz stanowi elemnt kolekcji
  • ma wiele zastosowań
Lullalove, otulacz bambusowy superro  newborn

0+

100% bambusa 

70 x 70 cm 

  • antybakteryjny, antygrzybiczny i antyalergiczny
  • posiada właściwości termoregulacyjne. W lecie włókno jest od 2-3 stopnie chłodniejsze niż temperatura otoczenia, w zimie natomiast przyjemnie ogrzewa.
  • absorbuje wilgoć 60% lepiej niż bawełna!
  • Tkanina, z której stworzono supeRRO posiada pozytywna opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz certyfikat Oeko Tex Standrad
Otulacz WHISBEAR Whisbear, otulacz Whisbear gruby

0-3 m

delikatna bawełna i miękki welur

Wymiary (po rozłożeniu):
Szerokość: 156 cm
Wysokość: 56 cm
  • gruby welurowy otulacz



Recenzje mam
Stashki
Stashki.pl

Gro Company - Śpiworek otulacz Grosnug :

Śpiworek-otulacz jest rzeczywiście godny polecenia. Moje dzieci uwielbiały byc mocno otulane, uspakajały się zwyczajnie wtedy. Materiał jest świetny, prany u nas non stop, nie traci na jakości. Po rozpięciu napów można z ciasnego otulacza zrobić śpiworek, więc kiedy nasz maluch nie jest już zadowolony z ograniczeń, możemy go przekształcić. Ma służyć dziecku do około 6 miesiąca, ale to już zapewne sprawa dosyć indywidualna. Ja przy Antosi, która urodziła się maciupka, już teraz przerzuciłam się na większy śpiwór, bo dziewczynka nadrobiła masę dosyć szybko.

- Angela, mama Stasia i Tosi
Prettypleasure
Prettypleasure.blogspot.com

Gro Company - Śpiworek otulacz Grosnug :

Śpiworki-otulacze poznałam w zeszłym roku, kiedy urodził się mój pierwszy Synek. Z racji urodzenia się odrobinę za szybko, trochę dłużej walczył z typowo niemowlęcymi "problemami" jak odruch Moro, czy podwyższone napięcie mięśniowe. Oprócz codziennych ćwiczeń, które wspomagały zdrowy rozwój,
wprowadziliśmy pewne rytuały, które pozwoliły na spokojny i zdrowy sen - a jak wiadomo "jak śpi - to rośnie". ;) Otulacze były jednym z nich. Pozwalają dziecku poczuć się jak w brzuchu mamy, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości poruszania rączkami i nóżkami. Dziecko nie odrzuca rąk, a co za tym idzie - nie wybudza się z taką częstotliwością i gwałtownością. Jest zdecydowanie spokojniejsze. Z drugim Synkiem od razu wiedziałam, czego nam trzeba. Poprosiłam Tatę Chłopca o przywiezienie nam śpiworka-otulacza do szpitala już w drugiej dobie po porodzie. Młodszy spał spokojnie jak aniołek. Nawet położne i pediatrzy przychodzący na codzienny obchód bardzo chwalili nasz śpiworek nazywając go żartobliwie "maciczką". Uważam, że z GroBagami warto spróbować. Dzieci są różne, niektóre lubią być ciasno otulone, a inne nie. Dla mnie najważniejszy był sposób zapinania śpiworka (kryty zamek, wszyty po całej długości umożliwia zmianę pieluszki bez rozbierania
malucha) i materiał z jakiego jest wykonany - miękka, dobrej jakości bawełna. Istotne jest, aby takie śpiworki mieć w domu dwa - zawsze jeden na zmianę, kiedy drugi będziemy musieli wrzucić do prania

- Agnieszka, mama  2 uroczych synków 

blizniaki.JPG
Ellenoje

Lullalove  -  Otulacz bambusowy superro  :

Przygotowując wyprawkę szukałam wyjątkowych produktów dla swoich dzieci ,tak wlasnie trafiłam na markę lullalove i ich otulacze. Otulacze te są bardzo miękkie i delikatne dają 100% komfortu nie przegrzewając naszych skarbów. Polecam serdecznie

- Mam, mama  2 bliźniaczek Lea Lian i starszej córki Noe


Komentarze (1)

    • Kalina
    • 2022-03-20 19:03:51
    Świetny i bardzo przydatny artykuł szczególnie dla nowych rodziców. Czasem można pogubić się w tym co jest najlepsze dla naszego dziecka. W końcu produktów na rynku jest coraz więcej. Ja od siebie polecam nowym rodzicom otulacze Aden anais , ciepłe i zdecydowanie można ich używać jako kocyk, gdy dziecko wyrośnie.

Nowy komentarz